Jak ułożyć sobie dietę?

Teraz gdy już wiesz, co powinieneś (powinnaś) jeść, musisz także dowiedzieć się, czego i ile konkretnie potrzebuje twój organizm. Zbyt uboga pod względem kalorii dieta może spowodować niedowagę, a zbyt bogata nadwagę. Skąd w takim razie wiedzieć, jak ułożyć dietę?

Węglowodany

Człowiek potrzebuje do życia energii, którą mierzymy w kaloriach. Uzyskujemy ją wtedy, gdy nasz organizm spala dostarczone mu pożywienie. Najważniejszym źródłem energii są węglowodany, ale preferowane są węglowodany złożone (dobre). Powodują stały i wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi i tym samym odpowiadają za równomierny dopływ energii do naszego organizmu. Cukry proste (złe węglowodany) mają tendencję do powodowania bardzo szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Nasz organizm nie magazynuje energii, więc nadwyżkę okłada w postaci tłuszczu. Wybierajmy zatem dobre węglowodany.

Białko

Drugim ważnym elementem w naszym jadłospisie jest białko, czyli budulec mięśni. Jego spożywanie jest wręcz strategiczne, jeśli weźmiemy pod uwagę budowę masy mięśniowej. Najlepszym źródłem białka jest chude białko zwierzęce. Inne białko uważane jest za niekompletne, ponieważ brakuje mu pewnych aminokwasów, niezbędnych do budowania mięśni. Oznacza to, że powinniśmy spożywać piersi z kurczaka, piersi z indyka, chudy (odtłuszczony) ser biały oraz mleko, chudą wieprzowinę wołowinę oraz jajka i białka.

Tłuszcze

Tłuszcze stanowią trzeci, równie ważny element naszej diety. Choć kojarzą nam się negatywnie, nie wolno całkowicie wykluczyć ich z naszej diety. Trzeba tylko wybrać te, które są określane jako niezbędne kwasy tłuszczowe. Oznacza to, że przez nasz organizm pożądane są produkty, które zawierają duże ilości tych kwasów. Znajdziemy je w oleju rybnym, oleju z nasion lnu, w oliwie z oliwek, orzechach, rybach (łosoś).

Mając już podstawowe pojęcie o trzech istotnych składnikach naszej diety, powinniśmy przygotowywać swoje posiłki tak, by były one odpowiednio zbilansowane. Starajmy się, by w każdym spożywanym daniu były węglowodany, białko i tłuszcze, ale w proporcjach dostosowanych do naszych potrzeb.

Na koniec pamiętajmy, że dobór diety jest jednak indywidualną sprawą, dlatego nie można opracować uniwersalnego przykładu, który odpowiadałby wszystkim zainteresowanym. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie, zależne od wielu czynników naszego organizmu, jego funkcjonowania i możliwości, a także… od silnej woli. Wprowadzenie do codziennego menu wszystkich zasad zdrowego żywienia nie jest łatwe – wiemy o tym zbyt dobrze. Jest to trudny i długotrwały proces, ale wraz z upływem czasu wielu z nas udaje się wprowadzić pozytywne zmiany.

Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here