Mata edukacyjna

Mata edukacyjna to doskonałe rozwiązanie dla świeżo upieczonych rodziców, które pozwoli im na chwilę odpoczynku, a dziecku na rozwój. Mata edukacyjna to nie tylko zabezpieczenie przed zimną i twardą podłogą, ale przede wszystkim pobudzanie aktywności dziecka poprzez wiele interaktywnych elementów. To, jaką matę wybierzemy, może mieć istotny wpływ na niemowlaka. Warto więc na ten temat poświęcić chwilę. 

Zalety maty edukacyjnej

Mata edukacyjna, oczywiście ta odpowiednio dobrana do wieku dziecka, ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

 1. Interaktywne elementy wspomagające rozwój dziecka, angażują wszystkie zmysły: zmysł słuchu, dotyku, wzroku i smaku tkj.: kolorowe, ruchome lub grające akcesoria, wyposażenie w grzechotki i gryzaczki, które wspomagają proces ząbkowania u niemowlaka.
 2. Wytrzymały materiał odporny na zabrudzenia, łatwa w utrzymaniu czystości.
 3. Dodatkowa warstwa ochronna zabezpieczająca dziecko w kontakcie z podłogą, jest to bezpieczne miejsce do zabawy i spędzania czasu. Mata zapewnia odpowiednią temperaturę.
 4. Może spełniać funkcję kolorowego i wygodnego dla dziecka dywanu.
 5. Mata zachęca dziecko do zabawy na brzuszku, a tym samym pomaga mu w utrzymywaniu odpowiedniej pozycji ciała, wpływa na wzmocnienie mięśni tułowia.
 6. Wpływa na rozwój psychoruchowy u dziecka. Kolorowe i interesujące elementy są dla malucha na tyle ciekawe, że chętnie po nie sięga, a niekiedy musi się trochę „nagimnastykować”, żeby do nich dotrzeć.
 7. Doskonała na podróż. Matę edukacyjną z powodzeniem możemy zabrać ze sobą na wakacje czy weekendowy wyjazd. Dzięki temu nasze dziecko będzie bezpieczne, ale również nie będzie się stykało z nie zawsze czystą powierzchnią. Dodatkowo znajoma mata zmniejszy u dziecka stres związany z nowymi doświadczeniami.
 8. Mata edukacyjna jest na tyle absorbująca dla dziecka, że pozwala rodzicom na chwilę odpoczynku.
 9. Może służyć latami. Mata dobrej jakości przyda się nie tylko rocznemu dziecku, ale również może być ciekawie wykorzystana przez kilkulatków. Mata może pełnić funkcję dywanika lub też wygodnego miejsca do zabawy z przyjaciółmi.
 10. Świetny pomysł na prezent. Wybór przydatnego prezentu dla młodych rodziców jest nie lada wyzwaniem i dlatego mata to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim w domu można mieć kilka mat, zwłaszcza jeżeli mamy sporo miejsca – taką matę można swobodnie rozłożyć w pokoju dziecka, ale również np. w salonie, dzięki czemu rodzic nie musi za każdym razem jej nosić ze sobą. Dodatkowo maty są w przystępnych cenach, a ich kolory i przyjemne rysunki z pewnością spodobają się zarówno rodzicom, jak i dziecku.
 11. Umożliwia doczepianie dowolnych elementów. Każda mata po jakimś czasie przestanie być tak interesująca dla dziecka jak na początku. Warto wtedy wzbogacić ją o dodatkowe elementy. Można do niej doszyć, co tylko przyjdzie nam do głowy, o ile oczywiście nie wpłynie to na bezpieczeństwo dziecka. Tak samo jak można doczepiać, można również odczepiać niektóre elementy, które już zwyczajnie znudziły się maluchowi.

Czym się kierować przy wyborze maty edukacyjnej?

 1. Jakość produktu i niezbędne certyfikaty

Wybór maty przede wszystkim należy oprzeć na jakości produktu, co bezpośrednio wiąże się z użytymi materiałami do jego stworzenia, a niekiedy również z ceną. Mata powinna zawierać wszystkie niezbędne certyfikaty (CE, EN 71), które zapewnią bezpieczeństwo dziecku podczas zabawy. Źle wykonana mata może się rozwarstwiać, a odpadające elementy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Warto również zwrócić uwagę na miejsce wyprodukowania – zdecydowanie większość produktów pochodzących z Chin nie wzbudza pozytywnych skojarzeń. Jakość więc powinna być na pierwszym miejscu.

 1. Wielkość i grubość maty

Następnie możemy zastanowić się nad jej wielkością, którą warto dopasować do rozmiaru pomieszczenia, w którym matę najczęściej będziemy trzymać. Zbyt duża mata może utrudniać poruszanie się po pokoju, natomiast zbyt mała może ograniczać dziecko w zabawie. Dobrym rozwiązaniem jest wybór maty ze specjalnym zawinięciem na końcu lub też dołączonymi poduszeczkami, które będą dodatkowo ochraniały główkę dziecka przed uderzeniem. Grubość maty również nie jest bez znaczenia. Na rynku dostępnych jest wiele mat, ale niektóre z nich są bardzo cienkie, przez co konieczne jest podłożenie jakiegoś podkładu (np. dywanu) pod nie, co trochę zmienia już ich funkcję. Grubsze maty będą bezpieczniejsze dla dziecka, dodatkowo zamortyzują je w kontakcie z podłożem i ochronią przez niższą temperaturą.

 1. Dopasowanie do wieku dziecka

Matę najczęściej kupujemy jeszcze przed narodzinami dziecka i niejednokrotnie staje się ona elementem tzw. wyprawki dla niemowlaka. Nie jest to jednak regułą. Matę możemy zakupić również dla starszego dziecka, ale zwróćmy wtedy uwagę na dołączone akcesoria czy faktycznie dziecko będzie z nich korzystało, bo być może przepłacimy, a prosta mata w tym wypadku okaże się lepszym rozwiązaniem.

 1. Rodzaj materiału użytego do wykonania maty

W tym wypadku warto postawić na funkcjonalność maty. Powinna ona być łatwa w czyszczeniu i nadawać się do prania. Dodatkowo mata powinna posiadać warstwę izolującą, która zabezpieczy przed zimnym podłożem. Różne tkaniny, użyte do produkcji maty, wpłyną na jej atrakcyjność dla niemowlaka i będą stymulowały więcej zmysłów.

 1. Rodzaj maty

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mat, zanim wiec jakąś wybierzemy zastanówmy się co na danym etapie jest nam potrzebne. Jednym z rodzajów mat są tzw. minikojce, posiadające zabezpieczający „płotek”, który uniemożliwi dziecku przemieszczanie się poza obręb maty. Są maty z zawieszonym pałąkiem, na którym umieszczono różne akcesoria jak grzechotki, piszczałki, pozytywki czy szeleszczące czy świecące elementy. Niektóre maty można przekształcić w tunel np. wspomagający naukę raczkowania. Istnieją także maty składane (niekiedy z uchwytami), które z łatwością przetransportujemy do ogrodu czy do parku.

 1. Akcesoria dołączone do maty

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę czy mata umożliwia odczepianie i doczepianie akcesoriów. Rosnący maluch może się szybko nudzić, więc jeśli chcemy, żeby mata nam starczyła na dłużej warto wziąć ten czynnik pod uwagę. Zwróćmy uwagę na melodię, która wydobywa się z pozytywek czy innych elementów maty. Nie może ona być zbyt głośna, ani jednostajna. Najlepiej jak istnieje możliwość wyboru różnych dźwięków czy melodyjek, jak również ustawiania ich głośności.

Gdzie kupić matę edukacyjną?

Matę edukacyjną kupimy praktycznie wszędzie. Najlepiej dostępnym miejscem jest oczywiście Internet, gdzie mamy najszerszy wybór mat, jak również możliwość znalezienia wybranej maty w najniższej cenie. Przez Internet jednak nie mamy możliwości zobaczenia maty na „żywo”, jeśli więc chcemy wiedzieć, co kupujemy, możemy wcześniej przejść się po sklepach z zabawkami czy akcesoriami dla dzieci i pooglądać interesujące nas maty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby później wybraną matę zamówić drogą on-line i tym samym zaoszczędzić trochę pieniędzy. Niekiedy, zwłaszcza w większych miastach, organizowane są wyprzedaże połączone ze spotkaniami dla rodziców, podczas których można nie tylko zakupić akcesoria dla dziecka w atrakcyjnych cenach, ale również wymienić się doświadczeniami i informacjami z osobami, w takiej samej sytuacji. Warto śledzić takie wydarzenia i brać w nich udział.

Polecane maty edukacyjne

 1. Mata gimnastyczna 3w1 od Fisher Price

Jednymi z popularniejszych mat edukacyjnych są te od znanej marki Fisher Price. Firma w swojej ofercie ma kilka dostępnych rodzajów, z czego najchętniej kupowaną jest mata gimnastyczna 3w1. Mata nie jest zbyt duża (81 x 50 cm), ale dzięki temu zmieści się w każdym pomieszczeniu. Posiada miękkie łuki nad głową, do których doczepione są zabawki i interaktywne elementy. Umożliwia ona odtwarzanie muzyki, która przestaje grać dopiero po 10 minutach. Koszt maty to ok. 120 zł.

 1. Mata edukacyjna z pozytywką Ocean World od Humbi

Kolejna popularna mata rodzajem zbliżona do pierwszej. Mata jest miękka i posiada obwódkę zabezpieczającą dziecka.Wyposażona jest w 2 miękkie łuki, do których przywieszone są różne interaktywne zwierzątka. Mata jest większa od wyżej wymienionej (85 x 85 cm), dzięki czemu dziecko swobodnie może się na niej obracać. W zestawie znajduje się również przytulna poduszeczka. Koszt maty to ok. 80 zł.

 1. Mata edukacyjna Gimnastyka dla bobasa od Tiny Love

Mata posiada planszę z muzyką Mozarta oraz interaktywne elementy tkj. lusterko, klakson czy grzechotki. Może posiadać 2 wymiary: w pełni rozłożona ma 102 x 108 cm, a z zawiniętymi brzegami 77 x 86 cm. Koszt maty to ok. 170 zł.

To tylko niektóre z popularnych mat edukacyjnych. Na rynku dostępnych jest ich o wiele więcej w różnych przekrojach cenowych. Zdecydowanie najchętniej kupowane są maty wielofunkcyjne, z których można zrobić kojec oraz te z łukami nad głową dziecka, do których można przyczepiać różne interaktywne elementy.

Mata edukacyjna
5 (100%) 3 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here