Dostępne na rynku herbaty odchudzające są mieszanką różnych ziołowych kompozycji, z których każda ma odmienny wpływ na metabolizm. Dzięki kumulacji efektów ich działań, otrzymujemy gotowy wynik w postaci utraty masy ciała. Czy faktycznie są tak skuteczne, jak mówią o tym w reklamach?
Spis Treści
Działania herbat odchudzających
Herbatom odchudzającym nie można na pewno odmówić tego, że poprawiają metabolizm. Dzięki wpływowi na enzymy trawienne oraz hepatocyty (komórki wątroby) znacznie przyspieszają przemianę materii, przez cospalanie tłuszczu jest dużo bardziej efektywne niż miałoby to miejsce bez picia owego specyfiku.
Należy jednak pamiętać o tym, że samo usprawnienie metabolizmu w organizmie nie wystarczy. Poza tym efektem, trzeba organizmowi dostarczyć aktywności fizycznej, by istniał bodziec do efektywnego „zbijania” kalorii. Tłuszcz gromadzony na brzuchu, udach, czy pośladkach jest bowiem materiałem energetycznym i do jego spalenia potrzebny jest nakład pracy fizycznej, by rozpocząć jego eliminację z organizmu.
Efekt przeczyszczający
Jest to bardzo częste działanie spotykane w herbatach i innych specyfikach, oferujących w ramach swojego działania odchudzanie. Przyspieszenie pasażu jelitowego, dodatek błonnika oraz usprawnienie procesu oczyszczania jelit prowadzą w szybkim tempie do usunięcia nagromadzonych mas w przewodzie pokarmowym.
Efekt przeczyszczający nie jest aż tak pozytywny dla naszego organizmu, jak mogłoby się to wydawać. Wprawdzie dochodzi dzięki niemu do usunięcia z organizmu niepotrzebnych składników zalegających w jelitach, ale wraz z nimi tracimy także witaminy oraz niszczymy florę bakteryjną, naturalnie rezydującą w naszym przewodzie pokarmowym, przez co możemy w szybki sposób doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w naszym organizmie.
Czy zatem herbaty odchudzające działają?
Preparaty i herbaty stosowane do odchudzania na pewno zwiększają skuteczność wysiłków, które mają prowadzić do pozbycia się zbędnych kilogramów. Nie wykonają one za nas jednak niezbędnej pracy w formie wysiłku fizycznego, który jest najbardziej naturalnym i efektywnym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej z organizmu.
Czerwona herbata
Zbawienny wpływ czerwonej herbaty na pozbywanie się tkanki tłuszczowej z organizmu jest znany już od wielu lat. Efekt odchudzający tego naparu polega przede wszystkim na przyspieszaniu przemiany materii tłuszczów przy udziale kilku mechanizmów metabolicznych. Dowiedz się więcej na temat zbawiennego działania czerwonej herbaty na organizm i wspomagania przez nią odchudzania.
Przyspieszenie metabolizmu tłuszczów
Czerwona herbata w naturalny sposób reguluje przemianę materii. Dzięki swojemu działaniu na metabolizm sprawia, że tłuszcze dużo szybciej przekształcane są w substraty energetyczne i ulegają spaleniu. Dzięki temu efektowi dochodzi do stopniowego znikania z organizmu powłoki tłuszczowej.
Tak efektywne przyspieszenie metabolizmu całego organizmu czerwona herbata wywołuje dzięki stymulującemu działaniu na kwasy żółciowe. Wzmaga ona wytwarzanie żółci, której zadaniem jest przyspieszenie trawienia za pomocą emulgacji – rozbicia cząsteczek tłuszczu na drobne kuliste cząsteczki, przez co zwiększa się powierzchnia, do której mają dostęp enzymy trawiące.
Spadek cholesterolu
Działanie to ma swoje bezpośrednie odzwierciedlenie w wynikach badań krwi – już po kilkutygodniowej kuracji, polegającej na regularnym spożywaniu czerwonej herbaty dochodzi do spadku poziomu cholesterolu całkowitego we krwi, który jest główną frakcją tłuszczową w organizmie człowieka. Ma to bardzo duże znaczenie w profilaktyce miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Wpływ na przewód pokarmowy
Poza tym czerwona herbata stymuluje perystaltykę przewodu pokarmowego, przyśpieszając pasaż jelitowy i wzmagając eliminację substancji szkodliwych z organizmu, co również jest ważne w toku walki z otyłością, bo dzięki temu całe ciało może wyzbyć się niepotrzebnych toksyn i zalegających w jelitach zbędnych produktów przemiany materii.
Na co jeszcze wpływa czerwona herbata?
Bardzo istotnym działaniem czerwonej herbaty jest duży wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz usprawnienia pracy serca. Dzięki tym efektom, krążenie krwi w całym organizmie jest bardziej efektywne, przez co poprawia się skuteczność transportu krwi do wszystkich tkanek organizmu. Czerwona herbata wspomaga także funkcje mentalne. Dzięki jej wpływowi, poprawie ulegają pamięć i koncentracja, zatem znacznie szybciej przyswajamy nowe informacje, co wzmaga efektywność procesu uczenia się.
Yerba mate, czyli odchudzanie po indiańsku
Właściwości lecznicze i odchudzające yerba mate znane były już wiele wieków temu rdzennym mieszkańcom dzisiejszej Ameryki Południowej. Moda na odchudzanie za pomocą yerby utrzymuje się w Europie z różnym nasileniem już od dłuższego czasu. Czy jest ona uzasadniona?
Yerba mate to nazwa świeżych lub wysuszonych i rozdrobnionych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Nazwa ta jest zlepkiem językowym; yerba (łac. herba) oznacza ziele, zaś mate (w języku keczua mati) – tykwę do jego parzenia. Indiańska nazwa yerba mate to caá mati.
Jak to działa?
Badania naukowe, prowadzone także w Polsce, wykazały obecność w yerba mate polifenoli – związków chemicznych o silnych właściwościach przeciwutleniających. Stwierdzono także, że napar redukuje cholesterol w organizmie i chroni komórki wątroby, działa ochronnie na układ nerwowy i krążenia, a także moczopędnie. Dlatego zaczął być polecany w zwalczaniu otyłości. Badania na otyłych pacjentach, oczywiście ochotnikach, potwierdziły znaczny spadek masy ciała po 45 dniach spożywania yerba mate jako suplementu diety. Analiza wyników wykazała zależność utraty wagi od obecności w naparze kofeiny w odpowiednich proporcjach z saponinami. Te ostatnie działają opóźniająco na wchłanianie tłuszczów i metabolizm cholesterolu.
Czy yerba mate szkodzi?
W Argentynie i Paragwaju przeprowadzono badania nad kancerogennością yerba mate. Okazało się, że osoby pijące powyżej 1 litra naparu dziennie, jednocześnie spożywające alkohol i palące tytoń, wykazują większą zapadalność na nowotwory. Nie stwierdzono tej zależności u niepalących abstynentów. Wciąż trwają prace nad udowodnieniem, czy występowanie nowotworów ma związek z samym naparem z yerby, alkoholem lub tytoniem, czy też jest rezultatem współdziałania wszystkich tych substancji w organizmie. Nowotwory ujawniały się głównie w jamie ustnej, gardle, przełyku i pęcherzu moczowym, rzadziej w płucach. Dlatego postawiono też hipotezę o wpływie wysokiej temperatury naparu na powstawanie i rozwój nowotworów.
Jak przyrządzać yerba mate
Yerba mate zalewa się w przygotowanym naczyniu wodą, zagotowaną i ostudzoną (ważne!) do temperatury 65-800C. Najpierw wlewa się tylko tyle wody, aby została całkowicie wchłonięta przez susz, dopiero później dolewa się do pełna. Wodę można uzupełniać, w zależności od jakości suszu, kilka lub nawet kilkanaście razy. Yerba mate pije się za pomocą specjalnej metalowej rurki (bombilla), pozłacanej lub posrebrzanej, zakończonej filtrem. Nie należy używać jej do mieszania napoju.
Zielona herbata
Lecznicze właściwości zielonej herbaty badano głównie w oparciu o spożywanie 3 filiżanek naparu w ciągu dnia. Stanowi to dawkę 240-320 mg cennych polifenoli. Jedna filiżanka dostarcza zaś 20-35 mg EGCG. Według naukowców amatorzy zielonej herbaty są bardziej odporni na wiele chorób, od wirusów i infekcji bakteryjnych zaczynając, a kończąc na przewlekłych schorzeniach zwyrodnieniowych. Regularne picie naparu z zielonej herbaty pomaga mi.n. w chorobach układu krążenia, w nowotworach, chorobach kości i osteoporozie.
Herbata odchudzająca czy suplement diety?
Na temat właściwości odchudzających zielonej herbaty napisano bardzo wiele. W czasopismach i w sieci, aż się roi od reklam kolejnych „rewelacyjnych” środków odchudzających, wyprodukowanych na bazie sproszkowanej zielonej herbaty. Producenci i dystrybutorzy prześcigają się w publikowaniu ociekających zachwytem opinii i zdjęć osób „przed” i „po”. Tymczasem prawda jest zupełnie inna.
Właściwości zielonej herbaty
Owszem, zielona herbata ma szereg właściwości regulujących przemianę materii. Łagodzi dolegliwości żołądkowe, zwiększa wydzielanie żółci, która przyspiesza procesy trawienne, a tym samym przemianę materii. Napar z zielonej herbaty ma działanie moczopędne, dzięki czemu nadmiar wody nie zalega w organizmie.
Zielona herbata zawiera także flawonoidy, w tym galusan epigalokatechiny 3 (EGCG), który spowalnia wchłanianie tłuszczu. Można więc z czystym sumieniem stwierdzić, że jest bardzo pomocnym środkiem wspomagającym odchudzanie. Ale tylko wspomagającym, a więc stanowiącym suplement diety.
Co zamiast zielonej herbaty?
Kapsułki „odchudzające”, występujące na rynku pod różnymi nazwami, to w rzeczywistości ten sam specyfik –sproszkowana zielona herbata, czasem z dodatkiem suszonych alg. Nawet jeśli uznać, że z pomocą tych kapsułek można stracić na wadze, to z pewnością nie będzie to możliwe, jeżeli będziemy je popijać np. słodkimi napojami gazowanymi po obfitym posiłku.
Nie ma środka, który spowodowałby utratę masy ciała bez diety i wysiłku fizycznego. Znacznie rozsądniej (i taniej!) jest całkowicie zastąpić słodzone napoje naparem z zielonej herbaty bez dodatku cukru, którego ilości zawarte w spożywanych warzywach i owocach w zupełności zaspokajają potrzeby organizmu. W rezultacie to nie zielona herbata nas odchudza, a odstawienie nadmiaru cukru, przetwarzanego w organizmie w tłuszcz.
Czytajmy etykiety
Producenci mieszanek herbacianych i ziołowych szermują określeniem „herbata odchudzająca” na opakowaniach. Warto jednak czytać nie tylko duże napisy na pudełkach czy torebkach, ale także, a może przede wszystkim, etykiety, na których podany jest skład takiej mieszanki. Jeżeli przeważa w niej zielona herbata, odchudzanie będzie skuteczne pod warunkiem równoległego stosowania niskokalorycznej diety i ćwiczeń fizycznych.
Czym jest EGCG?
Stosunkowo niedawno docenił je również Zachód. Od tej pory naukowcy wciąż badają skład zielonej herbaty i jej leczniczy wpływ na organizm.
Analiza wyników badań wykazała, że lecznicze właściwości zielonej herbaty zawdzięczamy jej bogatej zawartość EGCG. Co to takiego? EGCG, czyli polifenol galusan epigallokatechiny, jest jednym ze składników zielonej herbaty. Jednocześnie uważa się go za najmocniejszą substancję czynną w tym naparze. Dzięki EGCG zwiększa się ilość tak zwanych regulatorowych limfocytów T, czyli komórek odpowiadających za ochronę systemu immunologicznego. EGCG ma także działanie antyoksydacyjne i obniża cholesterol.
Choroby układu krążenia a EGCG
Duża zawartość EGCG w zielonej herbacie pomaga zapobiegać śmierci komórek mięśnia sercowego, przy niedokrwieniu oraz uszkodzeniu mięśnia sercowego (blokuje związki aktywujące stany zapalne). Zdaniem naukowców, EGCG może przyczynić się do zmniejszenia bolesnych dolegliwości u osób chorych na ostrą chorobą wieńcową.
Rak prostaty
Badania potwierdziły, że EGCG jest skuteczny w profilaktyce raka prostaty. Przyjmowane dawki EGCG przeciwdziałają wytwarzaniu antygenu prostaty (PSA), który może powodować raka prostaty.
Rak jajnika
Systematyczne picie zielonej herbaty pomaga kobietom w walce z rakiem jajnika. Naukowcy dowiedli, że EGCG hamuje wzrost jego komórek.
Rak jelita grubego
Zielona herbata obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wywołanego dietą wysokotłuszczową.
Buduje kości i zapobiega osteoporozie
Przeprowadzone badania wykazały, że picie zielonej herbaty wpływa na zwiększenie gęstości mineralnej kości. Zbyt duża utrata masy kostnej jest charakterystyczna w przypadku osteoporozy.
Ciekawostka: Pieprz zwiększa skuteczność EGCG
Badania wykazały także pewną zależność między EGCG, a spożywaniem czarnego pieprzu. Testy na zwierzętach wykazały, że picie zielonej herbaty wraz z połączeniem czarnego pieprzu może znacznie zwiększyć poziom wchłanialności EGCG. Podczas badań, na szczurach i myszach, zieloną herbatę podawano wraz z bioaktywnym składnikiem czarnego pieprzu tzw. piperyną. Okazało się, że zwierzęta otrzymujące tą mieszankę wchłaniały aż o 130 proc. więcej EGCG, niż te, które spożywały wyłącznie sam EGCG.
Herbata odchudzająca – fakty i mity
Herbaty odchudzające stały się obecnie bardzo popularnym suplementem diety. Możemy je kupić praktycznie wszędzie – począwszy od drogerii poprzez apteki, skończywszy na sklepach zielarskich. Czy owe specyfiki faktycznie tak cudownie działają na nasz organizm? Dowiedz się, jakie są fakty i mity o stosowaniu herbat odchudzających.
Herbata odchudzająca pozwoli mi schudnąć przez noc – MIT
Przedstawione hasło to bardzo dobry i efektywny chwyt reklamowy. Któż by nie chciał osiągnąć wymarzonego celu, jakim jest utrata zbędnych kilogramów bez konieczności czynienia żadnego wysiłku? Metabolizm w nocy znacznie zwalnia, dostosowuje się do rytmu snu, podczas którego jedynym organem pracującym w zwiększonej intensywności jest mózg. Nie ma możliwości, by tkanka tłuszczowa uległa spalaniu podczas, gdynie poruszamy żadnym mięśniem.
Herbata odchudzająca pomoże mi wyrównać metabolizm – FAKT
Herbaty odchudzające zawierają w swoim składzie różnego rodzaju zioła, które od setek lat są stosowane w medycynie naturalnej. Te zamierzchłe sposoby do dzisiaj nie straciły na swojej aktualności. Działanie ziół polega przede wszystkim na usprawnieniu metabolizmu, pobudzeniu pracy gruczołów trawiennych oraz stymulacji przemiany materii, która znacznie zwiększa swoją intensywność i „nabiera tempa” po to, by skuteczniej spalać tłuszcze.
Herbata odchudzająca może wywołać odwodnienie – FAKT
Jeśli dojdzie do wypicia zbyt dużej ilości takiego specyfiku, którego jednym z działań jest usuwanie wody z organizmu, może dojść do odwodnienia. Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym brak dostatecznego nawodnienia może być tutaj odchudzanie, które samo w sobie predysponuje dozwiększonej utraty wody z organizmu. Z herbatkami odchudzającymi nie należy zatem przesadzać.
Efekt przeczyszczający herbat na odchudzanie pomoże mi schudnąć – MIT
Taki tok myślenia jest bardzo niebezpieczny, gdyż może prowadzić do stopniowego wyniszczenia organizmu. Bardzo wiele herbat odchudzających ma w swoim działaniu efekt przeczyszczający, który jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z wypróżnieniem. Jeśli więc nie występują zaburzenia związane z defekacją, nie ma konieczności stosowania herbaty odchudzającej o działaniu opróżniającym jelita, gdyż takie zabiegi mogą być groźne dla zdrowia lub być przyczyną zachorowania na bulimię.
Zagrożenia związane z nieracjonalnym odchudzaniem
Odchudzanie przyniesie pozytywne korzyści tylko wtedy, gdy będzie przeprowadzone pod odpowiednią kontrolą. Dobrze zbilansowana dieta, zagwarantuje nam bezpieczny spadek wagi ciała, odpowiednią porcję energii każdego dnia i brak skutków ubocznych. W przeciwnym przypadku możemy być narażeni na wiele negatywnych efektów dla naszego zdrowia.
Zagrożenia zdrowotne związane z nieprawidłowym odżywianiem
Prawidłowe odżywianie polega na dostarczaniu organizmowi wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych oraz potrzebnej do życia dawki energii. Zdrowe odżywianie to również regularność posiłków, czyli ich ilość i częstotliwość. Najbardziej korzystnie jest jeść 4-5 posiłków w ciągu dnia. Jedzenie zaledwie trzech posiłków dziennie wywołuje hipoglikemię, czyli obniżenie stężenia glukozy we krwi. To zaś bezpośrednioprzyczynia się do:
- zwiększenia łaknienia
- napadów wilczego głodu
- problemów z koncentracją
- nadmiernego osłabienia
- zmęczenia
W niektórych przypadkach pojawiają się także bóle brzucha. Nieprawidłowa dieta stosowana na dłuższą metę może doprowadzić do wielu poważnych chorób związanych z zaburzeniami odżywiania, takich jak: otyłość,anoreksja czy bulimia.
Otyłość
Problem z otyłością jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania. Wiąże się z nadmiernym odkładaniem tłuszczu, w różnych tkankach ciała. Otyłość jest spowodowana spożywaniem znacznie większej ilości pokarmu, niż organizm potrzebuje i jest w stanie spalić. Największy wpływ na chorobliwą otyłość ma brak świadomości, dotyczącej prowadzenia zdrowego trybu życia i złe nawyki żywieniowe. Główne objawy otyłości to:
- przyrost masy ciała
- szybsze męczenie się
- zniekształcenie sylwetki (ilość tkanki tłuszczowej)
- mniejsza sprawność ruchowo-fizyczna
- nadmierne pocenie
Anoreksja (jadłowstręt psychiczny)
Anoreksja to choroba, polegająca na braku apetytu i wstręcie do przyjmowania pokarmu. Zaczyna się przeważnie odchudzaniem i unikaniem kalorycznych dań. Chorzy na anoreksję często uprawiają regularnie sport, z czasem jednak mają coraz mniej energii potrzebnej do wykonywania ćwiczeń. W niektórych przypadkach zażywają środki przeczyszczające, odwadniające lub wywołują torsje. Do podstawowych objawów anoreksji zalicza się:
- duży spadek masy ciała (ponad 15 proc. w stosunku do masy należnej dla wzrostu)
- zaburzone postrzeganie swojego ciała (chory uważa się za osobę otyłą, nawet gdy jest skrajnie chudy)
- strach przed przytyciem
- u dziewcząt już miesiączkujących zanik okresu
Bulimia (żarłoczność psychiczna)
Bulimia polega na zaburzeniach związanych z nadmiernym przejadaniem się. Osoby cierpiące na tę chorobę mają napady niekontrolowanego głodu, które trwają nawet kilka godzin. Po „obżarstwie” prowokują wymioty, by pozbyć się zjedzonego pokarmu. Z tego powodu chorzy na bulimię mogą być zarówno bardzo szczupli, jak i bardzo otyli. Zdarza się, że chorzy po wymiotach czują ulgę dlatego celowo się przejadają, by je znów wywołać. Zachorowaniom na bulimię sprzyjają następujące czynniki:
- samotność
- izolacja
- niska samoocena
- zaburzone relacje z otoczeniem (szczególnie z bliskimi)
- stresujące wydarzenia w życiu