Herbata Oolong (Ulung)

Herbata Oolong to produkt z liści, pąków i łodyg rośliny Camellia sinensis. To ta sama roślina, która jest również używana do produkcji czarnej herbaty i zielonej herbaty.

Niektórzy ludzie przyjmują herbatę oolong doustnie, aby wyostrzyć umiejętności myślenia i poprawić czujność. Jest również przyjmowany doustnie w celu zmniejszenia masy ciała, zapobiegania rakowi, zapobiegania łamliwości kości (osteoporoza), pobudzania układu odpornościowego oraz leczenia cukrzycy, chorób serca, wysokiego cholesterolu i stwardnienia tętnic (miażdżyca tętnic). Istnieją jednak ograniczone dowody naukowe na poparcie tych zastosowań.

Jak działa?

Herbata Oolong zawiera kofeinę, która wpływa na myślenie i czujność. Kofeina działa poprzez stymulację centralnego układu nerwowego (OUN), serca i mięśni.

Zastosowania i skuteczność

Prawdopodobnie skuteczne dla

Zwiększenie sprawności umysłowej. Picie herbaty oolong lub innych napojów zawierających kofeinę przez cały dzień wydaje się pomagać utrzymać czujność i sprawność umysłową. Łączenie kofeiny z cukrem jako „napojem energetycznym” wydaje się poprawić wydajność umysłową lepiej niż sama kofeina lub cukier.

Prawdopodobnie skuteczne dla

Zapobieganie rakowi jajnika. Kobiety, które regularnie piją herbatę, w tym czarną herbatę, zieloną herbatę lub herbatę oolong, wydają się mieć mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajnika w porównaniu z kobietami, które nigdy lub rzadko piją herbatę.

Niewystarczające dowody

Alergie skórne (wyprysk). Wczesne badania sugerują, że picie herbaty oolong poprawia wyprysk, który nie zareagował na inne leczenie. Poprawa może potrwać od 1 do 2 tygodni leczenia.
Cukrzyca. Niektóre badania sugerują, że picie herbaty oolong przez 30 dni może obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Jednak picie herbaty nie wydaje się zapobiegać cukrzycy.
Wysokie ciśnienie krwi. Niektóre badania przeprowadzone na Chińczykach sugerują, że picie herbaty oolong lub zielonej herbaty codziennie zapobiega wzrostowi ciśnienia krwi. Picie większej ilości herbaty jeszcze bardziej zmniejsza ryzyko.
Otyłość. Wczesne badania sugerują, że picie herbaty oolong nie zmniejsza masy ciała u osób z nadwagą lub otyłością.
Kruche kości (osteoporoza). Istnieją dowody, że picie herbaty oolong przez 10 lat wiąże się z silniejszymi kośćmi (zwiększona gęstość mineralna kości).
Gnijące Zęby.
Rak.

Efekty uboczne i bezpieczeństwo

Picie umiarkowanej ilości herbaty oolong jest bezpieczne dla większości dorosłych.

Picie zbyt dużej ilości herbaty oolong, takiej jak ponad trzy filiżanki dziennie, może być niebezpieczne. Duże ilości oolong mogą powodować działania niepożądane z powodu kofeiny w herbacie oolong. Te działania niepożądane mogą być od łagodnych do poważnych i obejmują bóle głowy, nerwowość, problemy ze snem, wymioty, biegunkę, drażliwość, nieregularne bicie serca, drżenie, zgagę, zawroty głowy, dzwonienie w uszach, drgawki (drgawki) i dezorientację. Ponadto osoby, które cały czas piją herbatę oolong lub inne napoje zawierające kofeinę, zwłaszcza w dużych ilościach, mogą rozwinąć uzależnienie psychiczne.

Picie bardzo dużych ilości herbaty oolong zawierającej więcej niż 10 gramów kofeiny jest niebezpieczne . Dawki herbaty oolong tej wysokiej mogą spowodować śmierć lub inne poważne skutki uboczne.
Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Dzieci: Herbata Oolong może być bezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie przez dzieci w ilościach powszechnie występujących w żywności.

Ciąża i karmienie piersią: Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, picie herbaty oolong w małych ilościach może być bezpieczne. Nie pić więcej niż 2 filiżanki dziennie herbaty oolong. Ta ilość herbaty dostarcza około 200 mg kofeiny. Picie więcej niż ta ilość w czasie ciąży jest niebezpieczne i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia, przedwczesnego porodu i innych negatywnych skutków, w tym objawów odstawienia kofeiny u noworodków i niższej masy urodzeniowej.

Jeśli karmisz piersią, picie więcej niż 2 filiżanek dziennie herbaty oolong jest niebezpieczne i może spowodować, że Twoje dziecko stanie się bardziej drażliwe i będzie miało więcej wypróżnień.

Zaburzenia lękowe: kofeina w herbacie oolong może pogorszyć zaburzenia lękowe.

Zaburzenia krwawienia: Istnieją powody, by sądzić, że kofeina w herbacie oolong może spowalniać krzepnięcie krwi, chociaż nie zostało to wykazane u ludzi. Używaj kofeiny ostrożnie, jeśli masz zaburzenia krzepnięcia.

Problemy z sercem: kofeina w herbacie oolong może powodować u niektórych osób nieregularne bicie serca. Jeśli masz chorobę serca, ostrożnie stosuj kofeinę.

Cukrzyca: kofeina w dniu oolong może wpływać na poziom cukru we krwi. Używaj herbaty oolong ostrożnie, jeśli masz cukrzycę.

Biegunka: Herbata Oolong zawiera kofeinę. Kofeina w herbacie oolong, zwłaszcza przyjmowana w dużych ilościach, może pogorszyć biegunkę.

Jaskra: Kofeina w herbacie oolong zwiększa ciśnienie wewnątrz oka. Wzrost następuje w ciągu 30 minut i trwa co najmniej 90 minut.

Wysokie ciśnienie krwi: kofeina w herbacie oolong może zwiększyć ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak wydaje się, że nie dzieje się tak u ludzi, którzy regularnie piją herbatę oolong lub inne produkty zawierające kofeinę.

Zespół jelita drażliwego (IBS): herbata Oolong zawiera kofeinę. Kofeina w herbacie oolong, zwłaszcza przyjmowana w dużych ilościach, może pogorszyć biegunkę i pogorszyć objawy IBS.

Otyłość: kofeina w herbacie oolong może wpływać na wrażliwość insuliny w organizmie u pacjentów otyłych.

Kruche kości (osteoporoza): picie herbaty oolong może zwiększyć ilość wapnia, który jest wypłukiwany z moczu. To może osłabić kości. Jeśli masz osteoporozę, nie pij więcej niż 3 szklanki herbaty oolong dziennie.

Interakcje

Duża interakcja – Nie przyjmuj tej kombinacji

Amfetamina oddziałuje z herbatą oolong

Leki pobudzające, takie jak amfetamina, przyspieszają układ nerwowy. Przyspieszając układ nerwowy, leki pobudzające mogą sprawić, że poczujesz się roztrzęsiony i zwiększysz tętno. Kofeina w herbacie oolong może również przyspieszyć układ nerwowy. Przyjmowanie herbaty oolong wraz ze środkami pobudzającymi może powodować poważne problemy, w tym przyspieszone bicie serca i wysokie ciśnienie krwi. Unikaj przyjmowania leków pobudzających wraz z herbatą oolong.

Kokaina wchodzi w interakcje z herbatą oolong

Leki pobudzające, takie jak kokaina, przyspieszają układ nerwowy. Przyspieszając układ nerwowy, leki pobudzające mogą sprawić, że poczujesz się roztrzęsiony i zwiększysz tętno. Kofeina w herbacie oolong może również przyspieszyć układ nerwowy. Przyjmowanie herbaty oolong wraz ze środkami pobudzającymi może powodować poważne problemy, w tym przyspieszone bicie serca i wysokie ciśnienie krwi. Unikaj przyjmowania leków pobudzających wraz z herbatą oolong.

Efedryna współdziała z herbatą oolong

Leki pobudzające przyspieszają układ nerwowy. Kofeina (zawarta w herbacie oolong) i efedryna są lekami pobudzającymi. Przyjmowanie kofeiny razem z efedryną może spowodować zbyt dużą stymulację, a czasami poważne skutki uboczne i problemy z sercem. Nie należy jednocześnie przyjmować produktów zawierających kofeinę i efedryny.

Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny w tej kombinacji

Adenozyna (Adenocard) współdziała z herbatą oolong

Herbata Oolong zawiera kofeinę. Kofeina w herbacie oolong może blokować działanie adenozyny (Adenocard). Adenozyna (Adenocard) jest często stosowana przez lekarzy do wykonywania testów serca. Test ten nazywa się testem stresu sercowego. Przestań spożywać herbatę oolong lub inne produkty zawierające kofeinę co najmniej 24 godziny przed próbą wysiłkową serca.

Antybiotyki (antybiotyki chinolonowe) współdziałają z herbatą oolong

Ciało rozkłada kofeinę, aby się jej pozbyć. Niektóre antybiotyki mogą zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie tych antybiotyków wraz z herbatą oolong może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym drżenia, bólu głowy, przyspieszenia akcji serca i innych działań niepożądanych. Niektóre <antybiotyki zmniejszające szybkość rozkładania kofeiny przez organizm obejmują cyprofloksacynę , enoksacyna (Penetrex), norfloksacyna (chibroksyna, noroksyna), sparfloksacyna (Zagam), trowafloksacyna (Trovan) i grepafloksacyna (Raxar).

Cymetydyna (Tagamet) współdziała z herbatą oolong

Herbata Oolong zawiera kofeinę. Ciało rozkłada kofeinę, aby się jej pozbyć. Cymetydyna (Tagamet) może zmniejszyć szybkość, z jaką organizm rozkłada kofeinę. Przyjmowanie cymetydyny (Tagamet) wraz z herbatą oolong może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych kofeiny, w tym drżenia, bólu głowy, szybkiego bicia serca i innych.

Klozapina (Clozaril) wchodzi w interakcje z herbatą oolong

Ciało rozkłada klozapinę (Clozaril), aby się jej pozbyć. Kofeina w herbacie oolong wydaje się zmniejszać szybkość rozkładania klozapiny przez organizm (Clozaril). Przyjmowanie herbaty oolong wraz z klozapiną (klozaril) może nasilać działanie i działania niepożądane klozapiny (klozapiny).

Dipirydamol (Persantine) oddziałuje z herbatą oolong

Herbata Oolong zawiera kofeinę. Kofeina w herbacie oolong może blokować wpływ dipirydamolu (Persantine). Dipirydamol (Persantine) jest często używany przez lekarzy do wykonywania badań serca. Test ten nazywa się testem stresu sercowego. Przestań spożywać herbatę oolong lub inne produkty zawierające kofeinę co najmniej 24 godziny przed próbą wysiłkową serca.

Disulfiram (Antabuse) współdziała z herbatą oolong

Ciało rozkłada kofeinę, aby się jej pozbyć. Disulfiram (Antabuse) może zmniejszyć szybkość, z jaką organizm pozbywa się kofeiny. Przyjmowanie herbaty oolong (która zawiera kofeinę) wraz z disulfiramem (Antabuse) może zwiększyć skutki i skutki uboczne kofeiny, w tym drżenie, nadpobudliwość, drażliwość i inne.

Estrogeny oddziałują z herbatą oolong

Ciało rozkłada kofeinę w herbacie oolong, aby się jej pozbyć. Estrogeny mogą zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie herbaty oolong wraz z estrogenami może powodować drżenie, bóle głowy, szybkie bicie serca i inne działania niepożądane. Jeśli przyjmujesz estrogeny, ogranicz spożycie kofeiny.

Niektóre pigułki estrogenowe obejmują sprzężone końskie estrogeny (Premarin), etynyloestradiol, estradiol i inne.

Fluwoksamina (Luvox) współdziała z herbatą oolong

Ciało rozkłada kofeinę w herbacie oolong, aby się jej pozbyć. Fluwoksamina (Luvox) może zmniejszyć szybkość, z jaką organizm rozkłada kofeinę. Przyjmowanie herbaty oolong wraz z fluwoksaminą (Luvox) może powodować zbyt dużą ilość kofeiny w organizmie i zwiększać efekty i skutki uboczne kofeiny.

Lit współdziała z herbatą oolong

Twoje ciało naturalnie pozbywa się litu. Kofeina w herbacie oolong może zwiększyć szybkość pozbywania się litu przez organizm. Jeśli bierzesz produkty zawierające kofeinę i bierzesz lit, przestań powoli przyjmować produkty kofeinowe. Zbyt szybkie zatrzymanie herbaty oolong może zwiększyć skutki uboczne litu.

Leki na depresję (MAOI) współdziałają z herbatą oolong

Herbata Oolong zawiera kofeinę. Kofeina może stymulować organizm. Niektóre leki stosowane w depresji mogą również stymulować organizm. Przyjmowanie herbaty oolong z tymi lekami stosowanymi w depresji może powodować poważne działania niepożądane, w tym przyspieszone bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, nerwowość i inne.

Leki, które spowalniają krzepnięcie krwi (leki przeciwzakrzepowe / przeciwpłytkowe) oddziałują z herbatą oolong

Herbata Oolong zawiera kofeinę. Kofeina może spowalniać krzepnięcie krwi. Biorąc herbatę oolong wraz z lekami, które również powoli krzepną, może zwiększyć ryzyko powstawania siniaków i krwawień. Advil, Motrin, inni), naproksen (Anaprox, Naprosyn, inni), dalteparyna (Fragmin), enoksaparyna (Lovenox), heparyna, warfaryna (Coumadin) i inne.

Nikotyna oddziałuje z herbatą oolong

Leki pobudzające, takie jak nikotyna, przyspieszają układ nerwowy. Przyspieszając układ nerwowy, leki pobudzające mogą sprawić, że poczujesz się roztrzęsiony i zwiększysz tętno. Kofeina w herbacie oolong może również przyspieszyć układ nerwowy. Przyjmowanie herbaty oolong wraz ze środkami pobudzającymi może powodować poważne problemy, w tym przyspieszone bicie serca i wysokie ciśnienie krwi. Unikaj przyjmowania leków pobudzających wraz z kofeiną.

Pentobarbital (Nembutal) oddziałuje z herbatą oolong

Pobudzające działanie kofeiny w herbacie oolong może blokować działanie pentobarbitalu wywołujące sen.

Fenylopropanoloamina wchodzi w interakcje z herbatą oolong

Kofeina w herbacie oolong może stymulować organizm. Fenylopropanoloamina może również stymulować organizm. Przyjmowanie herbaty oolong wraz z fenylopropanoloaminą może spowodować zbyt dużą stymulację i przyspieszyć bicie serca, ciśnienie krwi i wywołać nerwowość.

Riluzole (Rilutek) współdziała z herbatą oolong

Ciało rozkłada riluzol (Rilutek), aby się go pozbyć. Przyjmowanie herbaty oolong może zmniejszyć szybkość rozkładania riluzolu przez organizm (Rilutek) i zwiększyć efekty i skutki uboczne riluzolu.

Teofilina wchodzi w interakcje z herbatą oolong

Herbata Oolong zawiera kofeinę. Kofeina działa podobnie do teofiliny. Kofeina może również zmniejszyć szybkość, z jaką organizm pozbywa się teofiliny. Przyjmowanie herbaty oolong wraz z teofiliną może nasilić działanie i skutki uboczne teofiliny.

Werapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) współdziała z herbatą oolong

Ciało rozkłada kofeinę w herbacie oolong, aby się jej pozbyć. Werapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) może zmniejszyć szybkość, z jaką organizm pozbywa się kofeiny. Przyjmowanie herbaty oolong wraz z werapamilem (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych kofeiny, w tym drżenia, bólu głowy i zwiększonego bicia serca.

Drobne interakcje – Uważaj na tę kombinację

Alkohol wchodzi w interakcje z herbatą oolong

Ciało rozkłada kofeinę w herbacie oolong, aby się jej pozbyć. Alkohol może zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie herbaty oolong wraz z alkoholem może spowodować zbyt dużą ilość kofeiny w krwiobiegu i skutki uboczne kofeiny, w tym drżenie, ból głowy i szybkie bicie serca.

Pigułki antykoncepcyjne (leki antykoncepcyjne) współdziałają z herbatą oolong

Ciało rozkłada kofeinę w herbacie oolong, aby się jej pozbyć. Pigułki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie herbaty oolong wraz z pigułkami antykoncepcyjnymi może powodować drżenie, bóle głowy, szybkie bicie serca i inne skutki uboczne.

Niektóre pigułki antykoncepcyjne obejmują etynyloestradiol i lewonorgestrel (Triphasil), etynyloestradiol i noretyndron (Ortho-Novum 1 / 35, Ortho-Novum 7/7/7) i inne.

Flukonazol (Diflucan) wchodzi w interakcje z herbatą oolong

Herbata Oolong zawiera kofeinę. Ciało rozkłada kofeinę, aby się jej pozbyć. Flukonazol (Diflucan) może zmniejszyć szybkość, z jaką organizm pozbywa się kofeiny. Przyjmowanie herbaty oolong wraz z flukonazolem (Diflucan) może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych kofeiny, takich jak nerwowość, lęk i bezsenność.

Leki na cukrzycę (leki przeciwcukrzycowe) współdziałają z herbatą oolong

Herbata Oolong może zwiększyć poziom cukru we krwi. Leki na cukrzycę są stosowane w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Zwiększając poziom cukru we krwi, herbata oolong może zmniejszyć skuteczność leków przeciwcukrzycowych. Dokładnie monitoruj poziom cukru we krwi. Dawka leku na cukrzycę może wymagać zmiany.

Niektóre leki stosowane w cukrzycy obejmują glimepiryd (Amaryl), gliburyd (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insulinę, pioglitazon (Actos), rozyglitazon (Avandia) , chlorpropamid (Diabinese), glipizyd (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) i inne.

Mexiletin (Mexitil) wchodzi w interakcje z herbatą oolong

Herbata Oolong zawiera kofeinę. Ciało rozkłada kofeinę, aby się jej pozbyć. Mexiletil (Mexitil) może zmniejszyć szybkość, z jaką organizm rozkłada kofeinę. Przyjmowanie meksyletyny (Mexitil) wraz z herbatą oolong może zwiększyć działanie kofeiny i skutki uboczne herbaty oolong.

Terbinafina (Lamisil) współdziała z herbatą oolong

Ciało rozkłada kofeinę (zawartą w herbacie oolong), aby się jej pozbyć. Terbinafina (Lamisil) może zmniejszyć szybkość, z jaką organizm pozbywa się kofeiny i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym drżenia, bólu głowy, przyspieszonego bicia serca i innych skutków.

Literatura:

Abernethy DR, Todd EL. Impairment of caffeine clearance by chronic use of low-dose oestrogen-containing oral contraceptives. Eur J Clin Pharmacol 

American Academy of Pediatrics. The transfer of drugs and other chemicals into human milk. Pediatrics 2001

Briggs GB, Freeman RK, Yaffe SJ. Drugs in Pregnancy and Lactation. 5th ed. Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins; 1998.

Dews PB, O’Brien CP, Bergman J. Caffeine: behavioral effects of withdrawal and related issues. Food Chem Toxicol 2002

Eskenazi B. Caffeine—filtering the facts. N Engl J Med 1999

Han LK, Takaku T, Li J, et al. Anti-obesity action of oolong tea. Int J Obes Relat Metab Disord 1999

Herbata Oolong (Ulung)
4 (80%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here