Nazwa kolagen pochodzi od greckich słów: colla (klej) i genno (rodzić). To połączenie słów oddaje w dużym stopniu jego główną funkcję, czyli spajanie elementów komórkowych. Podczas całego naszego życia kolagen podlega ciągłej wymianie. Najtrwalszy jest w kościach (wymiana odbywa się co rok), natomiast najmniej trwały w wątrobie (wymiana następuje już po miesiącu). Kolagen jest zbudowany z aminokwasów, należących do białek włóknistych, czyli tzw. fiblyralnych skleroprotein. Składa się z podłużnych, spiralnych łańcuchów peptydowych.
Produkcja kolagenu znacznie się obniża po 25. roku życia, co wiąże się z nieuchronnym procesem starzenia się skóry. W efekcie tego stopniowo można zaobserwować: spadek jędrności i elastyczności skóry, pojawienie się zmarszczek, szorstkość i suchość skóry, spadek elastyczności naczyń krwionośnych, a co za tym idzie wywołanie nadciśnienia tętniczego. Braki kolagenu w organizmie objawiają się nie tylko pogorszeniem się stanu skóry. Powodują one także mniejszą elastyczność kości, mięśni oraz ścięgien, zwyrodnienie stawów, zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy, co naraża nas na wystąpienie urazów. Kolagen wpływa też na produkcję mazi stawowej, która zmniejsza tracie stawów (gdy mamy do czynienia ze znacznym niedoborem możemy odczuwać ból).
Spis Treści
- Rodzaje kolagenu
- Zastosowanie kolagenu
- Kolagen w kosmetologii
- Wpływ kolagenu na włosy
- Kolagen i odchudzanie
- Kolagen a trądzik
- Kolagen transdermalny w chorobach skóry
- Kolagen a suplementy diety
- Wpływ kolagenu na nasze zdrowie
- Kilka ciekawostek na temat kolagenu
- Wpływ diety na ilość kolagenu w skórze?
- Kolagen w tabletkach
Kolagen spełnia istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego organizmu. Na przestrzeni lat naukowcy odkryli mnóstwo cennych właściwości kolagenu, które wykorzystuje dzisiejsza medycyna i kosmetologia. Ta lista zastosowań cały czas się jednak powiększa. W świetle ostatnich badań okazuje się, że kolagen nie tylko opóźnia efekty starzenia się skóry, ale z powodzeniem zwalcza wiele problemów skórnych. Do podstawowych funkcji kolagenu zalicza się zatem: regenerację komórek skóry, spowolnienie procesu starzenia się skóry, odżywianie cebulek włosowych (wzrost i wygląd włosów), powstrzymanie rozwoju bakterii i wirusów chorobotwórczych oraz komórek nowotworowych. Kolagen pomaga nam także chronić nasze stawy, dbając o twardość chrząstki i o właściwe wytwarzanie mazi stawowej, która znajduje się w miejscu, gdzie stykają się ruchome kości.
Rodzaje kolagenu
Zdarza Ci się dokładnie analizować skład kosmetyków, które zamierzasz kupić? Często w składzie kremu, którego kupno rozważamy widnieją tajemnicze nazwy różnego kolagenu tj.: hydrolizowany, bydlęcy, roślinny, wieprzowy, itp. Takie określenia zazwyczaj nie pomagają nam w dokonaniu wyboru, ponieważ nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, czym właściwie są. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozjaśni Wam choć trochę tę kwestię i ułatwi wybór kosmetyków.
Kolagen hydrolizowany
Kolagen hydrolizowany to po prostu żelatyna, która powstaje wskutek termicznego uszkodzenia wiązań sieciujących i wiązań peptydowych białek kolagenowych. Kolagen hydrolizowany jest wykorzystywany jako zamiennik białka kolagenowego w produkcji tańszych kosmetyków.
Kolagen zwierzęcy
Kolagen zwierzęcy należy do grupy białek pochodzenia zwierzęcego. Każde z nich różni się budową i pełnionymi funkcjami w organizmie. Dominują przede wszystkim w tkance łącznej, która buduje m.in. kości, skórę i chrząstkę.
Kolagen roślinny (Fitokolagen)
Kolagenem roślinnym nazywa się wielocukry pochodzenia roślinnego, dające skórze widoczny efekt ściągnięcia. Kolagen roślinny tworzy film ochronny i nawilża skórę.
Kolagen liofilizowany
Liofilizacja to jedna z metod, dzięki której otrzymuje się produkty suszone. Proces liofilizacji odbywa przy obniżonym ciśnieniu w temperaturze niższej niż 0 st. C. Jest uznawany za bardzo korzystny, ponieważ zachowuje cenne związki (białka, witaminy, składniki mineralne enzymy, itp.), a substancje aktywne nie tracą przez niego swojej aktywności. Ten kolagen jest często wykorzystywany w suplementach diety, w szczególności stworzonych do regeneracji skóry, chrząstek oraz kości. Korzystają z niego także producenci maseczek do twarzy. Choć cieszą się wysoką skutecznością nie każdy może sobie na nie pozwolić, ze względu na wysoką cenę, która wiąże się z kosztami produkcji.
Mikrokolagen
Mikrokolagenem nazywa się miniaturowe cząstki białkowe (tzw. oligopeptydy), które udają fragmenty kolagenu naturalnego. Cząsteczki te wpływają także na pobudzenie produkcji kolagenu oraz innych elementów skóry właściwej. Mikrokolagen wytwarza się w laboratoriach biotechnologicznych, gdzie jest specjalnie modyfikowany, by lepiej przenikał przez barierę naskórka. W tym celu dodaje się do niego małych cząsteczek tłuszczowych, których zadaniem jest zwiększenie jego stabilności.
Zastosowanie kolagenu
Zmarszczki
Z upływem lat w skórze znajduje się coraz mniej kolagenu, który chroni ją przed utratą sprężystości i jędrności (starzenie się). Zabiegi z użyciem kolagenu są wykonywanie poprzez aplikowanie go na skórę, co wpływa na redukcję zmarszczek.
Rozstępy
Problem z pojawianiem się rozstępów dotyczy głównie kobiet, które zachodzą w ciążę. Ale nie tylko kobiety ciężarne mają z nimi kłopot. Borykają się z nimi również nastolatki w trakcie okresu dojrzewania oraz osoby, u których występują wahania wagi. Kolagen pomaga się ich pozbyć.
Cellulit
Kolejna udręka płci pięknej (szacuje się, że występuje u ok. 90 proc kobiet). Cellulit najczęściej umiejscowiony jest w okolicach pośladków i ud, gdzie formuje się w nieestetyczne bruzdy. Kolagen umożliwia jego redukcję.
Trądzik i trądzik różowaty
Kiedyś trądzik był charakterystyczny dla wieku dojrzewania. Dziś, coraz częściej mają z nim problemy także osoby dorosłe. Kolagen jest w stanie zwalczyć każdy rodzaj trądziku już w początkowym etapie, zapobiegając zaognieniu się stanu zapalnego. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku trądziku różowatego, gdzie kolagenowy zabieg może zagęścić skórę, a tym samym zminimalizować skutki wywołane przez trądzik.
Blizny
Kolagen działa wygładzająco na stwardniałe zmiany skórne, rozjaśnia blizny i zmiękcza. Jest to szczególnie przydatne do usuwania blizn w widocznych miejscach (twarz i ręce).
Żylaki
Żylaki są spowodowane niewydolnością żylną i powstają w wyniku niedrożności żył. Z wiekiem tracą one swą elastyczność, a co za tym idzie grubieją i twardnieją. Zabiegi z użyciem kolagenu rozciągną żyły i zwiększą ich przepuszczalność.
Łuszczyca
Kolagen pomaga w leczeniu łuszczycy, która jest uciążliwą choroba skórną Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet do 5 proc. populacji .
Wzmacnianie kości
Kości człowieka są zbudowane w zdecydowanej większości z kolagenu, w związku z tym jego brak powoduje osteoporozę, zwyrodnienie stawów oraz kości i bóle reumatyczne. Przy takich schorzeniach zaleca się dostarczanie kolagenu do organizmu.
Ochrona włosów
Cienkie i łamliwe włosy to sygnał, że brak im białka. Poprawę kondycji zapewni im właściwa pielęgnacja. Dostarczenie włosom kolagenu zregeneruje je i ochroni przed czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi.
Pielęgnacja skóry skłonnej do alergii
Skóra alergiczna często boryka się z wypryskami, wysypkami i plamkami. Dzięki użyciu kolagenu można ją wzmocnić.
Kolagen w kosmetologii
Marzenia o wstrzymaniu procesu starzenia się miały (i nadal mają) ogromny wpływ na rozwój kosmetologii. Ten odrębny dział nauki został poświęcony metodom regeneracji skóry, na której widać oznaki upływających lat, likwidowania zmarszczek oraz uelastycznienia i przywrócenia jędrności cerze. Kosmetolodzy wciąż szukają nowych rozwiązań, oferujących jeszcze korzystniejsze zabiegi z użyciem kolagenu.
Zabiegi poprawiające urodę
Kolagen został odkryty w Polsce w latach 90. przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Odkrycie przez polskich naukowców cennych właściwości kolagenu szybko wykorzystano w salonach kosmetycznych i gabinetach odnowy biologicznej. To właśnie tam możemy zlikwidować w dużym stopniu efekty starzenia się skóry, korzystając z szeregu dostępnych obecnie zabiegów kosmetycznych. Klient ma do wyboru kuracje ujędrniające, przeciwzmarszczkowe oraz regeneracyjne.
Kolagen naturalny
Kolagen naturalny jest pochodzenia zwierzęcego (najczęściej od krów). Przed użyciem warto przeprowadzić test skórny, który wyeliminuje ewentualne uczulenie na białko wołowe. Wyniki badania są dostępne po 4 – 6 tygodniach od jego wykonania, ale brak uczulenia jest podstawowym kryterium warunkującym decyzję o poddaniu się zabiegom z użyciem kolagenu naturalnego.
Kremy z kolagenem
Kremy z kolagenem nie mogą się szczycić spektakularnymi efektami, jeśli chodzi o niwelowanie zmarszczek, ponieważ znajdujące się w nich cząstki kolagenu są za duże i nie przenikają przez naskórek (nie docierają do skóry właściwej). Mimo wszystko przynoszą korzyści, zapewniając skórze dobre nawilżenie. Co więcej, nie narażają przy tym na zbytnie natłuszczenie skóry.
Zastrzyki z kolagenem
Kolagen wstrzykiwany bezpośrednio w zmarszczki gwarantuje wypełnienie bruzd lub uszkodzeń skóry. Zabieg polega na „wprowadzeniu” substancji za pomocą cienkiej igły. Czas jego wykonywania wynosi około 20-30 minut, a efekty są widocznie natychmiast po zakończeniu. W zależności od przeznaczonej dawki kolagenu i grubości skóry rezultaty utrzymują się od 3 do 9 miesięcy, z czego są zastrzyki, które wytrzymują nawet ponad 12 miesięcy.
Wpływ kolagenu na włosy
Nie od dziś wiadomo, że lśniące i zadbane włosy są nie tylko wizytówką kobiety, ale dodają również urody. Nie ważne zatem czy są długie, krótkie, blond czy ciemne. Najważniejsze, by były piękne. Ale jak to zrobić?
Kuracja kolagenem
W dzisiejszych czasach nasze włosy są narażone na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Na ich osłabienie wpływa farbowanie, kręcenie lokówką, wygładzanie prostownicą, codzienne suszenie suszarką i wiele innych, codziennych czynności. Warto zatem dbać, by wciąż były naszą ozdobą, a nie elementem, który wywołuje w nas kompleksy. Jeśli chcesz zadbać o promienny wygląd swoich włosów, dowiedz się, czym jest kolagen i jak może się on przyczynić do poprawy kondycji twoich włosów.
Czym jest kolagen?
Kolagen jest podstawowym składnikiem budującym ścięgna, skórę, stawy, kości oraz włosy, paznokcie. Wypełnia też rogówkę oka. Pełni bardzo ważną funkcję w organizmie, wpływając na prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich jego części. Kolagen stanowi sporą część masy białka ludzkiego (30 proc.) i znacznie większą masy białek skóry (aż 70 proc.!). U młodego człowieka (do 25. roku życia) zawartość kolagen jest wystarczająca, jednak wraz z upływem lat, jego ilość systematycznie się zmniejsza.
Kolagen ma zadanie spajać elementy komórkowe. Dzięki temu ujędrnia, uelastycznia i napina skórę, dodając włosom suchym blasku, a zniszczonym objętości. Kolagen wzmacnia paznokcie, zmniejsza zmęczenie skóry, widoczne szczególnie się na twarzy, pomaga w walce z różnorodnymi schorzeniami skóry (alergia, łuszczyca, trądzik), likwiduje blizny i przyspiesza gojenie ran.
Wpływ kolagenu na suche i cienkie włosy
Problemy z kondycją włosów są najczęściej spowodowane niedoborem białka. Jego niewystarczająca ilość sprawia, że są łamliwe, cienkie i skłonne do przesuszania. W takiej sytuacji, by poprawić ich wygląd można dostarczyć białko do organizmu np. spożywając więcej jaj (żółtka jaj są bogate w siarkę, która jest budulcem keratyny). Równie skutecznym (i zdecydowanie wygodniejszym) rozwiązaniem jest suplementacja. Efekty działania kolagenu są natychmiast zauważalne np. w przypadku zahamowania powstawania łupieżu. Tworzenie się łupieżu jest dla wielu osób trudnym do zwalczenia problemem.
Wpływ kolagenu na wzrost włosów i ich wypadanie
Kolagen regeneruje włosy od zewnątrz, czyli wpływa na odżywianie cebulek włosa, stymulując je tym do wzrostu. Jednocześnie właściwości kolagenu doskonale działają na proces wypadania włosów. Systematyczne stosowanie kolagenu chroni włosy przed nadmiernym wypadaniem i opóźnia łysienie, sprawiając, że zyskują one na objętości i gęstości.
Kolagen i odchudzanie
Korzystne działanie kolagenu wykorzystuje się głównie w kosmetologii, gdzie z powodzeniem pomaga w likwidowaniu efektów starzenia się skóry oraz w medycynie, głównie w profilaktyce schorzeń związanych ze zmianami w tkance łącznej. Okazuje się jednak, że naukowcy wciąż badają inne właściwości kolagenu. Najnowsze badania wykazały, że może on również skutecznie wspomagać proces odchudzania.
Podstawowe informacje o kolagenie
Kolagen to nic innego, jak białko, które stanowi podstawowy składnik skóry, ścięgien oraz stawów. Buduje też włosy i paznokcie. Zalicza się go do grupy białek włóknistych (tzw. fibrylarnych), odpowiadających za tworzenie tkanki łącznej. Kolagen stanowi 30% masy białka ludzkiego oraz 70 proc. masy białek skóry, co pozwala nam zrozumieć, jak ważne jest utrzymywanie odpowiednich ilości białka kolagenowego w organizmie.
Na czym polega wyjątkowość kolagenu?
Kolagen zasługuje na tak szczególną uwagę nie tylko ze względu na niezwykle korzystne działanie i szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz w medycynie. Nie istnieje bowiem inny środek, który wykorzystywany jest w tak wielu przypadkach. Kolagen działa na cały szereg różnych dolegliwości. Zawdzięczamy mu redukcję przeróżnych zmian skórnych (m.in. blizny, trądzik, przebarwienia, rozstępy, zmarszczki), oraz prawidłowe funkcjonowanie naszych stawów, ścięgien i kości. Z czystym sumieniem można go zatem nazwać preparatem farmaceutycznym, bo jak się okazuje skutecznie wpływa też na odchudzanie.
Kolagen jako wspomagacz odchudzania
Obecne na rynku środki odchudzające nie zawsze są skuteczne. Prawdą jest, że część z nich może pomóc pozbyć się kilku kilogramów, ale zanim znajdziemy ten odpowiedni dla naszego organizmu wydamy mnóstwo pieniędzy, a przede wszystkim straci na tym nasze zdrowie. Zależność jest niestety taka, że skuteczne preparaty zazwyczaj niekorzystnie działają na organizm, nieskuteczne zaś nie spełniają naszych oczekiwań.
Preparaty kolagenowe wspomagające odchudzanie działają jednak zupełnie inaczej. Po pierwsze w ich skład wchodzą jedynie naturalne składniki: rybi kolagen biologicznie aktywny, witamina E i wyciąg z alg morskich. Ich przyjmowanie zatem nie powoduje żadnych efektów niepożądanych. Po drugie tabletki dostarczają potężną dawkę czystego białka, które buduje nasze mięśnie i poprawia metabolizm. Dostarczone białko przyspiesza również spalanie tkanki tłuszczowej.
Kolagen a trądzik
Trądzik jest chorobą skóry, z którą walczy niejeden nastolatek w okresie dojrzewania, a także już w późniejszym wieku. Powstawanie zaskórników i pryszczy jest efektem nadmiernego wytwarzania łoju oraz rogowacenia komórek przewodu, który wyprowadza gruczoły łojowe.
Na rynku dostępna jest bogata oferta kosmetyków i różnego rodzaju preparatów, służących do walki z trądzikiem. Nie wszystkie z nich pozwalają jednak osiągnąć zadowalające efekty. Dużą popularnością i zarazem skutecznością odznaczają się specyfiki, zawierające w swym składzie tak zwany kolagen aktywny biologicznie. Przywraca on skórze równowagę i pozwala na uregulowanie wszystkich jej funkcji. Prowadzi do regeneracji tkanek w skórze. Dzięki temu, wpływa nie tylko na objawy trądziku, ale sprawdza się również w zapobieganiu jego przyczynom.
Efekty stosowania kolagenu
Kolagen jest zalecany dla wszystkich osób, które mają problemy z trądzikiem i chcą się go pozbyć w jak najszybszym czasie. Może być stosowany również w przypadkach, kiedy jesteśmy uczuleni, lub nasza skóra źle reaguje na wszystkie inne kremy, odżywki, czy żele. Regularne stosowanie kolagenu prowadzi do wygładzenia skóry, nawodnienia i poprawy kolorytu. Posiada także właściwości przeciwzapalne, a co za tym idzie doskonale oczyszcza cerę.
Dostępne formy preparatów
W sklepach dostępna jest cała gama specyfików z kolagenem, które pomagają w walce z trądzikiem. Jednymi z najczęściej stosowanych są żele do mycia twarzy, kremy, peelingi oraz toniki bezalkoholowe. Regularne używanie tych produktów pozwala na osiągnięcie zaskakujących efektów. Zaleca się korzystanie z nich około dwóch razy dziennie, aż do całkowitego zniknięcia objawów trądziku.
Skład produktów zawierających kolagen
Większość preparatów kolagenowych z przeznaczeniem do skóry trądzikowej zawiera naturalne składniki. Są one pozbawione chemicznych barwników, czy aromatów. Substancje wchodzące w ich skład to głównie kwas mlekowy, czyste białka, woda i stabilizatory. Z tego też względu są idealne dla osób, które cierpią na wszelkiego rodzaju alergie i są uczulone na różne składniki kremów, żeli, czy maseczek.
Warto jednak pamiętać, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu skonsultować się z dermatologiem. Może się bowiem okazać, że na nasz rodzaj trądziku odpowiedniejsza będzie zupełnie inna kuracja, często wymagająca leków, niedostępnych w wolnej sprzedaży w aptekach.
Kolagen transdermalny w chorobach skóry
W pierwszej chwili kolagen kojarzy nam się z zabiegami kosmetycznymi i poprawianiem urody. Trzeba jednak wiedzieć, że jego cenne właściwości mają doskonałe zastosowanie w medycynie, w szczególności w przypadku chorób skóry.
Kolagenowe bogactwo
Kolagen stanowi 70 proc. masy białek skóry i 30 proc. całkowitej masy białka ludzkiego. Dzięki temu uważany jest za najważniejsze białko w ludzkim organizmie. Z upływem lat jego ilość ulega degradacji, co niekorzystnie wpływa na zmianę w naszym wyglądzie. Dzisiejsza medycyna i kosmetologia opracowała jednak szereg zabiegów, które pozwalają uzupełnić braki kolagenu w komórkach (istotne m.in. w przypadku cellulitu i rozstępów). Badania wykazały także pozytywne efekty wykorzystania tego białka w leczeniu różnorodnych chorób skórnych.
Zastosowanie
Naukowcy udowodnili, że kolagen ma ogromny wpływ na rozmaite odmiany chorób alergicznych, które tworzą się na skórze oraz na zmiany wywołane zaburzeniami rogowacenia naskórka (np. łuszczyca). Pozytywne rezultaty zastosowania kolagenu odnotowuje się także w schorzeniach związanych z niewłaściwym działaniem gruczołów łojowych (trądzik i trądzik różowaty).
Żylaki
Kolagen transdermalny doskonale wpływa na schorzenia naczyń żylnych (żylaki), defekty związane z brakiem struktury kolagenowej skóry oraz na zaburzenia związane z nieprawidłowym rozkładem tkanki tłuszczowej (podskórnej). Mowa tu o takich schorzeniach, jak rozstępy i cellulit, które dokuczają szczególnie kobietom.
Blizny
Preparaty zawierające kolagen mogą bardzo pozytywnie przyczynić się do walki z usunięciem blizn powstałych w wyniku urazów i operacji. Regularnie aplikowany na skórę kolagen przyspiesza gojenie ran i podrażnienie oraz zmiękcza brzegi blizn.
Oparzenia skórne
Kolagen ma także zbawienny wpływ na regenerację skóry zniszczoną przez oparzenia słoneczne lub opalanie w solarium. Dzięki swoim właściwościom nawilża skórę, rozjaśnia ją i pielęgnuje. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku świeżych oparzeń skórnych powstałych wskutek radioterapii nowotworów złośliwych należy się wstrzymać z używaniem kolagenu. Powikłania na skórze związane z radioterapią mogą być bowiem reakcją uboczną jonizacji. Zastosowanie kolagenu jest polecane dopiero po 6 tygodniach od zakończenia radioterapii. Pozwoli to tkankom powłok skórnych na pozbycie się metabolitów, które wytworzyły się po rozpadzie komórek.
Przeciwwskazania
Jak w każdym przypadku istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania kolagenu. Dotyczą one niektórych postaci łuszczycy o wyjątkowo ciężkim przebiegu, którym towarzyszą zmiany skórne na dużym obszarze i komponenta wysiękowa. Użycie kolagenu może nie przynieść efektów również w przypadku terapii polegającej na ekspozycji na promienie ultrafioletowe przez dłuższy czas (tzw. fototerapia łuszczycy, czyli inaczej leczenie światłem).
Kolagen a suplementy diety
Kolagen jest biologicznie aktywnym białkiem, biorącym udział we wszystkich funkcjach życiowych ludzkich narządów i komórek. Jego brak ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Produkcja kolagenu zmniejsza się po 25. roku życia, co działa na naszą niekorzyść. W oparciu o badania, stworzono suplementy diety, mające na celu przedłużenie wytwarzania kolagenu i jego regularne uzupełnianie. W jaki sposób mogą nam pomóc suplementy diety z kolagenem?
Kolagen naturalny
Obecnie w aptekach można nabyć preparaty kolagenowe zawierające jedynie naturalne składniki, które pomagają w regeneracji włosów i paznokci. Decydując się na któryś z tych suplementów warto przyjrzeć się jego składowi. Pomoże to uniknąć zakupu preparatu mającego z czystym kolagenem niewiele wspólnego. Tym samym nie spełni on naszych oczekiwań. Asortyment suplementów jest całkiem szeroki. Na rynku dostępne są preparaty zawierające kolagen naturalny do włosów w postaci: płynów, tabletek doustnych, żeli lub olejków. Każdy z nich jest przeznaczony dla osób, które:
- zauważyły u siebie nadmierne wypadanie włosów, łysienie (np. plackowate, czołowe itp.),
- często podróżują, uprawiają sporty zimowe oraz przebywają w miejscach, gdzie ich włosy narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne,
- chcą poprawić stan swoich włosów i zregenerować paznokcie.
Kolagen naturalny w tabletkach lub kapsułkach powinno się stosować regularnie, co najmniej przez trzy miesiące. Tylko systematyczne przyjmowanie preparatu przez ten czas daje efekty zmian w organizmie, wzmacniając w ten sposób strukturę kolagenową naskórka, paznokci i włosów.
Jak stosować kolagen?
Stosowanie kolagenu jest bardzo proste. Kolagen w postaci olejku lub kremu wystarczy rozprowadzić cienką, równomierną warstwą bezpośrednio na oczyszczoną, wilgotną skórę. Ważne, by nie nakładać kolagenu na cerę przemywaną wcześniej mleczkiem albo tonikiem. W przypadku zetknięcia się składników toniku lub mleczka z kolagenem mogą wystąpić niekorzystne dla naszej skóry reakcje. Po rozprowadzeniu go na skórze zaleca się delikatne wklepywanie, co jeszcze korzystniej wpłynie na jego wchłanianie. W razie pojawienia się efektu ściągającego skórę, po 10 minutach od aplikacji preparatu z kolagenem można zastosować najprostszy, zwyczajny krem (bez kwasów owocowych oraz pozbawiony substancji o kwaśnym odczynie).
Zastosowanie kolagenu na włosy
Zastosowanie kolagenu na włosy również nie jest skomplikowane. Żel kolagenowy nakłada się najpierw na skórę głowy, a jego nadmiar rozprowadza się na dokładnie umyte włosy. Po wykonaniu należy wysuszyć włosy suszarką, (niezbyt gorącym powietrzem) najlepiej ze znacznej odległości.
Zastosowanie kolagenu na paznokcie
W przypadku regeneracji paznokci na płytki paznokci nakłada się żel kolagenowy. Przed rozprowadzaniem żelu należy oczyścić paznokcie z lakieru, używając przy tym zmywacza bez acetonu.
Wpływ kolagenu na nasze zdrowie
Za zdrowy i piękny wygląd w dużej mierze odpowiada zawartość kolagenu, czyli najważniejszego białka w naszym organizmie. Niestety, z upływem lat kolagen ulega degradacji, co odbija się na wyglądzie naszej cery, a w szczególności na twarzy, na której zaczynają pojawiać się zmarszczki.
Dobroczynny wpływ kolagenu
Właściwości kolagenu są wyjątkowo cenne. Mówi się, że jego ilość wyznacza młodość, ze względu na to, jaki mają wpływ na skórę. Dzięki niemu bowiem możemy cieszyć się gładką i jędrna skórą. Ale kolagen jest równie ważny dla naszego zdrowia. Jego brak może wywoływać zaburzenia ruchu, bóle kręgosłupa oraz zesztywnienie stawów, czy wypadanie włosów.
Czym jest kolagen?
Kolagen jest białkiem obecnym w komórkach wszystkich ssaków – w tym oczywiście ludzi. Białko to mieści się w tkance łącznej i pełni funkcję budulcową, działając w skórze, ścięgnach, kościach, stawach i rogówce oka. Zapewnia także nawilżenie skóry na odpowiednim poziomie. Ilość kolagenu ma istotny wpływ na układ odpornościowy, ponieważ blokuje rozwijanie się bakterii, wirusów, toksyn i komórek nowotworowych.
Czym skutkuje brak kolagenu?
Niedobór kolagenu w organizmie ludzkim, który nasila się po 25. roku życia powoduje nie tylko starzenie się skóry i pojawianie zmarszczek. Gdy nasze ciało traci powoli umiejętność odbudowywania tzw. włókien kolagenowych człowiek zaczyna częściej chorować. Kolagen dba przede wszystkim o twardość chrząstki i o prawidłowe wytwarzanie mazi stawowej, która znajduje się w miejscu styczności ruchomych kości. Zmniejsza ona tarcie podczas ruchu, dzięki czemu nie odczuwamy bólu, gdy kości się ścierają. W sytuacji gdy ilość mazi się zmniejsza nic nas już nie chroni przed pojawiającym się bólem.
Czy kolagen jest bezpieczny?
Do tej pory nie opracowano sposobu na zatrzymanie lub spowolnienie procesu starzenia się. Są jednak sposoby na to, by opóźnić i ukryć jego skutki. Jest to możliwe dzięki dostarczeniu skórze zapasu kolagenu. Ważne jednak, aby był to kolagen naturalny, czyli pochodzący ze skóry ryb słodkowodnych. Dlaczego akurat ten? Odpowiedź jest prosta. Jest to rodzaj kolagenu najbardziej przypominający ten występujący w komórkach człowieka.
Jakie korzyści dla zdrowia rzeczywiście daje kolagen naturalny?
- przyspiesza przemianę materii, przeciwdziała zaparciom, likwiduje tkankę tłuszczową, obniżając poziom cholesterolu,
- zwiększa odporność organizmu, poprawia krążenie,
- wspomaga leczenie niedoczynności tarczycy,
- przyspiesza proces gojenia się ran, likwiduje obrzęki i opuchlizny, hamuje rozwój osteoporozy,
- wspomaga leczenie nowotworów,
- zatrzymuje łysienie, reguluje nadpotliwość,
- działa korzystnie na poprawę wzroku,
- likwiduje przebarwienia na skórze, grzybicę palców nóg i paznokci, przeciwdziała uczuleniom,
- pomaga tłustej cerze, chroniąc ją przed bakteriami, leczy rozszerzone naczynka,
- poprawia ukrwienie skóry i jej elastyczność,
- odbudowuje zwiotczałą skórę podczas odchudzania.
Kilka ciekawostek na temat kolagenu
Na temat kolagenu dostępnych jest coraz więcej informacji, przekazywanych w różnej postaci. Duża część z nich skupia się jednak na treściach bardzo ogólnych i pomija sporo ciekawych faktów. Poniżej przedstawiamy kilka interesujących wiadomości, o których zazwyczaj nie wspomina się zbyt często.
Czy wiek ma wpływ na produkcję kolagenu?
Jak wiadomo kolagen jest naturalnym składnikiem naszego organizmu, czyli głównym białkiem tkanki łącznej. Po pewnym czasie naturalnym stanem jest jednak stopniowe pojawianie się ubytków. Okazuje się, że jest to ściśle związane z wiekiem i datowane na trzecią dekadę życia. Wówczas pojawiają się pierwsze oznaki niedoborów i znacznie słabną możliwości naszego organizmu, do produkcji kolagenu.
Czy produkty spożywcze mogą zawierać kolagen?
Wiadomo, że kolagen pojawia w coraz większej ilości kosmetyków, kremów i preparatów. Okazuje się jednak, że spotkać go można już także w produktach spożywczych. W pomysłach przodują jak na razie mieszkańcy Japonii. Najpopularniejszą potrawą jest tak zwane nabemono. W jej skład wchodzą mięso, warzywa, bryły białka oraz pikle lub ryż. Co więcej w japońskich sklepach można spotkać już jogurty z kolagenem, słodycze, kolagenowe koktajle, makarony, a nawet dżemy.
Czy dieta może mieć wpływ na produkcję kolagenu?
Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak w produkcji kolagenu olbrzymią rolę odgrywa także dieta. Spożywanie produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw oraz białka może znacznie przyczynić się do wzrostu produkcji kolagenu. Szczególnie istotną rolę odgrywają warzywa zielone, liściaste. To one promują budowę kolagenu, dzięki temu, iż zawierają luteinę, czyli przeciwutleniacz. Przyczynia się to do większego nawilżenia i uelastycznienia skóry a także jej ochrony przed promieniami słonecznymi.
Do budowy kolagenu niezbędna jest również witamina C. Największą jej ilość w naturze możemy znaleźć w czarnych porzeczkach. Zaledwie w stu gramach tych owoców zawartych jest jej aż 144mg. Bardzo dobrym źródłem witamin są też owoce cytrusowe, jak i niezwykle zdrowa żurawina.
Zalecanym warzywem, z uwagi na obecność kwasu hialuronowego jest również fasola. Kwas hialuronowy ma bowiem zbawienny wpływ na skórę, zapobiega powstawaniu zmarszczek i starzeniu się. Pomaga również w utrzymaniu odpowiedniej elastyczności i sprężystości.
Wpływ diety na ilość kolagenu w skórze?
Kolagen nazywany jest białkiem młodości, bo jest odpowiedzialny przede wszystkim za opóźnianie efektów starzenia się skóry. Z czasem jednak mamy go coraz mniej i nie jesteśmy w stanie uzupełniać go w naturalny sposób. Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się młodym i promiennym wyglądem?
Dieta a wytwarzanie kolagenu
Według najnowszych badań znaczącą rolę w wytwarzaniu kolagenu odgrywa nasz jadłospis. Dieta bogata w owoce, warzywa, a przede wszystkim białka i produkty pełnoziarniste przyczynia się do wzmożonej produkcji kolagenu.
Zielone warzywa
Korzystny wpływ na zwiększenie produkcji kolagenu ma spożywanie zielonych, liściastych warzyw takich, jak szpinak, szparagi, kapusta. Te produkty mają w swoim składzie luteinę (przeciwutleniacz), która wspomaga budowę kolagenu. Luteina pozytywnie wpływa na skórę m.in. poprzez zwiększenie jej nawilżenia oraz ochronę przed promieniami UV.
Czarna porzeczka – numer 1 wśród owoców
Owoce czarnej porzeczki są tak cenne do procesu budowy kolagenu, ponieważ są najbogatszym źródłem niezbędnej witaminy C. W 100 gramach porzeczek znajduje się aż 144 mg. tej witaminy. Warto oczywiście jeść także inne owoce cytrusowe (kiwi, pomarańcze, grejpfruty, guawa) oraz owoce leśne (jagody, jeżyny, truskawki, żurawina), które mają witaminę C.
Buraki
Buraki są uznawane za najlepsze naturalne źródła krzemu. Pierwiastek ten razem z witaminą C (również obecną w burakach) korzystnie oddziałuje na proces syntezy włókien kolagenu i elastyny. Regularne dostarczanie buraków do swojej diety uzupełni poziom naturalnego krzemu oraz minerałów i witamin.
Ziarna zbóż
Ziarna zbóż składają się z białek prostych (tzw. prolamin), które są niezbędne do wytwarzania kolagenu. Prolina występuje naturalnie w żywności, a jej głównymi źródłami, poza ziarnami zbóż, są także kiełki pszenicy, soki owocowe oraz produkty mleczne.
Fasola
Fasola również pomoże nam dłużej utrzymać młody wygląd. Jest źródłem kwasu hialuronowego – substancji, która występuje w naszym organizmie i zapobiega starzeniu się skóry.
Kolagen w tabletkach
Kolagen to główny składnik, który odpowiada za elastyczność naszej skóry. Niestety wraz z wiekiem nasz organizm powoli zatraca zdolność do jego odbudowy. Z tego też względu bardzo istotne jest uzupełnianie jego braków, gdyż ubytki powodują przede wszystkim powstawanie zmarszczek, przebarwienia, cellulitis oraz matowienie paznokci.
Kto powinien stosować kolagen?
Stosowanie kolagenu w tabletkach zaleca się przede wszystkim każdemu, kto wykonuje ciężką pracę fizyczną, jest poddany przeciążeniom stawów i mięśni. Idealnie sprawdza się wśród sportowców zarówno wyczynowych, jak i rekreacyjnych. Co więcej, może być stosowany także profilaktycznie, aby przeciwdziałać:
- osteoporozie
- złamaniom
- częstym kontuzjom
- procesowi starzenia się
- schorzeniom układu kostnego
Jakie są efekty?
Na rynku dostępnych jest kilka różnych firm, oferujących suplementy diety z kolagenem. Oprócz oczywistego składnika bardzo często posiadają one także różne witaminy, algi a także jod. Mieszaniny tych wszystkich komponentów pozawalają na spowolnienie nieuniknionych procesów starzenia się naszej skóry i zachowanie jej w dobrym, prawidłowym stanie. Pomaga także pielęgnować ciało, czyniąc je elastyczniejszym i bardziej sprężystym. Przy regularnym stosowaniu potrafi zaskoczyć swoją efektywnością i pomóc w osiągnięciu oczekiwanego rezultatu.
Czy krem jest efektywniejszy od pigułki?
Duża część produktów z kolagenem, które pojawiają się na rynku występuje pod postacią kremów i głównie w ten sposób kojarzy się większości ludziom. Preparaty te przy regularnym stosowaniu potrafią dawać naprawdę zaskakujące efekty.
Zachodzi jednak pytanie, czy w porównywalnym stopniu dobre, jak przy użyciu kolagenu w postaci tabletek? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że krem działa tylko na powierzchni skóry. Nie jest w stanie wniknąć do organizmu, zatem nie może przeciwdziałać utracie zdolności do naturalnej odbudowy kolagenu. Z tego też względu wprowadzono do użytku różnego typu suplementy diety, których zadaniem jest przyspieszenie syntezy białka. To powoduje, że możemy bez wątpienia stwierdzić, iż kolagen w tabletkach działa dużo efektywniej niż wszelkie preparaty dostępne w formie kremów.