Kremy przeciwzmarszczkowe – Jakie wybrać? Jak działają?

W dzisiejszych czasach bardzo dużo kobiet stara się dokładnie dbać o swój wygląd. Chęć zachowania młodo wyglądającej cery jest znacznie większa niż dawniej. Mało która z kobiet zadowolona jest z postępujących procesów starzenia i pojawiających się na powierzchni skóry nieestetycznych zmarszczek. Z tego względu popularność kremów przeciwzmarszczkowych znacznie wzrosła.


Działanie kremu przeciwzmarszczkowego

Jednakże skóra z wiekiem ulega wielu przemianom. Osłabiają się jej mechanizmy ochronne, przez co bardziej narażona jest na uszkodzenia. Naturalna odnowa komórkowa jest spowolniona, a co za tym idzie regeneracja uszkodzeń jest wolniejsza, często nawet niemożliwa. Skóra wiotczeje, jest coraz mniej elastyczna i jędrna, często bywa nadmiernie przesuszona, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia.

Głównie w takich sytuacjach zaczynamy sięgać po kremy przeciwzmarszkowe. „Ratowanie skóry na ostatnią chwilę” nie przyniesienie oczekiwanych efektów, gdyż kremy przeciwzmarszczkowe wykazują głównie działanie nawilżające i kondycjonujące naskórek (wygładzające, zmiękczające, polepszające skórę w dotyku, niekiedy wypełniające delikatnie zmarszczki). I jak sama nazwa wskazuje krem „przeciwzmarszczkowy” zmarszczkom zapobiega, a nie je niweluje. Dlatego też tak ważna jest pielęgnacja skóry od najmłodszych lat.

Co prawda to, jak działa krem zależy przede wszystkim od sposobu stosowania, częstotliwości oraz od zawartych w  nim substancji aktywnych. Każdy krem składa się z dwóch faz: wodnej i tłuszczowej. Stanowią one bazę kosmetyku: to w nich znajdują się wszystkie substancje czynne rozpuszczalne w wodzie lub tłuszczach. Są

to na przykład składniki oczyszczające, proteiny, tłuszcze, filtry słoneczne, pigmenty, witaminy czy substancje łagodzące podrażnienia, które wpływają na metabolizm komórek. Tuż po naniesieniu kremu na twarz z kosmetyku odparowuje woda. Prawie wszystkie zawarte w nim substancje pozostają na skórze i tworzą na jej powierzchni dość cienką warstwę ochronną, która ma za zadanie ograniczać ucieczkę wilgoci. Warstewka musi zmniejszać ubytek wody, nie może jednak być całkowicie nieprzepuszczalna, bo wtedy utrudniałaby regenerację.

Zawarte w produktach substancje mogą oczywiście stymulować tworzenie się kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra będzie dłużej jędrna i elastyczna. Dodatek np. kofeiny zapewni odpowiednie krążenie krwi, delikatne uniesienie obwisłej skóry, zmniejszenie opuchlizny. Witamina C czy ekstrakty roślinne będą przeciwdziałały pojawieniu się przebarwień i rozjaśniały już te istniejące. Alfahydroksykwasy np. kwas glikolowy, zawarte w kremie delikatnie złuszczą martwy naskórek, dzięki czemu skóra nabierze świetlistości, będzie wygładzona i bardziej jędrna. Z kolei np. kwas hialuronowy zapewni skórze odpowiednie nawilżenie. Krem przeciwzmarszczkowy ze związkami o działaniu przeciwutleniajacym np. polifenolami, ochroni skórę przed uszkodzeniami. Filtry przeciwsłoneczne zapewnią blokadę szkodliwego dla skóry promieniowania.

Kolejnym bardzo ważnym tematem jest rozróżnienie kremów w stosowaniu na dzień i na noc, ponieważ skóra żyje zupełnie inaczej niż ciało. Jej biologiczne rytmy w zależności od zmian pór roku oraz dnia i nocy określa chronobiologia. Dowiedziono, że w ciągu dnia skóra jest pochłonięta samoobroną przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń, czynników atmosferycznych i stresu.

Dopiero nocą może się nareszcie spokojnie regenerować. Stwierdzono, że właśnie wtedy podział komórek następuje najszybciej. Pomiędzy północą a szóstą rano dzielą się one dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia. W czasie snu odbudowuje się także naturalna warstwa ochronna naskórka.

3 cykle skóry

W ciągu 24 godzin nasze ciało ulega aż 3 cyklom. Każdy ten cykl trwa przez 8 godzin i to w określonej części doby. Abyśmy mogli lepiej pojąć, dlaczego krem na noc przynosi tak fantastyczne rezultaty musimy poznać te procesy w trakcie tych trzech cykli.

Na 3 dobowe cykle składają się:

  1. Cykl pierwszy – usuwanie/oczyszczanie. Trwa on od 4.00 rano do 12.00. W tym czasie organizm usuwa wszelkiego rodzaju toksyny i  zanieczyszczenia. Bardzo dobrze jest tuż po przebudzeniu wypić szklankę wody i jeść owoce.
  2. Cykl drugi – rozdzielanie. Trwa od 12.00 w południe do 20.00. Trawienie w tym czasie jest najszybsze.
  3. Cykl trzeci – przyswajanie/asymilacja. Trwa od 20.00 do 4.00 rano. Organizm w tym czasie rozprowadza równomiernie wszystkie składniki odżywcze, również te, które zawarte zostały w kremie na noc. Między 1.00 a 2.00 w nocy skóra jest bardzo ukrwiona, a tuż po godzinie 3.00 temperatura ciała znacznie podnosi się, wszystkie komórki które są dotlenione- uelastyczniają się.

Kremy na noc z reguły są emulsjami, które nie wchłaniają się tak szybko i przez jakiś czas pozostawiają na skórze tłusty połysk. Z tego powodu znajdują również zastosowanie jako kremy do masażu. Ponieważ kremy na noc są bogate w substancje czynne, określono je mianem kremów odżywczych. Żaden krem nie jest jednak w stanie odżywić skóry od zewnątrz. Zdrowe, pełnowartościowe odżywianie znaczy dla skóry o wiele więcej niż niektóre kremy. Dla zapewnienia warstwie rogowej jak najdłuższego nawilżania i złagodzenia zmarszczek substancje nawilżające dodaje się nie tylko do kremów nawilżających, ale także do kremów na dzień, na noc i do 24-godzinnych.

Kremy na dzień to emulsje pielęgnacyjne pozostające na skórze przez cały dzień lub stosowane jako podkład pod makijaż. Z reguły są to emulsje szybko wchłaniane przez górną warstwę rogową i nie pozostawiające na powierzchni skóry tłustej warstwy.

Często też słyszymy opinie, że nie należy stosować kremów przeciwzmarszczkowych zbyt szybko, ponieważ możemy w ten sposób „rozleniwić” skórę i zamiast sobie pomóc, tylko przyspieszymy proces starzenia. Jednak okazuje się, że dermatolodzy i kosmetolodzy masowo obalają ten mit, gdyż większość kremów przeciwzmarszczkowych to po prostu dobre nawilżacze posiadające bogaty skład, który ma chronić skórę przed tworzeniem się zmarszczek oraz dbać o jej intensywne odżywienie. Zatem miejmy świadomośc tego, że krem nie zahamuje procesu starzenia się skóry i dzięki niemu też nie pozbędziemy się zmarszczek.

Za to możemy starzeć się wolniej, wyglądać ładniej i mieć poczucie, że o siebie dbamy.

5/5 - (3 votes)

1 KOMENTARZ

  1. A co z kremami naturalnymi? Obecnie jestem na etapie smarowania sie wlasnie takim (mialenia sie nazywa dokladnie) i jestem zaskakująca ze maja dla mnie o wiele lepsze dzialanie niz te zwykle kosmetyki – moze to kwestia slsow albo cos, ale skora jest po nich o wiele zdrowsza, bardziej napęita itd. Wiec jakbym miala od siebie cos polecac to wlasnie chyba cos takiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here