Paznokcie żelowe

Każda kobieta chce być zadbana i ładnie wyglądać. Jednym z elementów dbania o siebie w przypadku Pań są również estetyczne paznokcie. Niestety często obowiązki domowe tkj. zmywanie naczyń, sprzątania czy po prostu kontakt z detergentami mają negatywny wpływ na nasze paznokcie, które wolno rosną i są łamliwe. Takie paznokcie zazwyczaj trzeba obcinać na krótko, co nie wygląda tak ładnie jak długie paznokcie, które można dowolnie ozdabiać i personalizować. Jak zatem połączyć praktyczność z estetyką?

1Paznokcie żelowe – co to takiego?

Rozwiązaniem dla każdej kobiety, która chce mieć ładne i zadbane paznokcie są tzw. paznokcie żelowe. Dzięki tej metodzie każda kobieta może mieć ładne paznokcie o dowolnej długości, których nie trzeba codziennie malować, żeby nie pojawiały się na nich szpecące odpryski lakieru. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się estetycznym wyglądem dłoni. Paznokcie żelowe powstają na bazie, którą jest tips przyklejany do naturalnej płytki paznokcia. Następnie na wierzchu tipsa nakłada się warstwę żelu, która jest utwardzana pod działaniem specjalnej lampy do tego przeznaczonej. Takie paznokcie wyglądają estetycznie przez kilka tygodni i uzależnione to jest od szybkości wzrostu naszej naturalnej płytki paznokciowej. Im szybciej ona rośnie tym częściej będziemy potrzebowały wizyty u manikiurzystki, która uzupełni żel na paznokciu. Zaletą tej metody jest również to, że Panie, które mają potrzebne akcesoria oraz odrobinę wprawy mogą same wykonywać taki zabieg w zaciszu domowym. Cena paznokci żelowych nie jest niezwykle zróżnicowana w zależności od miasta, w którym znajduje się salon, wielkości i prestiżu danego salonu, a także wiedzy oraz doświadczenia manikiurzystki. Cena ta waha się pomiędzy 50 a nawet 200 zł, natomiast uzupełnienie kosztuje od kilkudziesięciu do nawet 150 zł.

2Akcesoria niezbędne do zrobienia paznokci żelowych

Jeśli chcemy same nauczyć się jak robić paznokcie żelowe warto skorzystać z dostępnych kursów. Zanim jednak wykupimy taką usługę upewnijmy się, że lekcje są prowadzone przez profesjonalistów, a zdobytą wiedzę będziemy mogły wykorzystać bez zaszkodzenia innym. Niestety obecnie istnieje całe mnóstwo salonów i saloników kosmetycznych, w których pracują osoby, które nie posiadają kompetencji do wykonywania takich czynności. Często korzystają one z nieodpowiednich produktów lub zaniedbują kwestie związane z higieną, która w tym przypadku powinna mieć priorytetowe znaczenie. Kurs jest jednym ze sposobów nauki, który daje możliwości zarabiania pieniędzy w ten sposób. Natomiast jeśli taki wydatek jest dla nas zbyt duży, a nauka robienia paznokci żelowych ma służyć nam do celów prywatnych, w tej sytuacji warto po prostu udać się do profesjonalnego salonu kosmetycznego i poobserwować osobę, która wykonuje nam taki manicure.

Robienie paznokci żelowych wymaga posiadania akcesoriów tkj.:

 • pilniki o różnej ziarnistości (drobno i gruboziarniste),
 • klej do tipsów (przy metodzie tradycyjnej),
 • tipsy lub szablony,
 • płyn, którym można przemyć masę,
 • żel,
 • pędzelek do nakładania żelu,
 • lampa UV,
 • gilotynka do tipsów,
 • oliwka lub krem do natłuszczenia skórek,
 • płyn do dezynfekcji.

Ten zestaw akcesoriów to minimum jakie musimy posiadać, abyśmy mogły zrobić ładne paznokcie żelowe, które nadadzą dłoniom ładny wygląd. Warto takie produkty zakupić w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, gdzie wykwalifikowany personel podpowie nam, które produkty będą najlepsze i spełnią nasze oczekiwania. Dzięki takim podpowiedziom możemy nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żelu tkj. m.in.:

 • żel jednofazowy,
 • żel modelujący,
 • żel napigmentowany,
 • żel nabłyszczający,
 • żel kamuflujący,
 • żel ozdobny np. z brokatem.

3Paznokcie żelowe w 10 krokach

Zrobienie paznokci żelowych nie jest specjalnie trudne, ale oczywiście wymaga wprawy. Możemy więc się liczyć z tym, że za pierwszym razem nasza paznokcie będą nieco odbiegały od ideału, ale z każdą kolejną próbą będą coraz ładniejsze. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i ćwiczyć, bo tylko praktyka czyni mistrza.

Podpowiemy w kilku krokach jak zrobić takie paznokcie żelowe, żeby były one trwałe, ładnie wyglądały oraz nam służyły przez kilka tygodni.

 1. Robienie paznokci żelowych należy rozpocząć od dezynfekcji. Dezynfekcja jest niezwykle istotna i dotyczy zarówno samej płytki paznokciowej jak i całych dłoni.
 2. Następnie należy przygotować odpowiednio płytkę paznokciową – obciąć naturalne paznokcie, tak aby nie wystawały one poza tzw. poduszeczkę oraz przy użyciu delikatnego pilniczka (najlepiej w formie kostki) przepiłować płytkę, żeby była zmatowiona, odtłuścić ją. Można również nałożyć primer, który polepszy przyczepność żelu do naturalnej płytki paznokcia. Paznokcie po opiłowaniu należy delikatnie odpylić.
 3. Kolejną kwestią jest odpowiednie dobranie tipsów (lub szablonu) do kształtu naturalnych paznokci. Istnieje wiele rozmiarów tipsów, a najważniejsza jest ich szerokość, ponieważ długość oczywiście zostanie skrócona.
 4. Kolejnym etapem jest przyklejenie tipsów (lub nałożenie podkładu) do płytki paznokciowej przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonego kleju. Należy również skrócić przyklejone tipsy przy użyciu gilotynki, tak aby nadać im odpowiednią długość.
 5. Jeśli tipsy zostały już dopasowane i przyklejone do paznokci możemy przystąpić do nakładania żelu na tipsy. Żel należy nakładać cienkimi warstwami: pierwsza wyznacza długość paznokcia oraz jego kształt, druga pozwala na nadanie im odpowiedniego wyglądu, a trzecia jest tzw. wykończeniem, za pomocą którego można poprawić ewentualne niedoskonałości. Żel po nałożeniu każdej warstwy trzeba wymodelować za pomocą pędzelka. Należy pamiętać o tym, aby nie nakładać żelu na skórki. Należy pamiętać o tym, aby każdą z warstw odpowiednio utwardzić w lampie UV, a następnie przemyć ją cleanerem.
 6. Po nałożeniu drugiej warstwy żelu należy paznokieć opiłować i nadać mu kształt końcowy. Ostatnia warstwa nie wymaga piłowania.
 7. Jeśli kolor żelu nam nie odpowiada możemy pomalować paznokcie dowolnym kolorem lakieru. Najlepiej nałożyć 2 warstwy bądź 1 warstwę dodatkowo utwardzić nabłyszczałem.
 8. Jednym z ostatnich etapów jest nawilżenie skórek za pomocą oliwki lub kremu. Kosmetyk można również nałożyć na całe dłonie i wykonać delikatny masaż.
 9. Na koniec trzeba pamiętać o odpowiednim oczyszczeniu i dezynfekcji wszystkich narzędzi oraz posprzątaniu miejsca pracy/stanowiska.
 10. Paznokcie żelowe są już gotowe i nie pozostaje nic innego jak cieszyć się ich pięknym wyglądem!

Paznokcie żelowe wyglądają estetycznie do momentu aż płytka paznokciowa nie zacznie rosnąć i nie utworzy się widoczny pasek naturalnej płytki paznokciowej. Wraz z wzrostem płytki paznokciowej paznokcie żelowe stają się coraz dłuższe, więc jeśli zaczną nam przeszkadzać warto je skrócić i uzupełnić powstałe braki żelem. Jeśli jednak z jakichkolwiek powodów paznokcie nie spełnią naszych oczekiwań, będą niewygodne można je oczywiście zdjąć np. piłując ostrożnie (tak, aby nie uszkodzić płytki paznokciowej) specjalnym pilnikiem.

4Jak przedłużyć „żywotność” paznokci żelowych?

Kilka kroków pozwoli na przedłużenie „żywotności” paznokci żelowych, warto więc stosować się do poniższych zasad:

 1. Należy dbać o higienę podczas zabiegu oraz odpowiednio oczyścić sprzęt tuż po nim.
 2. Do robienie paznokci żelowych warto wybierać produkty świeże i sprawdzone. Na początek najlepsze będą te polecane przez profesjonalistów.
 3. Robienie paznokci żelowych wymaga posiadania zdrowego naturalnego paznokcia. Chora płytka paznokciowa nie tylko wpłynie na żywotność paznokcia żelowego, ale również taki zabieg może pogorszyć jej stan.
 4. Jeśli masz założone paznokcie żelowe staraj się unikać chemicznych substancji tkj. zmywacz, detergenty, rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić paznokieć. Domowe obowiązki wykonuj przy użyciu rękawiczek ochronnych.
 5. Jeśli nakładasz na paznokcie żelowe warstwę lakieru i chcesz ją zmyć zawsze używaj do tego celu zmywacza bezacetonowego. Aceton może rozpuścić masę żelową.
 6. Codziennie nawilżaj skórę dłoni oraz skórki paznokciowe, dzięki czemu całe dłonie będą pięknie wyglądały.

5Zalety paznokci żelowych

Paznokcie żelowe to nowsza forma paznokci akrylowych, która staje się coraz popularniejsza. Nie tylko szybciej one schną, więc ich założenie nie wymaga aż tyle czasu co w przypadku akrylu, ale również możliwe jest uzupełnianie żelu co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Paznokcie żelowe robione na szablonie są również delikatniejsze dla naturalnej płytki paznokciowej i mniej ją niszczą. Jest to rozwiązanie wygodne, zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu na częste zabiegi kosmetyczne i malowanie paznokci po każdym umyciu naczyń. Paznokcie żelowe pozwalają na uzyskanie dłuższej płytki paznokciowej niż nasza naturalna, dzięki czemu nawet osoby, które np. obgryzają paznokcie mogą cieszyć się estetycznym wyglądem dłoni. Dodatkowo pozwalają na zmodyfikowanie naturalnego kształtu paznokcia. Płytka, która nie jest doskonała może być ukryta pod warstwą żelu. Paznokcie żelowe pozwalają na uzyskanie naturalnego wyglądu paznokci i dowolne ich ozdabianie, a także przedłużenie wytrzymałości lakieru. Są względnie proste i szybkie w wykonaniu, a odpowiednio dobrane do stylu życia właścicielki nie powinny przeszkadzać w jakichkolwiek czynnościach. Paznokcie żelowe są bezpieczne również dla kobiet w ciąży.

6Wady paznokci żelowych

Tak jak wszystko na świecie również i ta metoda ma wady. Przede wszystkim paznokcie żelowe są podatne na uszkodzenia. Ich kolor może nie być jednolity z uwagi na dostawanie się powietrza pod żel. Utwardzanie każdej warstwy żelu wymaga wprawy i wyczucia, a niestety jedna warstwa źle utwardzona może zniweczyć cały wysiłek i paznokieć trzeba będzie zrobić od nowa. Metoda żelowa może być świetnym rozwiązaniem, ale zdecydowanie wymaga wprawy osoby, która ją wykonuje.

Paznokcie żelowe
5 (100%) 3 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here