Peeling

Peelingi pozwalają usunąć martwy naskórek, oczyszczają pory i odblokowują je, regulują wydzielanie sebum, wspomagają leczenie trądziku, stymulują komórki do odnowy, a podstawową ich zaletą jest przede wszystkim oczyszczanie twarzy.

Dlatego też są jednymi z częściej stosownych zabiegów w salonie kosmetycznym. Istnieje jednak bardzo wiele rodzajów peelingów, zatem z łatwością możemy dopasować taki, który będzie najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb.

Pierwszy podział, o którym odnosi się do głębokości działania. Wyróżniamy więc:

 • peeling powierzchniowy, który działa w obrębie naskórka
 • peeling średnio głęboki, obejmujący cały naskórek oraz górną warstwę skóry
 • peeling głęboki sięgający do głębszych warstw skóry

Peelingi mechaniczne

Ze względu na sposób złuszczenia możemy wyróżnić przede wszystkim peelingi mechaniczne. To zdecydowanie najpopularniejszy zabieg złuszczania naskórka. Zawiera on drobinki, które mogą mieć pochodzenie zarówno syntetyczne, jak i naturalne.

 • W tej grupie wyodrębniono między innymi peelingi drobnoziarniste, które przeznaczone są dla cery normalnej lub mieszanej a nie poleca się ich osobom, ze skłonnościami do popękanych naczynek.
 • Cerze tłustej zaleca się peeling gruboziarnisty, jednak z wyłączeniem wszelkich stanów zapalnych i trądziku, gdyż istnieje ryzyko podrażnienia skóry i rozniesienia infekcji.
 • Kolejnym typem jest tak zwany peeling-scrub. Zawiera on granulaty polietylenowe, łupiny orzecha włoskiego, pestek brzoskwiń, czy moreli w postaci sproszkowanej.
 • Dodatkowo stosuje się także alantolinę, miód oraz substancje rozgrzewające. W tym przypadku również należy uważać przy stanach zapalnych skóry, trądziku, czy innych infekcjach.

Peelingi fizyczne

Kolejną grupą, którą możemy wyróżnić są peelingi fizyczne, wykonywane przy użyciu lasera, ciekłego azotu i ultradźwięków oraz peelingi chemiczne. Ten ostatni rodzaj polega na nałożeniu na ciało specjalnych związków chemicznych o ściśle określonym stężeniu. Najbardziej popularny jest kwas glikolowy, który otrzymuje się z trzciny cukrowej. Zastosowanie znajdują również kwasy owocowe oraz kwas trój chlorooctowy. Wszystkie te substancje wpływają na odnowę naskórka, odmładzają, likwidują oznaki starzenia się, przebarwienia oraz inne niedoskonałości.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem bezbolesnym wręcz przyjemnym, polegającym na oczyszczaniu skóry za pomocą ultradźwięków. Czym są ultradźwięki, jak się je stosuje i w jaki sposób działają na skórę?

Ultradźwięki to jedna z najnowocześniejszych technologii, która znalazła szerokie zastosowanie między innymi w medycynie, fizykoterapii i w kosmetyce. Oparta jest na zastosowaniu fali dźwiękowej o różnych częstotliwościach, w zależności od potrzeb. W dermatologii i kosmetologii stosuje się najczęściej ultradźwięki o częstotliwości 1 i 3 Mhz oraz od 22-30 tys. Hz.

Terapia za pomocą takich fal dźwiękowych poprawia kondycję skóry i spowalnia procesy starzenia. Jest nieinwazyjna, łagodna i całkowicie bezpieczna. Podnosi jakość i skuteczność zabiegów, a także potęguje działanie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach, ułatwiając im przenikanie w głąb skóry.

Przed zabiegiem, jak i podczas jego wykonywania, na miejsca podlegające ultradźwiękom aplikuje sięodpowiedni żel lub w przypadku peelingu kawitacyjnego – wodę. Kiedy głowica aparatu dotyka skórę, wytwarza się m.in. ciepło, które rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie krwi oraz limfy. Dodatkowo, dzięki impulsom ultradźwiękowym, możliwe jest podnoszenie skuteczności wszelkich aktywnych preparatów, które są wtłaczane głęboko w pory skóry.

Efektem końcowym takiego zabiegu jest przede wszystkim:

 • silne nawilżenie
 • oczyszczenie z martwego naskórka
 • wzmocnienie tkanki
 • zwiększony metabolizm komórek

Zastosowanie ultradźwięków w kosmetyce jest bardzo korzystne, szczególnie przy:

 • usuwaniu cellulitu
 • redukcji tkanki tłuszczowej
 • mikromasażu
 • peelingu kawitacyjnym

Używa się ich także do usuwania zbędnego owłosienia, tyle, że jako uzupełnienie depilacji przeprowadzanej za pomocą wosku. W tym wypadku ultradźwięki ułatwiają wnikanie w głąb wydepilowanej właśnie skóry preparatu, który ma za zadanie uszkadzanie komórek zarodkowych włosa.

W medycynie ultradźwięki znajdują zastosowanie przy bólach i chorobach kości, stawów czy zapaleniach nerwów. Zabieg może być wykonywany na odmrożone części ciała oraz artretyzm. Metoda ultradźwiękowa jest bezpieczna i może być stosowana nawet na wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze.

Wskazania do stosowania peelingu kawitacyjnego

Osoby o wrażliwej skórze skłonnej do naczynek, szczególnie muszą uważać przy oczyszczaniu twarzy tradycyjną metodą. Przy takich zabiegach kosmetyczka musi zachować szczególną ostrożność, aby nie spowodować większego uszkodzenia już pękniętego naczynka lub pękania kolejnych.

Przy zabiegach peelingu kawitacyjnego te problemy natomiast znikają. Kawitacja przeznaczona jest szczególnie dla osób z wrażliwą i naczyniową skórą. Można zatem śmiało stwierdzić, że peeling kawitacyjny przeznaczony jest właściwie dla każdego rodzaju cerySzczególnym wskazaniem jest:

 • skóra przetłuszczająca się
 • cera trądzikowa
 • skóra z bliznami potrądzikowymi
 • zaskórniki
 • cera z przebarwieniami
 • plamy pigmentacyjne
 • skóra osób palących
 • każdy rodzaj skóry wymagającej oczyszczenia
 • cellulit

Przeciwwskazania do stosowania peelingu kawitacyjnego

Brak przeciwwskazań co do rodzaju cery, nie oznacza, że peeling kawitacyjny przeznaczony jest dla wszystkich. Główne przeciwwskazania do stosowania ultradźwięków to:

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • nowotwory (również po fazie leczenia)
 • rozruszniki serca
 • ciężkie choroby serca
 • zakrzepowe zapalenie żył
 • implanty w ciele np. aparat na zęby
 • stany gorączkowe
 • epilepsja
 • gruźlica
 • opryszczka

Przed wykonaniem peelingu kawitacyjnego warto zasięgnąć porady kosmetyczki lub dermatologa również wtedy, gdy mamy trądzik różowaty bądź łuszczycę. Stosowanie ultradźwięków nie ma ograniczenia wiekowego, jednak większość kosmetyczek zaleca stosowanie ich dopiero od 25 roku życia.Ważną zaletą peelingu kawitacyjnego jest to, że można go stosować nie tylko na twarz.

Ze względu na właściwości usuwania łoju, zabieg można wykonywać z powodzeniem również na plecach i dekolcie. Niektóre kosmetyczki zalecają wykonywanie peelingu również na całym ciele, w zależności od występowania problemów skórnych.

Przebieg zabiegu

Zabieg składa się z dwóch etapów.

 • Pierwszy to oczyszczanie martwych komórek naskórka.
 • Drugim natomiast jest pobudzanie mikro-krążenia skóry i usunięcia z niej zanieczyszczeń oraz toksyn.

Przed wykonaniem peelingu kawitacyjnego, należy zdjąć biżuterię i nałożyć ochronny peniuar. Kosmetyczka usuwa makijaż i zwilża twarz wacikiem nasączonym wodą lub solą fizjologiczną. Skóra musi być odpowiednio nawilżona żeby nastąpił efekt kawitacji, dlatego podczas zabiegu powinna być ona stale wilgotna.

Na czym polega zabieg?

Do zabiegu wykorzystuje się aparat wytwarzający fale ultradźwiękowe, zakończony specjalną szpatułką do przesuwania po wilgotnej skórze. Kosmetyczka ustawia odpowiednie natężenie (średnia moc stosowana na twarz wynosi do 1 Mhz) i przesuwa szpatułkę np. po twarzy, wykonując jednocześnie delikatny, ale głęboki masaż. Podczas całego procesu skóra jest cały czas nawilżana, dzięki czemu powstają na niej mikroskopijne pęcherzyki, w których panuje zmienne ciśnienie. Pęcherzyki te pod wpływem ultradźwięków pękają, uwalniają ciepło, rośnie ciśnienie i efektem tej małej implozji jest rozbicie martwych komórek naskórka.

Jak wykonywać zabieg?

Peeling kawitacyjny dociera głębiej, niż tradycyjne zabiegi i bezboleśnie usuwa nadmiar sebum oraz łoju, oczyszczając pory. Najlepiej jest zacząć od dekoltu lub brody, ponieważ czoło i skronie to miejsca najbardziej czułe u osób wrażliwych na ultradźwięki. Czas trwania zabiegu zależy od powierzchni skóry i trwa ok. 60 do 90 minut. Jeżeli oczyszczane są również inne części ciała np. dekolt czy plecy, zabieg może trwać nawet 2 godziny. Odczucia podczas zabiegu są bardzo przyjemne, a skóra po zabiegu wygładzona i przyjemna w dotyku.

Warto poddać się peelingowi kawitacyjnemu tuż przed rozpoczęciem innych zabiegów kosmetycznych. Skóra po takim procesie oczyszczania jest bowiem odpowiednio przygotowana, wygładzona i otwarta na przyjęcie substancji odżywczych, które głębiej wtedy wnikają w skórę.

Czy peeling kawitacyjny zastąpi tradycyjne metody oczyszczania?

Żeby wybrać odpowiedni dla siebie zabieg pielęgnacyjny twarzy, najpierw trzeba poznać typ i potrzeby swojej skóry. Kosmetyczka najlepiej zdiagnozuje naszą cerę, stopień jej zanieczyszczenia i poziom nawilżenia, a następnie dobierze odpowiednie dla nas preparaty i zabiegi. Pamiętajmy jednak, że z wiekiem zmienia się również nasza skóra, co może oznaczać, że np. cera mieszana po kilku, kilkunastu latach stanie się cerą suchą i bardziej wrażliwą. Warto więc ją bacznie obserwować i raz na jakiś czas konsultować się z kosmetyczką.

W przypadku słabo nawilżonej skóry można zastosować peeling kawitacyjny i dodatkowo wzmocnić goampułką lub maską algową. Skuteczność działania takiej ampułki czy maski podczas takiego zabiegu jest zdecydowanie większa, niż przy oczyszczaniu tradycyjnym, ponieważ ultradźwięki umożliwiają głębsze wnikanie tych preparatów w skórę.

Kawitacja czy tradycja?

Manualne oczyszczanie ma wielu przeciwników, którzy uważają taką formę pielęgnacyjną za mało korzystną, a nawet szkodliwą. Wiąże się to przede wszystkim z efektem końcowym, który często bywa krótkotrwały, a także może powodować nasilenie niepożądanych zmian skórnych.

Zalety peelingu kawitacyjnego nie oznaczają jednak, że tradycyjne oczyszczanie odejdzie do lamusa. Prawda bowiem jest taka, że zabieg kawitacji poradzi sobie jedynie z zaskórnikami, które są płytko umiejscowione pod skórą. W przypadku mocno zanieczyszczonej cery, z dużą ilością głęboko osadzonych wągrów, peeling kawitacyjny będzie jedynie zabiegiem uzupełniającym manualne oczyszczanie twarzy. Dlatego też zaleca się, aby przy cerze narażonej na częste zanieczyszczenia, stosować ultradźwięki przynajmniej raz w tygodniu.

Warto jeszcze dodać, że peeling kawitacyjny jest zabiegiem niemal o połowę droższym od oczyszczania tradycyjnego oraz najbardziej optymalne efekty uzyskuje się przy jednoczesnym stosowaniu obu metod, gdzie kawitacja pełni rolę bardziej zabiegu uzupełniającego.

Jak często stosować peeling kawitacyjny i gdzie go wykonać?

Trzeba pamiętać, że jeśli chcemy, aby efekt zabiegów pielęgnacyjnych utrzymywał się stale, musimy poddawać się im regularnie. Podobnie jest z peelingiem kawitacyjnym, tyle, że w jego przypadku na efekty nie trzeba długo czekać, ponieważ widoczne są już po pierwszym zabiegu. Natomiast jak często można go wykonywać?

Częstotliwość zależna od rodzaju cery

Dla cery normalnej, która nie wymaga częstego oczyszczania, peeling kawitacyjny w połączeniu np. z zastosowaniem ampułki i maski algowej, wystarczy wykonywać co 28-30 dni. Tyle bowiem trwa pełna regeneracja i odnawianie naskórka. Efekt pięknie wyglądającej skóry można podtrzymać więc, wykonując jeden zabieg w miesiącu. Natomiast w przypadku większych problemów z cerą, np. tłustą, łojotokową i mocno zanieczyszczoną zabieg dobrze wykonywać nawet raz na tydzień, stosując kawitację jako uzupełnienie zabiegu manualnego oczyszczania skóry.

Nie poddawaj się zabiegowi zbyt często

Generalnie zaleca się stosowanie peelingu kawitacyjnego raz w tygodniu przez okres 5 – 6 tygodni. Należy jednak pamiętać, że nadmierne i regularne złuszczanie może spowodować przyspieszenie wędrówki komórek, a co za tym idzie zwiększenie warstwy rogowej skóry. W rezultacie mogą pojawić się na niej krostki i zaskórniki. W takim wypadku najlepiej wydłużyć czas między zabiegami i pozwolić skórze stopniowo się zregenerować, aby mogła prawidłowo funkcjonować.

Kawitacja i inne zabiegi

Peeling kawitacyjny można śmiało łączyć z jednoczesną aplikacją serum, masek i różnego rodzaju kwasów. Przy wykonywaniu zabiegu można stosować również popularną ostatnio mikrodermabrazję. Ponieważ kawitacja ma przede wszystkim działanie oczyszczające, można ją połączyć z aktywnymi substancjami, dzięki czemu dodatkowo uzyskamy działanie głęboko nawilżające. Peeling kawitacyjny można również wykonać jednorazowo, a jego kolejną zaletą jest brak skutków ubocznych oraz to, że można go wykonywać o każdej porze roku.

Gdzie wykonać zabieg?

Do wykonania peelingu kawitacyjnego służy profesjonalna aparatura, wytwarzająca fale ultradźwiękowe. Obecnie większość salonów kosmetycznych i gabinetów odnowy biologicznej posiada takie urządzenie. Na stronach internetowych można znaleźć informację, które gabinety wykonują zabiegi za pomocą ultradźwięków. Dodatkowo na rynku pojawiła się już aparatura do wykonywania peelingu kawitacyjnego w warunkach domowych, więc osoby z napiętym harmonogramem dnia i pewnym doświadczeniem, mogą z powodzeniem spróbować wykonywać je samodzielnie.

Koszt zabiegu

Cena zabiegu uzależniona jest oczywiście od powierzchni objętej kawitacją oraz od gabinetu kosmetycznego. Zaczynają się one już od 45 zł do nawet 200 zł. Średnia cena zabiegu, to 60-80 zł.

Yellow peel – peeling z kwasem retinolowym

Yellow Peel to pobudzający peeling, który zawiera kwas retinolowy, azelainowy, foliowy, kojowy oraz askorbyl palmitynowy i wyciąg z rumianku. Jest zdecydowanie dużo mniej inwazyjnym zabiegiem niż niejeden peeling chemiczny. Jego działanie polega na stopniowym usuwaniu naskórka na różnych poziomach głębokości.

Kiedy zastosować Yellow Peel?

Zabieg ten polecany jest osobom, które mają:

 • problemy z gospodarką łojotokową skóry
 • delikatne blizny po trądziku
 • drobne zmarszczki
 • przebarwienia skóry

Fakt, iż peeling ten nie ingeruje aż tak bardzo w skórę człowieka pozwala powtarzać go nawet co miesiąc, tak, aby uzyskać oczekiwane efekty.

Przeciwwskazaniami do zastosowania tego typu kuracji są:

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • opryszczka
 • stany zapalne skóry
 • alergia na którykolwiek ze składników preparatu

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed udaniem się na zabieg powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować. Przez okres mniej więcej tygodnia należy stosować preparaty, które rozjaśniają cerę, dzięki temu, iż posiadają kwas glikolowy i fitowy.

Procedura przygotowania do właściwego zabiegu uzależniona jest jednak od tego, z jakim problemem mamy do czynienia.

 • W przypadku fotostarzenia na mniej więcej 10 dni przed musimy stosować preparaty na bazie wspomnianego już kwasu glikolowego.
 • Jeśli mamy do czynienia ze skórą ze skłonnością do trądziku należy na około 2 tygodnie wcześniej używać kosmetyków oczyszczających, których bazą jest 15 proc. lub 4 proc. kwasu glikolowego. Co więcej tydzień wcześniej należy nałożyć maseczkę zawierającą w swym składzie 10 proc. kwas glikolowy, aby unormować wydzielanie łoju.
 • W przypadku schorzenia zwanego melasmą, polegającego na występowaniu przebarwień skóry zaleca się stosowanie preparatów rozjaśniających z kwasem glikolowym i fitowym.

O czym pamiętać po zabiegu?

Kiedy wyjdziemy już z salonu, kliniki, w którym mieliśmy wykonany zabieg należy pamiętać, iż to jeszcze nie koniec całej kuracji. Bardzo ważne jest również to, w jaki sposób będziemy w ciągu najbliższych dni pielęgnować naszą skórę. Po Yellow Peel zaleca się przede wszystkim intensywne nawilżanie. Nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry, dlatego przez około dwa tygodnie zaleca się używania wyłącznie mydła, posiadającego naturalne pH. Pamiętajmy również o unikaniu słońca, a jeżeli nie jest to możliwe, to używajmy dużej ilości filtrów ochronnych.

Blue Peel – nowa koncepcja w świecie peelingu

Peelingi stały się już od kilku lat bardzo często wybieranym zabiegiem kosmetycznym mającym na celu polepszenie stanu skóry. Wyróżniamy wiele ich odmian, które w zależności od oczekiwanych efektów zalecane są do innego rodzaju cery. Jednym ze stosunkowo nowych rozwiązań jest tak zwany blue peel, nazywany inaczej chemabrazją kolorową.

Na czym polega zabieg?

Do wykonania zabiegu blue peel wykorzystuje się przede wszystkim kwas trój chlorooctowy o stężeniu 15-20 proc. Jest to jedna z dwóch potrzebnych substancji czynnych. Drugą jest błękit metylowy, który posiada doskonałe właściwości złuszczające. Jest stosowany nie tylko na skórę twarzy, ale również pleców, czy dekoltu.

Cały zabieg przebiega w bardzo prosty, bezbolesny sposób. Najpierw zostaje nałożonych kilka warstwkosmetyku, które muszą pozostać przez pewien czas na skórze. Zazwyczaj trwa to około kilkudziesięciu minut. Jedynym skutkiem ubocznym odczuwanym w trakcie wykonywania może być delikatne pieczenie. W celu zintensyfikowania działania specyfików zaleca się także stosowanie na dwa, trzy tygodnie przed zabiegiem kremów zawierających kwas glikolowy, witaminy i retinol. Zapewni to dużo głębszą penetrację substancji czynnych i spotęguje ostateczny efekt.

Kto może z niego skorzystać?

Blue peel jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które mają problemy ze skórą, lub chcą ją odmłodzić, wygładzić, albo zwyczajnie ich priorytetem jest oczyszczenie twarzy. Metoda ta sprawia bowiem, że skóra wygląda znacznie młodziej, redukują się przebarwienia i delikatne zmarszczki. Co więcej, zwiększa się gęstość skóry, co wpływa na polepszenie jej jędrności i elastyczności. Chemabrazja kolorowa stymuluje również wytwarzanie kolagenu oraz poprawia ukrwienie skóry.

Co dzieje się po zabiegu?

Po prawidłowo wykonanej chemabrazji kolorowej skóra powinna zagoić się w przeciągu maksymalnie 10-13 dni. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu na skórze może pozostać jeszcze trochę niebieskiego barwnika, jednak w niedługim czasie powinien on być całkowicie niewidoczny.

Następnie przez około tygodnia skóra może się łuszczyć i być zaczerwieniona, jeżeli jednak stosuje się zalecone przez specjalistę kosmetyki w postaci maści i kremów proces ten zostaje znacznie przyspieszony i po krótszym czasie możemy cieszyć się zdrową, piękną skórą. Dobrze jest jednak przez pierwszy dzień, maksymalnie dwa pozostać w domu, aby dać sobie odpocząć i nie narażać naszej twarzy, dekoltu, czy pleców na niepotrzebne działanie czynników zewnętrznych.

Domowe sposoby oczyszczania skóry

Zabiegi oczyszczające skórę, wykonane przez profesjonalną kosmetyczkę w salonie, dają poczucie świeżości, szczęścia i satysfakcji. Nie można tego niestety powiedzieć o rachunku, który po takim zabiegu otrzymujemy. Peeling można jednak z powodzeniem wykonać samemu w domu, z wykorzystaniem tego co mamy w kuchni.

Świeżo zmielona kawapłatki owsiane, otręby zbożowe czy wiórki kokosowe są doskonałe do ścierania zrogowaciałego naskórka. Wystarczy często wymieszać je z mlekiem, wodą lub jogurtem i peeling gotowy. Domowy kosmetyk można dodatkowo wzbogacić miodem lub kapsułką witaminową – np. wit. A+E.

Peeling zbożowy

 1. Garść otrębów lub płatków zbożowych zalać niewielką ilością wody lub mleka (najlepiej przegotowanego, letniego).
 2. Wymieszać całość, dodając np. łyżeczkę płynnego miodu naturalnego, który łagodzi podrażnienia i odżywia skórę.
 3. Gotową papkę nałożyć na twarz i wmasować okrężnymi ruchami, omijając okolice oczu.
 4. Po kilkuminutowym masażu należy spłukać twarz.
 5. Peeling może być również stosowany na całe ciało.

Peeling kawowy

 • garść zmielonej kawy (najlepiej bezpośrednio przed zabiegiem)
 • łyżeczka cynamonu
 • szczypta soli
 • łyżka wody
 • żel pod prysznic
 1. Wszystkie suche składniki wymieszać, dodając do nich niewielką ilość żelu.
 2. Jeżeli papka jest za gęsta i ciężko się rozprowadza, należy dodać odrobinę wody.
 3. Wmasować w skórę ciała, omijając okolice pach i pachwin, a następnie spłukać.

Peeling kawowy to jeden z najlepszych sposobów na gładką skórę. Regularnie stosowany powoduje zmniejszenie cellulitu. Można również zastosować go z żelem do twarzy, pamiętając o omijaniu okolic oczu.

Peeling z soli

 1. Garść drobnoziarnistej soli wymieszać z niewielką ilością oliwy z oliwek.
 2. Można zmieszać ją również z miodem lub po prostu z wodą, podczas kąpieli.
 3. Powstałą papkę wmasować w skórę kolistymi ruchami, a następnie spłukać.

Przy peelingu z soli należy pamiętać, że zbyt częste jej stosowanie może podrażnić i wysuszyć naskórek. A wszelkiego rodzaju zadrapania czy podrażnione miejsca mogą piec i szczypać. Peeling z soli najlepiej nadaje się na twardą skórę pięt lub łokci.

Peeling z mleka i miodu

Łyżeczkę miodu wymieszać z łyżeczką mleka, powstałą papkę nałożyć na skórę. Do tego peelingu można dodać łyżkę drobno zmielonych migdałów. Mleko ma działanie oczyszczające i wygładzające, miód doskonale nawilża skórę.

Peeling z pomarańczy

Umyj pomarańczę pod bieżącą wodą, obierz ze skórki i nacieraj skórę miąższem przez ok. 5 minut. Miąższ można zostawić na skórze i spłukać na koniec kąpieli.

Mikrodermabrazja zamiast peelingu?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przykładają coraz większą uwagę do swojego wyglądu. Z tego też powodu na popularności zyskują salony kosmetyczne i kliniki medycyny estetycznej posiadające w swej ofercie całą gamę różnorodnych zabiegów upiększających.

Jednym z nich jest mikrodermabrazja diamentowa. To zabieg, który polega na mikrościeraniu warstwy rogowej naskórka, przy użyciu specjalnej głowicy diamentowej. Jest doskonałą alternatywą dla bolesnych i często inwazyjnych propozycji medycyny estetycznej.

Kto powinien zainteresować się zabiegiem?

Mikrodermabrazja, chociaż bezpieczna i mało inwazyjna nie jest zalecana dla każdego, jednak istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do jej zastosowaniaWśród nich pojawia się przede wszystkim:

 • trądzik różowaty
 • nowotwory skóry
 • zakażenia grzybicze
 • bakteryjne
 • wirusowe
 • naczyniaki jamiste
 • skłonność do keloidów

Z kolei zaleca się ją w przypadku:

 • przebarwień
 • blizn
 • suchości skóry
 • łojotoku
 • trądziku pospolitego
 • zaniku włókien kolagenowych
 • zaskórników
 • regeneracji skóry

Co istotne, tak naprawdę każda część ciała może zostać poddana mikrodermabrazji i każdy typ cery, od łojotokowej, po trądzikową, aż do suchej i wrażliwej.

Jakie są efekty mikrodermabrazji diamentowej?

 • Zabieg ten ma pozytywny wpływ przede wszystkim na poprawę kolorytu oraz struktury skóry.
 • W sposób widoczny zamyka rozszerzone pory oraz zmniejsza ilość zaskórników.
 • Wygładza drobne zmarszczki i powoduje efekt rozjaśnienia skóry.
 • Co więcej, poprawia elastyczność, dzięki temu, iż pobudza syntezę kolagenu.
 • Zmniejsza także łojotok i regeneruje zmęczoną skórę.

Jakie są inne zalety mikrodermabrazji?

Należy podkreślić przede wszystkim, iż jest to zabieg bardzo bezpieczny, dlatego nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem, jeżeli zostanie przeprowadzony w sposób profesjonalny. Nie powoduje krwawień a skóra bardzo szybko się goi, dzięki czemu można dość często pozwolić sobie na jego powtarzanie. Jest doskonałą alternatywą dla każdego, kto ciężko znosi i nie może pozwolić sobie na peeling chemiczny.

Jakie mogą pojawić się objawy niepożądane?

Występowanie skutków ubocznych zabiegu jest uzależnione przede wszystkim od tego, w jaki sposób skóra klienta, czy klientki zareaguje na mikrodermabrazję. Zdarza się uczucie mrowienia, pieczenia. W niektórych przypadkach występuje rumień, jednak utrzymuje się on zazwyczaj nie dłużej niż od 1 do maksymalnie 2 dni. Nie przeszkadza również w codziennym makijażu, dlatego też nie należy do uciążliwych skutków ubocznych.

Historia peelingu

Nie ma uniwersalnej recepty na wieczną urodę. Istnieją natomiast sprawdzone sposoby, aby długo zachować młody wygląd i jędrną skórę. Jednym z nich jest peeling, którego korzenie sięgają starożytnego Egiptu.

Początki peelingu

Zabiegi oczyszczania skóry znane były już za czasów Kleopatry. Królowa oraz damy dworu kąpały się w kwaśnym mleku, a twarz przecierały plastrami owoców cytrusowych. Mniej zamożne kobiety natomiast nacierały się osadami po winie, wykorzystując siłę działania kwasów owocowych. Z czasem zaczęto stosować również okłady z siarki, wapnia lub gorczycy. Indianki na przykład kładły na skórę papkę przygotowaną z moczu i pumeksu.
Wiele pokoleń sprawdzało stosowanie różnego rodzaju środków chemicznych w celu uzyskania efektu oczyszczonej skóry. Wiele z tych zabiegów kończyło się poparzeniami, a nawet zostawiało trwałe blizny. Dopiero w latach siedemdziesiątych wskazano dokładnie gdzie popełniano błędy i przedstawiono listę wszystkich wskazań oraz przeciwwskazań do stosowania peelingów. W obecnych czasach nie ma gabinetu czy salonu kosmetycznego, który nie wykonywałby zabiegów na bazie peelingu.

W dalszym ciągu powstają nowe techniki złuszczania i oczyszczania skóry, które łączą stare metody z nowoczesnymi odkryciami. Gabinety kosmetyczne konkurują między sobą, próbując zachęcić klientów innowacyjnymi i skutecznymi metodami. Lata doświadczeń usprawniły i poprawiły bezpieczeństwo pacjenta, a powikłania należą już do rzadkości, które zresztą jak już się przytrafią, łatwo je skorygować.

W związku ze zmianą trybu życia oraz większego zanieczyszczenia powietrza, nastąpił znaczny wzrost ilości wykonywanych zabiegów peelingujących. Kosmetolodzy i dermatolodzy dostosowują różne metody oczyszczania do typów i potrzeb naszej cery. Za najbardziej skuteczne uważa się łączenie różnych sposobów złuszczania naskórka, co w efekcie daje gwarancję głębokiego odmłodzenia skóry z długotrwałym efektem. Łączenie peelingów koryguje również niewielkie wady kosmetyczne, takie jak blizny potrądzikowe.

Peelingi są bardzo skuteczną metodą odmładzania cery, ale ich podstawową zasadą jest systematyczność. Niektóre efekty widać już po pierwszym zabiegu, jednak najlepiej dostrzegalne są między szóstą a dziesiątą wizytą u kosmetyczki.

Pamiętajmy również, że peeling to metoda oczyszczająco – rewitalizująca skórę, który można śmiało przeprowadzić samemu w domowym zaciszu, z wykorzystaniem naturalnych produktów, dostępnych w każdej kuchni.

5/5 - (6 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here