Ortopeda

Ortopeda to specjalista, który zajmuje się wszystkimi urazami oraz chorobami dotykającymi narządów ruchu. Ortopedia jest mocno powiązana z takimi dziedzinami medycyny jak traumatologia, rehabilitacja oraz bioinżynieria. Czym dokładnie zajmuje się ortopeda? Jak przygotować się do wizyty u tego specjalisty?

Czym się zajmuje ortopeda?

Ortopeda czyli lekarz zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem chorób i schorzeń dotykających narządy ruchu. Ortopedia głównie skupia się wokół całego ludzkiego szkieletu, za wyjątkiem czaszki. Ten dział medycyny Ze wszelkimi urazami i wadami związanymi ze stawami, kośćmi, układem więzadłowo-stawowym, mięśniami, a także związanymi z nimi nerwami i naczyniami, należy się zwrócić do ortopedy. Warto wiedzieć, że ortopeda leczy nie tylko te urazy, które są nabyte (np. zapalenie stawów), ale również wszelkie wady wrodzone (np. wrodzona upośledzona mineralizacja kości, wady kręgosłupa: lordoza, kifoza, skolioza), związane z narządami ruchu. Od ortopedów wymaga się obszernej wiedzy z tematyki dotyczącej anatomii człowieka, fizjologii ruchowej, patofizjologii oraz biomechaniki. Takie przygotowanie merytoryczne jest niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy oraz zaplanowania sposobów leczenia. Dodatkowo zadaniem ortopedy jest również doradzanie pacjentom jak zapobiegać rozwojowi chorób i schorzeń związanych z narządami ruchu. Często dzieje się tak, że ortopeda ściśle współpracuje z rehabilitantami, a także bioinżynieriami. Te dziedziny zazębiają się i wzajemnie uzupełniają. Pacjenci, którzy doznali urazu, złamania, skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia czy rozwinęła się u nich choroba związana z narządami ruchu najczęściej potrzebują później rehabilitacji, tak aby móc w pełni powrócić do zdrowia i odzyskać sprawność ruchową.

Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?

Wizyta u ortopedy i jej przebieg jest ściśle związany z problemem, z którym się zgłaszamy. Inne czynności lekarz wykona u pacjenta, który przychodzi ze złamaniem kości, a inne u tego, który np. podejrzewa rozwój jakieś choroby związanej ze stawami. Mimo to przed wizytą u ortopedy warto zastosować się do kilku rad, które mogą być pomocne i usprawnić przebieg wizyty:

 1. Po pierwsze warto zabrać ze sobą wszystkie badania jakie posiadamy i są one związane z narządami ruchu tkj. RTG, rezonanse, USG.
 2. Po drugie jeśli kiedykolwiek przebywaliśmy w szpitalu w związku z jakąś dolegliwością ortopedyczną warto zaprać kartę informacyjną z tego szpitala.
 3. Po trzecie jeśli ostatnio przebywaliśmy w szpitalu, nawet na innym oddziale, należy również zabrać ze sobą kartę informacyjną z tego szpitala.
 4. Po czwarte warto przed wizytą przygotować sobie listę leków, które przyjmujemy wraz z rozpisanym dawkowaniem.
 5. Po piąte należy ubrać się na tyle wygodnie, żeby szybko móc się rozebrać jeśli zbadanie będzie tego wymagało.

Takie przygotowanie do wizyty pozwoli lekarzowi na szersze zapoznanie się z naszym przypadkiem, historią chorób, a to może ułatwić lekarzowi postawienie odpowiedniej diagnozy, a tym samym przyspieszyć rozpoczęcie leczenia.

Kiedy należy się zgłosić do ortopedy?

Do ortopedy najczęściej udajemy się na skutek jakiegoś urazu lub choroby, która związana jest z narządami ruchu. Tymczasem wiele osób posiada wady np. kręgosłupa, o których często wie, ale je lekceważy. Warto pamiętać, że ortopeda to specjalisty, który pomaga nie tylko doraźnie, ale leczy oraz podpowiada jak zapobiegać powstawaniu wielu schorzeń. DO ortopedy należy się zgłosić m.in.:

 • ze zwichnięciem,
 • ze złamaniem,
 • z naciągnięciem mięśnia,
 • ze stłuczeniami,
 • ze skręceniami,
 • z wadami postawy tkj. płaskostopie, skrzywienie kręgosłupa,
 • ze schorzeniami, urazami lub chorobami kości (np. choroby zapalne kości oraz stawów, osteoporoza),
 • z problemami układu mięśniowego,
 • z problemami układu kostno-stawowego np. choroba zwyrodnieniowa stawów, z niestabilnością związaną z urazami stawów,
 • z wadami wrodzonymi tkj. wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, klatka piersiowa szewska, marmurkowatość kości,
 • z nowotworami kości,
 • z bólem, obrzękiem dotykającymi narządy ruchu,
 • z dysfunkcjami stawów,
 • ze zniekształceniami stawów,
 • z bólami startowymi i rozruchowymi,
 • z trzeszczeniem kości,
 • z asymetrią kończyn lub ich elementów.

Badania ortopedyczne

Zakres badań ortopedycznych jest szeroki i w zależności od objawów i dolegliwości lekarz zleca konkretne badanie. Podstawowe badanie ortopedyczne polega na sprawdzeniu zakresu ruchomości i stabilności stawów oraz ich położenia. Lekarz bada również całą postawę sprawdzając przy tym kręgosłup (czy jest on prosty), położenie ramion (czy są na tej samej wysokości), a także osie ciała, sprawdzając czy u pacjenta nie występuje problem związany np. z koślawością kolan.

Do bardziej specjalistycznych badań ortopedycznych należą:

 • Zdjęcia rentgenowskie (RTG) – dzięki wykonaniu zdjęcia RTG możliwe jest otrzymanie dokładnego obrazu ukazującego kształt, strukturę kości, a także szparę stawową. Zdjęcia RTG najczęściej są stosowane do diagnostyki wszystkich zmian, które dotykają kości. Na zdjęciu RTG nie widać zarówno chrząstek oraz tkanek miękkich, co jest zarówno zaletą (dokładnie widać kości) oraz wadą. RTG związane jest z promieniowaniem, które może obciążać organizm, dlatego badanie to, nawet odpłatnie, można wykonać tylko i wyłącznie z ważnym skierowaniem.
 • Artrografia – czyli zdjęcie rentgenowskie stawu, które wykonuje się używając do tego środka cieniującego.
 • Ultrasonografia (USG) – USG to jedno z bardziej popularnych badań, które nie tylko związane jest z problemami ortopedycznymi. Zaletą tego badania jest uwidacznianie tkanek miękkich, chrząstek, ścięgien oraz wysięków śródstawowych. W odróżnieniu od badania RTG ultrasonografia nie pozwala na zbadanie kości.
 • Tomografia komputerowa (CT) – jest to bardziej zaawansowane badanie związane z rentgenem. Na zdjęciu uwidoczniony jest obraz przekrojów poprzecznych ciała z widocznymi kośćmi i tkankami miękkimi. Tomografia umożliwia sprawdzenie czy nic nie uciska na rdzeń kręgowy lub na korzonki nerwowe, a także umożliwia pomiar gęstości tkanki kostnej, który szczególnie przydatny jest do leczenia osteoporozy.
 • Rezonans magnetyczny (jądrowy) – to badanie umożliwia ocen narządów wewnętrznych przy wykorzystaniu pól elektromagnetycznych. Rezonans magnetyczny często wykorzystuje się do badania rdzenia kręgowego, a także krążków międzykręgowych czy przestrzeni znajdującej się wewnątrz stawów.
 • Scyntygrafia – jest to rodzaj badania radioizotopowego, które wykorzystywane jest do oceny stanu zapalnego, uszkodzeń lub nowotworów. Wszystkie te choroby powodują zmiany w strukturze kości, w skutek czego zwiększa się ilość radioizotopu, który jest gromadzony.
 • Badania stawów – jednym z badań jest to przeprowadzane w stawie za pomocą specjalnej igły, którą pobiera się tzw. maź stawową. Następnie maź stawowa jest przekazywana do badania. Dzięki temu badaniu możliwe jest wstrzykiwanie leków bezpośrednio do stawu, a także zbadanie płynu wysiękowego śródstawowego.
 • Artroskopia – to badanie jest wziernikowaniem jamy stawowej. Wykonuje się je przy użyciu instrumentu optycznego, który wprowadza się do wnętrza stawu. Ta metoda umożliwia dokładne obejrzenie nie tylko powierzchni stawowych, ale również łękotek oraz więzadeł.

Czy do ortopedy jest potrzebne skierowanie?

Tak – każda osoba, która chce skorzystać z wizyty ortopedycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia musi mieć skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego, ze szpitala lub poradni zdrowia. Warunkiem do bezpłatnej wizyty jest oczywiście posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjent, który nie posiada takiego ubezpieczenia lub nie ma skierowania za wizytę musi zapłacić.

Ortopeda
5 (100%) 3 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here