Pediatra

Pediatra czyli lekarz, który sprawuje opiekę medyczną nad dziećmi i młodzieżą, ma niezwykle ważne zadanie do wykonania. Pediatria to specjalizacja obarczona dużą odpowiedzialnością, ponieważ to właśnie najmłodsi pacjenci są najbardziej wrażliwi. Czym dokładnie zajmuje się pediatra? Jak przygotować się do pierwszej wizyty z dzieckiem u tego specjalisty oraz co zabrać na tę wizytę?

Czym się zajmuje pediatra?

Pediatria to dziedzina medycyny poświęcona dzieciom i młodzieży, która nie ukończyła jeszcze 18. roku życia. Pediatra zajmuje się m.in.:

 • profilaktyką czyli wykonywaniem takich badań, które pozwolą na wykrycie lub zapobieganie rozwojowi różnych chorób u dziecka, badania takie są przeprowadzane okresowo,
 • oceną stopnia rozwoju psychometrycznego dziecka,
 • rozpoznawaniem wszelkich zaburzeń związanych z rozwojem dziecka i planowanie leczenia,
 • wykonywaniem szczepień ochronnych,
 • wykonywaniem badań przesiewowych,
 • informowaniem rodziców o prawidłowej pielęgnacji dziecka (w tym również jeśli chodzi o karmienie noworodków),
 • zlecaniem ćwiczeń korekcyjnych,
 • wykonywaniem biopsji,
 • wykonywaniem prób czynnościowych.

Pediatra jest pierwszym lekarzem, do którego rodzic zabiera swoje dziecko, co sprawia, że spoczywa na nim duża odpowiedzialność. Warto wiedzieć, że pediatra zajmuje się nie tylko chorymi dziećmi, ale również tymi zdrowymi. Lekarze pediatrzy muszą więc posiadać obszerną wiedzę z różnych dziedzin medycyny tkj. dermatologia, alergologia, kardiologia, neurologia, choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, uwarunkowania genetyczne, a nawet psychologia i czynniki psychospołeczne, które mają duży wpływ na rozwój dziecka. Dzięki takiej obszernej wiedzy pediatra jest w stanie odpowiednio zdiagnozować problem oraz w razie potrzeby skierować dziecko do innego specjalisty. Oprócz wiedzy pediatra powinien również mieć odpowiednie podejście do dzieci. Jest to warunkiem do zbudowania zaufania wśród rodziców, a także do przeprowadzenia wizyty w miłej atmosferze i bezstresowo. Niezbędne są cechy tkj. cierpliwość, umiejętność prowadzenia rozmów z rodzicami, umiejętność przekazywania informacji. Wszystko to ma bardzo duże znaczenie, ponieważ dla rodziców ich dzieci to największy skarb, więc wszystkie kwestie związane z chorobą dziecka przysparzają rodzicom wiele stresu. Pediatra musi umieć zapanować nad zdenerwowanymi czy zestresowanymi rodzicami.

Dziedziną medycyny poświęconą noworodkom jest neonatologia. Nauka ta zajmuje się kontrolowaniem prawidłowego rozwoju noworodków, a także leczeniem chorób.

Każdy rodzic powinien poważnie podejść do wyboru odpowiedniego pediatry dla swojego dziecka. Najlepiej mieć jednego, zaufanego lekarza, który nie tylko będzie znał dziecko i szczerze o nie dbał, ale również na przestrzeni czasu wypracuje z rodzicem odpowiednią formę komunikacji. Zaufany pediatra to nie tylko mniejszy stres, ale również poczucie bezpieczeństwa. Ważne, żeby pediatra wzbudzał autorytet wśród rodziców – dzięki temu wszelkie jego porady dotyczące opieki nad dzieckiem będą traktowane poważnie i stosowane w codziennym życiu. Odpowiedni kontakt rodzica, a także dziecka z pediatrą pozwoli również na zbudowanie zaufania samego dziecka do lekarzy, przez co w przyszłości chętniej sam będzie dbało o zdrowie i korzystało z ich opieki.

Kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę z dzieckiem u pediatry?

Pierwsza wizyta z dzieckiem u pediatry powinna się odbyć w pierwszym miesiącu życia dziecka czyli do 4 tygodni po urodzeniu dziecka, oczywiście jeśli dziecko jest zdrowe i nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. Wizytę najlepiej zarezerwować wcześniej i wybrać taką porę, w której dziecko jest najedzone i wypoczęte. Głód oraz zmęczenie są dodatkowym czynnikiem wywołującym niepotrzebny stres u niemowlaka, warto więc chociaż tego mu oszczędzić. Nie wskazane jest również budzenie dziecka podczas snu, więc najlepiej wybrać taką godzinę, w której dziecko zazwyczaj jest obudzone. Rodzic powinien również zwrócić uwagę na siebie, ponieważ rozdrażnienie u rodzica może mieć negatywny wpływ na nastrój dziecka. Na wizytę do pediatry najlepiej więc udać się z dobrym samopoczuciem i pozytywną energią.

Opieka zdrowotna w pierwszych tygodniach życia dziecka:

 • w pierwszych tygodniach życia – wizyty patronażowe, które odbywają się w domu dziecka. Zgodnie z polskim prawem każdy rodzic ma możliwość skorzystania z 4 konsultacji położnej środowiskowej, która oceni stan zdrowia matki oraz dziecka, doradzi jak opiekować się niemowlakiem i jak dbać o pielęgnację. Dodatkowo podczas wizyty położna (pediatra lub lekarz):
 • oceni stopień nasilenia żółtaczki fizjologicznej,
 • oceni stan neurologiczny dziecka,
 • dokona pomiarów obwodu główki,
 • zbada ciemiączko,
 • zbada stawy biodrowe.
 • Zgodnie z przepisami rodzic może również skorzystać z domowej wizyty pediatry lub lekarza rodzinnego.
 • do 4 tygodnia życia – pierwsza wizyta u pediatry,
 • pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia – pierwsze obowiązkowe szczepienia, dokonanie oceny rozwoju fizycznego i neurologicznego u dziecka oraz dokonanie oceny stanu zdrowia dziecka (ważenie, mierzenie wzrostu i obwodu główki, ocena ciemiączek).

Jeśli cokolwiek niepokojącego dzieje się z dzieckiem zawsze warto skonsultować to ze specjalistą. Lekarza można wezwać do domu lub zadzwonić na pogotowie. Gdy coś się dzieje z dzieckiem nie ma znaczenia ani odpowiednie przygotowanie, ani pora, im szybciej dziecko trafi pod opiekę specjalistów tym lepiej.

Jak przygotować siebie i dziecko do wizyty u pediatry?

Wizyta u pediatry jest stresująca zazwyczaj bardziej dla rodzica, niż dla dziecka. Zwłaszcza ta pierwsza generuje wiele nerwów, ponieważ rodzic nie wie jeszcze jak dziecko zareaguje na lekarza. Stres podczas wizyty może sprawić, że rodzic zapomni o ważnych kwestiach czy chociażby zapytaniu o jakieś informacje. Warto więc przed wizytą spisać sobie na kartce wszystkie pytania, które chcemy zadać lekarzowi, żeby później niczego nie pominąć. Rodzic powinien również ubrać dziecko w taką odzież, która będzie łatwa do zakładania i do zdejmowania, dzięki temu dziecko będzie mniej zmęczone, a cała wizyta przebiegnie dużo sprawniej.

Do pediatry warto zabrać:

 • książeczkę zdrowia dziecka,
 • kartę wypisową ze szpitala,
 • kartę uodpornienia (będzie ona potrzebna podczas szczepień),
 • dzienniczek karmienia dziecka, jeśli taki jest prowadzony,
 • pieluszki materiałowe, na których można będzie położyć dziecko podczas wizyty, najlepiej z tetry,
 • kocyk, aby przykryć dziecko podczas wizyty, żeby nie trzeba było ubierać i rozbierać go kilkukrotnie, a żeby nie zmarzło rozebrane,
 • pampersy
 • środki do pielęgnacji chusteczki nawilżające, krem łagodzący podrażnienia, dziecko może wymagać zmiany pieluchy, więc warto mieć ze sobą wszystko to z czego korzystamy w domu,
 • ubranka na przebranie, mogą one być potrzebne jeśli wydarzy się co niezaplanowanego,
 • pokarm dla dziecka – jeśli dziecko jest karmione piersią oczywiście nie trzeba niczego zabierać jeśli mama idzie z dzieckiem do lekarza, jeśli nie lepiej mieć przy sobie picie lub mleko na wypadek gdyby dziecko było głodne,
 • akcesoria niezbędne do nakarmienia dziecka,
 • smoczki – najlepiej zabrać ze sobą 2 sztuki, żeby nie trzeba było szukać jeśli jakiś się zgubi czy spadnie
 • portfel na wypadek np. konieczności zapłaty za szczepienie lub wykupienia leków.

Pierwsza wizyta z dzieckiem u pediatry

Cały pobyt w przychodni może być stresujący dla maluszka. Nowe otoczenie, niekiedy dużo obcych osób i płacz innych dzieci może wywołać dodatkowe zdenerwowanie u dziecka. Warto zadbać o dobre samopoczucie noworodka na tyle, na ile jest to możliwe czyli zaplanować wcześniej karmienie, wybrać porę, w której maluszek nie jest zmęczony. Warto wcześniej również wiedzieć jak przebiega wizyta u pediatry, żeby nie być później zaskoczonym. Na wizytę warto zjawić się kwadrans wcześniej i zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu, żeby spokojnie dotrzeć do przychodni. Pośpiech może mieć negatywny wpływ na nastrój dziecka, jak i rodzica.

Przebieg pierwszej wizyty u pediatry

 1. Ważenie i mierzenie

Przed wejściem do gabinetu dziecko powinno zostać zważone i zmierzone (obwód główki, klatki piersiowej). W celu zważenia należy rozebrać dziecko. Waga noworodka i przybieranie masy to niezwykle cenne informacje dla lekarza. Wszelkie zaburzenia dotyczące wieku niemowlęcego mają swoje odbicie właśnie na wadze. Nieodpowiednie przybieranie na wadze może oznaczać infekcje, anemię, wady wrodzone i inne dolegliwości.

 1. Wywiad lekarski

Po wejściu do gabinetu należy przekazać lekarzowi potrzebne dokumenty tkj. książeczka zdrowia, karta wypisowa ze szpitala. Na wstępie lekarz powinien przeprowadzić wywiad lekarski z rodzicem i pytać o kwestie tkj. przebieg ciąży oraz porodu, a także okresu poporodowego. Pediatra zapozna się również z dokumentami i sprawdzi kwestie tkj. opis porodu, punktacja Apgar, badanie przesiewowe słuchu, zabiegi, które były wykonane, szczepienia, ewentualną żółtaczkę u dziecka. Lekarz dopyta również o sposób w jaki dziecko jest karmione: czy piersią czy mlekiem modyfikowanym. Ważne podczas wywiadu lekarskiego jest udzielanie szczerych odpowiedzi, nie warto obawiać się reakcji lekarza, ponieważ jest on po to, aby pomóc i ewentualnie poprawić popełniane błędy. Niekiedy popełnia się błędy nawet nieświadomie, więc warto skorzystać z czasu podczas wizyty lekarskiej, żeby sobie to uświadomić.

 1. Przygotowanie dziecka do badania

Kolejnym krokiem jest przygotowanie dziecka do badania. Należy położyć dziecko na przewijaku, po uprzednim rozłożeniu pieluszki materiałowej. Warto również dziecko rozebrać pozostawiając tylko pampersa i w razie czego przykryć je kocykiem, żeby nie zmarzło. Całkowite rozebranie noworodka umożliwi lekarzowi skontrolowanie skóry dziecka oraz sposobu w jaki się układa.

 1. Badanie ogólne

Po przygotowaniu dziecka lekarz przejdzie do wykonywania ogólnych oględzin czyli pediatra:

 • sprawdzi jak dziecko porusza się, porusza nóżkami oraz rączkami,
 • sprawdzi w jaki sposób obraca główkę,
 • obejrzy skórę dziecka, czy nie ma żadnych wyprysków, krostek, prosaków,
 • sprawdzi czy dziecko nie ma żółtaczki,
 • oceni główkę za pomocą dotyku,
 • oceni ciemiączka noworodka,
 • oceni stan węzłów chłonnych,
 • oceni i zbada buzie i oczy,
 • oceni miejsca po odbytych szczepieniach (np. na gruźlicę jeśli były),
 • zbada obojczyki,
 • osłucha i oceni brzuszek,
 • osłucha dziecko na klatce piersiowej oraz osłucha plecy,
 • sprawdzi napięcie mięśni,
 • oceni narządy wewnętrzne,
 • oceni narządy płciowe (odbyt u obu płci): w przypadku chłopców sprawdzi również jądra oraz mosznę,
 • oceni wygląd kupki, jeśli akurat będzie w pieluszce,

Lekarz sprawdzi również sutki kobiety, rozwieje obawy związane np. z barwą bądź płynem wyciekającym z sutków i doradzi jak dbać o te wrażliwe miejsca.

 1. Ubranie dziecka

Po wykonaniu tego badania można ubrać dziecko.

 1. Podsumowanie badania

Następnie pediatra powinien wszystkie swoje spostrzeżenia odnotować, zrobić podsumowanie badania i jeśli pojawi się taka potrzeba zlecić wykonanie dodatkowych badań tkj. np. pobranie krwi. Warto również z pediatrą omówić kwestie szczepień, a także zaplanuje plan ich przeprowadzania. Lekarz może przygotować rodzica i poinformować o ewentualnych niepożądanych skutkach szczepienia, a także sposobu radzenia sobie z nimi.

 1. Skierowania

Jeśli istnieje taka potrzeba warto również poprosić pediatrę o skierowania do poradni preluksacyjnej, gdzie będzie wykonywane przesiewowe badanie stawów biodrowych (należy je wykonać pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia dziecka), do poradni audiologicznej (jeśli trzeba skontrolować wyniki przesiewowego badania słuchu) oraz inne skierowania, o których wspomniano w karcie informacyjnej (wypisowej) ze szpitala.

 1. Informacje dotyczące pielęgnacji

Lekarz na wizycie podpowie jak dbać o odpowiednią pielęgnację dziecka, doradzi jakie podawać mu witaminy, żeby się jak najlepiej rozwijał. Zaplanuje również wizytę np. u ortopedy, poradzi jak zacząć karmić dziecko butelką.

 1. Pytania do lekarza

Teraz jest również moment na zadanie wszystkich nurtujących nas pytań.

 1. Termin następnej wizyty

Na koniec należy ustalić termin kolejnej wizyty u pediatry.

Jaki powinien być dobry pediatra?

Wybór pediatry powinien być przemyślaną decyzją. Lekarz, który będzie opiekował się naszym dzieckiem powinien przede wszystkim być profesjonalny, mieć szeroki zakres wiedzy i umiejętności. Wybierając pediatrę warto również kierować się jego podejściem do dzieci, cierpliwością, opanowaniem. Płaczące dziecko jest rzeczą naturalną i ważne jest to, jak lekarz reaguje. Jeśli płacz dziecka wywołuje u lekarza zirytowanie czy nerwowość warto zastanowić się nad zmianą pediatry. Dziecko i rodzic powinni dobrze się czuć u lekarza, a także mieć do niego zaufanie. Nie bez znaczenia jest również cała poradnia zdrowia a w tym uprzejmy i pomocny personel, odpowiednie zaopatrzenie, przyjazny wystrój, dbanie o czystość. Wszystko to sprawia, że wizyta u lekarzy będzie przyjemnością. Warto również wybrać placówkę zlokalizowaną blisko miejsca zamieszkania, żeby nie trzeba było z maluszkiem jeździć autobusami czy innymi środkami komunikacji miejskiej. Przebywanie w dużym gronie ludzi może dodatkowo narazić dziecko na zachorowania, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, a hałas dodatkowo nas i dziecko rozdrażni. Zdecydowanie najlepsza będzie przychodnia, do której możemy dotrzeć pieszo, spacerem. Jeśli posiadamy samochód możemy wybrać tę dalej umiejscowioną.

Czy do pediatry potrzebne jest skierowanie?

Nie – jeśli chcemy skorzystać z wizyty u pediatry w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie musimy posiadać skierowania. Możliwe jest również skorzystanie z pomocy w nagłych wypadkach, którą oferuje szpital lub pogotowie ratunkowe

Pediatra
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here