Stomatolog

Stomatolog to lekarz, który budzi postrach wśród większości pacjentów. Przede wszystkim dlatego, że leczenie zębów nie należy do przyjemności, a nawet może wywoływać ból. Jak znaleźć dobrego dentystę i raz na zawsze pozbyć się strachu na samą myśl o wizycie stomatologicznej?

1Stomatolog – czym się zajmuje?

Stomatolog to lekarz, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem zębów. Wizyta u stomatologa nie należy do przyjemnych, dlatego dużo ludzi unika jej jak ognia. To wielki błąd, ponieważ regularne odwiedzanie dentysty pozwala na zapobieganie chorobom zębów, a tym samym zmniejsza ból i dyskomfort związany z ich leczeniem. Warto przynajmniej raz na pół roku odbyć wizytę stomatologiczną i kontrolować stan uzębienia.

2Jak przygotować się do wizyty u stomatologa?

Nić dentystyczna skutecznie oczyści zęby z resztek jedzenia przed spotkaniem z dentystą.

Wizyta u stomatologa teoretycznie nie wymaga specjalnego przygotowania, oprócz oczywiście zadbania o higienę jamy ustnej (umycie zębów). Warto jednak wziąć pod uwagę niektóre kwestie i zastosować się do kilku porad, które mogą usprawnić przebieg wizyty u dentysty.

 1. Przede wszystkim warto na wizytę zabrać zdjęcie RTG zębów lub inne dodatkowe badania, które mogą ułatwić pracę stomatologowi. Zdjęcie RTG szczęki oraz zębów pozwala na dokładniejsze zaobserwowanie tego, co dzieje się z zębami bez konieczności otwierania zębów. Warto również zabrać ze sobą inne dokumenty medyczne, zwłaszcza jeśli zmieniamy dentystę.
 2. Zawsze na wizytę zjawiaj się na 15 minut przed umówionym czasem, bo czasami pacjenci wychodzą wcześniej i można również wcześniej skorzystać ze swojej wizyty. Niekiedy zdarzają się również opóźnienia, dlatego warto zabrać ze sobą np. książkę, która odciągnie nasze myśli od wizyty i pozwoli chociaż odrobinę obniżyć stres. Czasami jest również wymagane uzupełnienie swoich informacji personalnych, historii choroby itp. (ankieta) lub założenie karty pacjenta, więc ten kwadrans przed wizytą można również na to wykorzystać.
 3. Na wizytę zabierz ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument zawierający numer PESEL, który będzie potrzebny do zweryfikowania ubezpieczenia zdrowotnego. Brak ubezpieczenia zdrowotnego sprawi, że za wizytę trzeba będzie zapłacić.
 4. Koniecznie przed wizytą umyj zęby i wyczyść je z innych zanieczyszczeń (np. resztek jedzenia) za pomocą nici dentystycznej. Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna.
 5. Jeśli do stomatologa zgłaszasz się z bólem z pewnością pomocne dla lekarza będzie opisanie tego bólu i próba wskazania miejsca, w którym on powstaje. Te dane warto zaobserwować przed wizytą, żeby jak najlepiej opisać to, co nam dolega.
 6. Na początku wizyty trzeba poinformować lekarza jeśli jest się w okresie ciąży lub przyjmuje się jakiekolwiek leki.
 7. Warto również wizytę kontrolną wykorzystać na poszerzenie swojej wiedzy o higienie jamy ustnej, można więc przygotować listę pytań (najlepiej spisaną na kartce) do lekarza i w wolnej chwili poprosić o udzielenie odpowiedzi.

Dla pewności warto również dzień wcześniej potwierdzić wizytę i upewnić się, że godzina bądź termin wizyty nie uległy zmianie.

3Jak przebiega badanie stomatologiczne?

Badanie stomatologiczne pozwala na określenie problemu z jakim zgłasza się pacjent oraz zaplanowanie sposobu leczenia i omówienie oczekiwań pacjentów. Jeśli przynajmniej raz na pół roku korzystamy z wizyty u dentysty wtedy zazwyczaj przechodzimy tylko badanie kontrolne i ewentualnie lekarz uzupełni drobne ubytki. W takiej sytuacji ból związany z leczeniem zębów jest znikomy, bo powierzchnia zaatakowana próchnicą jest niewielka i zlokalizowana tylko z wierzchu zęba/ zębów. Im dłużej zwlekamy z wizytą, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze zęby będą potrzebowały bardziej zaawansowanego leczenia, które niestety może być bolesne. Na szczęście stomatologia stale się rozwija i powstaje coraz więcej środków znieczulających, które likwidują ból, ale należy pamiętać nadal, że godziny spędzone na fotelu stomatologicznym nie są komfortowe, a borowanie nie należy do najlepszej formy spędzania czasu.

Badanie stomatologiczne powinno się zacząć od przeprowadzenia wywiadu lekarskiego z pacjentem. Następnie stomatolog prosi pacjenta o zajęcie miejsca na fotelu i dokonuje badania przedmiotowego czyli ocenia stan oraz wygląd języka, warg, błony śluzowej policzków oraz całej jamy ustnej, w tym także dziąseł, podniebienia, łuków zębowych oraz oczywiście zębów. Badanie to jest bezbolesne. Następnie lekarz określa plan leczenia i zabiera się do działania. Nie wszystkie problemy mogą być rozwiązane podczas jednej wizyty u dentysty, dlatego warto zawsze ułożyć plan leczenia, który nie tylko pozwoli pacjentowi na wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu, ale również uwzględni jego możliwości finansowe.

4Badanie stomatologiczne u dziecka

Dzieci to wyjątkowi pacjenci u stomatologów, ponieważ wizyty tego rodzaju wymagają konkretnego zachowania (w tym szerokiego otwarcia jamy ustnej, niemalże siedzenia nieruchomo, wytrzymania nieprzyjemnych momentów tkj. podanie znieczulenia czy borowanie). Dzieciom dużo trudniej niż dorosłym jest zastosować się do powyższych zaleceń, dlatego lekarz dziecięcy powinien mieć odpowiednie podejście do tych najmłodszych pacjentów. Szczególnie duża odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy przede wszystkim powinni od najmłodszych lat uświadamiać dzieci, jak ważne jest dbanie o zdrowie zębów. Częstsze wizyty u dentysty pozwolą również zmniejszyć strach z tym związany, ponieważ dzieci boją się tego co nie jest im znane, a jeśli będą wiedziały do kogo i po co idą, będzie im to dużo łatwiej zaakceptować. Częste odwiedzanie stomatologa to również mniej powodów do leczenia zębów, a tym samym mniejszy ból.

Badanie u dzieci przebiega 3-stopniowo:

 1. Badanie podmiotowe czyli wywiad, który lekarz przeprowadza z opiekunem/ opiekunami dziecka, a także z samym dzieckiem. Informacje, o które zazwyczaj pyta lekarz dotyczą stanu zdrowia pacjenta, objawów problemu, możliwych jego przyczyn, nawyków i przyzwyczajeń dziecka.
 2. Badanie przedmiotowe:
 3. Zewnątrzustne czyli ocena symetrii głowy, jej rozwoju, stanu skóry, sprawdzenie czy nie występują u dziecka żadne przebarwienia, wykwity skórne, sprawdzenie ruchliwości i wyglądu gałek ocznych, kształtu nosa (w tym również sposobu oddychania), wyglądu warg (w tym również symetrii i ich ułożenia względem siebie). Ta część badania jest wykonywana jedynie wzrokowo przez dentystę, więc jest zupełnie bezbolesna dla dziecka. Następnie lekarz przy użyciu dotyku sprawdza napięcie oraz konsystencję skóry, czy węzły chłonne są wyczuwalne, dentysta naciska również delikatnie na nerw trójdzielny, żeby sprawdzić czy dziecko odczuwa jakąkolwiek bolesność, sprawdza napięcie mięśni wokół ust oraz ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego i jego okolicy. Ta część badania również nie jest bolesna, ale dziecko może różnie zareagować, ponieważ dentysta wchodzi z nim w interakcję i samo to może wywołać strach u małego pacjenta.
 4. Wewnątrzustne – aby przeprowadzić to badanie dentysta używa lusterko stomatologiczne i zapala specjalną lampę, która pozwala na dokładniejsze zaobserwowanie tego co dzieje się w jamie ustnej. To badanie jest przeprowadzane zarówno w formie wzrokowej, jak i dotykowej. Lekarz próbuje określić stan i wygląda języka, błony śluzowej policzków, warg, a także całej jamy ustnej, w tym podniebienia, dziąseł, łuków zębowych oraz zębów.
 5. Badania dodatkowe (opcjonalnie) – niekiedy istnieje konieczność zlecenia dodatkowych badań, zwłaszcza gdy dokładna ocena stanu zdrowia jamy ustnej nie jest możliwa. Do takich badań należą:
 • Diafanoskopie czyli podświetlenie zębów przy użyciu silnego światła, które pozwala na wykrycie pęknięcia szkliwa, próchnicy i innych ubytków zlokalizowanych na powierzchniach stycznych zębów.
 • Fluorescencja laserowa zębów, która pozwala na wykrycie bardzo wczesnych zmian próchniczych.
 • Testy termiczne czyli np. przykładanie do zębów chlorku etylu i proszenie pacjenta o określenie uczucia temu towarzyszącego (zimno, ból, mrowienie). Testy termiczne oraz elektryczne pozwalają na określenie żywotności miazgi zębów.
 • Przepływometria przy użyciu lasera – pozwala na określenie żywotności tkanki naczyń miazgi zębów, na podstawie oceny przepływu krwi.
 • Opukiwanie zębów – to badanie pozwala na określenie reakcji tkanek pod wpływem różnych bodźców mechanicznych, umożliwia to również zweryfikowanie i ocenę stanu wyrostka zębowego, a dźwięk, który powstaje w wyniku opukiwania zęba jest cenną informacja dla stomatologa (jego barwa pozwala na dokonanie oceny akustycznej).
 • Badanie palpacyjne czyli za pomocą dotyku sprawdzanie bolesności okolicy wierzchołkowej zęba oraz jak bardzo tkliwe są dziąsła.
 • Zdjęcie RTG pozwala na wykrycie i ocenę stanu zapalnego, stanu, który powstał w wyniku urazu, rozmiarów i głębokości ubytków, procesu zaawansowania innych chorób w obrębie kości twarzoczaszki, a także umożliwia wykrycie nieprawidłowości związanych z aparatem żującym.
 • Posiew mikrobiologiczny.
 • Ogólne badanie krwi i moczu.

Oczywiście stomatolog ma możliwość skierowania pacjenta do innych specjalistów, jeśli zauważy jakieś niepokojące zmiany lub objawy.

5Po czym poznać dobrego stomatologa?

Dobry stomatolog to najlepsza motywacja do regularnego dbania o zdrowie zębów. Dobry lekarz powinien przede wszystkim indywidualnie podchodzić do każdego pacjenta, wygospodarować dla niego taką ilość czasu ile potrzebuje (lub ewentualnie rozłożyć plan leczenia na kolejne wizyty). Wizyta u stomatologa jest stresująca, warto więc wybrać takiego lekarza, który będzie umiał ten stres rozładować, uspokoić nas i psychicznie przygotowywać do tego co będzie robił (np. informując o kolejnych krokach). Dobry stomatolog powinien umieć wszystko wytłumaczyć pacjentowi i rozwiać jego wątpliwości.  Nie zawsze doświadczony dentysta będzie takim, który przypadnie nam do gustu. Niekiedy to właśnie lekarze, którzy dopiero zaczynają swoją praktykę są stale nastawieni na rozwój, innowacyjne rozwiązania i starają się odpowiednio podejść do pacjentów. Stomatologia stale się rozwija, więc dobrze, gdy dentysta również stawia na naukę i wykorzystuje nowoczesne metody leczenia ( w tym również nowoczesne materiały, sprzęty). Ważny jest również wygląd samego gabinetu lekarskiego – estetyczne i czyste miejsce z pewnością umili wizytę, a przyjemna poczekalnia pozwoli się zrelaksować przed wejściem do gabinetu.

6Czy do stomatologa jest potrzebne skierowanie?

Każda osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne może skorzystać z bezpłatnej wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bez skierowania. Jeśli nie jest się ubezpieczonym wtedy konieczne jest uiszczenie zapłaty zgodnie z cennikiem gabinetu lub poradni dentystycznej.

Stomatolog
5 (100%) 1 głos

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here