Trycholog

Trycholog to specjalista, który zajmuje się problematyką łysienia oraz problemów dotykających skórę głowy. Coraz więcej osób ma problemy z wypadaniem włosów, a przyczyn może być wiele. Zarówno nieodpowiednia dieta jak i niektóre choroby osłabiają cebulki włosów i prowadzą do łysienia. Niekiedy problem ten jest uwarunkowany genetycznie. Czym zajmuje się trycholog? Z jakimi objawami powinno się do niego zwrócić i jak wygląda badanie trychologiczne?

1Czym zajmuje się trycholog?

Trychologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się problemami dotyczącymi włosów oraz skóry głowy. Nazwa tej dziedziny pochodzi od słowa „trikhos” co w greckim języku oznacza włos. Najprawdopodobniej trychologia miała swój początek już w 1860 roku, kiedy to profesor Wheeler zaczął przeprowadzać badania nad włosami oraz ich wypadaniem. Trychologię można było wybrać jako specjalizację na studiach medycznych już w XIX wieku. Wcześniej z tymi problemami zgłaszano się do dermatologów, ale trychologia staje się coraz bardziej popularna, ponieważ próbuje w leczeniu nie tylko przyczyn, ale również skutków schorzeń związanych ze skórą głowy. Zadaniem trychologa jest również analiza czynników chorobotwórczych, zapobieganie schorzeniom włosów oraz skóry głowy oraz uzyskanie lepszego ich stanu. Trycholog zajmuje się problemami tkj.:

 • cykl życia włosa: jego wzrost, wypadanie,
 • łupież,
 • łojotok, przetłuszczająca się skóra głowy,
 • przesuszenie,
 • przedwczesne starzenie,
 • zmiany dotyczące budowy oraz struktury skóry głowy, a także włosów,
 • wypadanie włosów,
 • łysienie,
 • stany zapalne, łojotokowe zapalenie skóry głowy,
 • łuszczyca,
 • podrażniona, swędząca skóra głowy.

Nie zawsze wypadanie włosów jest spowodowane poważną chorobą, niekiedy włosy wypadają na skutek stresu, nieodpowiedniej diety czy chociażby uwarunkowań genetycznych. Niewłaściwe odżywianie znacząco wpływa na wygląd włosów, zwiększa ich łamliwość, a także włosy się zaczynają kruszyć, stres natomiast prowadzi do obkurczania się naczyń krwionośnych, co w efekcie osłabia włosy i prowadzi do ich wypadania Wypadanie włosów może być również jednym z objawów problemów hormonalnych związanych z funkcjonowaniem narządów tkj. tarczyca, kora nadnerczy, przysadka mózgowa.

Trycholodzy zazwyczaj podchodzą indywidualnie do każdego pacjenta i posiadają ogromną wiedzę na temat opieki oraz leczenia skóry głowy i włosów, co w odróżnieniu od dermatologów, którzy zajmują się znacznie większym obszarem dolegliwości, jest dużą zaletą.

2Wizyta u trychologa i przebieg badania trychologicznego

Badanie trychologiczne ma na celu postawienie diagnozy dotyczącej stanu włosów oraz skóry głowy, z jakim zgłasza się pacjent. Jest ono bezbolesne i bezinwazyjne. Do przeprowadzenia badania trycholog używa mikroskopu z mikrokamerą, co pozwala na otrzymanie obrazu aż 200-250-krotnie większego niż rzeczywisty. Dzięki temu urządzeniu lekarz jest w stanie dokonać analizy czyli ocenić stan skóry głowy (czy nie pojawia się łupież, stany zapalne skóry, łuszczyca skóry) i oszacować ilość nowych oraz rosnących włosów. Następnie są pobierana cebulki włosów wraz z włosem, aby można było jak najdokładniej ocenić ich stan i zdiagnozować ewentualne problemy, najczęściej pobiera się włosy (ok. 100 sztuk) z kilku miejsc (ok. 5). Trycholog sprawdza ile włosów wypada, w jakiej one znajdują się fazie wzrostu, czy faza ta nie jest przypadkiem skrócona, czy włosy są zniszczone np. w wyniku licznych zabiegów fryzjerskich lub stosowania chemioterapii. Dodatkowo są również badanie mieszki włosowe: ich stan, naczynia krwionośne, które odżywiają mieszki, czy mieszki są odpowiednio odżywione.

Warto wiedzieć, że człowiek każdego dnia traci ok. 150 włosów i jest to procesem zupełnie naturalnym. Wszelkie zmiany w wyglądzie włosów oraz skóry głowy tkj. np. utrata elastyczności, blasku włosów mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach, bo również włosy są odzwierciedleniem ogólnego stanu zdrowia.

Fazy wzrostu włosów:

 1. Anagen – faza trwa od 2 do 8 lat i oznacza, że 85 % włosów powinno być w fazie wzrostu
 2. Catagen – faza trwa jedynie ok. 2 tygodni i oznacza, że 1 % włosów powinien być w fazie spoczynku
 3. Telogen – faza ta trwa od 2 do 3 miesięcy i oznacza, że 14 % włosów powinno odrywać się zupełnie od mieszka i wypadać po upływie tego czasu.

Wyniki badania pozwalają na dobór odpowiedniej metody leczenia oraz kuracji. Oprócz tego trycholog również podpowiada pacjentowi jak pielęgnować skórę głowy oraz włosy, żeby poprawić ich stan. Większość preparatów zalecanych przez trychologa ma na celu odżywianie włosów oraz skóry głowy, a dzieje się tak z uwagi na zawartość protein, witamin, minerałów, olejków czy wyciągów ziołowych, a także cennych kwasów owocowych, wyciągów z łożysk zwierząt. Środki o działaniu zewnętrznym przynoszą szybkie efekty, oczywiście po doborze odpowiedniego preparatu do potrzeb pacjenta. Są środki o działaniu oczyszczającym, zapobiegającym wydzielanie serum, odżywczym, nawilżającym, gojącym, a także takie, które pozwalają eliminować szkodliwe działanie niektórych hormonów. Niekiedy problemy związane z włosami mają podłoże alergiczne lub związane z gospodarką hormonalną organizmu i wtedy trycholog kieruje pacjenta do innego specjalisty.

Pierwiastkowa analiza włosów

Pierwiastkowa analiza włosów to badanie, które pozwala na wykrycie różnych nieprawidłowości. Podczas badania określany jest tzw. metabolizm, a także poziom 27 pierwiastków. Informacja odnośnie niedoborów pierwiastków jest niezwykle istotna i pozwala na zdiagnozowanie wielu schorzeń (m.in. cukrzyca, stan zapalny jelit).

Trichoskopia

Trichoskopia to badanie, które poprzedzone jest przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z pacjentem. Podczas samego badania ocenia się stan włosów oraz skóry głowy za pomocą dermoskopu i fotodermoskopu. Specjalne kryteria trichoskopowe pozwalają na stworzenie obrazu, będącego informacją odnośnie stanu mieszków włosowych, otoczenia mieszków oraz łodyg włosów.

Trichogram

Trichogram to badanie, które polega na pobraniu kilkunastu włosów z owłosionych części skóry głowy i zbadaniu ich stanu pod mikroskopem. Badanie pozwana na dokładne obejrzenie korzeni włosowych, umożliwia ocenę dynamiki choroby, szybkości wypadania włosów. Podczas tego badania można również wykluczyć niektóre z przyczyn wypadania włosów. Na 2 tygodnie przed badaniem nie należy poddawać włosów zabiegom chemicznym (tkj. farbowanie, trwała, dekoloryzacja itp.), a na 2 doby przed badaniem umyć włosy.

3Jak się przygotować do badania trychologicznego?

Przygotowanie do wizyty u trychologa nie jest skomplikowane. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby umyć głowę oraz włosy na dzień przed wizytą. Włosy powinny być czyste, ale nie należy nakładać na nie żadnych odżywek, balsamów czy innych kosmetyków do stylizacji włosów. Warto również zabrać ze sobą badania krwi (np. morfologia czy badania hormonalne), jeśli oczywiście posiadamy aktualne. Warto również wiedzieć, że koszt wizyty u trychologa jest zbliżony do cen konsultacji u innych specjalistów i wynosi ok. 80-150 zł (w zależności od gabinetu, miasta itp.). Na wizytę warto sobie zarezerwować ok. 1-1,5 godziny, bo nigdy nie wiadomo jakie kroki zostaną podjęte podczas wizyty. Często 1 wizyta nie wystarcza, żeby pozbyć się problemu, konieczne więc są również wizyty kontrole (1 do 3) odbywające się w odstępach 1,5-3 miesięcy. Zabiegi trychologiczne trzeba przeprowadzać ok. 4-8-krotnie w odstępach co tygodniowych.

4Kiedy udać się do trychologa?

Do trychologa powinna się zgłosić każda osoba, która ma problem związany z wypadaniem włosów (nadmierne wypadanie włosów, łysienie), problemy i zmiany skórne tkj. łupież, łojotok, swędzącą skórę głowy, uczucie naciągnięcia skóry głowy, zaczerwienienie czy krostki na skórze głowy. Jeśli odczuwamy powyższe dolegliwości i nie jesteśmy pewni czym są spowodowane warto skorzystać z konsultacji z trychologiem, który będzie próbował nam pomóc albo skieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Zawsze należy również stosować zasadę, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Na co dzień warto więc dbać o stan skóry głowy oraz włosów. Cenne informacje dotyczące dbania o zdrowie włosów i skóry głowy możemy uzyskać podczas konsultacji trychologicznej.

Trycholog
5 (100%) 3 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here