Afrezza

0
145

Leczenie cukrzycy wymagać może rozpoczęcia insulinoterapii. W wielu przypadkach podawanie za pomocą iniekcji insuliny jest konieczne do utrzymania poziomu glukozy w organizmie pacjenta na właściwym poziomie. Zastrzyki z insuliny już wkrótce będzie można powszechnie zastępować przyjmowaniem insuliny wziewnej.

Czym jest Afrezza

Afrezza jest wziewną formą insuliny – lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy różnego rodzaju. Ma postać proszku, który umieszczany jest w niewielkim inhalatorze. Zamiast zastrzyku, chory przyjmuje insulinę wziewnie, a ta przyswajana jest przez płuca i tą drogą przedostaje się do krwioobiegu pacjenta, gdzie może stabilizować poziom glukozy. Dzięki absorpcji insuliny przez pęcherzyki płucnej, Afrezza przedostaje się do ciała chorego w krótkim czasie. Może znaleźć się w krwiobiegu pacjenta w kwadrans po jej podaniu, ale nie ma to wpływu na szybkość jej działania.

Po 20 minutach od podania Afrezzy rozpoczyna się jej szczytowa aktywność. Szczyt działania trwa do około 2 godzin od zażycia. Pomaga to w obniżeniu poziomu cukru we krwi bezpośrednio po posiłku.

Podobnie jak w przypadku zastrzyków z insuliny, Afrezza podawana jest w trakcie posiłku, zazwyczaj na początku spożywania pokarmów. Jednorazowo pacjent zażywa jeden nabój insuliny, minimum 4 lub 8 jednostek. Nie ma możliwości podzielenia naboju na mniejsze dawki insuliny.

Alternatywa dla iniekcji insuliny

Afrezza może stanowić realną alternatywę dla zastrzyków z insuliny. To nadzieja dla diabetyków na zmianę sposobu ich leczenia. Jeśli pacjent czuje lęk przed igłami i nie chce codziennych iniekcji domięśniowych, być może będzie mógł zamienić zastrzyki na inhalator insulinowy. Czas działania Afrezzy porównywalny jest do działania insuliny krótkodziałającej w zastrzykach. Niestety, jak do tej pory naukowcom nie udało się wynaleźć takiej insuliny wziewnej, która całkowicie mogłaby zastępować tradycyjne zastrzyki. Zastosowanie Afrezzy pozwala jednak na zmniejszenie liczby codziennych iniekcji.

Zaletą Afrezzy jest to, że działa ona szybciej w porównaniu ze standardowymi lekami insulinowymi szybkodziałającymi.

Afrezza zalecana jest dla dorosłych pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę MODY i LADA. Przeciwwskazaniem do przyjmowania wziewnej insuliny są:

  • palenie papierosów,
  • przewlekła obturacyjna choroba płucna,
  • astma,
  • ciąża,
  • młody wiek pacjenta.

Skutkiem ubocznym stosowania Afrezzy może być hipoglikemia, kaszel, ból i podrażnienie gardła.

Afrezza
Oceń Artykuł

Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@drogazdrowia.pl. Bądź z nami w kontakcie i dołącz do naszego fanpage'a - Droga Zdrowia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here