Betatrofina

0
233

Leczenie osób chorych na cukrzycę zwykle polega na uzupełnianiu brakującego hormonu trzustki – insuliny, poprzez codzienne iniekcje odpowiednich substancji. Czy insulinoterapia wkrótce zostanie zastąpiona podawaniem chorym betatrofiny?

Hormon, który zwalczy cukrzycę

Cukrzyca uznawana jest w wielu kręgach medycznych za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Zły tryb odżywiania, jedzenie w biegu produktów bogatych wyłącznie w puste kalorie, nadwaga i otyłość oraz względy genetyczne powodują, że na cukrzycę zapada coraz więcej osób w różnym wieku. Nie muszą one być skazane na przyjmowanie do końca życia insuliny czy innych leków wspomagających utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi.

Amerykańscy naukowcy z Harvard University odkryli na drodze badań, że w organizmie kobiet ciężarnych komórki beta trzustki, odpowiadające u zdrowych ludzi za produkcję insuliny, pod pływem hormonu – betatrofina, powielają się w tempie nawet do 30-krotnie szybszym niż normalnie.

Odkrycie to może stać się przełomem w terapii cukrzyków. Jeśli potwierdzi się, że podawanie betatrofiny osobom chorym na cukrzycę powoduje zwiększenie naturalnego wydzielania przez komórki beta trzustki insuliny, cukrzycy nie będą już w wielu przypadkach musieli dokonywać codziennej infekcji insuliny. Terapia stanie się o wiele skuteczniejsza i łatwiejsza w zastosowaniu, bowiem zamiast trzech zastrzyków z insuliny dziennie pacjent mógłby brać jeden zastrzyk z hormonem betatrofiną raz na tydzień czy tylko raz na miesiąc, a nawet na rok.

Etap badań

Po zauważeniu prawidłowości w zwiększaniu wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki u ciężarnych, pod wpływem betatrofiny, naukowcy zamierzają podać ten sam hormon osobom chorym na cukrzycę typu 2. Jeśli zahamuje on postęp cukrzycy i wyrówna poziom glukozy we krwi, terapia przyniesie spodziewane efekty i będzie można ją wdrożyć na szeroką skalę.

W chwili obecnej pracami nad testowaniem i przygotowywaniem linii produkcyjnych dla produkcji betatrofiny zajmują się dwie firmy: niemiecka biotechnologiczna Evotec oraz farmaceutyczny gigant Janssen Pharmaceuticals. Należy jednak podkreślić, że do testów klinicznych preparat może trafić dopiero w ciągu kolejnych 3-5 lat. Taka nowatorska terapia byłaby przełomem w leczeniu cukrzycy na całym świecie, u chorych w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania schorzenia.

Betatrofina
5 (100%) 1 głos

Zainteresowaliśmy Ciebie artykułem? Masz pytania, propozycje lub wątpliwości? Możesz do nas napisać: redakcja@drogazdrowia.pl. Bądź z nami w kontakcie i dołącz do naszego fanpage'a - Droga Zdrowia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here