Koenzym Q10 przy cukrzycy i nie tylko

Cukrzyca uznawana jest w niektórych krajach, zwłaszcza wysoko rozwiniętych, za epidemię. W walce z cukrzycą pomagają leki i suplementy diety. Wśród nich istotną rolę może odgrywać koenzym Q10 zwykle kojarzony jednak z medycyną estetyczną i kosmetologią.

Czym jest koenzym Q10?

Koenzym Q10 w medycynie nazywany jest ubichinonem. Jest to substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu – każdej pojedynczej komórki. Koenzym Q10 pełni ważną rolę w prowadzeniu prawidłowej pracy tych organów, które do funkcjonowania potrzebują dużo energii. Bez ubichinonu serce i mięśnie szkieletowe nie mogłyby działać właściwie. Substancja ta bierze udział w procesie wytwarzania energii w komórkach, poprawiając ich dotlenienie.

W kosmetologii już dawno temu doceniono fakt, że koenzym Q10 chroni przed niszczącym wpływem wolnych rodników. Ponadto, przeciwdziała powstawaniu złogów cholesterolowych w tętnicach, ma właściwości antynowotworowe i zdolności naprawcze dla komórek organizmu.

Koenzym Q10 a cukrzyca

Naukowcy dowodzą, że koenzym Q10 ma zastosowanie nie tylko w upiększaniu skóry, ale również w leczeniu wielu poważnych chorób, wśród których wymieniana jest cukrzyca typu II.  Przydatność koenzymu Q10 w leczeniu cukrzycy wykazano na drodze badań klinicznych. Osoby chorujące na cukrzycę mają wyraźny deficyt ubichinonu we krwi. Japońscy badacze w kilku przypadkach wykazali już z całą pewnością, że po zastosowaniu koenzymu Q10 można poprawić czynności komórek beta trzustki i kontroli metabolicznej u osób chorujących na cukrzycę typu 2. Ubichinon można stosować profilaktycznie u osób, u których ryzyko zachorowania na cukrzycę jest wysokie, albo też wspomagająco przy insulinoterapii i farmaceutycznym leczeniu cukrzycy typu II.

Uzupełniania niedoboru ubichinonu

Jeśli w ciele człowieka jest zbyt mało koenzymu Q10, dana osoba zaczyna odczuwać zespół przewlekłego zmęczenia. Spada jego odporność i wydolność fizyczna. Niedobory można łatwo uzupełnić prowadząc dietę bogatą w ryby, szpinak i brokuły. Koenzym Q10 znajdziemy także w podrobach, olejach czy produktach pełnoziarnistych. Można go suplementować przyjmując odpowiednie środki farmaceutyczne.

Koenzym Q10 przy cukrzycy i nie tylko
5 (100%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here