Linomag

Linomag to maść dostępna bez recepty będąca mieszaniną kwasów tłuszczowych oleju lnianego z grupy witamin F i substancji wspomagających. Używany jest przy zbyt suchej skórze, ponieważ działa natłuszczająco. Olej lniany wspomaga proces regeneracji skóry. Z tego powodu Linomag jest rekomendowany dla osób zmagających się z łuszczycą, ale jest też używany do walki z odparzeniami skóry niemowląt. Ponadto Linomagu można używać przy wypryskach skórnych  i nadmiernej suchości skóry.

Co wchodzi w skład Linomag?

Linomag to nic innego jak olej lniany. Mieszanina nienasyconych kwasów tłuszczowych w nim zawarta pochodzących z grupy witamin F jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, biorąc udział w procesach regeneracji skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w Linomagu nie mogą zostać wytworzone naturalnie przez organizm człowieka, dlatego muszą być dostarczane “zewnętrznie”. Substancje pomocnicze to wazelina i lanolina.

Linomag maść 

Maść jest sprzedawana w opakowaniach z zielonym motywem, zawierających 30 mg substancji. Stosuje się ją dla łagodzenia wyprysków, odparzeń oraz na skórę łuszczycową. Można ją stosować u dzieci i noworodków, konsultując to wcześniej z lekarzem lub farmaceutą.

Linomag krem

Linomag w postaci kremu różni się od maści zawartością dodatkowej substancji, którą jest kwas borowy w stężeniu 3%.  Dzięki temu ma mocne działanie wysuszające i antyseptyczne i ułatwia gojenie skóry wspomagając proces ziarninowanie. Ze względu na zawartość kwasu borowego, kremu nie stosujemy u dzieci do 11 roku życia.

Linomag Bobo

Linomag, Bobo A+E to krem ochronny dedykowany dzieciom i niemowlętom. Ma pojemność 50 ml. Oprócz oleju lnianego, zawiera takie substancje jak lanolina (zmniejsza szorstkość skóry, wyciąg z lawendy wąskolistnej (zapachowy i oczyszczający skórę składnik), emolienty i emulgatory natłuszające i nawilżające.

Stosowanie Linomag u dzieci i niemowląt

Linomag w postaci maści i dedykowany niemowlętom Linomag Bobo mogą być stosowane już od pierwszych dni życia dziecka. Natłuszczając i nawilżając skórę dziecka, tworzą ochronną powłokę zapobiegającą wysuszaniu. Warto je stosować np. przed spacerem w mroźną pogodę, Linomag dobrze ochroni skórę dziecka przed wiatrem i mrozem. Linomag można także stosować na ciemieniuchę.

Przeciwwskazania

Wyprysk łojotokowy jest przeciwwskazaniem do stosowanie tej substancji. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przez użyciem leku. Oczywiście uczulenie na którąkolwiek z substancji pomocniczych wchodzących w skład leku także wyklucza go z użycia.

Dawkowanie

Rozprowadzić cienką warstwę po większym obszarze skóry bądź nałożyć grubszą warstwę miejscowo na zmianę skórną 1-3 razy na dobę.

Opinie o Linomag

Przegląd dyskusji prowadzonych na forach internetowych oraz recenzji publikowanych w serwisach o tematyce kobiecej wskazuje na fakt, że Linomag cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Użytkownicy cenią sobie naturalne składniki leku, fakt że nie podrażnia skóry i jest przyjazny dzieciom i noworodkom a także – przede wszystkim -skuteczność tego leku.

Z relacji rodziców wynika, że Linomag potrafi pomóc na odparzenia po pampersach. Mamy karmiące piersią często borykają się z problemem poranionych brodawek – Linomag także może pomóc na tą dolegliwość.

Do minusów wskazywanych przez użytkowników leku należy małą wydajność (mała pojemność opakowania wymaga często dokupienia kolejnego). Niektórym przeszkadza także zapach oleju lnianego.

A czy Ty używasz Linomagu? Podziel się swoją szczerą opinią o tym leku w komentarzu!

Ulotka Linomag

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Linomag, 200 mg/g maść

(Lini oleum virginale)

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

 • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
 • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty lub pielęgniarki.
 • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

 1. Co to jest lek Linomag i w jakim celu się go stosuje
 2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Linomag
 3. Jak stosować lek Linomag
 4. Możliwe działania niepożądane
 5. Jak przechowywać lek Linomag
 6. Zawartość opakowania i inne informacje
 1. Co to jest lek Linomag i w jakim celu się go stosuje

Wielonienasycone egzogenne kwasy tłuszczowe wchodzące w skład substancji czynnej, poprzez swój udział w metabolizmie lipidów są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu skóry.

Lek Linomag maść jest wskazany wspomagająco w leczeniu chorób skóry, takich jak wyprysk, wyprzenia i odparzenia. W stanach nadmiernej suchości skóry. W łagodzeniu objawów łuszczycy.

Lek można stosować u dzieci i niemowląt w stanach nadmiernej suchości skóry. W pozostałych wskazaniach przed zastosowaniem, należy skonsultować się z lekarzem.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Linomag

Kiedy nie stosować leku Linomag:

 • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
 • w przypadku wyprysku łojotokowego.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Linomag należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Dzieci

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci.

Lek Linomag a inne leki

Brak danych na temat interakcji maści Linomag z innymi stosowanymi miejscowo produktami.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Linomag z jedzeniem i piciem

Nie dotyczy. Lek stosowany na skórę.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Brak danych na temat stosowania leku przez kobiety w ciąży.

Brak danych na temat stosowania leku przez kobiety karmiące piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Lek zawiera lanolinę

Linomag może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek Linomag przeznaczony jest wyłącznie do stosowania na skórę.

 • Zewnętrznie: do tamponów i wcierania.
 • W zależności od rodzaju schorzenia stosować jeden do trzech razy na dobę.
 • Lekko rozprowadzić cienką warstwę maści bezpośrednio na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry lub nałożyć grubą warstwę na stosowanym opatrunku.
 • W łuszczycy i wyprysku u dzieci i niemowląt wskazane stosowanie maści dwa do trzech razy na dobę. W przypadku wrażenia, ze działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Pominięcie zastosowania leku Linomag

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku Linomag

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

4. Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Brak doniesień o występowaniu działań niepożądanych po zastosowaniu maści Linomag.

U niektórych osób w czasie stosowania Linomag maść mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych, należy poinformować o nich lekarza.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Linomag

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25ºC.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Linomag

100 g maści zawiera:

 • substancję czynną: olej lniany pierwszego tłoczenia z Linum usitatissimum L., semen (nasienie lnu zwyczajnego), (3:1) – 20 g
 • substancje pomocnicze: lanolina bezwodna, wazelina biała

Jak wygląda lek Linomag i co zawiera opakowanie

Tuba polietylenowa z zakrętką polipropylenową w tekturowym pudełku o zawartości 30 g.

Tuba aluminiowa lakierowana z zakrętką HDPE w tekturowym pudełku o zawartości 30 g, 100 g.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne „Ziołolek” Sp. z o.o. ul. Starołęcka 189

61-341 Poznań tel. 61 8352363 faks 61 8352363

e-mail: sekretariat@ziololek.com.pl

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

(logo firmy)

Charakterystyka Linomag

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO

Linomag, 200 mg/g, maść

2. SKŁAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY

1 g maści zawiera 200 mg oleju lnianego pierwszego tłoczenia z Linum usitatissimum L., semen (nasienie lnu zwyczajnego), (3:1)

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: lanolina.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA

Maść

4. SZCZEGÓŁOWE DANE KLINICZNE

Wskazania do stosowania

Wspomagająco w chorobach skóry, takich jak wyprysk, wyprzenia i odparzenia. Stany nadmiernej suchości skóry. Łagodzenie objawów łuszczycy. Lek można stosować u dzieci i niemowląt w stanach nadmiernej suchości skóry.

Dawkowanie i sposób podawania

Dawkowanie

 • W zależności od rodzaju schorzenia stosować jeden do trzech razy na dobę.
 • W łuszczycy i wyprysku u dzieci i niemowląt wskazane stosowanie maści dwa do trzech razy na dobę.

Sposób podawania

Podanie na skórę.

Zewnętrznie: do tamponów i wcierania.

Lekko rozprowadzić cienką warstwę maści bezpośrednio na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry lub nałożyć grubą warstwę na stosowanym opatrunku.

Przeciwwskazania

Wyprysk łojotokowy. Nadwrażliwość na substancję czynną, uczulenie na lanolinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1

Lek może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania

Brak danych.

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji

Dotychczas brak doniesień na temat interakcji maści Linomag z innymi stosowanymi miejscowo produktami..

Wpływ na płodność, ciążę i laktację

Ciąża

Brak danych na temat stosowania leku przez kobiety w ciąży.

Karmienie piersią

Brak danych na temat stosowania leku przez kobiety karmiące piersią

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

Lek jest stosowany zewnętrznie. Linomag maść nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Brak danych na temat doniesień o występowaniu działań niepożądanych.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Przedawkowanie

Brak doniesień o występowaniu przedawkowania.

5. WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE

Właściwości farmakodynamiczne

Grupa farmakoterapeutyczna: kod ATC nie przydzielony.

Produkt pokrywa naskórek warstwą tłuszczową, która zapobiega utracie wody i przywraca właściwe uwodnienie naskórka. Poprzez natłuszczenie i nawilżenie zmniejsza suchość i złuszczanie naskórka, redukując wpływ niekorzystnego działania czynników zewnętrznych. Wielonienasycone egzogenne kwasy tłuszczowe zawarte w preparacie normalizują funkcje skóry i przyśpieszają jej regenerację. Działanie to zależy w głównej mierze od zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego i kwasu linolenowego. Kwasy te wpływają również korzystnie na utrzymanie i regenerację naturalnej bariery skóry.

Właściwości farmakokinetyczne

Lek do stosowania zewnętrznego. Brak danych farmakokinetycznych.

Przedkliniczne dane o bezpieczeństwie

Brak danych.

6. DANE FARMACEUTYCZNE

Wykaz substancji pomocniczych
Lanolina bezwodna
Wazelina biała

Niezgodności farmaceutyczne
Nie znane.

Okres ważności
3 lata

Specjalne środki ostrożności podczas przechowywania
Lek przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25C.

Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Rodzaj i zawartość opakowania
Tuba polietylenowa z zakrętką polipropylenową w tekturowym pudełku o zawartości 30 g.

Tuba aluminiowa lakierowana z zakrętką HDPE w tekturowym pudełku o zawartości 30 g, 100 g.

Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Lek do stosowania zewnętrznego.

7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne „Ziołolek” Sp. z o.o. ul. Starołęcka 189
61-341 Poznań

8. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU
Pozwolenie nr R/2095

9.DATA WYDANIA PIERWSZEGO POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU I DATA PRZEDŁUŻENIA POZWOLENIA
Data wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: 08 marca 1958 r. Data przedłużenia pozwolenia: 17 maja 2013 r.

10. DATA ZATWIERDZENIA LUB CZĘŚCIOWEJ ZMIANY TEKSTU CHARAKTERYSTYKI PRODUKTU LECZNICZEGO

Linomag
5 (100%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here