DHEA

DHEA to hormon, który jest naturalnie wytwarzany przez organizm. DHEA działa w organizmie, tworząc inne męskie i żeńskie hormony płciowe w ciele.

Ludzie zwykle używają DHEA do spowolnienia oznak starzenia się, poprawy sprawności fizycznej i wielu innych warunków, ale nie ma dobrych dowodów naukowych na poparcie tych zastosowań.

Jak działa?

DHEA jest “hormonem” naturalnie wytwarzanym w organizmie przez nadnercze w pobliżu nerek i wątroby. DHEA pomaga w tworzeniu męskich i żeńskich hormonów płciowych w ciele.

Poziomy DHEA wydają się zmniejszać wraz z wiekiem. Poziom DHEA wydaje się być niższy u osób z depresją, kobiet po menopauzie i wielu innych chorobach.

Zastosowania i skuteczność

Najbardziej skuteczne dla

Zanikowe zapalenie pochwy. Ściany pochwy mogą stać się cieńsze po menopauzie. Może to powodować ból podczas seksu. Stosowanie wkładek pochwowych zawierających DHEA może zmniejszyć ból podczas seksu nawet o 15% u kobiet po menopauzie. W tym stanie stosuje się produkt DHEA na receptę (Intrarosa, Endoceutics Inc.).

Prawdopodobnie skuteczne dla

Starzejąca się skóra. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie DHEA doustnie lub stosowanie jej na skórę może poprawić wygląd skóry u kobiet po menopauzie oraz u osób w wieku powyżej 60 lat.
Depresja. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie 30-500 mg DHEA doustnie codziennie poprawia objawy depresji. Niższe dawki nie pomagają.

Prawdopodobnie nieskuteczne dla

Starzenie się. Przyjmowanie DHEA codziennie przez okres do 2 lat nie poprawia kształtu ciała, siły kości, siły mięśni ani jakości życia u osób w wieku powyżej 60 lat, które mają niski poziom DHEA.
Sprawności fizycznej. Większość badań pokazuje, że DHEA nie poprawia siły mięśni u młodszych lub starszych dorosłych.
Łuszczyca. Wczesne badania sugerują, że DHEA podawany co tydzień przez wstrzyknięcie nie poprawia objawów łuszczycy u większości ludzi.
Reumatoidalne zapalenie stawów. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie DHEA nie zmniejsza objawów reumatoidalnego zapalenia stawów u osób starszych.
Objawy odstawienia od kokainy lub heroiny. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie DHEA nie poprawia objawów odstawienia heroiny lub kokainy u osób uzależnionych.

Raczej nieskuteczny dla

Sprawność umysłowa. Większość badań pokazuje, że przyjmowanie DHEA doustnie nie poprawia sprawności umysłowej ani nie zmniejsza spadku umysłowego u zdrowych osób starszych, pacjentów z HIV lub u zdrowych młodych osób dorosłych.
Zespół Sjögrena. Badania pokazują, że przyjmowanie DHEA nie poprawia objawów stanu zwanego zespołem Sjögrena, który powoduje suchość oczu i suchość w ustach.

Niewystarczające dowody na

Choroba Addisona. Wpływ DHEA na objawy choroby Addisona nie jest jasny. Niektóre wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 50 mg DHEA doustnie przez jeden rok może poprawić objawy, takie jak utrata masy ciała i utrata gęstości kości. Inne badania pokazują, że przyjmowanie 50 mg DHEA dziennie przez 12 tygodni nie poprawia objawów. DHEA “może poprawić nastrój i uczucie zmęczenia.
Niedobór hormonu nadnerczy. Działanie DHEA u kobiet z objawami związanymi z brakiem hormonu nadnerczy nie jest jasne. Niektóre badania pokazują, że DHEA może poprawić poczucie dobrego samopoczucia i seksualności. Inne badania pokazują, że DHEA nie przynosi żadnych korzyści.
Nieprawidłowy wzrost komórek na szyjce macicy (dysplazja szyjki macicy). Wczesne badania pokazują, że DHEA podana jako wkładka pochwowa przez 6 miesięcy usuwa nieprawidłowy wzrost komórek szyjki macicy.
Poród. Badania pokazują, że podawanie DHEA w 37 lub 38 tygodniu ciąży może skrócić czas do rozpoczęcia porodu i czas, w którym kobieta rodzi.
Chroniczny syndrom zmęczenia (CFS). Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 25-100 mg DHEA dziennie przez 6 miesięcy zmniejsza objawy zespołu chronicznego zmęczenia.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 200 mg DHEA dziennie przez 3 miesiące może poprawić czynność płuc i odległość chodzenia u osób z POChP.
Fibromialgia. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 50 mg DHEA dziennie przez 3 miesiące nie zmniejsza objawów fibromialgii.
HIV / AIDS. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie DHEA może poprawić nastrój i jakość życia u osób z HIV.
Poprawa wzrostu i dojrzewania u dziewcząt z niedoborem hormonów (atrichia pubis). Niektóre wczesne doniesienia sugerują, że DHEA może pomóc w rozwoju i dojrzewaniu u dziewcząt z atrichia pubis.
Toczeń. Niektóre wczesne badania pokazują, że DHEA nie poprawia symptomów tocznia; jednak inne badania pokazują, że DHEA wraz ze zwykłymi terapiami tocznia może pomóc zredukować liczbę zaostrzeń choroby.
Bezpłodność. Wpływ DHEA na płodność nie jest jasny. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie DHEA przez 2 miesiące lub 3 miesiące przed zapłodnieniem in vitro (IVF) może zwiększyć szanse na ciążę. Inne badania pokazują, że DHEA nie zwiększa szans na ciążę z zapłodnieniem in vitro lub naturalną.
Choroba zapalna jelit. Wcześniejsze badania pokazują, że przyjmowanie DHEA 200 mg doustnie przez 8 tygodni zmniejsza objawy nieswoistego zapalenia jelit u pacjentów z chorobą Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Stan dziedziczny z wieloma objawami, w tym z wyniszczeniem mięśni (dystrofia miotoniczna). Przyjmowanie DHEA codziennie doustnie przez 12 tygodni nie poprawia siły mięśni u osób z dystrofią miotoniczną. Jednak wczesne badania pokazują, że DHEA podawany we wstrzyknięciu przez 8 tygodni może poprawić codzienną funkcję, pracę serca i siłę mięśni.
Niski hormon androgenowy u mężczyzn. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 25 mg DHEA dziennie przez jeden rok może poprawić nastrój, zmęczenie i ból stawów u starszych mężczyzn z niskim poziomem hormonów androgenowych.
Objawy menopauzy. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie DHEA w dawce 10-25 mg doustnie na dobę przez 12 miesięcy może zmniejszyć uderzenia gorąca u kobiet po menopauzie. Niektóre badania pokazują, że stosowanie wkładki pochwowej zawierającej DHEA codziennie przez 12 tygodni może poprawić funkcje seksualne.
Zespół metaboliczny (grupa warunków, które narażają ludzi na wysokie ryzyko chorób serca). Istnieją wczesne dowody na to, że DHEA może obniżyć niektóre zagrożenia dla zdrowia, które narażają kobiety i mężczyzn z nadwagą na ryzyko chorób serca i cukrzycy. Przyjmowanie DHEA może zmniejszyć wagę, tłuszcz w okolicy talii i poziom insuliny.
Uszkodzenie mięśni spowodowane wysiłkiem fizycznym. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie DHEA dwa razy dziennie przez 5 dni może poprawić bolesność mięśni u mężczyzn kończących program ćwiczeń.
Osteoporoza. Wpływ DHEA na poprawę gęstości kości nie jest jasny. Niektóre badania pokazują, że codzienne przyjmowanie DHEA może poprawić gęstość kości u starszych kobiet i mężczyzn z osteoporozą oraz u młodych kobiet z zaburzeniami odżywiania zwanymi jadłowstrętem psychicznym. Jednak dodatkowe badania pokazują, że DHEA nie poprawia wytrzymałości kości u kobiet po menopauzie.
Schizofrenia. Wpływ DHEA na objawy schizofrenii nie jest jasny. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie DHEA doustnie może poprawić objawy schizofrenii, jednak inne badania pokazują, że nie poprawia objawów. DHEA może być bardziej skuteczny u kobiet niż u mężczyzn ze schizofrenią.
Seksualna dysfunkcja. Badania nad wpływem DHEA na zaburzenia seksualne nie są jasne. Podawanie DHEA doustnie przez 24 tygodnie wydaje się poprawiać objawy, w tym zaburzenia erekcji i ogólną satysfakcję seksualną u mężczyzn z niektórymi rodzajami zaburzeń erekcji. Jednak nie wydaje się to pomocne, jeśli zaburzenia erekcji spowodowane są cukrzycą lub zaburzeniami nerwowymi. Ponadto, DHEA nie wydaje się poprawiać dysfunkcji seksualnych u mężczyzn z niskim poziomem hormonu androgenowego lub u mężczyzn i kobiet z niskim pożądaniem seksualnym. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie DHEA doustnie może poprawić funkcje seksualne u kobiet z obniżonym popędem płciowym lub u kobiet po menopauzie. U osób z pewnymi rodzajami depresji przyjmowanie DHEA doustnie przez okres do 8 tygodni może poprawić funkcje seksualne.
Utrata masy ciała. Wczesne badania pokazują, że DHEA nie wydaje się zmniejszać masy ciała u osób starszych lub otyłych.
Rak piersi.
Cukrzyca.
Choroba serca.
Choroba Parkinsona.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić DHEA dla tych zastosowań.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

DHEA jest bezpieczna po zażyciu doustnym, naniesiona na skórę i odpowiednio użyta w pochwie. DHEA był przyjmowany doustnie bezpiecznie przez okres do 2 lat. Krem DHEA został bezpiecznie nałożony na skórę przez okres do 1 roku. Wkładki pochwowe zawierające DHEA były bezpiecznie stosowane przez okres do 3 miesięcy.

Najczęstsze działania niepożądane DHEA są zazwyczaj łagodne i mogą obejmować trądzik i rozstrój żołądka. Trądzik występuje częściej u kobiet przyjmujących DHEA. Niektóre kobiety mogą mieć zmiany w cyklu menstruacyjnym, nieprawidłowy wzrost włosów i głębszy głos po przyjęciu DHEA. U mężczyzn przyjmujących DHEA może wystąpić ból lub wzrost piersi. DHEA może być niebezpieczny, gdy przyjmuje się go doustnie w dużych dawkach lub w długim okresie. Nie należy stosować DHEA w dawkach większych niż 50-100 mg na dobę lub przez dłuższy czas. Stosowanie większych dawek lub długotrwałe stosowanie może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych działań niepożądanych.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: DHEA może być niebezpieczna podczas przyjmowania w czasie ciąży lub karmienia piersią. Może powodować wyższe niż normalne poziomy męskiego hormonu zwanego androgenem. To może być szkodliwe dla dziecka. Nie należy stosować DHEA u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Powiększona prostata: DHEA może powodować trudności w oddawaniu moczu osobom z powiększonym gruczołem krokowym, określanym jako łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH).

Cukrzyca: DHEA może wpływać na działanie insuliny w organizmie. Jeśli masz cukrzycę, dokładnie monitoruj poziom cukru we krwi, jeśli bierzesz DHEA.

Warunki wrażliwe na hormony, takie jak rak piersi, rak macicy, rak jajnika, endometrioza lub włókniaki macicy: DHEA jest hormonem, który może wpływać na działanie estrogenu w organizmie. Jeśli masz jakikolwiek stan, który może być pogorszony przez estrogen, nie używaj DHEA.

Wysoki poziom cholesterolu: DHEA może obniżyć “dobry cholesterol”. Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu lub choroby serca, porozmawiaj z lekarzem przed podjęciem DHEA.

Problemy z wątrobą: DHEA może pogorszyć problemy z wątrobą. Nie używaj DHEA, jeśli masz problemy z wątrobą.

Depresja i zaburzenia nastroju: DHEA może powodować pobudliwość, impulsywność i drażliwość u osób z zaburzeniami nastroju. Jeśli masz zaburzenie nastroju, przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z DHEA z lekarzem. Zwróć także uwagę na wszelkie zmiany w samopoczuciu.

Zespół policystycznych jajników (PCOS): przyjmowanie DHEA może pogorszyć ten stan. Nie używaj DHEA, jeśli masz PCOS.

Interakcje

Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny przy tej kombinacji

Anastrozol (Arimidex) wchodzi w interakcję z DHEA

Ciało zmienia DHEA w estrogen w organizmie. Anastrozol (Arimidex) stosuje się w celu zmniejszenia estrogenów w organizmie. Przyjmowanie DHEA razem z anastrozolem (Arimidex) może zmniejszać skuteczność anastrozolu (Arimidex). Nie należy przyjmować DHEA, jeśli pacjent przyjmuje anastrozol (Arimidex).

Exemestane (Aromasin) wchodzi w interakcję z DHEA

Ciało zmienia DHEA w estrogen w organizmie. Exemestane (Aromasin) stosuje się w celu zmniejszenia estrogenów w organizmie. Przyjmowanie DHEA razem z eksemestanem (Aromasin) może zmniejszać skuteczność eksemestanu (Aromasin). Nie należy przyjmować DHEA, jeśli pacjent przyjmuje eksemestan (Aromasin).

Fulwestrant (Faslodex) wchodzi w interakcję z DHEA

Niektóre rodzaje raka są dotknięte hormonami w organizmie. Raki wrażliwe na estrogeny to nowotwory, na które wpływa poziom estrogenów w organizmie. Fulwestrant (Faslodex) stosuje się w tego typu nowotworach estrogenu. DHEA może zwiększać estrogen w organizmie i zmniejszać skuteczność fulwestrantu w leczeniu raka. Nie należy przyjmować DHEA, jeśli przyjmuje się fulwestrant.

Insulina oddziałuje z DHEA

Insulina jest stosowana w celu zmniejszenia stężenia cukru we krwi. Insulina może również zmniejszać ilość DHEA w organizmie. Poprzez zmniejszenie zawartości DHEA w organizmie insulina może zmniejszyć skuteczność suplementów DHEA.

Letrozol (Femara) wchodzi w interakcję z DHEA

Niektóre rodzaje raka są dotknięte hormonami w organizmie. Raki wrażliwe na estrogeny to nowotwory, na które wpływa poziom estrogenów w organizmie. Letrozol (Femara) jest stosowany w tego typu nowotworach estrogenu. DHEA może zwiększać estrogen w organizmie i zmniejszać skuteczność letrozolu (Femara) w leczeniu raka. Nie należy przyjmować DHEA, jeśli pacjent przyjmuje letrozol (Femara).

Leki zmienione przez wątrobę (substraty cytochromu P450 3A4 (CYP3A4)) wchodzą w interakcje z DHEA

Niektóre leki są zmieniane i rozkładane przez wątrobę.

DHEA może zmniejszyć szybkość rozkładania niektórych leków przez wątrobę. Przyjmowanie DHEA wraz z niektórymi lekami, które są rozkładane przez wątrobę, może zwiększyć efekty i efekty uboczne niektórych leków. Przed zażyciem DHEA, porozmawiaj z lekarzem, jeśli bierzesz leki zmienione przez wątrobę.

Niektóre leki zmienione przez wątrobę obejmują lowastatynę (Mevacor), ketokonazol (Nizoral), itrakonazol (Sporanox ), feksofenadyna (Allegra), triazolam (Halcion) i wiele innych.

Tamoksyfen (Nolvadex) wchodzi w interakcję z DHEA

Niektóre rodzaje raka są dotknięte hormonami w organizmie. Raki wrażliwe na estrogeny to nowotwory, na które wpływa poziom estrogenów w organizmie. Tamoksyfen (Nolvadex) stosuje się w celu leczenia i zapobiegania tego typu nowotworów. DHEA zwiększa poziom estrogenów w organizmie. Zwiększając poziom estrogenu w organizmie, DHEA może zmniejszać skuteczność tamoksyfenu (Nolvadex). Nie należy przyjmować DHEA, jeśli pacjent przyjmuje tamoksyfen (Nolvadex).

Triazolam (Halcion) wchodzi w interakcję z DHEA

Ciało rozkłada triazolam (Halcion), aby się go pozbyć. DHEA może zmniejszyć szybkość rozkładania triazolamu (Halcion). Przyjmowanie DHEA razem z triazolamem (Halcion) może nasilać działanie i działania niepożądane triazolamu (Halcion).

Mniejsza interakcja – Bądź czujny dzięki tej kombinacji

Leki na zapalenie (kortykosteroidy) wchodzą w interakcję z DHEA

Ciało naturalnie wytwarza DHEA. Niektóre leki przeciwzapalne mogą zmniejszać ilość DHEA wytwarzanego przez organizm. Przyjmowanie niektórych leków przeciwzapalnych może zmniejszyć efekty przyjmowania tabletek DHEA. Niektóre leki na zapalenie obejmują deksametazon (Decadron), hydrokortyzon (Cortef), metyloprednizolon (Medrol), prednizon (Deltason) i inne.

Literatura:

Hackbert L, Heiman JR. Acute dehydroepiandrosterone (DHEA) effects on sexual arousal in postmenopausal women. J Womens Health Gend Based Med 2002
Henderson E, Yang JY, Schwartz A. Dehydroepiandrosterone (DHEA) and synthetic DHEA analogs are modest inhibitors of HIV-1 IIIB replication. AIDS Res Hum Retroviruses 1992
Himmel PB, Seligman TM. A Pilot Study Employing Dehydroepiandrosterone (DHEA) in the Treatment of Chronic Fatigue Syndrome. [Abstract]. J Clin Rheumatol 1999
Huppert, F. A., Van Niekerk, J. K. Dehydroepiandrosterone (DHEA) supplementation for cognitive function (Cochrane Review). Cochrane Database (Issue 2) 2001
Kroboth PD, Salek FS, Pittenger AL, et al. DHEA and DHEA-S: A review. J Clin Pharmacol 1999
Merritt, P., Stangl, B., Hirshman, E., Verbalis, J. Administration of dehydroepiandrosterone (DHEA) increases serum levels of androgens and estrogens but does not enhance short-term memory in post-menopausal women. Brain Res 11-5-2012
Nair KS, Rizza RA, O’Brien P, et al. DHEA in elderly women and DHEA or testosterone in elderly men. N Engl J Med 2006
Panjari, M., Davis, S. R. DHEA for postmenopausal women: a review of the evidence. Maturitas 2010
Rabkin JG, Ferrando SJ, Wagner GJ, Rabkin R. DHEA treatment for HIV+ patients: effects on mood, androgenic and anabolic parameters. Psychoneuroendocrinology 2000
Rutkowski K, Sowa P, Rutkowsak-Talipska J, et al. Dehydroepiandrosterone (DHEA): hypes and hopes. Drugs 2014

DHEA
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here