Odżywki w sporcie: stymulanty

Odżywki dla sportowców wciąż wzbudzają spore kontrowersje. Kojarzą się z czymś „złym” i „nielegalnym”, a ich zażywanie z pewnością „powoduje jakieś skutki uboczne”. Najwyższy czas jednak, by przestać postrzegać je tak negatywnie i zrozumieć, jakie korzyści mogą nam przynieść odżywki zawierające suplementy.

Po co odżywki?

Odżywki i suplementy mają na celu poprawę pracy układu oddechowego i zwiększenie czynności serca naszego organizmu. Zwiększają także napięcie mięśniowe, dodają energii, podnoszą wytrzymałość i opóźniają odczuwanie zmęczenia. Są też takie, które znacząco wpływają na zmniejszenie łaknienia, co jest szczególnie przydatne w przypadku procesu odchudzania.

Co legalne, a co zabronione?

Obecne na rynku substancje można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich – dostępną bez recepty – stanowią m.in. kofeina, efedryna, guarana, pseudoefedryna, epinefryna, ginseng. W drugiej grupie znajdują się takie, których użycie jest dozwolone jedynie po konsultacji z lekarzem. Wśród nich wyróżniamy teofilinę, salmeterol, metamfetaminę itd. Część substancji z drugiej grupy jest zabroniona i znajduje się na liście substancji zakazanych przez WADA (World Anti-Doping Agency- Światowa Organizacja Antydopingowa). Ich wykrycie w organizmie sportowca (zawodnika) jest uznane za korzystanie z dopingu i podlega surowym karom.

Kofeina

Kofeina od 2005 roku nie jest zaliczana do substancji zakazanych przez WADA. Jest jedynie monitorowana, co oznacza, że można ją przyjmować w dozwolonych ilościach. Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy i czynność oddechową, zmniejsza senność i zmęczenie oraz pozytywnie wpływa na refleks. Dodatkowo, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe, chroni zasoby glikogenu stanowiące źródła energii, dzięki czemu zwiększa wytrzymałość. Nie wolno jednak przesadzać z przyjmowaniem tej substancji. Przyjmowanie zbyt dużych ilości kofeiny może wywołać rozdrażnienie i przyczyniać się do odwodnienia.

Efedryna

Efedryna podnosi ciśnienie krwi, zwęża naczynia krwionośne, rozszerza oskrzela i przyspiesza czynność serca. Sportowcy cenią ją za jej działanie termogenne, co oznacza, że przyspiesza zamianę kalorii pochodzących z tłuszczu na ciepło, to zaś pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i oszczędza mięśnie. Przedawkowanie tej substancji może przyczynić się poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu, w tym m.in. spowodować nadciśnienie, zaburzenia naczyniowe, udar, zatrzymanie krążenia. Efedryna może także wywoływać bezsenność i drgawki, a nawet przyczynić się do śmierci.

Amfetamina

Powoduje wzrost ciśnienia krwi, likwiduje zmęczenie i senność, wspomaga koncentrację i refleks oraz hamuje apetyt. Jej zażywanie daje krótkotrwałe uczucie euforii. Są to jednak tylko chwilowe pozytywy. Stosowanie amfetaminy przez dłuższy czas daje bardzo niepożądane efekty takie, jak: bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, arytmia serca i hipertermia. Wywołuje także paranoję i może spowodować nagłą śmierć. Amfetamina należy w Polsce do nielegalnych substancji, a jej posiadanie jest karalne.

Kreatyna

Kreatyna dodaje siły oraz przyspiesza przyrost masy mięśniowej. Wzrost wagi po spożyciu kreatyny jest głównie związany z zatrzymywaniem wody w organizmie. Kreatyna jest substancją dozwoloną w sporcie

Odżywki w sporcie: stymulanty
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here