Biokominki

Śnieg i mróz za oknem, mały domek w zaciszu lasu, a w środku ciepło bijące od kominka. Każdy z nas, szczególnie zimą, wyobraża sobie taką scenerię i marzy o tym, aby kiedyś stała się rzeczywistością. Szczęśliwi posiadacze domów przeważnie kominek uważają za centralny punkt domu, wokół którego gromadzi się cała rodzina w okresie świąt i innych ważnych uroczystości. Niestety właściciele mieszkań kiedyś mogli tylko pomarzyć o tym pięknym elemencie dekoracyjnym jakim jest właśnie kominek. Na szczęście postęp technologiczny doprowadził do powstania różnych odmian tradycyjnych kominków opalanych drewnem czy węglem, które nadal są zarezerwowane tylko dla nieruchomości wyposażonych w kominy. Ta nowoczesna wersja to coraz bardziej popularne biokominki. Jak działają biokominki i czy ich użytkowanie jest bezpieczne?

Działanie biokominka

Biokominek został stworzony jako odpowiednik tradycyjnego kominka, który jednak – w przeciwieństwie do tradycyjnego – może być używany również w mieszkaniach. Dzięki temu ciepło i blask bijący od tego urządzenia nie są już zarezerwowane tylko dla właścicieli domów, ale może się nim cieszyć każdy. Biokominek wyposażony jest w pojemnik, w którym najczęściej umieszcza się bioetanol – oraz palnik, który należy odpalić. Po odpaleniu palnika biokominek się nagrzewa, a uwalniający się alkohol spala się w górnej części tzw. paleniska, która jest widoczna dla osoby przebywającej w danym pomieszczeniu. Biokominek potrzebuje chwili, żeby się rozgrzać, więc na początku powstający płomień jest delikatny, a z czasem staje się coraz bardziej widoczny. Ważne jest, aby tzw. paliwo do biokominka zawierało nie mniej niż 96 % alkoholu, dzięki czemu będzie się ono wolniej wypalało, a tym samym starczy na dłużej. Również rodzaj paliwa używanego do biokominka decyduje o wyglądzie samego płomienia.

Biokominek a ogrzewanie

Biokominek oprócz tego, że pięknie wygląda i tworzy przyjemną atmosferę jest również praktyczny – generuje ciepło do pomieszczenia, w którym został umieszczony. Ciepło nie jest odprowadzane przez komin – tak jak w przypadku kominka tradycyjnego, ale kumuluje się w pomieszczeniu. Biokominek więc oprócz funkcji estetycznej może spełniać dodatkowo rolę urządzenia do ogrzewania. Ciepło, które generuje biokominek, jest wyczuwalne wręcz natychmiastowo. Należy jednak pamiętać, że sam biokominek nie ogrzeje całego mieszkania, a jedynie dodatkowo ociepli wnętrze (również wizualnie), w którym jest zainstalowany. Oczywiście im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej ciepło bijące od biokominka będzie odczuwalne.  Poza biokominkiem konieczne jest posiadanie kaloryferów.

Instalacja biokominka

Instalacja biokominka jest nieskomplikowana, dzięki czemu można je umieścić w dowolnym miejscu samemu. Wystarczy wywiercić kilka otworów w ścianie i zamontować biokominek, a czas takiej instalacji to ok. 30 – 60 min. Należy jednak pamiętać o prawidłowym umieszczeniu biokominka czyli:

 • z dala od materiałów łatwopalnych,
 • w odpowiedniej odległości od sufitu,
 • w miejscu, które nie jest narażone na przeciągi (przeciąg może tworzyć niekontrolowany płomień i osadzanie się sadzy w miejscach niepożądanych),
 • na ścianie o odpowiedniej kubaturze i konstrukcji, która utrzyma ciężar biokominka,
 • w miejscu, gdzie jest odpowiednia wentylacja.

Biokominek, w odróżnieniu od kominka opalanego drewnem czy węglem, do działania nie potrzebuje instalacji kominowej. Biokominek pobiera tlen z pomieszczenia, w którym się znajduje, dlatego trzeba pamiętać o dodatkowym wietrzeniu tego pomieszczenia.

Obsługa biokominka

Obsługa biokominka jest niezwykle prosta. Wystarczy umieścić paliwo w zbiorniku – palniku, odpalić palnik i już biokominek działa. Mimo, że ta czynność nie wymaga wprawy należy pamiętać o bezpieczeństwie, ponieważ paliwo jest substancja łatwopalną. Samo włączenie biokominka jest proste, ale wymaga on również odpowiedniego czyszczenia – dotyczy to w szczególności palnika. Należy dbać o to, aby palnik zawsze był czysty i regularnie oczyszczany z kurzu, również wewnątrz, a jego zawartość – np. zanieczyszczoną starym paliwem – należy przepłukiwać ciepłą wodą. Odpowiednia eksploatacja biokominka pozwoli cieszyć się nim przez długie lata.

Zalety biokominków

Biokominki to dobre rozwiązanie dla zwolenników żywego ognia w swoich czterech ścianach. Ich główne zalety to:

 • bezdymne oraz bezzapachowe spalanie,
 • nieskomplikowana instalacja,
 • funkcja grzewcza,
 • możliwa zmiana umiejscowienia biokominka,
 • brak konieczności posiadania ujścia kominowego,
 • piękny, estetyczny wygląd komponujący się z wnętrzem,
 • szeroki wybór biokominków pod względem cen, wyglądu oraz modeli.

Materiały używane do produkcji biokominków

Biokominki najczęściej wykonywane są ze stali lub aluminium, które oczywiście zostają pokryte farbą lub lakierem odpornym na działanie wysokich temperatur. Do produkcji biokominków, lub ich elementów, używa się również szkła (np. hartowanego), płyty MDF, betonu czy kamienia. Nowoczesne biokominki mogą być sterowane zdalnie np. za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego pilota.

Rodzaje biokominków

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów biokominków, dzięki czemu każdy, nawet najbardziej wymagający miłośnik kominków, znajdzie coś dla siebie. Biokominki nie tylko dogrzewają pomieszczenie, ale również ocieplają cały wygląd wnętrza. Możemy wybierać modele już gotowe albo zamówić biokominek, który zostanie wykonany zgodnie z naszymi potrzebami, dopasowany do stylu naszego wnętrza – idealnie się komponujący w istniejącą przestrzeń. Producenci są w stanie stworzyć praktycznie wszystko, a niemalże jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia.

Biokominki ze względu na rodzaj paliwa, używany do ich odpalania, dzielą się na:

 • biokominki na paliwo żelowe,
 • biokominki na paliwo płynne tzw. biopaliwo.

Drugi podział biokominków dotyczy ich ustawienia i tutaj wyróżnia się biokominki:

 • wolnostojące,
 • naścienne,
 • w formie mebla.

Każdy biokominek może być urządzeniem dwustronnym, dzięki czemu może być widoczny np. zarówno w salonie jak i w oddzielnej kuchni. Takie rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników, ponieważ za tę samą cenę mamy dodatkowy element dekoracyjny w dwóch pomieszczeniach. Są również biokominki narożnikowe. Mogą one być instalowane praktycznie wszędzie, nawet w bardziej wilgotnych pomieszczeniach tkj. łazienka. Biokominek powinien wcześniej przejść testy ciśnieniowe, które pozwolą na wyeliminowanie wszystkich spięć powstających w palniku.

Ceny biokominków są mocno zróżnicowane, te najtańsze kosztują nawet 200 zł, na rynku jest jednak wiele biokominków, których cena wynosi kilka tysięcy złotych. Biokominki różnią się pod względem rodzaju, materiałów, z których są wyprodukowane. Warto podczas zakupu kierować się producentem i miejscem produkcji części do biokominka.

Biokominek a bezpieczeństwo

Biokominek ma wiele zalet, ale czy jego użytkowanie jest bezpieczne? Biokominek podczas spalania paliwa wydziela dwutlenek węgla oraz parę wodną, które nie są szkodliwe dla człowieka. Należy jednak zawsze pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Niestety teoretycznie bezpieczne urządzenia mogą doprowadzić do tragicznych wydarzeń. Takich przypadków odnotowano kilka. Najprawdopodobniej w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej para cieczy paliwa, używanego do biokominka, wybuchła. Taki wybuch może doprowadzić do ciężkiego poparzenia, może spowodować wypadnięcie okien, uszkodzić elewacje oraz wyposażenie mieszkania. Samo dolewanie paliwa do biokominka może również spowodować uszczerbek na zdrowiu. Dolewając paliwa należy zawsze upewnić się, że poprzedni płomień całkowicie wygasł i jeśli tak – odczekać kilka minut, aby biokominek obniżył swoją temperaturę, w przeciwnym wypadku pojemnik z paliwem może eksplodować, doprowadzając do rozproszenia się ognia. Odnotowano również wypadki śmiertelne z udziałem biokominka – podczas dolewania paliwa do urządzenia – wybuch palnika z paliwem może doprowadzić do pożaru. Biokominek, pomimo teoretycznie prostej obsługi, jest jednak urządzeniem niebezpiecznym, które wymaga zawsze eksploatacji z zachowaniem należytej ostrożności i stosowaniem się do wszystkich instrukcji. Niekiedy pożar może wywołać proste urządzenie tkj. podłączona do prądu prostownica czy lokówka, a nawet niedogaszony papieros, więc nic dziwnego w tym, że biokominek – który przecież wytwarza płomień – może wybuchnąć i wywołać pożar.

Biokominki
4.5 (90%) 4 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here