Ekspres do Kawy – Jaki wybrać? Czym się kierować?

Każdy smakosz kawy marzy o swoim własnym ekspresie. Kawa smakująca jak ta prosto z kawiarni, przygotowywana przez najlepszych baristów, to raj dla wielbicieli tego napoju, a posiadanie urządzenia do zaparzania kawy we własnym domu – to droga do tego raju. Istnieje wiele rodzajów kawy i wiele sposobów jej spożywania. Każdy znajdzie coś dla siebie. Tak samo jest z ekspresami do kawy – wybór na rynku jest naprawdę szeroki i trudno zdecydować się na jeden konkretny ekspres. Czym zatem najlepiej się kierować podczas wybierania ekspresu do kawy, który ma odpowiadać naszym oczekiwaniom?…

Oczywiście naszymi oczekiwaniami i możliwościami. Zanim przystąpimy do poszukiwania wymarzonego ekspresu do kawy warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 1. Jaki mam budżet, który mogę przeznaczyć na ekspres?
 2. Jaką kawę najczęściej piję?
 3. Jaką kawę najbardziej lubię?
 4. Ile masz codziennie czasu na przyrządzenie kawy?
 5. Czy ekspres ma być przeznaczony do codziennego użytku czy od święta?
 6. Ile mam miejsca w kuchni na taki sprzęt?
 7. Jaki ekspres najbardziej będzie pasował do wystroju?

Tych kilka błahych pytań zdecydowanie powinno zawęzić zasięg poszukiwań wymarzonego ekspresu. Pierwsza kwestia – właściwie najważniejsza – to pieniądze czyli ile możemy wydać? Odpowiedź na to pytanie będzie miała decydujący wpływ na wybór ekspresu. Na rynku możemy zakupić ekspresy kosztujące nawet poniżej 100 zł i takie, których cena przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc określić kwotę, którą chcemy wydać.

Jeśli już to wiemy zastanówmy się jaką kawę pijemy najczęściej i dlaczego? Oczywiście czasem jest tak, że najczęściej pijemy zwykłą kawę np. rozpuszczalną z mlekiem, bo nie mamy ekspresu, ale może właśnie taka kawa najbardziej nam smakuje? Może lubimy codziennie zwykłą kawę, a prawdziwą cieszyć się jedynie w kawiarni od czasu do czasu? A może lubimy małe, czarne espresso, które daje kopa? Wszystko to jest niezwykle ważne. To jaką kawę najczęściej pijemy nie zawsze idzie w parze z tym, jaką najbardziej lubimy.

Zastanówmy się również ile codziennie możemy przeznaczyć czasu na przygotowanie kawy. Jeśli zazwyczaj lubimy pić kawę rano, przed wyjściem do pracy, a wstajemy zawsze za późno – warto mieć to na uwadze i wybrać ekspres, który szybko działa. Jeśli natomiast kawę pijemy dla relaksu wieczorami, kiedy się nie spieszymy, a przygotowywanie tego napoju dodatkowo nas relaksuje – możemy wybrać urządzenie wolniejsze. Warto więc zastanowić się chwilę nad tym i odpowiedzieć sobie na pytanie – czy szukamy urządzenia, z którego będziemy korzystać codziennie czy jednak takiego weekendowego, który przyrządza naprawdę dobrą kawę i zadowoli nawet naszych najbardziej wymagających gości.

Kolejna kwestia to miejsce w kuchni, w którym chcemy postawić ekspres. Posiadacze dużej kuchni nie będą mieli z tym problemu, ale jeśli mieszkamy w małym M warto również nad tym się zastanowić. Ekspres nie powinien odbierać nam blatu roboczego, a chowanie i wyciąganie go za każdym razem, gdy chcemy zrobić sobie kawę to szaleństwo. I ostatnie – mniej ważne, ale dla estetów z pewnością istotne to jaki ekspres będzie pasował do naszego wnętrza? Jaki powinien mieć kolor, styl, materiał, z którego jest zrobiony.

Jeśli odpowiemy sobie na tych kilka pytań nasze poszukiwania będą dużo przyjemniejsze i szybciej znajdziemy urządzenie odpowiadające naszym potrzebom. Teraz warto się dowiedzieć z jakich rodzajów ekspresów możemy wybierać.

Ekspres przelewowy

ekspresy przelewoweNa rynku dostępnych jest kilka rodzajów ekspresów do kawy. Zaczniemy od tych najłatwiejszych, najprostszych, idąc kolejno do tych droższych.

Ekspres przelewowy – to najprostszy z ekspresów. Jego działanie polega na zaparzaniu kawy. Woda zagotowywana jest w pojemniku dodatkowo wyposażonym w grzałkę, a następnie przelewana przez filtr napełniony zmieloną kawą. Filtr może być wykonany z papieru (wymienny) lub stały. Kawa trafia do naczynia żaroodpornego – do dzbanka lub termosu.

Cechy ekspresu przelewowego

Zalety:

 • za jednym zaparzeniem można otrzymać nawet dzbanek kawy,
 • kawa w smaku przypomina tę zaparzaną po prostu w filiżance,
 • pojemnik na wodę ma pojemność nawet do 2 litrów,
 • kawa w dzbanku jest stale podgrzewana (jeśli ekspres ma dodatkowo płytę podtrzymującą ciepło), można cieszyć się ciepłą kawą do 4 godzin,
 • Ceny ekspresów przelewowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, ale są również takie za kilkaset złotych.

Wady:

 • ekspres najczęściej wymaga każdorazowej wymiany filtra,
 • przyrządzenie kawy trwa kilka, a nawet kilkanaście minut,
 • z ekspresu otrzymujemy tylko zwykłą kawę,
 • ekspres nie ma dyszy do spieniania mleka,
 • ekspres nie pozwala na przygotowanie cappuccino, latte i innych rodzajów kaw,
 • kawa z ekspresu ma dużą zawartość kofeiny (2 razy większą niż ta otrzymywana z ekspresu ciśnieniowego).

Ekspres przelewowy będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią mocną, bogatą w kofeinę kawę. Kupując ten rodzaj ekspresu musimy uwzględnić dość długi czas przygotowywania kawy, ale również ciepłym napojem możemy się cieszyć przez kilka godzin. Ekspres sprawdzi się więc w domu, w którym poranną kawę pije kilka osób lub np. jeśli pracujemy właśnie w domu – wtedy przez kilka godzin możemy spożywać gorącą kawę. Oczywiście do kawy zaparzanej w ekspresie przelewowym można dodać ulubione składniki jak cukier, mleko czy nawet syrop smakowy, ale z pewnością nie otrzymamy kawy smakującej jak w kawiarni. Jeśli ktoś lubi kawę mieloną w najprostszej postaci – ten ekspres powinien go zadowolić. Dodatkowo można dokupić spieniacz do mleka, którego koszt waha się od 13 nawet do 400 zł, oczywiście zależy to od stopnia zautomatyzowania, marki itp.

Ekspres ręczny wysokociśnieniowy

Kolejny rodzaj ekspresów do kawy to ekspresy ciśnieniowe ręczne, które od przelewowych różnią się tym, że kawa tłoczona jest pod ciśnieniem. Proces zaparzania kawy jest bardziej pod kontrolą niż w przypadku ekspresu przelewowego, a kawa ma mniejszy i krótszy kontakt z wodą, dzięki czemu kawa jest oczyszczona z gorzkiego aromatu oraz innych substancji tkj. tłuszcze czy cukier, które podrażniają przewód pokarmowy i mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Ekspresy ciśnieniowe ręczne dzielą się na te wysokociśnieniowe jak kolbowy lub dźwigniowy oraz niskociśnieniowe czyli kawiarki.

Cechy ekspresu ręcznego wysokociśnieniowego

Zalety

 • ekspres pozwala na przygotowanie tradycyjnego espresso, ale również ekspres najczęściej posiada dyszę do spieniania mleka
 • niektóre cappuccino, latte i innych rodzajów kawy,
 • ekspresy pozwalają na używanie zarówno kawy mielonej jak i tej w saszetkach
 • cena ekspresu ciśnieniowego ręcznego jest zdecydowanie niższa niż automatycznego, zaczyna się już od 100 złotych, ale może sięgać nawet kilku tysięcy złotych,
 • sposób przygotowywania kawy jest nieskomplikowany – wystarczy napełnić pojemnik wodą, umieścić zmieloną kawę w sitku i przymocować kolbę z sitkiem do ekspresu i oczywiście włączyć ekspres.

Wady

 • ekspres pozwala na przygotowanie maksymalnie 2 kaw jednocześnie,
 • brak młynka do mielenia kawy,
 • wyższa cena niż w przypadku ekspresu przelewowego.

Ekspres ciśnieniowy ręczny–kolbowy lub dźwigniowy, będzie doskonałym rozwiązaniem dla osoby, która nie chce wydawać fortuny na urządzenie do zaparzania kawy, ale jest smakoszem i lubi różne rodzaje kawy, w tym jej białe odmiany. Taki ekspres to świetne domowe urządzenie, w którym można przygotowywać codzienną kawę tzw. białą, ale również gdy mamy więcej czasu pyszne latte czy delikatne cappuccino. Wybierając taki ekspres warto zwrócić uwagę na ilość miejsca pod kolbą z sitkiem – determinuje to wybór kubka/filiżanki, w której możemy zaparzyć kawę. Jeśli wysoka szklanka np. do latte nie mieści się pod kolbą można temu zaradzić np. spieniając mleko w wysokiej szklance i wlewając do tego małe espresso otrzymane z ekspresu.

Wybór ekspresów ręcznych jest niezwykle szeroki i warto zapoznać się z opiniami ich posiadaczy. Niekiedy mogą pojawić się problemy z użytkowaniem, może nam przeszkadzać zbyt głośne działanie i tutaj wiadomo, że im tańszy ekspres tym więcej rzeczy w nim może nam przeszkadzać, ale kawa będzie smaczna. Jeśli zdecydujemy się na zakup właśnie takiego ekspresu warto również dokupić młynek pozwalający na otrzymanie świeżo-mielonej kawy.

Młynki do kawy dzielą się na:

 • ostrzowe, których cena to 50 do 300 zł,
 • żarnowe od 150 do 2000 zł z dodatkową regulacją grubości mielenia.

Kawa przygotowywana ze świeżo mielonych ziaren z pewnością będzie bardziej aromatyczna i dostarczy więcej walorów smakowych.

Jednym z rodzajów ekspresu ciśnieniowego ręcznego jest kawiarka. Kawiarka to ekspres ręczny niskociśnieniowy. Kawa jest również zaparzana pod ciśnieniem, a kawiarka złożona jest z pojemnika na wodę, sitka na kawę i dzbanka, do którego trafia gotowy napój. Kawiarki najczęściej wykonane są z aluminium lub ze stali. W kawiarce przyrządzić można nawet 6 małych filiżanek czarnej kawy, a czas zaparzania kawy trwa od 5 do 15 minut. Niestety niższe ciśnienie niż w przypadku ekspresu ręcznego kolbowego czy dźwigniowego powoduje, że kawa nie jest oczyszczona z gorzkiego aromatu i szkodliwych kwasów. Cena kawiarki jest zdecydowanie niższa od ceny ekspresu wysokociśnieniowego.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Ekspres automatyczny to chyba ten najbardziej pożądany przez wszystkich smakoszy kawy. Jego profesjonalne odmiany kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i są używane właśnie w kawiarniach, ale również dobre ekspresy automatyczne często znajdują się w firmach, gdzie pyszną kawą mogą cieszyć się pracownicy. Taki ekspres pozwala na przygotowanie kawy, która niczym od tej z lokalu nie będzie się różniła. Jego obsługa jest niezwykle prosta – wystarczy wlać wodę, wsypać ziarna kawy i nacisnąć guzik.

Cechy ekspresu ciśnieniowego automatycznego

Zalety

 • pełna automatyzacja przygotowywania kawy,
 • wbudowany młynek pozwalający na otrzymanie kawy ze świeżo mielonych ziaren,
 • dwa bojlery, które pozwalają na przygotowanie 2 filiżanek kawy jednocześnie,
 • możliwość automatycznego otrzymania latte, cappuccino i innych kaw z dodatkiem mleka,
 • przygotowywanie kawy jest wygodne, szybkie i łatwe.

Wady

 • Dobry ekspres ciśnieniowy automatyczny będzie zdecydowanie droższy niż ten ręczny.

Ekspres kapsułkowy

Jednym z rodzajów ekspresu ciśnieniowego automatycznego jest ten na kapsułki. W przypadku tego ekspresu możemy jedynie korzystać z gotowych kapsułek zawierających zmieloną kawę oraz mleko. Kawa oraz mleko są pakowane próżniowo, co zapewnia ich świeżość. Ekspresy kapsułkowe są zdecydowanie tańsze od tych automatycznych na ziarna kawy, ale w tym przypadku trzeba pamiętać, że do ekspresu musimy dokupować kapsułki.

Zwykła biała kawa z takiego ekspresu to koszt ok. 1 zł, a kawa np. latte będzie kosztowało ok. 2 zł, co daje prostą kalkulację – jeśli codziennie będziemy pić zwykłą białą kawę, a w domu są np. 2 dorosłe osoby to miesięczny koszt samej kawy wyniesie ok. 60 zł, w przypadku latte czy cappuccino będzie to aż 120 zł. Rocznie daje to od 600 do 1200 zł za kawę. Oczywiście w przypadku ekspresu ciśnieniowego na kawę mieloną również musimy doliczać koszt kawy mielonej oraz mleka, ale nie da się ukryć, że kawa z ekspresu kapsułkowego nigdy nie dorówna tej ze świeżo-mielonych ziaren. Ekspresy kapsułkowe przygotowują bardziej napoje kawowe niż kawę dla smakoszy.

Warto jednak wspomnieć, że ekspresy kapsułkowe często są bardzo finezyjne i mogą pięknie wyglądać. Ekspres kapsułkowy będzie świetnym rozwiązaniem jeśli lubimy mleczne napoje, a z ekspresu mamy ochotę korzystać np. w weekendy lub od święta. Jeśli jednak planujemy zakup ekspresu, który ma nam codziennie służyć lepiej nazbierać więcej pieniędzy i wybrać ciśnieniowy na ziarna kawy lub kawę mieloną.

Ekspresy ciśnieniowe, zarówno te automatyczne jak i ręczne, są wykonywane również w formie do zabudowy. Ceny najtańszych ekspresów tego typu zaczynają się od 1000 zł i sięgają kilku tysięcy złotych. Taki ekspres oczywiście pięknie wygląda, idealnie komponuje się z wyposażeniem wnętrza i nie zajmuje blatu roboczego, ale zdecydowanie trudniej go czyścić i jego cena jest wyższa. Ekspresy do zabudowy z pewnością spodobają się osobom, które na sprzęcie kuchennym nie muszą oszczędzać, a ich czyszczeniem zajmuje się służba domowa.

Ekspresy, zwłaszcza te automatyczne, często są wzbogacone o wiele dodatkowych funkcji jak np. wyświetlacz LCD, który informuje o tym jaką czynność należy wykonać np. opróżnić pojemnik z fusów czy wymienić filtr. Wyświetlacz również pozwoli na przygotowanie kawy w pomieszczeniu, które nie jest oświetlone. Ekspresy często mają możliwość regulowania mocy kawy – automat przygotuje kawę o takiej mocy jaką lubisz. Są również funkcje wydobywania dodatkowego aromatu (mocniejszego, łagodniejszego) lub umożliwiające otrzymanie bardziej spienionej lub delikatniejszej piany. Szczególnie funkcjonalny i praktyczny będzie ekspres z funkcją samooczyszczania – wystarczy włączyć 1 przycisk, aby móc cieszyć się ekspresem gotowym do działania.

Ekspres ciśnieniowo-przelewowy

Ekspres ciśnieniowo-przelewowy, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie ekspresu przelewowego z ciśnieniowym. Przy użyciu takiego urządzenia możemy otrzymać zarówno cały dzbanek czarnej kawy, jak również latte, cappuccino i inną białą kawę.
Cechy ekspresu ciśnieniowo-przelewowego

Zalety

 • możliwość otrzymania dużej ilości kawy jednocześnie
 • możliwość przygotowania latte, cappuccino i innych białych rodzajów kawy
 • niewygórowana cena – już od 130 do ok. 700 zł

Ekspres ciśnieniowo-przelewowy sprawdzi się w przypadku osób, które mają zróżnicowane potrzeby. Raz lubią się cieszyć najzwyklejszą kawą przez kilka godzin, a innym razem mają ochotę na mleczne latte.

W przypadku wyboru ekspresu, oprócz odpowiedzi na wyżej zadane pytania, powinniśmy kierować się również mocą grzałki – im wyższa tym szybciej ekspres będzie gotowy do użycia i przygotowania kawy, długością procesu zaparzania, który ma bezpośredni wpływ na smak kawy – najlepsza jest sytuacja, w której proces zaparzania pozwala na rozpuszczenie szkodliwych substancji i wydobycie tych, które wpływają na smak i aromat kawy. Ważne są również filtry zastosowane w ekspresie np. filtr antychlorowy pozwoli na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu wody, a węglowy oczyści wodę.

Wybór odpowiedniego ekspresu, który spełni nasze oczekiwania jest nie lada wyzwaniem, ale na szczęście bogata oferta rynkowa powinna zadowolić każdego, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że jakikolwiek ekspres przybliży nas do cieszenia się pysznym smakiem kawy.

Ekspres do Kawy – Jaki wybrać? Czym się kierować?
5 (100%) 10 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here