Nawilżacz powietrza

Suche powietrze, nieprzyjemne uczucie ściągniętej skóry na twarzy i suchości, a także kaszel oraz problemy z oddychaniem to efekty uboczne ogrzewania pomieszczeń. Zimą, kiedy na dworze panuje niska temperatura, jedynym sposobem na ocieplenie mieszkania jest włączenie ogrzewania. Niestety ogrzewanie nie jest takie zdrowe dla ludzkiego organizmu i może powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Wtedy z pomocą idą nawilżacze powietrza. Czym są, do czego służą, jak działają, jaki nawilżacz najlepiej kupić – wszystko to znajdziecie właśnie tutaj.

Intensywne ogrzewanie pomieszczenia obniża jego naturalną wilgotność, a powietrze staje się nieprzyjemne, wręcz suche, co powoduje, że w takim miejscu zdecydowanie trudniej się oddycha, a oddychanie tzw. pełną piersią jest wręcz niemożliwe. Problem suchości powietrza nie dotyczy jednak tylko zimy, ale również borykamy się z nim w te upalne dni. Wysokie temperatury powietrza na zewnątrz powodują, że niekiedy w mieszkaniu trudno jest wytrzymać. Powietrze jest suche i nieprzyjemne, a temperatura sprawia wrażenie jeszcze wyższej niż na dworze. Na szczęście na rynku istnieje wiele rodzajów nawilżaczy powietrza, które są stworzone po to, aby łagodzić efekty ogrzewania i przywracać środowisko pomieszczenia do jego naturalnych warunków.

Problemy związane z suchym powietrzem

Zbyt suche powietrze może wywoływać wiele problemów zdrowotnych::

  • spierzchnięte usta;
  • problemy skórne;
  • świąd, pieczenie;
  • stany zapalne;
  • atopie;
  • alergie skórne;
  • problemy z zasypianiem;
  • bóle głowy;
  • wysuszona śluzówka gardła oraz nosa;
  • katar;
  • obniżona odporność organizmu;
  • obniżona wydajność pracy człowieka;
  • zniszczona bariera ochronna organizmu, która zabezpiecza oskrzela i płuca przed dostawaniem się bakterii;
  • gorsze samopoczucie;
  • zmęczenie.

Jeśli niektóre z tych symptomów występują u Was – zwłaszcza w sezonie grzewczym lub latem, gdy powietrze jest suche, warto sprawdzić czy problemem nie jest właśnie zbyt niska wilgotność powietrza. Zdrowy poziom wilgotności powietrza to 70 %, zbyt duża wilgotność – powyżej tego progu – jest również niebezpieczna, może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów oraz pleśni, które sprzyjają chorobom i alergii. Zimą wilgotność powietrza powinna wynosić ok. 40-60 %, a jeśli spadnie poniżej 30 % może być szkodliwa. Należy pamiętać, że samo nawilżanie powietrza nie wystarczy, pomieszczenia należy też regularnie wietrzyć przez min. 15 minut i to kilka razy dziennie. Warto również zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, która powinna wynosić od 21 do 22 stopni C w ciągu dnia, a w nocy najbardziej optymalne będzie 18 stopni C. Pomieszczenie będzie również lepiej nawilżone jeśli będziemy w nim hodować rośliny doniczkowe, które za sprawą fotosyntezy wydzielają tlen oraz wodę.

Działanie nawilżacza powietrza powinno być dostosowane do temperatury, która panuje w danym pomieszczeniu i tak: jeśli w pomieszczeniu występuje temperatura niższa niż 18 stopni C to wilgotność powietrza powinna być utrzymana na poziomie 65 %, w temperaturze 18 – 24 stopni C najlepiej mieć wilgotność 60 %, a powyżej 24 stopni C – wilgotność na poziomie 55 %.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów nawilżaczy, przez co każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

  1. Nawilżacz tradycyjny – nawilżacz nieelektryczny o prostym działaniu oraz budowie. Najczęściej taki nawilżacz tworzony jest ze stali lub ceramiki, jego użycie jest niezwykle proste – wystarczy napełniony wodą nawilżacza umieścić na grzejniku, a ciepło od kaloryfera powoduje parowanie wody z nawilżacza i odrobinę podnosi wilgotność powietrza, czyniąc je przyjemniejszym i mniej suchym. Takie nawilżacze są niewielkie, zdecydowanie tańsze w zakupie, ale również użytkowaniu – nie wymagają podłączania do prądu, ale niestety mają bardzo delikatne działanie, nie są wydajne, a ich zasięg jest ograniczony. Taki nawilżacz na pewno sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, w którym problem suchego powietrza jest marginalny. To tanie rozwiązanie będzie też dobrym sposobem na sprawdzenie czy nawilżanie powietrza poprawia jego jakość. Najbardziej znanymi producentami nawilżaczy tradycyjnych jest np. Bolesławiec lub Empol, cena takiego urządzenia zaczyna się już od 10 zł.
  2. Nawilżacz parowy – jak sama nazwa wskazuje nawilżacz parowy to wytwarzana przez urządzenie para – tzw. mgiełka, która powoduje nawilżanie powietrza. Działanie tego nawilżacza również nie należy do skomplikowanych i polega na podgrzewaniu wody znajdującej się w specjalnym zbiorniku, urządzenie „pobiera” powietrze z pomieszczenia, gdzie to łączy się z wodą i jest wypuszczane z powrotem do pomieszczenia w postaci właśnie mgiełki. Dzięki podgrzewaniu powietrza – pary – wszystkie bakterie i szkodliwe drobnoustroje są niszczone, a mgiełka wydostająca się z urządzenia jest zdrowsza dla ludzkiego organizmu. Para wydostająca się z nawilżacza jest ciepła i może powodować wzrost temperatury w pomieszczeniu. Taki nawilżacz wymaga podłączania do prądu, pobiera więc energię elektryczną co sprawia, że jest droższy w użytkowaniu od tego tradycyjnego. Z uwagi na niwelowanie szkodliwych bakterii nawilżacz parowy doskonale nadaje się do pokoju dziecięcego, ułatwia inhalację i jest bezpieczny. Szczególnie sprawdzi się w tych zimnych porach roku (jesień, zima). Cena takich nawilżaczy zaczyna się od ok. 80 zł.
  3. Nawilżacz ewaporacyjny – ten nawilżacz w odróżnieniu od parowego wytwarza zimną mgiełkę. Urządzenie posiada specjalny bęben lub jego zamiennik – wkład z filtrem. Specjalny zbiornik napełnia się wodą i po włączeniu urządzenia z pomieszczenia zasysane jest powietrze, a następnie wypuszczane z powrotem, za pośrednictwem wentylatora, w postaci chłodnej mgiełki. Taki nawilżacz jest bardziej energooszczędny od parowego, delikatnie ochładza powietrze, sprawdza się również do aromaterapii. Niestety jego zdecydowaną wadą jest hałaśliwość.
  4. Nawilżacz ultradźwiękowy – jak nazwa wskazuje to urządzenie działające na zasadzie ultradźwięków – fal dźwiękowych, których częstotliwość jest na tyle wysoka, żeby była niesłyszalna dla człowieka (niestety mogą ją słyszeć np. psy, koty czy szczury, które maja wyższy próg słyszalności niż ludzie). Nawilżacz ultradźwiękowy najczęściej jest połączeniem parowego z ewaporacyjnego jeśli chodzi o produkcję mgiełki, bo wypuszcza na zewnątrz chłodną lub ciepłą mgiełkę, w zależności od wyboru funkcji. Mgiełka wydostaje się przez wentylator i jest zdecydowanie widoczna – w postaci dość dużych kropel. Nawilżacz ultradźwiękowy najczęściej jest dodatkowo wyposażony w higrometr, który umożliwia kontrolowanie poziomu nawilżenia powietrza. Zaletami tego nawilżacza jest jego ciche działanie, energooszczędność, dodatkowe funkcje jak np. możliwość regulacji i produkcji zamiennie zimnej lub ciepłej pary. To urządzenie zdecydowanie sprawdzi się w domach lub pomieszczeniach, gdzie nie ma zwierząt.
  5. Nawilżacze mieszane – to takie, które są połączeniem nawilżacza parowego oraz ultradźwiękowego.

Porównanie rodzajów nawilżaczy

Nawilżacz  
tradycyjny parowy ewaporacyjny ultradźwiękowy
Zalety energooszczędny niszczy bakterie energooszczędny energooszczędny
tani umożliwia inhalacje zalecany do aromaterapii cichy (dla człowieka)
prosty w obsłudze produkuje ciepłą lub zimną parę
Wady niski zasięg działania nie jest energooszczędny głośny niekorzystny dla zwierząt
delikatne działanie  głośny

ciepła para może oparzyć

mgiełka opada blisko nawilżacza

Czym się kierować przy wyborze nawilżacza?

Jeśli chcemy wybrać nawilżacz, który najlepiej będzie spełniał nasze oczekiwania i odpowiadał na nasze potrzeby, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  1. Wydajność nawilżacza – wydajność nawilżacza jest określona za pomocą 2 parametrów:
  • powierzchni nawilżania – oczywiście im większa tym lepiej i tym zasięg nawilżacza będzie większy, obejmie więcej metrów kwadratowych powierzchni. Ten o największej powierzchni nawilżania może działać nawet na 300 m2, a ten o najmniejszej 10-25 m2;
  • wydajność parowania – czyli ile pary urządzenie wytwarza w konkretnej jednostce czasu, najczęściej wydajność określana jest w ml na godzinę lub litrach na dobę. Dla standardowego mieszkania o średniej powierzchni np. 40 m2 wystarczające będzie urządzenie o wydajności parowania równiej ok. 6 litrów na dobę. Na zużywanie wody wpływają zarówno typ urządzenia, częstotliwość wytwarzania pary oraz jakość danego modelu nawilżacza;
  • czas pracy nawilżacza – taka informacja pozwala nam określić wydajność parowania i możliwy czas pracy bez konieczności zmiany/uzupełniania zbiornika z wodą.
  1. Moc – czyli ilość zużytego prądu, te parowe są najmniej energooszczędne, ich moc waha się w granicach 350 – 2000 W, bardziej energooszczędne są nawilżacze ultradźwiękowe o mocy 25-50 W w przypadku produkcji zimnej mgiełki oraz 120-140 W w przypadku wytwarzania ciepłej mgiełki. Najbardziej energooszczędne są nawilżacze ewaporacyjne z mocą 20-50 W.
  2. Poziom hałasu – poziom hałasu jest szczególnie ważny, aby nie utrudnić normalnego funkcjonowania w danym pomieszczeniu, należy tutaj również pamiętać o komforcie zwierząt – jeśli takie posiadamy – i wybierać nawilżacze, które będą bezpieczne również dla naszych pupilów. Nawilżacze powietrza często włączamy po powrocie do domu po ciężkim dniu pracy lub w nocy, kiedy ciało potrzebuje regeneracji i odpoczynku, a głośnie działanie urządzenia z pewnością może to utrudnić.
  3. Pojemność – czyli wielkość pojemnika na wodę, im większy tym rzadziej musimy uzupełniać braki. Jeśli planujemy korzystać z urządzenia w dużym pomieszczeniu warto wybrać takie z dużym pojemnikiem, dzięki czemu nie będziemy musieli ciągle pamiętać o uzupełnianiu wody. Warto również sprawdzić czy urządzenie posiada wyjmowany zbiornik na wodę, ten wyjmowany będzie łatwiejszy do umycia, a jeśli wybierzemy przezroczysty łatwiej będziemy mogli sprawdzić poziom wody znajdujący się w zbiorniku. Są również nawilżacze wyposażone w zbiorniki, które mają dodatkowe podświetlenie, co pozwala na sprawdzanie stanu wody nawet w nocy, bez konieczności włączania światła.
  4. Rodzaje i ilość filtrów – nawilżacze mogą być wyposażone w specjalne filtry, które powodują, że urządzenie jest dużo zdrowsze w użytkowaniu, oczyszcza powietrze z bakterii i może być stosowane również w obecności dzieci. Na rynku dostępne są nawilżacze zawierające 3 rodzaje filtrów:
  • filtr węglowy, który minimalizuje nieprzyjemny zapach związany z działaniem nawilżacza
  • filtr ceramiczny, który od razu odkamienia urządzenie, filtruje i zmiękcza wodę,
  • filtr dyszowy, który umożliwia lepszą dystrybucję pary,
  • filtr HEPA, który redukuje ilość kurzu i alergenów znajdujących się w powietrzu, a tym samym może być stosowany przez alergików.
  1. Higrometr – ten element wyposażenia nawilżacza pozwala na kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza, co bywa przydatne i pozwala na zachowanie równowagi środowiska w pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu higrometru urządzenie automatycznie się wyłącza, gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej wymaganego poziomu, pozwala to na zachowanie jak najlepszej wilgotności powietrza, zdrowej dla ludzkiego organizmu.
  2. Regulacja – funkcje regulacji pozwolą na kontrolowanie poziomu wilgotności, a oprócz higrometru również inne funkcje umożliwiają regulację nawilżacza i należą do nich:
  • programy nawilżania
  • ustawienia intensywności mgiełki,
  • obrotowa dysza pary wodnej,
  • wyświetlacz,
  • lampa kontrolna, która alarmuje brak wody w zbiorniku,
  • automatyczny wyłącznik,
  • funkcja timer oraz Steep,
  • pilot serujący.

8. Funkcje dodatkowe – oczywiście nie są obowiązkowe, ale zdecydowanie mogą poprawić komfort i jakość działania nawilżacza, do najczęściej stosowanych należą:

  • jonizacja – to funkcja, której zadaniem jest dodatkowe oczyszczanie i odświeżanie powietrza poprzez wytwarzanie jonów ujemnych. Jonizacja powoduje, że niwelowane są wszelkie drobnoustroje i bakterie (opadają na ziemię, zamiast „fruwać” w powietrzu), dzięki czemu taki nawilżacz jest zdecydowanie zdrowszy dla człowieka i nie powoduje problemów w funkcjonowaniu układu oddechowego. Wszelkie domowe agd oraz rtv powodują tworzenie się jonów dodatnich, które nie są naturalne dla środowiska, nawilżacz z funkcją jonizacji powoduje odwrócenie tego procesu i zrównoważenie ilości jonów dodatnich oraz ujemnych. Jonizator działający w pomieszczeniu sprawia, że środowisko, w którym działa zaczyna przypominać to w lasach czy nad morzem, ułatwia to oddychanie, polepsza samopoczucie, sprzyja lepszej koncentracji, a także pozwala na lepsze wypoczywanie.
  • oczyszczanie – ta funkcja pozwoli na oczyszczenie powietrza z zarazków, bakterii oraz zahamuje rozwój grzybów i pleśni, dzięki czemu możemy pozbyć się wielu problemów zdrowotnych jak np. problemy ze snem, bóle głowy, rozdrażnienie. Powietrze dzięki funkcji oczyszczania będzie oczyszczone z pyłków i kurzu.
  • inhalacja – ta funkcja szczególnie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby chorujące na astmę lub borykające się z problemami zatok;
  • osuszanie – nowoczesne nawilżacze coraz częściej pełnią funkcję urządzenia 2 w 1 czyli kiedy jest potrzeba, aby dodatkowo nawilżyć powietrze to nawilżają, a kiedy wilgotność powietrza jest wręcz odwrotnie – za wysoka, to osuszają powietrze. To połączenie funkcji z pewnością sprawdzi się w domu, w którym powietrze raz jest za suche, a raz zbyt wilgotne.
  • aromaterapia – nawilżacz dodatkowo wyposażony w tę funkcję może służyć, oprócz podstawowego działania, do aromaterapii, wodę można dodatkowo wzbogacić o zapach olejków, dzięki czemu powietrze będzie pięknie pachniało. Takie urządzenie dodatkowo będzie miało działanie relaksacyjne i odprężające.
  1. Wygląd – jeśli chcemy kupić idealny nawilżacz warto również zwrócić uwagę na jego wygląd i design. Duża oferta rynkowa pozwala na wybór urządzenia nie tylko o ciekawym kształcie i kolorze, pasującym do wystroju wnętrza, ale również wymiarach, które pozwolą na dopasowanie urządzenia do danego pomieszczenia.

Optymalny nawilżacz powietrza powinien więc być dostosowany do wielkości pomieszczenia, wyposażony w minimum 1 filtr, zautomatyzowany oraz odpowiednio zabezpieczony.

Podsumowując przy wyborze odpowiedniego nawilżacza warto kierować się powierzchnią pomieszczenia, które chcemy nawilżyć, porą roku, w której przeważnie będziemy korzystać z urządzenia oraz tym czy posiadamy zwierzęta domowe czy też nie. Inny nawilżacz wybiorą również osoby posiadające dzieci, a jeszcze inny te chorujące na astmę czy alergie. Szeroki wybór nawilżaczy i ich dodatkowe wyposażenie w wiele przydatnych funkcji sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, a utrzymanie powietrza z odpowiednim poziomem wilgotności będzie dużo łatwiejsze.

Nawilżacz powietrza
5 (100%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here