Oczyszczacze powietrza – jak wybrać, na co zwrócić uwagę?

Niestety w obecnych czasach zauważamy znaczny wzrost emisji zanieczyszczeń trafiających do atmosfery. Nieustannie nasilająca się zawartość zanieczyszczeń w powietrzu zmusza nas do podjęcia konkretnych działań. Dlatego coraz częściej tworzymy domowe oczyszczalnie powietrza. Aby zadbać o zdrowie nasze oraz naszych najbliższych.

Źródła zanieczyszczeń powietrza

Źródła, z których emitowane są zanieczyszczenia powietrza możemy podzielić na naturalne oraz pochodzące w związku z działalnością człowieka. Zanieczyszczenia pochodzące z naszej działalności są szczególnie widoczne w okresie jesienno-zimowym. Często właśnie w tym okresie personalnie odczuwamy problem zanieczyszczonego powietrza. Próbujemy ograniczać wdychanie powietrza złej jakości stosując między innymi różnego rodzaju maseczki. Jednak główny problem pojawia się w momencie, kiedy zanieczyszczone powietrze dostaje się do naszych mieszkań. W tym wypadku próba przewietrzenia mieszkania z góry może być skazana na niepowiedzenie. Przez co jedynym rozwiązaniem może być zaopatrzenie się w domowy oczyszczacz powietrza.
W celu zadbania o zdrowie własne oraz naszych bliskich.

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Oczyszczacz jest w stanie zniwelować nieprzyjemne zapachy w naszym mieszkaniu, ograniczyć ilość drobnoustrojów oraz zmniejszyć ilość kurzu obecnego w pomieszczeniach. Jednak wszystkie te zalety są możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego rodzaju filtrów. Każdy filtr charakteryzuje się odpowiednim czasem eksploatacji. Przez co po upływie tego czasu musimy zakupić nowy filtr. Dlatego już na etapie zakupu sprawdźmy koszty wymiany oraz okres żywotności. Oczywiście czas ten może się skrócić bądź wydłużyć. Zależy to od warunków w jakich filtr będzie eksploatowany. W innych wypadkach oczyszczacz powietrza sam nas poinformuje o konieczności wymiany bądź odkurzenia filtru. Dzięki czemu nie będziemy zmuszeni do kontrolowania stopnia zużycia filtra.

  • filtr siatkowy – wstępnie wyłapuje zanieczyszczenia wydłużając żywotność pozostałych filtrów. W większości wypadków nie trzeba go wymieniać wystarczy tylko odkurzyć.
  • filtr węglowy – pochłania metale ciężkie oraz usuwa zapachy. Nie usuwa kurzu, alergenów oraz mikroorganizmów.
  • filtr EPA/HEPA/ULPA – skuteczność filtracji wynosi od 85%(EPA) przez 99,95%(HEPA) aż do 99,99%(ULPA). Filtry eliminują komórki bakterii, grzybów, pyły zawieszone (PM 10 i PM 2.5[smog]), sierść zwierząt oraz większość wirusów. Nie usuwają jednak zapachów i najmniejszych wirusów(dotyczy EPA,HEPA).
  • filtr elektrostatyczny (jonowy) – sterylizuje bakterie, toksyczne opary, wirusy oraz dym jednak nie usuwa cząsteczek z powietrza. Cząsteczki te osadzają się w mieszkaniu. Przez co z łatwością przedostają się z powrotem do powietrza. Również jednym z produktów ubocznych jest powstawanie szkodliwego dla naszego organizmu ozonu.
  • filtr wodny – usuwa kurz, roztocza, pyłki oraz sierść. Jego zdecydowaną zaletą jest fakt, że nie trzeba niczego wymieniać (prócz wody). Jednak zwiększa poziom wilgotności w pomieszczeniach o
  • raz wymaga częstego czyszczenia.
  • filtr UV – usuwa bakterie, wirusy, pleśń oraz drożdże jednak nie usuwa ciał stałych, alergenów i kurzu. Czasem w tego rodzaju filtrach produkowany jest szkodliwy dla naszego organizmu ozon.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza?

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę wielkość naszego mieszkania. Jest ona bardzo istotna podczas wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza. Zwracajmy uwagę na wydajność urządzenia. Często jest ona wyrażona w m3/h. W przypadku, kiedy zakupimy zbyt mało wydajne urządzenie nie zauważymy różnicy. Ponieważ urządzenie nie będzie w stanie przefiltrować takiej ilości powietrza. Przez co zalecamy zakup urządzenia odpowiedniego dla większych pomieszczeń niż nasze. Ponieważ producenci podają dane w oparciu o pracę urządzenia na najwyższych obrotach. Prócz wydajności zwróćmy uwagę na zastosowane filtry wewnątrz urządzenia oraz koszty ich wymiany. Nie każdy filtr jest w stanie wyeliminować wszystkie zanieczyszczenia. Przez co może okazać się, że warto także zwrócić uwagę na obecność dodatkowych filtrów np. dedykowanych dla alergików. Za ważne będą też uznawane zastosowane technologie. Niektóre urządzenia dodatkowo oferują lampę UV, jonizowanie powietrza oraz jego nawilżanie.

Głośność pracy

Warto z góry przemyśleć, gdzie będziemy wykorzystywać urządzenie. Ponieważ każdy oczyszczacz powietrza charakteryzuje się inną głośnością pracy. Najcichsze, ale jednocześnie droższe urządzenia potrafią pracować na poziomie 16dB. Oczywiście wartość ta jest zmienna w zależności od trybu pracy. I wzrasta wraz z wzrostem wydajności urządzenia. Jednak warto zwrócić uwagę na najniższy zakres pracy. Tak, aby była możliwość użytkowania urządzenia w nocy. Oraz, aby w małym pomieszczeniu oczyszczacz nie zagłuszał np. dźwięków telewizora.

Wiodące marki

Obecnie polski rynek nie jest jeszcze dobrze rozwinięty pod względem ilości oczyszczaczy powietrza. Nadal przybywają nowe firmy oferujące swoje urządzenia. Jednak aktualnie warto jest zainteresować się firmami Xiaomi, Sharp, Phillips i Daikin. Które na razie są wiodącymi firmami pod względem dostępnego asortymentu. O czym świadczyć może bogato rozwinięty segment urządzeń 2w1, 3w1.

TOP 3 – ranking oczyszczaczy powietrza

Marka Xiaomi w bardzo krótkim czasie zdominowała rynek oczyszczaczy powietrza. Przyczyną tego stanu rzeczy jest oferowana wysoka jakość idąca w parze z niską ceną. Jest to jedyne urządzenie w tej klasie cenowej oferujące łączność bezprzewodową oraz czujnik mierzący jakość powietrza. Niska cena dotyczy również eksploatacji filtrów, które należą do jednych z najtańszych w tym segmencie.

ranking oczyszczacz powietrza sharp fp f30eu-h

Firma Sharp oferuje bogatą gamę domowych oczyszczaczy powietrza. Ich szczególną zaletą jest unikalna technologia Plasmacluster obecna w każdym oczyszczaczu tego producenta. Technologia ta wytwarza jony dodatnie i ujemne bez efektu ubocznego w postaci szkodliwego ozonu. Dzięki czemu powietrze jest zdrowsze, czystsze oraz rześkie.

ranking oczyszczacz powietrza philips ac1215/10

Oczyszczacz firmy Philips jest jednym z niewielu urządzeń, które posiadają certyfikat Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii. Co sprawia go niezastąpionym w domu alergika. Dzięki specjalnemu trybowi antyalergenowemu oczyszczacz skupia się na wyeliminowaniu alergenów unoszących się w powietrzu.

Oczyszczacze powietrza – jak wybrać, na co zwrócić uwagę?
5 (100%) 5 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here