Prezerwatywa – skuteczna antykoncepcja

Prezerwatywa to jeden z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych stosowanych przez populację. Jest ogólnodostępny, stosunkowo niedrogi i można go zakupić o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo chroni przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Rynek prezerwatyw stale się rozwija starając się sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Możemy wybierać spośród prezerwatyw o różnych wielkościach, kolorach, smakach, funkcjach np. z dodatkowym wibratorem. Mimo wielu zalet prezerwatywa ma również wady i niesie pewne ryzyko.

Wady prezerwatywy

Najczęściej wymienianą wadą prezerwatyw jest to, że wpływają na obniżenie odczuwania przyjemności ze stosunku seksualnego oraz sprawiają pewnego rodzaju dyskomfort. Stosunek bez zabezpieczenia jest zdecydowanie przyjemniejszy i bardziej intensywny. Warstwa lateksu nałożona na członka nie jest sytuacją naturalną, występującą w przyrodzie. Pomimo wad prezerwatywy cieszą się dużą popularnością z uwagi na swoją cenę i funkcję ochrony przed chorobami wenerycznymi. Zakup prezerwatywy również staje się czynnością naturalną i nie kojarzy się już z działaniem wstydliwym, dzięki czemu ludzie chętniej po nią sięgają. Według badań i statystyk w Polsce prezerwatywy są najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji wśród osób do 55 roku życia. Można znaleźć zwolenników i przeciwników stosowania prezerwatyw. Ta druga grupa to w głównej mierze osoby religijne, które uważają że stosowanie takiego środka antykoncepcji jest niezgodne z ich wiarą.

Pęknięta prezerwatywa

Niestety główną z wad prezerwatywy jest jej możliwość pęknięcia. Pęknięta prezerwatywa dotyczy zarówno seksu tradycyjnego tzw. waginalnego jak i analnego. Ryzyko zapłodnienia w przypadku pękniętej prezerwatywy jest zdecydowanie wyższe w przypadku, gdy podczas stosunku doszło do wytrysku (ejakulacji), ale nie oznacza to, że gdy wytrysku nie było – nie istnieje ryzyko zajścia w ciąże. Ryzyko w obydwu przypadkach występuje, ale z różnym prawdopodobieństwem. Warto również wiedzieć, że ryzyko zapłodnienia jest wyższe w momencie gdy z członka mężczyzny wydostaje się płyn (preejakulat), który może zawierać w sobie dojrzałe plemniki będące zdolne do zapłodnienia. Tutaj duża odpowiedzialność spoczywa na mężczyźnie, który – jeśli dobrze zna swoje ciało i reakcje fizjologiczne – może kontrolować ten stan, a dzięki temu zwiększyć bezpieczeństwo odbywania stosunku.

Co zrobić, gdy pękła prezerwatywa?

Niekiedy trudno stwierdzić czy do pęknięcia doszło czy też nie, zwłaszcza mniej doświadczonym użytkownikom, dlatego gdy tylko wystąpi podejrzenie, że prezerwatywa pękła należy przede wszystkim zachować spokój. Panika w tym wypadku w niczym nie pomoże, a wręcz odwrotnie odbierze nam klarowne i logiczne myślenie. Oczywiście w takiej niepewnej sytuacji powinno się zaprzestać dalszego stosunku z dwóch powodów: jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zapłodnienia oraz ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową lub innymi infekcjami. Zaleca się również, po przerwaniu stosunku, oddanie moczu jako sposób pozbycia się ewentualnego nasienia, które po wytrysku mogło zgromadzić się w okolicy cewki moczowej. Warto oddać mocz oraz spłukanie dokładne ciała. Nie należy myć/czyścić wnętrza narządów rodnych, zwłaszcza środkami np. dezynfekującymi, ponieważ może to doprowadzić do przemieszczenia się nasienia głębiej wewnątrz pochwy. Naturalna flora pochwy jest stworzona w takim sposób, że stanowi ochronę dla wszelkich bakterii i ewentualnych infekcji, nie należy więc jej naruszać. Jeśli po przerwanym stosunku na skutek pęknięcia prezerwatywy odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości bólowe należy natychmiastowo udać się do lekarza. Jak już wcześniej zostało wspomniane problem pękniętej prezerwatywy dotyczy zarówno seksu waginalnego jak i analnego. Jeśli do pęknięcia prezerwatywy doszło podczas stosunku analnego należy przerwać stosunek i zalecane jest oddanie stolca – usunięcie nasienia z odbytu. Również jak w przypadku waginy, nie należy przemywać odbytu minimalizując tym samym ewentualne podrażnienie sprzyjające chorobom przenoszonym drogą płciową. W każdym z tych przypadków powinno się najwcześniej 2 tygodnie po odbytym stosunku wykonać badania na HIV oraz inne umożliwiające wykrycie ew. zakażenia i infekcji.

Tabletka po – 72 godziny

Tabletka po to skuteczna metoda zapobiegania ciąży w przypadku, gdy istnieje zagrożenie zapłodnienia. Jest to kontrowersyjna metoda antykoncepcji postkoitalnej, dlatego artykuł ten nie ma na celu zachęcania do stosowania tego rodzaju antykoncepcji. Informuje tylko o możliwościach. Tabletkę po powinno się przyjąć w ciągu 24 do 72 godzin po odbytym stosunku, a raczej od momentu, w którym podejrzewamy możliwość zapłodnienia. Oczywiście taką tabletkę możemy zakupić w aptece na receptę. O czym warto wiedzieć, że nie każdy ginekolog zgadza się na wypisanie takiej recepty właśnie z uwagi na kontrowersyjność tej metody. Dostępne są 2 rodzaje tabletek po różniące się od siebie pod względem substancji, którą wydzielają oraz czasu działania. Tabletka po niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu niepożądanych działań czyli skutków ubocznych. W trosce o zdrowie nie zaleca się stosowania takiej tabletki częściej niż raz na 6 miesięcy. Główne ze skutków ubocznych to: dolegliwości bólowe podbrzusza, bóle głowy, nudności i wymioty, biegunka, krwawienia, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy od przyjęcia tabletki. Należy więc stosować ją tylko w sytuacjach bez wyjścia, ponieważ jej działanie ma negatywny wpływ na zdrowie kobiety.

Jak działa tabletka po?

Głównym zadaniem tabletki po jest uwalnianie substancji, która powoduje zmiany w błonie śluzowej macicy, a tym samym utrudnia proces zapłodnienia. Jeśli nie zastosujemy się co do wskazanych godzin przyjmowania tej tabletki jej działanie może być wręcz odwrotne do oczekiwanego czyli sprzyjające rozwojowi ciąży. Wszystko to za sprawą progesteronu, który uwalniany jest z tabletki po.

10 kroków zapobiegania pęknięciu prezerwatywy

Jak w każdym przypadku dużo łatwiej jest zapobiegać niż później „leczyć”. Zanim więc zaczniemy naszą przygodę z seksem i stosowaniem prezerwatywy jako środka antykoncepcyjnego warto poznać kilka zasad, które pomogą zapobiegać pęknięciu prezerwatywy.

 1. Po pierwsze – kupuj prezerwatywy w zaufanych miejscach (apteki), zwróć uwagę czy prezerwatywa ma wymagane atesty, ważną datę przydatności, a także czy była przechowywana zgodnie z zaleceniami czyli w miejscu chłodnym, nie narażonym na działanie promieni słonecznych.
 2. Po drugie dokładnie sprawdź czy opakowanie, w którym znajduje się prezerwatywa, jest całe i odpowiednio zabezpieczone.
 3. Po trzecie prezerwatywę nakładaj tylko i wyłącznie na członka będącego w zwodzie. Dzięki temu będzie się ona lepiej trzymała, a ewentualne uszkodzenia, do których doszło przed stosunkiem, będą lepiej widoczne.
 4. Nakładaj prezerwatywę delikatnie, tak aby przypadkiem jej nie uszkodzić. Nie zaleca się nakładania prezerwatywy za pomocą ust, jeśli mamy długie paznokcie, ozdobione biżuterią ręce lub palce.
 5. Nawilżaj pochwę tylko i wyłącznie preparatami, które są do tego przeznaczone np. lubrykantami.
 6. Wyeliminuj problem suchości pochwy. Suche środowisko sprzyja wszelkim uszkodzeniom prezerwatywy. Ważne, aby odpowiednie nawilżenie było zachowywane podczas trwania całego stosunku.
 7. Również w przypadku stosunku analnego zadbaj o odpowiednie nawilżenie wnętrza odbytu.
 8. Stosunek spokojny, bez gwałtownych ruchów, minimalizuje ryzyko pęknięcia prezerwatywy.
 9. Upewnij się np. za pomocą dostępnych filmików/instrukcji jak odpowiednio zakłada się prezerwatywę. Mimo, że pozornie wydaje się to być czynnością banalną jej nieprawidłowe założenie może być przyczyną pęknięcia. Warto więc poświęcić kilka minut i poćwiczyć zakładanie prezerwatywy.
 10. Upewnij się, że prezerwatywa ma odpowiednią wielkość idealnie dopasowaną do wielkości członka. Za mała lub za duża prezerwatywa zwiększa ryzyko wystąpienia urazów mechanicznych.

Ochrona przed chorobami wenerycznymi

Główną zaletą stosowania prezerwatywy jest zwiększona ochrona przed ryzykiem zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. To ważna funkcja prezerwatywy, która zdecydowanie zwiększa jej atrakcyjność wśród dostępnych środków antykoncepcyjnych. Prezerwatywa niejednokrotnie jest również używana jako antykoncepcja dodatkowa np. do tabletek antykoncepcyjnych. Taka zwiększona ochrona wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i pozwala cieszyć się seksem. Problem chorób przenoszonych drogą płciową dotyczy głównie osób, które odbywają stosunek z różnymi albo przygodnymi partnerami.

Instrukcja zakładania prezerwatywy w kilku krokach

Jeśli nie mamy doświadczenia w zakładaniu prezerwatywy albo nie wiemy jak to zrobić odpowiednio w opakowaniu z prezerwatywami znajdziemy wskazówki, które powinny rozwiać wszelkie nasze wątpliwości. Poniżej kilka kroków, które podpowiedzą jak należy to zrobić prawidłowo.

 1. Prezerwatywę należy założyć przed rozpoczęciem stosunku płciowego na członka będącego we wzwodzie.
 2. Prezerwatywę należy delikatnie wyjąć z opakowania nie uszkadzając jej.
 3. Przed założeniem należy sprawdzić, która strona prezerwatywy jest wewnętrzna, a która zewnętrzna. Prezerwatywa odpowiednio przechowywana powinna być zrolowana od strony zewnętrznej czyli tej która znajdzie się na zewnątrz członka (zrolowana zewnętrzna krawędź powinna być skierowana ku górze).
 4. Należy pozbyć się powietrza z prezerwatywy a następnie jej czubek przyłożyć do czubka członka i trzymając go ręką, drugą rozwijać prezerwatywę nakładając na członka.
 5. Odpowiednio dobrana prezerwatywa do rozmiaru członka powinna ściśle przylegać do członka, a na końcu powinno znaleźć się miejsce na nasienie, które pojawi się po wytrysku.
 6. Należy kontrolować stan prezerwatywy podczas stosunku, zwłaszcza przed ejakulacją.
 7. Należy zachować szczególną ostrożność po ejakulacji podczas wyciągania członka z pochwy. Należy przytrzymać prezerwatywę tak, aby nie spadła z członka i nie utknęła w pochwie.
 8. Należy ostrożnie zdjąć prezerwatywę. Najłatwiej to zrobić gdy członek jest w stanie wzwodu.
 9. Należy związać zużytą prezerwatywę i wyrzucić do kosza na śmieci.

Prezerwatywa rozerwana nie gwarantuje bezpieczeństwa. W przypadku braku pewności czy prezerwatywa jest cała warto zamienić ją na nowo.

Ważne! Każdą prezerwatywę należy stosować tylko raz.

Zalety prezerwatywy

Do zalet prezerwatywy przede wszystkim zalicza się ochronę przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oprócz tych oczywistych funkcji na rynku mamy coraz więcej dostępnych prezerwatyw, które poza tymi podstawowymi funkcjami, mają dodatkowo uprzyjemniać seks. Różnorodność smaków, kolorów, zapachów prezerwatyw jest ogromna. Dla tych, którzy lubią eksperymentować, zostały również stworzone kondomy z wypustkami, kuleczkami, wibratorkami, a nawet piórkami. Te o różnych zapachach czy smakach są równie skuteczne i bezpieczne jak prezerwatywy standardowe (jeśli oczywiście zakupimy je w odpowiednim miejscu a opakowanie posiada wszystkie niezbędne atesty), a do tego uprzyjemniają stosunek seksualny. Prezerwatywy z dodatkowymi gadżetami należy bardziej stosować jako zabawkę seksualną, a nie ochronę.

Prezerwatywa – skuteczna antykoncepcja
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here