Jaką hulajnogę elektryczną kupić, na co zwrócić uwagę?

Urządzenia elektryczne zdominowały już nasze życie. Coraz częściej zaczynamy korzystać z pojazdów elektrycznych. Rowery, deskorolki, hulajnogi, to wszystko staje się coraz bardziej dostępne. Zachętą do skorzystania z tego rodzaju transportu jest uniknięcie powszechnych korków. Wizja zaoszczędzenia tak cennego dla nas czasu jest głównym powodem.

Pojazdy elektryczne już na dobre zdominowały globalne rynki. Również w Polsce zauważa się coraz więcej takich pojazdów. Dzięki swoim gabarytom oraz możliwościom często stają się sposobem na szybkie i bezproblemowe dotarcie do celu. Oczywiście podczas drogi taki pojazd musi spełniać takie same wymaganie jak samochód. A mianowicie mamy się zbytnio nie zmęczyć (nie spocić) podczas podróży np. do pracy. Mobilność pojazdów elektrycznych takich jak deskorolki, rowery, hulajnogi itp. oferują nam wiele możliwości w ich zastosowaniu. Ich wymiary w porównaniu z pojazdami nieelektrycznymi rożni się w tak dużym stopniu ze względu na brak ważnych podzespołów występujących w konstrukcjach spalinowych. Takich jak skrzynia biegów, wydech itp. Nieustannie rozwijająca się technologia pomaga w miniaturyzacji tych przedmiotów. Przez co pojazdy elektryczne umożliwiają nam nieograniczone możliwości przechowywania ich. Po dojeździe do pracy możemy zabrać je do miejsca pracy, każde biuro pomieści np. złożoną hulajnogę. Nawet rowery elektryczne potrafią zajmować niewiele miejsca. Dzięki ulepszonej starej, sprawdzonej technologi popularne kiedyś składaki powracają do łask w nowej elektrycznej formie. Konkurując na polskim rynku z innymi elektrycznymi środkami transportu.

Specyfikacja

Podczas zakupu hulajnogi elektrycznej, każdy musi spojrzeć na specyfikację pod kątem swoich wymagań. Oprócz masy samej hulajnogi oraz pojemności baterii warto również sprawdzić rodzaj hamulca, czy maksymalne nachylenie terenu.

  • Pojemność baterii 

Elektryczna hulajnoga ma tą samą zaletę co rower elektryczny. A mianowicie w obu przypadkach po wyczerpaniu się baterii możemy się poruszać dalej. Niestety jazda na hulajnodze bez wspomagania dla niektórych może nie należeć do najprzyjemniejszych. Dlatego warto sprawdzić przed zakupem czy średni zasięg baterii jest dla nas wystarczający. W niektórych modelach istnieje możliwość podłączenia dodatkowej baterii, zwiększającej zasięg!

  • Waga hulajnogi 

Niestety pomimo tylu zalet pojazdy elektryczne mają jak na razie jeden nie rozwiązany do tej pory problem – waga. Winne temu są akumulatory magazynujące odpowiednią ilość energii potrzebnej do przejechania odpowiedniego dystansu. A niestety im większy dystans tym pojazd jest cięższy. Dlatego podczas zakupu hulajnogi warto jest przemyśleć jakiego zasięgu potrzebujemy.

  • Jaka waga użytkownika?

W specyfikacji powinna również być podana maksymalna waga użytkownika, który może korzystać z urządzenia. To właśnie z taką maksymalną masą producent zapewnia deklarowane osiągi. Jeżeli będziemy zbyt ciężcy hulajnoga nie tylko będzie miała gorsze osiągi. Ale narazimy się również na utratę gwarancji po przez użytkowanie hulajnogi w niewłaściwy sposób.

  • Prędkość maksymalna – jaka moc silnika?

Silniki elektryczne oprócz swoich małych rozmiarów charakteryzują się dużą mocą aktywowaną natychmiast. Naciśnięcie manetki od razu powoduje ruszenie pojazdu z miejsca. Ze względu na prawo w większości pojazdów elektrycznych stosowany jest silnik o mocy 250W. Jednak każda hulajnoga posiada inną prędkość maksymalną deklarowaną przez producenta. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na te kwestię. Wpływ na te różnice może mieć rozmieszczenie oraz rodzaj silnika, masa rzeczywista hulajnogi oraz dopuszczalna masa użytkownika.

  • Jazda po mokrej nawierzchni –  czy dozwolona? 

Jazda po mokrej nawierzchni jak mogło by się wydawać, nie zawsze jest zawarta w specyfikacji hulajnogi. Często ma to miejsce w hulajnogach z małymi kołami, gdzie silnik znajduje się bliże ziemi. Przez co może być bardziej narażony na różnego rodzaju zalania. Wszystko zależy od modelu hulajnogi, każdy producent deklaruje swoje zalecenia do odpowiedniego korzystania z urządzenia. Przykładowo firma Xiaomi producent jednej z obecnie najpopularniejszej na rynku hulajnogi MiJia M365. Zaleca aby nie jeździć po nawierzchni na której mogą znajdować się kałuże głębsze niż 2 cm.

Ranking hulajnóg elektrycznych

1. Xiaomi MiJia M365

Jest to jedna z obecnie najpopularniejszych hulajnóg elektrycznych. Jej popularność doprowadza do całkowitego opróżnienia magazynów. Oferuje bardzo dobrą jakość oraz parametry w bardzo konkurencyjnej cenie. Najtaniej kupisz zamawiając bezpośrednio z Chin.

hulajnoga elektryczna Xiaomi mijia m365Cena od 1600zł Sprawdź aktualną cenę >

2. Ninebot Segway Kick-Scooter ES1

Ninebot Segway jest największym konkurent hulajnogi Xiaomi. Dzięki dodatkowemu wyświetlaczowi oraz możliwości podłączenia dodatkowej baterii staje się poważnym konkurentem.hulajnoga elektryczna Ninebot Segway KickScooter ES1

Cena od 2000zł Sprawdź aktualną cenę >

3. Airwheel Z5

Airwheel Z5 jako jedna z niewielu hulajnóg umożliwia bezproblemowe wyjęcie baterii. Posiada także wbudowane gniazdo USB dzięki czemu w trakcie jazdy można podładować np. telefon.

hulajnoga elektryczna Airwheel Z5

Cena od 2100zł Sprawdź aktualną cenę >
Jaką hulajnogę elektryczną kupić, na co zwrócić uwagę?
4.6 (92.5%) 8 głos

1 KOMENTARZ

  1. Obecnie trwają prace nad przepisami. Co ciekawe obecnie jazda hulajnogą elektryczną jest nielegalna. Polska marka VELEX zaproponowała dużą hulajnogę elektryczną z homologacją. Jest to według prawa motorower. Wymaga rejestracji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here