Jak wybrać siłownię lub fitness?

Zdrowy styl życia ostatnio stał się bardzo popularny. Oznacza to, że nie tylko powinno się prawidłowo odżywiać, ale również dbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej. I o ile wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu wiosną czy latem jest prawdziwą przyjemnością, o tyle zimą czy deszczową jesienią szukamy innych rozwiązań. Najlepszym miejscem, gdzie można nie tylko się odstresować, ale również zadbać o zgrabną figurę, jest siłownia. Zwłaszcza mieszkańcy większych miejscowości mają w czym wybierać. Jak wybrać siłownię, tak aby spełniała nasze oczekiwania i odpowiadała możliwościom finansowym?

Wybór siłowni jest prosty jeśli w naszym miejscu zamieszkania znajduje się 1 czy 2 kluby – najczęściej decydujemy się na ten, który położony jest bliżej naszego domu czy po prostu jest tańszy. Problem zaczyna się w momencie, gdy w naszym mieście jest prawdziwe nagromadzenie siłowni i klubów fitness, a ceny są niemalże identyczne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze swojej ulubionej siłowni?

1Lokalizacja

Przede wszystkim lokalizacja. Lokalizacja ma priorytetowe znaczenie, ponieważ w dzisiejszym zabieganym świecie nawet pół godziny dodatkowego czasu jest na wagę złota. Jeśli planujemy na dłużej zaprzyjaźnić się z aktywnością fizyczną i nie ma to być jednorazowy „wyskok” warto sprawdzić, które fitness kluby znajdują się w niedalekim sąsiedztwie naszego domu lub miejsca, w którym pracujemy. Dlaczego? Dlatego, że zmęczeni po całym dniu pracy możemy nie mieć siły ani ochoty spędzać dodatkowych minut w środkach komunikacji miejskiej, żeby tylko dotrzeć na zajęcia. Korki, pośpiech, zmęczenie wszystko to sprawia, że coraz trudniej będzie nam dotrzymać założonych względem siebie obietnic, a ćwiczenia fizyczne i konieczność dotarcia na siłownię, zamiast cieszyć – staną się tzw. kulą u nogi. Miejsce idealnej siłowni powinno znajdować się w takiej odległości, abyśmy byli w stanie dotrzeć tam w ciągu kilku-kilkunastu minut po zakończeniu pracy, albo już po powrocie do domu i ciepłym posiłku na spokojnie pójść na zajęcia. Lokalizacja może naprawdę ułatwić i umilić codzienne starania na siłowni.

2Cena

Po drugie oczywiście nie bez znaczenia jest cena. Jeśli planujemy korzystać z siłowni kilka razy w tygodniu i nie mamy dostępu do karty Multisport, zdecydowanie bardziej opłaca się wykupić tzw. karnet open, który umożliwia korzystanie z dowolnej liczby zajęć w ciągu dnia. Ten karnet pozwala nam na korzystanie z siłowni w dowolnym dniu i w dowolnym momencie (oczywiście w godzinach, w których czynna jest siłownia), przez co nawet, gdy nie planowaliśmy iść na zajęcia możemy szybko zmienić zdanie i skorzystać z wolnej chwili. Karnet open jest droższy od karnetu, który umożliwia skorzystanie tylko z kilku zajęć w tygodniu, więc jeśli wiemy, że 1-2 razy w tygodniu to dla nas maksymalna ilość – wtedy lepiej kupić karnet, który określa konkretną liczbę zajęć do wykorzystania.

Ceny są mocno zróżnicowane w zależności od prestiżu klubu, jego lokalizacji, ofert dla klientów, sprzętu, w jaki wyposażona jest siłownia. To, że cena w jednych klubach jest wyższa wcale nie oznacza, że to tańsze miejsce jest gorsze, a kadra mniej wyszkolona. Warto więc wybrać taką siłownie, w której koszt zajęć nie nadszarpnie naszego budżetu – dzięki temu na siłownie będziemy mogli uczęszczać przez wiele miesięcy, a nie tylko od czasu do czasu kiedy otrzymamy „zastrzyk” pieniędzy.

Istotne są również wszelkie uregulowania dotyczące korzystania z siłowni tzn. np. umowa, którą musimy zawrzeć z siłownią. Umowa taka jest imienna, tak samo jak karnet, co oznacza, że przez okres zawarty w umowie jesteśmy zobowiązani do płacenia za zajęcia, nawet jeśli nie będziemy z nich korzystać – z jakichkolwiek powodów. Umowy takiej zazwyczaj nie można rozwiązać wcześniej, nie można jej również przenieść na inną osobę, a najczęściej podpisywana jest ona na okres ok. 6 miesięcy. Jeśli więc nie jesteśmy pewni czy będziemy chcieli korzystać z siłowni przez pół roku, warto poszukać takiego klubu, gdzie nie ma zobowiązania w formie umowy. Ceny w takiej siłowni zazwyczaj są odrobinę wyższe (ok. 20 zł więcej za karnet), ale daje nam to swobodę korzystania z tego miejsca czyli np. możemy na siłownie chodzić zimą, a jak tylko zrobi się cieplej przerzucić się na sport na świeżym powietrzu i znów wrócić do korzystania z siłowni, gdy pogoda zacznie płatać figle. Taka opcja również będzie cenna w momencie, gdy np. będziemy dłużej chorować czy z jakiegokolwiek innego powodu po miesiącu korzystania zrezygnujemy.

3Dostępność zajęć

Kolejną niezwykle ważną rzeczą jest dostępność zajęć, a także ich grafik. Obecnie większość siłowni, oprócz standardowej sali ze sprzętem do ćwiczeń, posiada również salę fitness, gdzie można ćwiczyć w grupie pod okiem instruktora, jak również salę do spinningu. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z zajęć indywidualnych z instruktorem, który pokaże jak ćwiczyć, aby nie zaszkodzić sobie i osiągnąć zamierzone efekty.

Idealna siłownia to taka, która ma szeroki wybór zajęć od zajęć kardio (ćwiczenia ze sprzętem), poprzez zajęcia ruchowe, które pozwalają na modelowanie sylwetki (ABT, BS, Power Pump, Płaski brzuch itp.), poprzez ogólnorozwojowe (jak np. TBC, Step, Trening funkcjonalny itp.), taneczne (np. Zumba, Dance aerobic), aż po relaksacyjne i rozciągające (np. Stretching, Pilates, Zdrowy kręgosłup, Joga). Nawet jeśli w danym momencie jesteśmy zdecydowani tylko na jedną formę aktywności fizycznej, nigdy nie wiemy co będzie za miesiąc czy za dwa. Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nadwyrężymy mięśnie i będziemy potrzebować np. rozciągania, albo chociażby zajdziemy w ciąże i wtedy zbyt intensywny wysiłek nie będzie wskazany, ale np. pilaste czy ćwiczenia z piłkami jak najbardziej pomogą zadbać o sylwetkę w tym czasie. Im większy wachlarz zajęć, tym lepiej dla nas.

Również nie bez znaczenia jest poziom zajęć: idealnie powinno być tak, że na siłowni są dostępne zajęcia tzw. dla wszystkich, jak również bardziej zaawansowane, do których trzeba mieć odpowiednie przygotowanie fizyczne. Takie zróżnicowanie pozwoli nam stale się rozwijać i uzyskiwać coraz lepsze efekty. To również sposób na utrzymanie motywacji, która po jakimś czasie – kiedy ćwiczenia są tak naprawdę powtarzalne – spada.

4Kadra instruktorska

Nieodłącznym elementem zajęć, zwłaszcza tych grupowych, jest kadra instruktorska. Na większości siłowni zajęcia prowadzone są przez przynajmniej kilku instruktorów, z których każdy specjalizuje się w trochę innej dziedzinie. Trzeba pamiętać, że każda osoba inaczej prowadzi zajęcia, a poznawanie różnych technik i sposobów wykonywania ćwiczeń pozwoli nam poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowej aktywności fizycznej. Dzięki temu będziemy mogli ćwiczyć i wzmacniać wszystkie mięśnie naszego ciała w różnorodny sposób. Czasem, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy swoją przygodę z ćwiczeniami, ufamy instruktorowi bezgranicznie, ale niestety może to być mylące.

Oczywiście na wstępie nie należy zakładać, że instruktor „się nie zna”, jeśli np. bolą nas kolana bądź odczuwamy inne dolegliwości, które wydają nam się być szkodliwe. Jeśli odczuwamy jakikolwiek dyskomfort należy zgłosić to instruktorowi, który przyjrzy się temu jak wykonujemy ćwiczenia i poprawi naszą technikę. Zdarzyć się może również tak, że instruktor nie przywiązuje wagi do kwestii bezpieczeństwa wykonywanych ćwiczeń – wtedy najlepiej taką sytuację zgłosić w recepcji lub porozmawiać z menedżerem placówki, który powinien podjąć odpowiednie kroki, aby tę sytuację zmienić. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Warto wiedzieć, że instruktor, który na poważnie podchodzi do swojego zadania powinien zawsze przed zajęciami zapytać się grupy, które z osób są na zajęciach pierwszy raz oraz czy ktoś ma jakiekolwiek kontuzje bądź nie może wykonywać niektórych ćwiczeń. Jeśli tak – wtedy instruktor powinien dodatkową „opieką” objąć taką osobę i pokazywać jej ćwiczenia tzw. zastępcze, które są łatwiejsze do wykonania lub też nie obciążają konkretnych, kontuzjowanych części ciała. Podejście instruktora ma bardzo duży wpływ na jakość zajęć i satysfakcję z brania w nich udziału. Instruktor powinien być miły, uśmiechnięty, energiczny, ale skoncentrowany. Każdej osobie powinien poświęcać taką samą ilość czasu starając się poprawiać jej błędy i poprawiać technikę wykonywanych ćwiczeń, a to wszystko, żeby nikogo nie urazić, bez obrażania czy „wytykania palcami”. Wtedy zajęcia będą dla nas nie tylko dbaniem o zdrowie, ale również prawdziwą przyjemnością, relaksem i czasem spędzonym w miłej atmosferze.

Jeśli jakiś instruktor nie przypadnie nam do gustu nie oznacza to, że musimy zmieniać od razu siłownię na inną – wystarczy po prostu skorzystać z innych oferowanych zajęć i znaleźć te, które najbardziej nam odpowiadają pod każdym względem. Dla osób, które preferują indywidualne ćwiczenia znaczenie będzie miała jakość sprzętu dostępnego na siłowni. Ważne, żeby były to urządzenia dobrej firmy, które będą działały nawet przy dużym obciążeniu przez długi czas. Szwankujący sprzęt może nie tylko utrudnić ćwiczenie, ale również np. rozpraszać osobę, która ćwiczyć (zakłócający dźwięk).

5Dodatkowe opcje

Coraz częściej siłownia jest nie tylko miejscem, w którym ćwiczymy, ale również w takim, w którym chcemy odpoczywając zadbać o siebie. Popularne są więc sauny, jacuzzi, łaźnie parowe, masaże czy solarium. Taka szeroka oferta dla ciała pozwala na dodatkowe odprężenie bez konieczności zmiany miejsca. Jest to oszczędność czasu, a niekiedy również pieniędzy, ponieważ niektóre z tych opcji są dostępne dla klientów, którzy posiadają karnet, bez dodatkowej opłaty. Kompleksowa oferta sprawia, że siłownia staje się konkurencyjna na rynku.

6Zaplecze siłowni

Kolejną ważną kwestią, choć nie najważniejszą, jest całe zaplecze siłowni czyli dostępność oddzielnych szatni dla kobiet oraz mężczyzn, szafek do przechowywania rzeczy, pryszniców, toalet, suszarek do włosów, kabin do przebierania się, tzw. poczekalni, a nawet „sklepiku”, gdzie można zakupić napój izotoniczny, zdrową przekąskę czy wodę mineralną jeśli zapomnimy zabrać ją ze sobą. Nie każda osoba jest na tyle otwarta, żeby przebierać się w towarzystwie osób o innej płci, dlatego osobne szatnie dla kobiet i dla mężczyzn powinny być tzw. „must have” każdej siłowni. Szatnia koedukacyjna to tak naprawdę brak szacunku dla klientów.

Oprócz tego, że są osobne szatnie, również powinna być taka dostępność szafek do przechowywania, aby każdy miał gdzie odłożyć swoje rzeczy,  mógł zamknąć szafkę na klucz i nie musieć martwić się o ich bezpieczeństwo. Jeśli po siłowni chcemy np. zrobić zakupy czy wybrać się gdzieś ze znajomymi, wtedy niezbędny będzie prysznic, aby się umyć czy odświeżyć. Po prysznicu najczęściej konieczne jest wysuszenie włosów, więc suszarki (w ilości większej niż jedna) powinny być już w każdym fitness klubie. Do tego oczywiście odpowiednia ilość toalet, zlokalizowanych również w pobliżu sal ćwiczeń, tak aby można było na chwilkę „wyskoczyć” w trakcie zajęć i z niej skorzystać.

Nie bez znaczenia jest również komfortowe miejsce, w którym możemy poczekać na zajęcia. Takie gdzie można usiąść, posłuchać muzyki czy popatrzeć na telewizor albo porozmawiać z innymi uczestnikami zajęć. Cała siłownia powinna mieć przyjemny wystrój, ładną kolorystykę, klimatyzowane pomieszczenia. Personel powinien również dbać o to, aby w toaletach nigdy nie zabrakło papieru czy ręczników papierowych do wycierania rąk, aby wszystkie pomieszczenia były czyste i ładnie pachniały. Sama recepcja powinna zawsze służyć pomocą, odpowiadać na każde pytania, a wszystkich nowych klientów oprowadzić po klubie oraz pokazać im co i gdzie mogą znaleźć.

7Godziny otwarcia

Coraz częściej tworzone są obiekty czynne całodobowo, 7 razy w tygodniu (zwłaszcza w dużych miastach), tak aby każda osoba o dowolnej porze mogła skorzystać z urządzeń. Oczywiście zajęcia grupowe odbywają się w określonych godzinach (najczęściej rano oraz wieczorem).

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami karty MultiSport, Benefit, OK System czy innej tego rodzaju wtedy oczywiście możemy skorzystać z placówek, które te karty honorują. Zdecydowanym plusem takich kart jest możliwość korzystania z różnych siłowni zamiennie, chociaż najczęściej dozwolone są tylko 1 zajęcia w ciągu dnia, a za każde kolejne należy dopłacić (ok. 5-15 zł). W tym przypadku wybór fitness klubu nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ jak jakiś nam nie przypadnie do gustu możemy po prostu iść do innego.

Profesjonalne siłownie oferują swoim potencjalnym klientom darmowe pierwsze zajęcia. Dzięki temu każdy kto jeszcze się nie zdecydował może nie tylko bezpłatnie uczestniczyć w dowolnych zajęciach w danym klubie, ale również przy okazji obejrzeć zaplecze siłowni, porozmawiać z innymi osobami, które korzystają z tego miejsca, poznać personel i mieć więcej informacji, które pozwolą na podjęcie słusznej decyzji.

Wybór siłowni powinien być poprzedzony wcześniej rozeznaniem w tym, co oferują różne fitness kluby. Warto również przejść się tam osobiście, obejrzeć sale oraz zaplecze siłowni, a także sprawdzić dostępność np. miejsc parkingowych (jeśli jeździmy samochodem), oświetlenie tej lokalizacji, żeby powrót do domu był bezpieczny. Znalezienie idealnej siłowni naprawdę jest możliwe, bo fitness kluby stale starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich obecnych i przyszłych klientów.

5/5 - (2 votes)