Astaksantyna

Astaksantyna jest czerwonawym pigmentem należącym do grupy chemikaliów zwanych karotenoidami. Występuje naturalnie w niektórych algach i powoduje różowy lub czerwony kolor łososia, pstrąga, homara, krewetki i inne owoce morza.

Astaksantyna jest podawana doustnie w leczeniu choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, udaru, wysokiego poziomu cholesterolu, chorób wątroby, związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (związanego z wiekiem utraty wzroku) i zapobiegania nowotworom. Jest również stosowany w zespole metabolicznym, który jest grupą chorób, które zwiększają ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Jest również stosowany w celu poprawy wydajności ćwiczeń, zmniejszenia obrażeń mięśni po wysiłku i zmniejszenia bolesności mięśni po wysiłku. Ponadto astaksantyna jest przyjmowana doustnie w celu zapobiegania poparzeniom słonecznym, poprawy snu i zespołu cieśni nadgarstka, niestrawności, niepłodności u mężczyzn, objawów menopauzy i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Astaksantyna jest nakładana bezpośrednio na skórę, aby chronić przed oparzeniem słonecznym, zmniejszyć zmarszczki i inne korzyści kosmetyczne.

W żywności stosuje się ją jako barwnik do łososia, krabów, krewetek, kurczaków i jaj. W rolnictwie astaksantyna jest stosowana jako suplement diety dla kurcząt produkujących jaja.

Jak działa?

Astaksantyna jest przeciwutleniaczem. Ten efekt może chronić komórki przed uszkodzeniem. Astaksantyna może również poprawić działanie układu odpornościowego.

Zastosowania i skuteczność

Niewystarczające dowody na

Związana z wiekiem utrata wzroku (związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej; AMD). Zwyrodnienie plamki żółtej występuje, gdy część siatkówki zostanie uszkodzona. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie produktu zawierającego astaksantynę, luteinę, zeaksantynę, witaminę E, witaminę C, cynk i miedź doustnie poprawia uszkodzenie w centrum siatkówki u osób z AMD. Nie poprawia uszkodzeń w zewnętrznych obszarach siatkówki.
Zespół cieśni nadgarstka. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie produktu złożonego zawierającego astaksantynę, luteinę, beta-karoten i witaminę E doustnie nie zmniejsza bólu u osób z zespołem cieśni nadgarstka.
Niestrawność. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 40 mg astaksantyny dziennie zmniejsza objawy refluksu u osób z niestrawnością. Wydaje się, że działa najlepiej u osób z niestrawnością wywołaną zakażeniem H. pylori. Niższa dawka 16 mg na dobę nie poprawia objawów refluksu. Żadna z dawek nie zmniejsza bólu żołądka, niestrawności ani ilości bakterii H. pylori w żołądku osób cierpiących na niestrawność.
Uszkodzenie mięśni spowodowane wysiłkiem fizycznym. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie astaksantyny przez 90 dni nie zmniejsza uszkodzeń mięśni spowodowanych ćwiczeniami u mężczyzn piłkarzy.
Ból mięśni spowodowany wysiłkiem fizycznym. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie produktu zawierającego astaksantynę, luteinę i olej szafranowy doustnie nie zmniejsza bolesności mięśni ani nie poprawia wydajności mięśniowej 4 dni po wysiłku w porównaniu do przyjmowania wyłącznie oleju szafranowego.
Wydajność ćwiczeń. Badania dotyczące wpływu astaksantyny na wyniki ćwiczeń są sprzeczne. Niektóre wczesne badania pokazują, że przyjmowanie astaksantyny skraca czas potrzebny na ukończenie ćwiczeń rowerowych u wytrenowanych sportowców. Jednak inne badania pokazują, że stosowanie astaksantyny nie poprawia czasu potrzebnego do wykonania ćwiczenia w określonym czasie.
Wysoki cholesterol. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie astaksantyny doustnie redukuje tłuszcze krwi zwane trójglicerydami i zwiększa stężenie lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL lub “dobrego”) u osób z wysokim poziomem cholesterolu. Inne wczesne badania pokazują, że przyjmowanie kombinacji astaksantyny, berberyny, policosanolu, czerwonego ryżu drożdżowego, koenzymu Q10 i kwasu foliowego zwiększa poziom cholesterolu HDL i obniża poziom cholesterolu całkowitego, lipoprotein o niskiej gęstości (LDL lub “zły”) cholesterolu, a także triglicerydów we krwi u ludzi z nieprawidłowym poziomem cholesterolu.
Niepłodność męska. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie astaksantyny zwiększa częstość ciąży u partnerów mężczyzn uważanych za bezpłodnych.
Objawy menopauzy. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie produktu zawierającego astaksantynę, witaminę D3, likopen i bioflawonoidy cytrusowe dziennie zmniejsza objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, bóle stawów, zmiany nastroju i problemy z pęcherzem.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie produktu zawierającego astaksantynę, luteinę, witaminę A, witaminę E i olej szafranowy zmniejsza ból i poprawia poczucie satysfakcji u osób z RZS.
Oparzenie słoneczne. Astaksantyna może zmniejszać uszkodzenia skóry spowodowane przez słońce. Przyjmowanie astaksantyny doustnie przez 9 tygodni wydaje się zmniejszać zaczerwienienie i utratę wilgoci skóry wywołanej promieniami słonecznymi zwanymi promieniami “UV”.
Pomarszczona skóra. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie astaksantyny doustnie poprawia szybkość odrzucania skóry (elastyczność) i zmniejsza drobne zmarszczki i bruzdy u kobiet i mężczyzn w średnim wieku. Wydaje się również poprawiać zawartość wilgoci w skórze. Inne badania pokazują, że przyjmowanie astaksantyny doustnie, a także stosowanie kremu astaksantyny na twarz dwa razy dziennie, poprawia wygląd zmarszczek skóry.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić skuteczność astaksantyny w tych zastosowaniach.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Astaksantyna jest bezpieczna, gdy jest spożywana w ilościach zawartych w żywności.

Astaksantyna jest najbardziej bezpieczna, gdy przyjmuje się ją doustnie jako suplement. Astaksantyna była stosowana samodzielnie w dawkach od 4 do 40 mg na dobę przez okres do 12 tygodni lub 12 mg na dobę przez 6 miesięcy. Stosowano go bezpiecznie w połączeniu z innymi karotenoidami, witaminami i minerałami w dawce 4 mg na dobę przez okres do 12 miesięcy. Efekty uboczne astaksantyny mogą obejmować zwiększone ruchy jelit i czerwony kolor stolca. Wysokie dawki astaksantyny mogą powodować ból brzucha.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: Niewiele wiadomo na temat stosowania astaksantyny podczas ciąży i karmienia piersią.

Astaksantyna
4 (80%) 3 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here