Karagen (e407)

Karagen jest wytwarzany z części różnych czerwonych alg lub wodorostów morskich i jest stosowany w medycynie.

Karagen stosowany jest w leczeniu kaszlu, zapalenia oskrzeli, gruźlicy i problemów jelitowych. Francuzi używają formy, która została zmieniona przez dodanie kwasu i wysokich temperatur. Ta forma jest stosowana w leczeniu wrzodów trawiennych i jako środek przeczyszczający.

Niektórzy stosują karageninę bezpośrednio na skórę, odczuwając dyskomfort wokół odbytu.

W produkcji karageninę stosuje się jako środek wiążący, zagęszczający i jako stabilizator w lekach, żywności i pastach do zębów. Karagen jest również składnikiem produktów odchudzających.

Jak działa?

Karagen zawiera substancje chemiczne, które mogą zmniejszać wydzielanie żołądka i jelit. Wydaje się, że duże ilości karageniny wciągają wodę do jelita, co może tłumaczyć, dlaczego próbowano ją stosować jako środek przeczyszczający. Karagen może również zmniejszać ból i obrzęk (stan zapalny).

Zastosowania i skuteczność

Niewystarczające dowody na

Kaszel.
Zapalenie oskrzeli.
Gruźlica.
Utrata masy ciała.
Zaparcie.
Wrzody trawienne.
Problemy jelitowe.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić skuteczność karageniny w tych zastosowaniach.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Karragen jest bezpieczny dla większości ludzi przyjmowany doustnie w ilości spożywanej żywności. Istnieje chemicznie zmieniona forma karageniny, która jest dostępna we Francji w leczeniu wrzodów trawiennych. Ta forma może być niebezpieczna, ponieważ istnieją pewne dowody na to, że może powodować raka.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: karagen jest bezpieczny w ilościach zawartych w żywności, ale nie ma wystarczającej ilości informacji, aby wiedzieć, czy jest bezpieczny w większych ilościach, które są używane jako lekarstwo. Najlepiej pozostać po bezpiecznej stronie i unikać stosowania w ilościach leczniczych.

Zaburzenia krzepnięcia: karagen może spowolnić krzepnięcie krwi i nasilić krwawienie. Teoretycznie karagen może pogorszyć zaburzenia krwawienia.

Niskie ciśnienie krwi: karagen może obniżyć ciśnienie krwi. Teoretycznie przyjmowanie karageniny może spowodować, że ciśnienie krwi stanie się zbyt niskie u osób z niskim ciśnieniem krwi.

Operacja: Karagen może spowolnić krzepnięcie krwi i obniżyć ciśnienie krwi u niektórych osób. Teoretycznie karagen może zwiększać ryzyko krwawień i wpływać na kontrolę ciśnienia krwi podczas zabiegów chirurgicznych. Przestań używać karageniny co najmniej 2 tygodnie przed zaplanowaną operacją.

Interakcje – Umiarkowana interakcja

Bądź ostrożny przy tej kombinacji

Leki na nadciśnienie (leki hipotensyjne) wchodzą w interakcję z karagenem

Karagen wydaje się obniżać ciśnienie krwi. Przyjmowanie karageniny wraz z lekami na nadciśnienie może spowodować zbyt niskie ciśnienie krwi.

Niektóre leki na nadciśnienie to: captopril (Capoten), enalapryl (Vasotec), losartan (Cozaar), walsartan (Diovan ), diltiazem (Cardizem), amlodypinę (Norvasc), hydrochlorotiazyd (HydroDiuril), furosemid (Lasix) i wiele innych.

Leki przyjmowane doustnie (leki doustne) wchodzą w interakcje z karagenem

Karagen jest grubym żelem. Karagen może przylgnąć do leków w żołądku i jelitach. Przyjmowanie karageniny w tym samym czasie co leki przyjmowane doustnie może zmniejszyć ilość przyjmowanego leku przez organizm i zmniejszyć skuteczność przyjmowanych leków. Aby zapobiec tej interakcji, weź karageninę co najmniej godzinę po przyjęciu leków doustnie.

Leki spowalniające krzepnięcie krwi (leki przeciwzakrzepowe / przeciwpłytkowe) wchodzą w interakcję z karageniną 

Karagen może spowolnić krzepnięcie krwi. Przyjmowanie karageniny razem z lekami spowalniającymi krzepnięcie może zwiększyć ryzyko wystąpienia siniaków i krwawień.

Niektóre leki spowalniające krzepnięcie krwi obejmują aspirynę, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, inne), ibuprofen (Advil , Motrin, inni), naproksen (Anaprox, Naprosyn, inni), dalteparyna (Fragmin), enoksaparyna (Lovenox), heparyna, warfaryna (Coumadin) i inne.

Karagen (e407)
5 (100%) 1 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here