Lizyna

Lizyna jest aminokwasem (budulcem białka). Ludzie używają go do wytwarzania leków.

Lizyna służy do zapobiegania i leczenia opryszczki (wywołanej przez wirus o nazwie herpes simplex labialis). Lek przyjmuje się doustnie lub stosuje się bezpośrednio na skórę w tym celu.

Lizyna jest również przyjmowana doustnie w celu poprawy wydajności sportowej.

Jak działa Lizyna?

Lizyna wydaje się zapobiegać rozwoju wirusa opryszczki.

Zastosowania i skuteczność

Prawdopodobnie skuteczne dla

Opryszczka (herpes simplex labialis). Badania sugerują, że lizyna wydaje się zmniejszać odleżyny podczas przyjmowania doustnie, a także gdy jest stosowana jako krem ​​do skóry. Jednak niektóre badania sugerują, że nie zmniejsza nasilenia ani nawrotów opryszczki.

Niewystarczające dowody na

Afty. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie 500 mg lizyny dziennie zapobiega powstawaniu odorów rakowych, a 4000 mg na dobę zmniejsza długość powstawania rakowych ran.
Cukrzyca. Niektóre dowody wskazują, że przyjmowanie lizyny codziennie przez 2 miesiące nie wpływa na poziom krwi u ludzi z cukrzycą. Jednak inne wczesne badania sugerują, że przyjmowanie lizyny dwa razy dziennie przez 2 miesiące zmniejsza poziom cukru we krwi w porównaniu do wcześniejszego leczenia u pacjentów z cukrzycą.
Naprężenie. Wczesne badania sugerują, że jedzenie pszenicy zawierającej dodaną lizynę zmniejsza stres u kobiet i niepokój u mężczyzn.
Poprawianie wyników sportowych.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić skuteczność lizyny do tego zastosowania.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Lizyna jest bezpieczna dla większości osób przyjmowana doustnie w zalecanych dawkach przez okres do jednego roku lub przy krótkotrwałym stosowaniu na skórę. Może powodować działania niepożądane, takie jak ból brzucha i biegunka.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: Brak wystarczających informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania lizyny w ciąży lub w okresie karmienia piersią

Choroba nerek: Istnieje jeden przypadek choroby nerek związany z przyjmowaniem suplementów lizyny. Jeśli masz chorobę nerek, przed zażyciem lizyny skonsultuj się z lekarzem.

Osteoporoza: stosowanie lizyny z suplementami wapnia może zwiększać wchłanianie wapnia.

Nietolerancja na białko lizynowe: Suplementacja lizyną może powodować biegunkę i skurcze żołądka u dzieci, które nie tolerują białka lizyurowego.

Interakcje

Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny przy tej kombinacji

Suplementy wapnia wchodzą w interakcje z lizyną

Lizyna może zwiększać wchłanianie wapnia przez organizm. Przyjmowanie wapnia wraz z lizyną może zwiększyć ilość wapnia w organizmie. Unikaj przyjmowania dużych ilości wapnia i lizyny w tym samym czasie.

Lizyna
3 (60%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here