Oscillococcinum

Oscillococcinum jest marką homeopatyczną wytwarzaną przez Boiron Laboratories. Podobne produkty homeopatyczne znajdują się w innych markach.

Produkty homeopatyczne są ekstremalnymi rozcieńczeniami niektórych składników aktywnych. Są one często tak rozcieńczone, że nie zawierają aktywnego leku. Produkty homeopatyczne są dopuszczone do sprzedaży w USA ze względu na przepisy uchwalone w 1938 roku, sponsorowane przez lekarza homeopatycznego, który był również senatorem. Prawo nadal wymaga, aby amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwalała na sprzedaż produktów wymienionych w Farmakopei Homeopatycznej Stanów Zjednoczonych. Jednak preparaty homeopatyczne nie mają takich samych standardów bezpieczeństwa i skuteczności jak leki konwencjonalne.

Oscillococcinum stosuje się w objawach przeziębienia, grypy i grypy H1N1 (świń).

Jak działa?

Oscillococcinum jest produktem homeopatycznym. Homeopatia to system medycyny ustanowiony w XIX wieku przez niemieckiego lekarza imieniem Samuel Hahnemann. Jego podstawowe zasady to “podobne smakołyki” i “wzmacnianie przez rozcieńczenie”. Na przykład w homeopatii grypa byłaby traktowana z ekstremalnym rozcieńczeniem substancji, która zwykle powoduje grypę, gdy jest przyjmowana w dużych dawkach. Francuski lekarz odkrył oscillococcinum podczas badania hiszpańskiej grypy w 1917 roku. Mylił się jednak, że jego “oscypłoty” były przyczyną grypy.

Praktycy homeopatii uważają, że bardziej rozcieńczone preparaty są silniejsze. Wiele preparatów homeopatycznych jest tak rozcieńczonych, że zawierają niewiele lub nie zawierają żadnego aktywnego składnika. W związku z tym nie oczekuje się, że większość produktów homeopatycznych będzie działała jak narkotyk lub ma interakcje z innymi lekami lub inne szkodliwe skutki. Wszelkie korzystne efekty są kontrowersyjne i nie można ich wytłumaczyć obecnymi metodami naukowymi.

Rozcieńczenia od 1 do 10 oznaczone są “X.” Tak więc rozcieńczenie 1X = 1:10 lub 1 część substancji czynnej w 10 częściach wody; 3X = 1: 1000; 6X = 1: 1 000 000. Rozcieńczenia od 1 do 100 oznaczone są “C.” Tak więc rozcieńczenie 1C = 1: 100; 3C = 1: 1 000 000. Rozcieńczenia 24X lub 12C lub więcej zawierają zero cząsteczek oryginalnego aktywnego składnika. Oscillococcinum rozcieńcza się do 200C.

Zastosowania i skuteczność

Niewystarczające dowody na

Grypa. Nie ma wiarygodnych dowodów na to, że przyjmowanie oscillococcinum może zapobiegać grypie. Jednak u osób z objawami grypy istnieją pewne dowody na to, że oscillococcinum może pomóc ludziom szybciej opanować grypę, ale tylko o 6 lub 7 godzin. To może nie mieć większego znaczenia. Wiarygodność tego stwierdzenia jest również wątpliwa z powodu wad projektu badawczego i nastawienia związanego z firmą wytwarzającą produkt.
Przeziębienie.
Grypa H1N1 (świńska).

Potrzebne są dalsze dowody, aby ocenić oscyklokcinę dla tych zastosowań.

Literatura:

Casanova, P. and Gerard, R. Results of three years of randomised, multicentre studies on Oscillococcinum/placebo 
Chirumbolo S. More on the clinical usefulness of Oscillococcinum. Eur J Intern Med. 2014 Jun
Chirumbolo S. Oscillococcinum®: Misunderstanding or biased interest? Eur J Intern Med. 2014 Mar
Mathie RT, Frye J, Fisher P. Homeopathic Oscillococcinum® for preventing and treating influenza and influenza-like illness. Cochrane Database Syst Rev. 2015 Jan 

Oscillococcinum
Oceń Artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here