Vibin Mini
Preparat należy do grupy dwuskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych do stosowania doustnego. Zawiera syntetyczne hormony sterydowe: etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów).
Jeśli formularz medyczny wypełnisz teraz to, otrzymasz e-Receptę do 3 opakowań SMSem w przeciągu 1 godzin w ramach porady kosztującej 70 zł.
Otrzymaną e-Receptę zrealizujesz na terenie całej Polski i w każdej aptece.
Wypełnij formularz do e-Recepty >
Pracujemy Codziennie. Zadzwoń 505 94 02 01
Porada Online wraz E-Receptą w 3 krokach:
- Wypełnij ankietę medyczną.
- Lekarz na podstawie ankiety wystawi E-Receptę i dostarczy Tobie ją SMSem na telefon.
- Udajesz się do apteki i realizujesz receptę.
Preparat należy do grupy dwuskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych do stosowania doustnego. Zawiera syntetyczne hormony sterydowe: etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Jest to tzw. preparat jednofazowy, co oznacza, że każda tabletka zawiera stałą ilość etynyloestradiolu i drospirenonu (w odróżnieniu od tabletek wielofazowych o zmiennej zawartości hormonów w kolejno przyjmowanych tabletkach).
Spis Treści
Jak działa Vibin Mini?
Działanie wszystkich dwuskładnikowych doustnych środków antykoncepcyjnych obejmuje kilka mechanizmów:
• zatrzymują dojrzewanie pęcherzyków Graafa i hamują owulację
• zmieniają właściwości endometrium (błony śluzowej) macicy, co w przypadku gdy pomimo stosowania preparatu dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy (tzw. implantację) i powoduje, że ludzki zarodek obumiera w ciągu kilku dni
• zmieniają właściwości śluzu szyjki macicy, który utrudnia migrację plemników
• zmniejszają perystaltykę jajowodów.
Drospirenon jest szybko i niemal całkowicie wchłaniany. Po podaniach wielokrotnych maksymalne stężenie w stanie stacjonarnym występuje po około 8 dniach od rozpoczęcia stosowania. Podlega szybkiemu metabolizmowi, główne metabolity powstają bez udziału układu enzymatycznego cytochromu P450. Wydalany z kałem i moczem, przede wszystkim w postaci metabolitów. Etynyloestradiol jest szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego. Całkowicie metabolizowany, wydalany z kałem i moczem, wyłącznie w postaci metabolitów.
Przeciwwskazania
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować w przypadku niżej wymienionych stanów:
występowanie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub ryzyko jej wystąpienia:
– czynna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (leczona lekami przeciwzakrzepowymi) lub przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (np. zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna)
– znana dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (np. oporność na aktywne białko C [w tym czynnik V Leiden], niedobór antytrombiny III, niedobór białka C, niedobór białka S)
– rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem
– duże ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wskutek występowania wielu czynników ryzyka
• występowanie tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych lub ryzyko ich wystąpienia:
– czynne tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (np. zawał serca) lub stany, które mogą być pierwszym objawem takich zaburzeń (np. dławica piersiowa)
– choroby naczyń mózgowych (czynny lub przebyty udar albo objawy zwiastunowe w wywiadzie, np. przemijający napad niedokrwienny)
– stwierdzona dziedziczna lub nabyta skłonność do występowania tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych np. hiperhomocysteinemia i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych (przeciwciała antykardiolipinowe, antykoagulant toczniowy)
– migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
– duże ryzyko zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tętnic z powodu występowania wielu czynników ryzyka lub występowania jednego z poważnych czynników ryzyka, takich jak: cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia
• ciężka lub ostra niewydolność nerek
• występująca obecnie lub w przeszłości ciężka choroba wątroby (do czasu normalizacji parametrów czynności wątroby)
• obecne lub przebyte nowotwory wątroby (łagodne lub złośliwe)
• rozpoznane lub podejrzewane nowotwory narządów rodnych lub piersi zależne od wpływu hormonów płciowych
• krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie
• ciąża lub jej podejrzenie.
Jeżeli, którykolwiek z wyżej wymienionych stanów wystąpi po raz pierwszy podczas stosowania preparatu, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem.
Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu równolegle z następującymi lekami: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir.
Dawkowanie
Preparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. W każdym opakowaniu znajduje się 21 różowych tabletek zawierających substancje czynne oraz 7 tabletek białych niezawierających substancji czynnych (tabletki placebo). Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Tabletki stosuje się codziennie, o stałej porze, 1 tabletkę na dobę przez kolejnych 28 dni (w kolejności wskazanej na opakowaniu).
Krwawienie rozpoczyna się zwykle 2–3 dni po rozpoczęciu stosowania tabletek placebo (ostatni rząd tabletek) i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia następnego opakowania. Przyjmowanie tabletek z następnego opakowania rozpoczyna się następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania, nawet jeśli krwawienie z odstawienia jeszcze trwa. Szczegółowe informacje dotyczące podawania i modyfikacji dawkowania znajdują się w materiałach producenta (ulotka dla pacjenta).
Skuteczność antykoncepcji zależy od regularności stosowania, a także od prawidłowego wchłaniania (zaburzenia przewodu pokarmowego, takie jak np. biegunka czy wymioty, mogą wpływać na dostępność biologiczną substancji czynnych preparatu) oraz od potencjalnych interakcji z innymi preparatami przyjmowanymi równolegle. Pominięcie dawki, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i stosowanie innych leków może zmniejszać skuteczność antykoncepcji. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.