Biotyna (Witamina B7)

Biotyna jest witaminą. Występuje w niewielkich ilościach w wielu produktach spożywczych, takich jak jajka, mleko lub banany.

Biotyna jest powszechnie stosowana do wypadania włosów, łamliwych paznokci, uszkodzeń nerwów i wielu innych schorzeń.

Jak działa Biotyna?

Biotyna jest ważnym składnikiem enzymów w organizmie, które rozkładają pewne substancje, takie jak tłuszcze, węglowodany i inne.

Nie ma dobrego testu laboratoryjnego do wykrywania niskiego poziomu biotyny, więc ten stan jest zwykle identyfikowany przez jego objawy, które obejmują przerzedzenie włosów (często z utratą koloru włosów) i czerwoną łuszczącą się wysypkę wokół oczu, nosa i ust . Inne objawy obejmują depresję, zmęczenie, halucynacje i mrowienie rąk i nóg. Istnieją dowody na to, że cukrzyca może powodować niski poziom biotyny.

Zastosowania i skuteczność

Prawdopodobnie skuteczne dla

Niedobór biotyny. Przyjmowanie biotyny może pomóc w obniżeniu poziomu biotyny we krwi. Może również zapobiegać nadmiernemu obniżaniu poziomu biotyny we krwi. Niski poziom biotyny we krwi może powodować przerzedzenie włosów i wysypkę wokół oczu, nosa i ust. Inne objawy to depresja, brak zainteresowania, halucynacje i mrowienie rąk i nóg. Niski poziom biotyny może wystąpić u osób w ciąży, które otrzymywały długoterminowe karmienie przez zgłębnik, które są niedożywione, które przeszły szybką utratę wagi lub które mają określony stan dziedziczny. Palenie papierosów może również powodować niski poziom biotyny we krwi.

Prawdopodobnie nieskuteczne dla

Wysypka skórna u niemowląt (łojotokowe zapalenie skóry). Przyjmowanie biotyny nie poprawia wysypki u niemowląt.

Niewystarczające dowody na

Wypadanie włosów. Przyjmowanie biotyny i cynku doustnie oraz stosowanie kremu steroidowego na skórę może pomóc zmniejszyć utratę włosów.
Dziedziczne zaburzenie zwane chorobą podstawną zwojową biotyna-tiamina. Ludzie z tym stanem doświadczają epizodów zmienionego stanu psychicznego i problemów z mięśniami. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie biotyny z tiaminą nie zapobiega tym epizodom lepiej niż przyjmowanie samej tiaminy. Ale kombinacja może skrócić czas trwania epizodów, gdy się pojawią.
Kruche paznokcie i paznokcie. Przyjmowanie biotyny doustnie przez okres do roku może zwiększyć grubość paznokci i paznokci u osób z łamliwymi paznokciami.
Cukrzyca. Niektóre wczesne badania pokazują, że przyjmowanie biotyny wraz z chromem może obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Jednakże przyjmowanie samej biotyny nie poprawia poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą.
Ból nerwu cukrzycowego. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie biotyny doustnie lub przyjmowanie jej jako zastrzyk może zmniejszyć ból nerwu w nogach osób z cukrzycą.
Skurcze mięśni związane z dializą. Ludzie otrzymujący dializę mają skurcze mięśni. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie biotyny doustnie może zmniejszyć skurcze mięśni u tych osób.
Stwardnienie rozsiane. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie biotyny o wysokiej dawce może poprawić widzenie i zmniejszyć częściowy paraliż u niektórych osób ze stwardnieniem rozsianym.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić biotynę dla tych zastosowań.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Biotyna jest bezpieczna dla większości osób przyjmowana doustnie lub w przypadku jej stosowania na skórę jako produkty kosmetyczne zawierające 0,0001% do 0,6% biotyny. Biotyna jest dobrze tolerowana, gdy jest stosowana w zalecanych dawkach.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: Biotyna jest bezpieczna w przypadku stosowania w zalecanych dawkach podczas ciąży i karmienia piersią.

Dzieci: Biotyna jest bezpieczna przy przyjmowaniu doustnym i stosownie.

Wrodzona choroba, w której organizm nie może przetwarzać biotyny (niedobór biotynidazy): Osoby z tym stanem mogą potrzebować dodatkowej biotyny.

Dializa nerkowa: Osoby otrzymujące dializę nerkową mogą potrzebować dodatkowej biotyny. Skontaktuj się z lekarzem.

Palenie: Osoby palące mogą mieć niski poziom biotyny i mogą potrzebować suplementów biotyny.

Testy laboratoryjne: Przyjmowanie suplementów biotyny może zakłócać wyniki wielu różnych badań laboratoryjnych krwi. Biotyna może powodować fałszywie wysokie lub fałszywie niskie wyniki testu. Może to prowadzić do nieudanych lub nieprawidłowych diagnoz. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu suplementów z biotyną, zwłaszcza jeśli wykonywane są badania laboratoryjne, ponieważ może zajść potrzeba przerwania przyjmowania biotyny przed badaniem krwi. Większość multiwitamin zawiera niskie dawki biotyny, co nie powinno wpływać na wyniki badań krwi, ale należy porozmawiać z lekarzem, aby się upewnić.

Biotyna (Witamina B7)
5 (100%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here