Inozytol (Witamina B8)

Inozytol jest substancją podobną do witaminy. Występuje w wielu roślinach i zwierzętach. Jest również produkowany w ludzkim ciele i może być wytwarzany w laboratorium. Inozytol można znaleźć w wielu postaciach (zwanych izomerami). Najbardziej powszechnymi postaciami są mioinozytol i D-chiro-inozytol.

Niektóre osoby przyjmują inozytol doustnie, zaburzenia nerwowe spowodowane cukrzycą, cukrzycę zdiagnozowaną w czasie ciąży (cukrzyca ciążowa), leczenie zaburzenia zwanego zespołem metabolicznego i stany związane z menopauzą i zespołem policystycznych jajników (PCOS), w tym niewydolność owulacyjna, wysoka krew ciśnienie, wysokie triglicerydy i wysoki poziom testosteronu. Jest również stosowany w depresji, schizofrenii, autyzmie, chorobie Alzheimera, zaburzeniu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym, zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych (OCD), kompulsywnym pociąganiu za włosy (trichotillomanii), lęku napadowym, po stresie pourazowym i zaburzenia lękowe, ale istnieją ograniczone dowody naukowe potwierdzające te zastosowania.

Lek przyjmuje się również doustnie, aby zapobiec powikłaniom w czasie ciąży, takim jak wady wrodzone cewki nerwowej (wady wrodzone, które obejmują mózg i rdzeń kręgowy) oraz w zapobieganiu niepożądanym działaniom leku zwanego litem.

Inozytol jest podawany doustnie lub dożylnie (przez IV) wcześniakom z ostrym zespołem niewydolności oddechowej.

Jak działa Inozytol?

Inozytol może balansować pewne substancje chemiczne w organizmie, aby ewentualnie pomóc w stanach psychicznych, takich jak zaburzenie paniczne, depresja i zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Może również pomóc w lepszym działaniu insuliny. Może to pomóc w stanach, takich jak zespół policystycznych jajników lub cukrzyca podczas ciąży.

Zastosowania i skuteczność?

Prawdopodobnie skuteczne dla

Cukrzyca w czasie ciąży (cukrzyca ciążowa). Przyjmowanie w okresie ciąży pewnego rodzaju inozytolu, zwanego myo-inozytolem i kwasem foliowym, wydaje się zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy w czasie ciąży o 60% do 92% u kobiet zagrożonych. Niższe dawki inozytolu przyjmowane bez kwasu foliowego nie wydają się działać.
Skutki uboczne powodowane przez lit. Przyjmowanie inozytolu doustnie wydaje się poprawiać łuszczycę, stan skóry powodowany przez lit. Ale nie pomaga łuszczycy osobom, które nie przyjmują litu. Inozytol nie wydaje się poprawiać innych skutków ubocznych powodowanych przez lit.
Syndrom metaboliczny. Przyjmowanie inozytolu z kwasem alfa-liponowym lub bez niego wydaje się poprawiać oporność na insulinę, poziom cholesterolu i triglicerydów oraz ciśnienie krwi u kobiet po menopauzie z zespołem metabolicznym.
Zaburzenie lękowe. Inozytol wykazuje pewną obietnicę opanowania ataków paniki i strach przed miejscami publicznymi lub otwartymi przestrzeniami (agorafobią). Jedno z badań wykazało, że inozytol jest tak samo skuteczny jak lek na receptę. Zanim jednak uda się udowodnić skuteczność ataku paniki, konieczne są większe badania kliniczne.
Zaburzenie jajników znane jako zespół policystycznych jajników (PCOS). Przyjmowanie określonych form inozytolu (D-chiro-inozytolu lub mio-inozytolu) doustnie wydaje się obniżać poziom trójglicerydów i testosteronu, umiarkowanie obniżać ciśnienie krwi i poprawiać funkcję jajników u kobiet z nadwagą lub otyłością z zespołem policystycznych jajników. Myoinozytol może być równie skuteczny jak metformina na receptę. Niektóre badania pokazują również, że przyjmowanie dwóch form inozytolu razem poprawia owulację lepiej niż sam D-chiro-inozytol. Ponadto kombinacja wydaje się poprawiać ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i poziomy insuliny we krwi lepiej niż przy stosowaniu samego mio-inozytolu.
Problem z oddychaniem u wcześniaków znany jako “zespół ostrej niewydolności oddechowej”. Podawanie inozytolu dożylnie (przez IV) wcześniakom z zespołem zaburzeń oddechowych wydaje się poprawiać oddychanie. Ponadto, podawanie tych dzieci inozytolu doustnie lub dożylnie (przez IV) wydaje się zmniejszać ryzyko zgonu, ryzyko rozwoju stanu, który może spowodować ślepotę lub ryzyko krwawienia w mózgu.

Prawdopodobnie nieskuteczne dla

Choroba Alzheimera. Przyjmowanie inozytolu doustnie nie poprawia objawów choroby Alzheimera.
Stany lękowe. Przyjmowanie inozytolu doustnie nie poprawia nasilenia objawów lękowych.
Autyzm. Przyjmowanie inozytolu doustnie nie poprawia objawów autyzmu.
Depresja. Większość badań pokazuje, że inozytol nie poprawia objawów depresji. Podczas gdy niektóre wczesne badania pokazują, że osoby z depresją otrzymujące inozytol przez 4 tygodnie mogą ulec poprawie na początku, po pewnym czasie wydają się pogarszać. Istniało również pewne oczekiwanie, że inozytol może sprawić, że leki przeciwdepresyjne zwane SSRI działają lepiej. Jednak dotychczasowe badania nie wykazały, że jest to prawdą.
Schizofrenia. Przyjmowanie inozytolu doustnie nie poprawia objawów schizofrenii.

Prawdopodobnie nieskuteczny dla

Problemy nerwowe spowodowane cukrzycą. Przyjmowanie inozytolu doustnie nie poprawia objawów bólu nerwu spowodowanego cukrzycą.

Niewystarczające dowody na

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Wczesne badania pokazują, że inozytol może nie pomóc w poprawie objawów ADHD.
Choroba afektywna dwubiegunowa. Wczesne badania u dzieci z zaburzeniem dwubiegunowym pokazują, że przyjmowanie inozytolu z pewnym kwasem tłuszczowym omega-3 poprawia objawy manii i depresji.
Cukrzyca. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie kombinacji kwasu foliowego i postaci inozytolu, zwanego D-chiro-inozytolem, zmniejsza stężenie glukozy we krwi bardziej niż samo przyjmowanie kwasu foliowego u osób z nadwagą z cukrzycą typu I.
Rak płuc. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie inozytolu nie odwraca wzrostu komórek przedrakowych u osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka płuc.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD). Istnieją pewne dowody na to, że osoby z OCD, które przyjmują inozytol doustnie przez 6 tygodni, doświadczają poprawy objawów OCD. Jednak inozytol nie wydaje się poprawiać objawów OCD u osób już leczonych lekami zwanymi selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny.
Zespół stresu pourazowego (PTSD). Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie inozytolu doustnie nie poprawia stresu u osób z PTSD.
Powikłanie związane z ciążą. Przyjmowanie pewnej formy inozytolu (izomer mio-inozytolu) oraz kwasu foliowego doustnie w czasie ciąży wydaje się zmniejszać liczbę dzieci ważących więcej niż 8 funtów 13 uncji przy urodzeniu. Jednak połączenie nie wydaje się obniżać wysokiego ciśnienia krwi podczas ciąży, ryzyko porodu przedwczesnego, częstości cięcia cesarskiego lub ryzyka, że ​​dziecko będzie miało pewien problem z oddychaniem po porodzie.
Kompulsywne wyrywanie włosów (trichotillomania). Przyjmowanie inozytolu doustnie nie poprawia objawów kompulsywnego owłosienia.
Rak.
Wzrost włosów.
Wysoki cholesterol.
Problemy z metabolizowaniem tłuszczu.
Problemy ze snem (bezsenność).

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić inozytol dla tych zastosowań.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Inozytol jest bezpieczny dla większości osób dorosłych przyjmowany doustnie. Może powodować nudności, ból brzucha, zmęczenie, ból głowy i zawroty głowy.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Dzieci: Inozytol jest bezpieczny gdy przyjmuje się go doustnie przez krótki okres (do 12 tygodni) u dzieci w wieku 5-12 lat. Jest również bezpieczny w przypadku stosowania w szpitalu u wcześniaków z ostrym zespołem niewydolności oddechowej.

Ciąża i karmienie piersią: Inozytol jest najbardziej bezpieczny, gdy przyjmuje się go doustnie w czasie ciąży. Niewiele wiadomo o stosowaniu inozytolu podczas karmienia piersią. Pozostań przy bezpiecznej stronie i unikaj używania.

Choroba afektywna dwubiegunowa: Istnieje obawa, że ​​zażywanie zbyt dużej ilości inozytolu może pogłębić zaburzenia dwubiegunowe. Jest raport o mężczyźnie z kontrolowanym zaburzeniem dwubiegunowym wysyłanym do szpitala z ekstremalnym pobudzeniem i impulsywnością (manią) po wypiciu kilku puszek napoju energetycznego zawierającego inozytol, kofeinę, taurynę i inne składniki (Red Bull Energy Drink) w ciągu okres 4 dni. Nie wiadomo, czy jest to związane z inozytolem, kofeiną, tauryną, innym składnikiem lub kombinacją składników.

Cukrzyca: Inozytol może obniżać poziom cukru we krwi i hemoglobiny A1c. Obserwuj objawy niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) i dokładnie monitoruj poziom cukru we krwi, jeśli masz cukrzycę i stosujesz inozytol.

Literatura:

Colodny L, Hoffman RL. Inositol–clinical applications for exogenous use. Altern Med Rev 1998
Fux M, Levine J, Aviv A, Belmaker RH. Inositol treatment of obsessive-compulsive disorder. Am J Psychiatry 1996
Harwood AJ. Lithium and bipolar mood disorder: the inositol-depletion hypothesis revisited. Mol Psychiatry 2005
Levine J, Aviram A, Holan A, et al. Inositol treatment of autism. J Neural Transm 1997
Nordio M, Proietti E. The combined therapy with myo-inositol and D-chiro-inositol reduces the risk of metabolic disease in PCOS overweight patients compared to myo-inositol supplementation alone. Eur Rev Med Pharmacol Sci 2012
Shaldubina A, Stahl Z, Furszpan M, et al. Inositol deficiency diet and lithium effects. Bipolar Disord 2006
Zheng X, Liu Z, Zhang Y, et al. Relationship Between Myo-Inositol Supplementary and Gestational Diabetes Mellitus: A Meta-Analysis. Medicine (Baltimore). 2015

Inozytol (Witamina B8)
4.5 (90%) 2 głos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here