Ciasto marchewkowe, czyli zdrowy deser.

Ciasto marchewkowe z pewnością przypadnie do gustu nawet największym łasuchom. Jest zdrowsze od większości wypieków, a wzbogacone o różne dodatki może dostarczyć organizmowi wartościowych składników. Oczywiście nie bez znaczenia są produkty użyte do jego stworzenia, więc jeżeli zależy nam na wersji light warto cukier zamienić na słodzik, a poprzez dodanie bakalii dodać mu odrobiny zdrowego tłuszczu.

Ciasto marchewkowe – jak sama nazwa wskazuje – powstaje na bazie marchewki. Dodatki natomiast są praktycznie nieograniczone. Wszystko to, co nam smakuje, może się znaleźć w cieście marchewkowym w postaci dodatków do samego ciasta, polewy czy elementów dekoracyjnych.

Zanim jednak przejdziemy do tego pysznego deseru warto dowiedzieć się co tak naprawdę sprawia, że marchew jest taka wyjątkowa.

Historia ciasta marchewkowego

Ciasto marchewkowe było wypiekane już w średniowieczu. Cukier w tych czasach był drogi, a marchewka zawiera go znacznie więcej niż inne warzywa (oprócz buraka cukrowego). Szczególnie popularne stało się w Wielkiej Brytanii podczas II Wojny światowej, kiedy to były problemy z żywnością.

W latach 60 w USA rozpoczęła się moda na ciasto marchewkowe. Ciasto pokochali amerykanie i błyskawicznie ciasto opanowało kafejki i restauracje.

Skład marchwi

Marchew to popularne warzywo, które występuje aż w 60 gatunkach. Warzywo to aż z 90 % składa się z wody, dzięki czemu ma doskonałe właściwości dla ludzkiego organizmu. Zawiera ona cenne karotenoidy, które są niezbędne dla zachowania zdrowej skóry. Dodatkowo jest bogatym źródłem błonnika, potasu, wapnia, sodu, magnezu i żelaza. Zawiera również siarkę, miedź, fosfor, kobalt oraz mangan. Oprócz wymienionych minerałów marchew jest także skupiskiem witamin z grupy B, witaminy A tzw. beta karotenu (niezbędnej do prawidłowego wzrostu oraz pozwala na zachowanie dobrej ostrości widzenia), witaminy C, E, H, K oraz PP, a także flawonoidów, alkaloidów, pektyn oraz kwasu foliowego (niezwykle ważnego dla kobiet planujących ciążę bądź będących w ciąży).

Właściwości lecznicze marchwi

Marchew oprócz tego, że dostarcza organizmowi niezbędnych składników mineralnych również poprawia gospodarkę wodno-węglowodanową. Nawilża organizm od środka oraz polepsza trawienie, łagodzi dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe (w tym również biegunki), wpływając na wytwarzanie kwasu mlekowego. Marchew pomocna jest również w zaburzeniach przemiany materii. Dodatkowo zalecana jest w problemach z drogami moczowymi, w zakażeniach pasożytami czy osobom cierpiącym na cukrzycę. Marchew pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi – szczególnie polecana osobom z nadciśnieniem tętniczym czy miażdżycą – a także wspomaga proces usuwania toksyn z organizmu. Marchew wykorzystywana jest do walki z oparzeniami oraz odmrożeniami. Łagodzi objawy reumatyzmu, astmy, zapobiega powstawaniu anemii. Polecana jest również matkom karmiącym, u których pojawiają się problemy z produkcją mleka.
Główny składnik marchwi, z którego to warzywo słynie, to beta-karoten, który posiada wiele cennych właściwości, m.in.:

  • hamuje działanie związków rakotwórczych, zmniejszając ryzyko wystąpienia nowotworu,
  • wzmacnia odporność,
  • działa oczyszczająco, jest antyoksydantem,
  • poprawia koloryt skóry,
  • poprawia wzrok i zapewnia ostrość widzenia,
  • obniża poziom cholesterolu, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.

Właściwości kosmetyczne marchwi

Marchew, z uwagi na swój skład, ma szerokie zastosowanie w kosmetologii. Jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do opalania lub też do pielęgnacji skóry po opalaniu (pomaga dłużej cieszyć się letnią opalenizną). Dodatkowo marchew często ma swoje zastosowanie przy produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Poprawia koloryt skóry, ujednolica go i eliminuje przebarwienia pojawiające się na twarzy. Dodatkowo ujędrnia, nawilża, odświeża oraz działa przeciwzmarszczkowo. Jej właściwości oczyszczające szczególnie przydatne są do walki z trądzikiem.

Marchew można zastosować na wiele sposobów. Można ją spożywać w postaci soku czy pulpy, przygotowywać z niej wywar lub też w wersji szczególnie przyjemnej dla naszego podniebienia czyli w postaci ciasta marchewkowego. Spożywanie tego właśnie ciasta, przygotowanego oczywiście na bazie zdrowych i zbilansowanych składników, to przyjemne z pożytecznym. Dostarczamy naszemu organizmowi cennych minerałów zawartych w marchwi, a gdy ciasto wzbogacimy o zdrowe tłuszcze tkj. orzechy czy żurawinę, dodatkowo odżywimy się. Kawałek takiego ciasta spokojnie może być zdrową przekąską w ciągu dnia lub też pysznym deserem. Z marchwi można również przygotować mniejsze babeczki tzw. na jeden raz, dzięki czemu ciasto marchewkowe można dać np. dziecku do szkoły. Ciasto marchewkowe będzie również doskonałym pomysłem na wzbogacenie urodzinowego czy też świątecznego stołu.

3.7/5 - (3 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here