Erytrytol

Ostatnio wszelkiego rodzaju zamienniki dla zwykłego, białego cukru zyskują na znaczeniu. Moda na zdrowy styl życia wręcz wymusza na nas korzystanie z tego, co powszechnie uważane jest za zdrowe. Czy faktycznie popularne słodziki, takie jak erytrytol, są bezpieczne dla naszego zdrowia i spełniają swoje zadanie? Jakie są właściwości i zastosowanie erytrytolu?

Erytrytol – co to takiego?

Erytrytol (inaczej nazywany erytrytem) to organiczny związek chemiczny, należący do grupy alkoholi wielowodorotlenowych (polioli). Erytrytol jest substancją słodzącą, która dodawana jest do żywności w celu nadania produktom słodkiego smaku, przypominającego zwykły biały cukier. Obecność erytrytolu w danym produkcie można rozpoznać po przypisanym mu oznaczeniu – E968. W Europie erytrytol jest dostępny w sprzedaży od 2006 roku, w Polsce ok. 2008 roku, a jego popularność stale wzrasta. Ten zamiennik cukru występuje naturalnie w algach morskich, porostach, pyłkach kwiatowych, niektórych grzybach i owocach (np. melony, gruszki, winogrona), w kukurydzy, winie oraz sosie sojowym. Erytrytol występuje również w niewielkich ilościach w organizmie ludzkim, a dokładniej w tkankach soczewki oka oraz w płynach ustrojowych. Erytrytol jest w stanie nadać żywności 75 % słodyczy w porównaniu z cukrem zwykłym, ale jest od niego mniej kaloryczny. Nadaje się więc do gotowania, pieczenia czy słodzenia potraw oraz napojów. Wszyscy wiemy jak szkodliwy jest biały cukier, który zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca, próchnicy zębów, a nawet problemów skórnych. Biały cukier również uzależnia od siebie co sprawia, że niezwykle trudno z niego zrezygnować, jeśli nie mamy odpowiednich zamienników. Takim właśnie zamiennikiem jest erytrytol, który pozwala nadal cieszyć się słodkim smakiem produktu, ale jednocześnie nie wpływa tak dewastująco na ludzki organizm. Indeks glikemiczny erytrytolu znajduje się nieco powyżej zera, a jego kaloryczność jest niezwykle niska. Erytrytol również nie powoduje skoków cukru czy nie wywołuje reakcji insulinowej czyli nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Dodatkową zaletą erytrytolu jest to, że nie wywołuje on próchnicy zębów. Erytrytol jest uzyskiwany w procesie fermentacji enzymatycznej skrobi czyli z pszenicy oraz kukurydzy. Można go również pozyskać z gliceryny przy użyciu drożdży i grzybów.

Właściwości erytrytolu

Erytrytol to popularny słodzik, który świetnie zastępuje biały cukier, tworząc potrawy mniej kalorycznymi i zdrowszymi. Wyglądem przypomina on zwykły cukier, również ma formę kryształków, ale jest odrobinę mniej słodki od popularnego cukru (70-75 % słodyczy), nie pozostawia on również dziwnego posmaku. Kaloryczność erytrytolu jest niezwykle niska – 1 gram tego słodziku zawiera jedynie 0,2-0,5 kcal. Kolejną zaletą erytrytolu jest jego niemalże zerowy indeks glikemiczny, przez co ta substancja nie wywołuje nagłych skoków cukru, nie podnosi poziomu glukozy we krwi, co sprawia, że mogą go spożywać osoby chorujące na cukrzycę. Erytrytol to związek, który szybko ulega krystalizacji i dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Do najważniejszych właściwości erytrytolu należą:

  1. Niska kaloryczność.
  2. Niemalże zerowy indeks glikemiczny.
  3. Ograniczanie rozwoju próchnicy.
  4. Działanie antyoksydacyjne.
  5. Doskonały dla diabetyków, wegetarianów czy wegan.

Erytrytol a zdrowie

Erytrytol jest uważany za nieszkodliwą substancję słodzącą, która może być również stosowana przez diabetyków. Czy aby na pewno erytrytol jest bezpieczny dla zdrowia i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych? Jakie są bezpieczne dawki tego słodziku?

Erytrytol należy do grupy polialkoholi, dla których dzienna dopuszczalna dawka nie została określona. Nie oznacza to jednak, że można go spożywać zupełnie bez ograniczeń. Zbyt duże ilości polialkoholi mogą doprowadzić do niepożądanych skutków ubocznych tkj.:

  • problemy trawienne w tym biegunki, wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • efekt przeczyszczający.

Erytrytol jest jednak uważany za wyjątek, bo owszem może wywoływać wyżej wymienione dolegliwości, ale jego dawka w tym przypadku musiałaby być min. dwa razy wyższa (ponad 50 g) niż innych słodzików. Erytrytol jest bezpieczny dla dzieci, ale oczywiście w odpowiednich dawkach. Jego bezpieczeństwo zostało potwierdzone w 2003 roku przez Naukowy Komitet ds. Żywności dopuszczając go do użytku. Można go dodawać do wody smakowej, mleka, wyrobów mlecznych, soków owocowych, ale w ilości nie większej niż 2,5 % danego produktu. Większość erytrytolu, który spożywamy, jest wydalana z organizmu, w ciągu doby od spożycia, wraz z moczem (ok. 90 %). Erytrytol jest więc bezpieczniejszy niż podobne mu substancje tkj. np. ksylitol.

Zalety erytrytolu:

  • nie powoduje uzależnienia,
  • nie wywołuje próchnicy zębów,
  • nie podnosi poziomu glukozy we krwi,
  • nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych tkj. efekt przeczyszczający,
  • dobrze się wchłania w jelicie cienkim i jest wydalany wraz z moczem niemalże w 90 %, tylko 10 % trafia do jelita grubego,
  • ma działanie antyoksydacyjne – eliminuje szkodliwe wolne rodniki,
  • jest niskokaloryczny,
  • ma niemalże zerowy indeks glikemiczny i insulinowy,
  • jest zdrowy i bezpieczny dla organizmu,
  • pozytywnie działa na organizm osób z cukrzycą – poprawia elastyczność tętnic, zwiększa przepływ przez włosowate naczynia krwionośne, chroni śródbłonek naczyń krwionośnych w czasie hiperglikemii.

Zastosowanie erytrytolu

Erytrytol jest zamiennikiem dla zwykłego cukru, który jest dodatkiem do żywności. Można go z powodzeniem dodawać do napojów oraz deserów o obniżone wartości kalorycznej. Erytrytol oprócz słodkiego smaku ma również inne właściwości: zagęszcza i wiąże, jest więc wykorzystywany do produkcji galaretek, sosów czy zupek w proszku.

Jest również chętnie stosowany przez osoby, które się odchudzają, chorują na cukrzyce czy po prostu chcą prowadzić zdrowy styl życia. Oprócz szerokiego zastosowania w przemyśle spożywczym, erytrytol jest również wykorzystywany do produkcji kosmetyków. Jest zamiennikiem dla gliceryny. W przemyśle chemicznym erytrytol stosuje się przy produkcji tworzyw sztucznych. W przemyśle farmaceutycznym erytrytol stosuje się w formie masy tabletkowej dla osób chorujących na cukrzycę bądź tych, którzy nie tolerują laktozy (stosowany do leków wziewnych). Można nim również płukać jamę ustną w celu usunięcia tzw. płytki nazębnej – stosowany do tego erytrytol ma formę proszku.

Czy każdy może spożywać erytrytol?

Erytrytol jest uznany przez Światową Organizację Zdrowia jako bezpieczny zamiennik dla zwykłego cukru. Teoretycznie można go stosować w dowolnej ilości, ale zawsze lepiej stosować go w rozsądnych dawkach i bacznie obserwować reakcje organizmu. Erytrytolu nie należy jednak podawać dzieciom do 3 roku życia, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Starsze dzieci mogą spokojnie spożywać ok. 15 g erytrytolu – taka dawka jest przez nie tolerowana.

Gdzie można kupić i ile kosztuje erytrytol?

Erytrytol jest dostępny przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością. Jeden kilogram tego słodziku kosztuje od 20 nawet do 50 zł. Na rynku dostępne są również różne połączenia erytrytolu np. ze stewią, które są tańsze.

Przykłady zastosowanie erytryrolu w domowych w zdrowych domowych słodkościach znajdziecie na blogu Przegryzam

4.7/5 - (6 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here