Kasza jaglana – nie tylko dla bezglutenowców

Kasza jaglana jest pozyskiwana z ziarna prosa zwyczajnego. Już w latach 70. Była popularna w krajach zachodnich oraz za oceanem. W Chinach proso, z którego kaszę jaglaną się pozyskuje, należało do 5 świętych i najważniejszych zbóż – obok ryżu czy pszenicy. Kasza jaglana jest powszechnie uważana za zdrową i coraz częściej gości na talerzu. Obecnie do największych producentów kaszy jaglanej należą Indie, Niger, Nigeria, Mali oraz Chiny, natomiast do Polski kasza jaglana trafia zazwyczaj z Rosji oraz Ukrainy. Proso jest również uprawiane w Polsce, głównie w województwie świętokrzyskim oraz lubuskim.  Czy faktycznie kasza jaglana posiada cenne wartości odżywcze i właściwości? Czy warto włączyć ją do jadłospisu?

1Cechy charakterystyczne

Kasza jaglana jest produktem o stosunkowo krótkim czasie przydatności, przez co nie należy jej zbyt długo przechowywać. Prowadzi to do jełczenia tłuszczów zawartych w kaszy, a w efekcie staje się ona gorzka w smaku. Dodatkowo kasza jaglana jest tzw. pochłaniaczem zapachów, a także wilgoci.

Kasza jaglana jest dosyć kaloryczna – 100 g produktu to 378 kcal, ale oprócz tego zawiera:

  • 11 % białka,
  • 4,2 % tłuszczów,
  • 72,9 % węglowodanów, a w tym 8,5 % błonnika
  • 8,7 % wody,

oraz:

  • witaminy B1, B2, B6,
  • minerały: żelazo, miedź.

Kasza jaglana nie zawiera glutenu, więc jest polecana osobom, które stosują dietę bezglutenową.

2Zastosowanie

Kasza jaglana z uwagi na swój skład staje się coraz popularniejsza. Coraz częściej ludzie cierpią na choroby układu pokarmowego: celiakia czy nietolerancja glutenu. Szczególnie dla tych osób kasza jaglana, która nie zawiera glutenu, jest świetnym rozwiązaniem i może stanowić podstawę diety lub stanowić zamiennik dla ryżu, ziemniaków czy makaronu.

Kasza jaglana głównie ma swoje zastosowanie w kuchni. Ma ona charakterystyczny smak, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Jest produktem, który coraz częściej znajduje się w codziennym jadłospisie. Dania i posiłki, które można wzbogacić o kaszę jaglaną praktycznie się nie kończą, bo smakuje ona równie dobrze z mięsem czy na słodko, np w deserach i ciastach. Może być stosowana jako zagęszczacz zup, potrawek albo nadzienie do pierogów czy gołąbków. Z dodatkiem kaszy jaglanej może tworzyć koktajle, desery, może ona być urozmaiceniem praktycznie każdego posiłku.  W Azji czy Afryce kaszy jaglanej używa się nawet do produkcji piwa jaglanego oraz lokalnych napojów: nepalska rakshi czy bałkańska boza.

Kaszę jaglaną przed przygotowaniem warto przelać zimną wodą, aż do momentu, gdy woda będzie czysta lub sparzyć ją gorącą wodą.

3Właściwości zdrowotne

Kasza jaglana posiada wiele cennych właściwości dla zdrowia. Do najważniejszych z nich należą:

  1. Odkwaszanie oraz oczyszczanie organizmu

Kasza jaglana z uwagi na swoje działanie zasadotwórcze pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Dzięki temu organizm jest odkwaszony i oczyszczony z toksyn. Jest ona lekkostrawna, powoduje ocieplenie organizmu od środka. Kasza jaglana również pomocna jest w leczeniu chorób żołądka czy wątroby, a dodatkowo oczyszcza jelita, tym samym wspomagając przemianę materii, obniża poziom kwasów żołądkowych co w efekcie pomaga w leczeniu wrzodów żołądka, zgagi oraz refluksu. Spożywanie kaszy jaglanej pomaga w likwidowaniu wolnych rodników, a tym samym minimalizuje się ryzyko zachorowania na nowotwór.

  1. Obniżanie cholesterolu

Kasza jaglana pozwala ona na uregulowanie poziomu cholesterolu we krwi. Kasza jaglana jest bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają na obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu, a podniesienie poziomu tego dobrego. Jest ona zalecana osobom z problemami układu sercowo-naczyniowego.

  1. Wzmacnianie odporności

Kasza jaglana ogrzewa od środka, jest więc szczególnie zalecana w jesiennych i zimowych miesiącach. Dodatkowo poprawia nastrój co w tych porach roku jest szczególnie potrzebne. Kasza jaglana jest źródłem witaminy E, tryptofanu oraz lecytyny, które odpowiadają za pamięć i koncentrację – jest więc zalecana w okresach napięcia nerwowego oraz osobom uczącym się. Kasza jaglana dodaje energii.

  1. Właściwości upiększające

Kasza jaglana zawiera cenną krzemionkę, która znana jest ze swojego pozytywnego działania na skórę, włosy (wzmacnia je, zapobiega wypadaniu) oraz paznokcie (zapobiega rozdwajaniu, wzmacnia płytkę paznokcia) . Dodatkowo krzem zapobiega odwapnianiu się kości i zwiększa ich mineralizację. Kasza jaglana jest również źródłem witamin z grupy B, żelaza, wapnia, fosforu, potasu.

  1. Jest zalecana jako składnik diety bezglutenowej

Kasza jaglana nie zawiera glutenu, na który coraz więcej osób jest uczulonych, dlatego zalecana jest szczególnie osobom, które nie mają tolerancji na gluten lub chorują na celiakię. Kasza jaglana nie uczula, jest bezpieczna i łatwo się przyswaja.

  1. Działanie antywirusowe, antyzapalne

Kasza jaglana pomaga w pozbyciu się stanów zapalnych błon śluzowych, może być również stosowana w przypadku kataru jako lekarstwo. Pomaga w walce z przeziębieniem, kaszlem, zapaleniem zatok, zmniejsza stany zapalne. Posiada właściwości antygrzybiczne – odkwasza organizm zmieniony pod wpływem drożdżaków.

4Przygotowywanie kaszy jaglanej

Przygotowywanie kaszy jaglanej wymaga wprawy, żeby jej smak był jak najlepszy. Kaszę jaglaną można wcześniej uprażyć przed gotowaniem. Dzięki temu pozwoli ona pozbyć się nadmiaru wilgoci z organizmu, rozgrzeje nas od środka. Kaszę jaglaną można gotować na 2 sposoby, które pozwolą na otrzymanie kaszy:

  • sypkiej – 1 szklankę kaszy jaglanej należy gotować w 2,5 szklankach wody do momentu aż cała woda zostanie wchłonięta. Następnie kaszę należy odstawić najlepiej na ok. godzinę – owiniętą w koc lub kołdrę.
  • Kleistej – 1 szklankę kaszy jaglanej należy wymieszać z odrobiną wody lub mleka, przelać do wrzątku z 3,5 szklanek wody. Kaszę należy gotować przez 30 – 40 minut.

Jeśli nie odpowiada nam lekko gorzkawy smak kaszy jaglanej możemy spróbować namoczyć ją na kilka godzin lub na cała noc w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Nie tylko pozwoli to na pozbycie się goryczki, ale również zniszczy szkodliwe związki tzw. fityniany, które powodują, że składniki mineralne są słabiej przyswajalne przez organizm.

5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here