Kawa

Kawa wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organizmu, a do tego posiada sporo właściwości leczniczych. Jednak trzeba znaleźć równowagę w spożywaniu, gdyż jest nadużywanie posiada sporo efektów ubocznych, a do tego wchodzi z interakcje z wieloma lekami.

Kawa jest najczęściej pita, aby złagodzić psychiczne i fizyczne zmęczenie i zwiększyć czujność psychiczną. Kawa jest również stosowana do zapobiegania chorobie Parkinsona, chorobie Alzheimera, demencji i zaburzeniom poznawczym. Jest również stosowany w celu zapobiegania kamieni żółciowych, dny moczanowej, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów raka.

Kawa jest używana jako lewatywa w leczeniu raka. Lewatywy kawowe są wykorzystywane jako część „Terapii Gersona”. W Terapii Gersona pacjenci chorzy na nowotwory są leczeni kawą kofeinową w formie lewatywy co cztery godziny na dobę. Podczas leczenia ludzie otrzymują dietę wątrobową, warzywa i wiele innych suplementów. Ten rodzaj terapii jest uważany za niedopuszczalną praktykę medyczną w Stanach Zjednoczonych.

Jak kawa wpływa na organizm?

Kawa zawiera kofeinę. Kofeina działa poprzez stymulację ośrodkowego układu nerwowego (OUN), serca i mięśni. Kawa zawiera również inne substancje chemiczne, które mogą przynieść inne korzyści.

Zastosowania i skuteczność

Prawdopodobnie skuteczne dla

Skupienie. Picie kawy i innych napojów zawierających kofeinę w ciągu dnia wydaje się zwiększać skupienia i przejrzyste myślenie. Kofeina może również poprawić czujność po deprywacji snu. Nawet jeden napój kawowy może zmniejszyć zmęczenie i zwiększyć skupienie.

Prawdopodobnie skuteczne dla

Usunięcie jelita grubego. Picie kawy może zmniejszyć ilość czasu przed prawidłową czynnością jelit po usunięciu części okrężnicy.
Zapobieganie zawrotom głowy u osób starszych wywołane niskim ciśnieniem krwi po posiłku (niedociśnienie po posiłku). Picie napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, wydaje się zwiększać ciśnienie krwi u osób w podeszłym wieku, które po posiłku odczuwają zawroty głowy.
Zapobieganie lub opóźnianie choroby Parkinsona. Istnieją dowody na to, że ludzie pijący napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata i cola, mają zmniejszone ryzyko choroby Parkinsona. Co ciekawe, kawa nie pomaga w zapobieganiu chorobie Parkinsona u osób palących papierosy.
Zapobieganie kamieniom żółciowym. Picie napojów zawierających kofeinę, w tym kawy, które dostarczają co najmniej 400 mg kofeiny dziennie, wydaje się zmniejszać ryzyko rozwoju kamieni żółciowych. Im większe spożycie kofeiny, tym mniejsze ryzyko.
Zapobieganie cukrzycy typu 2. Picie kawy z kofeiną lub bezkofeinową wydaje się znacznie zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Wraz ze wzrostem konsumpcji kawy ryzyko zachorowania na cukrzycę spada.

Niewystarczające dowody na

Zmniejszenie ryzyka raka piersi. Niektóre badania sugerują, że picie kawy nie zmniejsza ryzyka raka piersi.
Zmniejszenie ryzyka nowotworów przewodu pokarmowego, w tym raka przełyku, żołądka i jelita grubego. Niektóre badania sugerują, że picie kawy zmniejsza ryzyko niektórych rodzajów nowotworów w przewodzie pokarmowym. Jednak inne badania nie potwierdzają tego.
Rak endometrium. Niektóre badania sugerują, że picie kawy nie zmniejsza ryzyka endometrium w przypadku raka u większości kobiet. Może to jednak mieć niewielki efekt ochronny u kobiet z nadwagą.
Rak płuc. Niektóre badania sugerują, że picie kawy z kofeiną może pomóc w zapobieganiu rakowi płuc, ale inne badania nie zgadzają się. Jest zbyt wcześnie, aby wyciągnąć ostateczne wnioski. Tymczasem niektóre badania sugerują, że picie kawy bezkofeinowej może pomóc w zapobieganiu rakowi płuc.
Dna Moczanowa. Istnieją pewne dowody na to, że zarówno kawa z kofeiną, jak i bezkofeinowa pomagają zapobiegać dnie, ale kawa kofeinowa działa lepiej.
Poprawa myślenia. Istnieją dowody sugerujące, że picie większej ilości kawy przez całe życie może poprawić umiejętności myślenia u kobiet w wieku powyżej 80 lat.
Otyłość. Istnieją sprzeczne badania dotyczące wpływu spożycia kawy na masę ciała u osób z nadwagą lub otyłością. Niektóre badania sugerują, że substancje z kawy, zwane mannooligosacharydami, przez 12 tygodni może pomóc w utracie wagi u mężczyzn, ale nie u kobiet. Wydaje się, że picie ciemnej pieczonej kawy pomaga zmniejszyć spożycie żywności i pomaga w zmniejszeniu masy ciała, podczas gdy lekka palona kawa nie pomaga. Inne badania sugerują, że picie kawy z kofeiną lub bez niej nie pomaga w utracie wagi.
Choroba Alzheimera i inne rodzaje demencji.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić skuteczność kawy do tych zastosowań.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Kawa jest bezpieczna dla większości dorosłych. Picie więcej niż 6 filiżanek dziennie może powodować „kofeinizm” z objawami, takimi jak niepokój lub pobudzenie. Ludzie, którzy piją dużo kawy każdego dnia, mogą potrzebować więcej kawy, aby uzyskać takie same efekty. Mogą także stać się „zależnymi” od kawy do tego stopnia, że ​​powodują objawy odstawienia, jeśli nagle przestaną pić.

Kawa zawierająca kofeinę może powodować bezsenność, nerwowość i niepokój, zaburzenia żołądkowe, nudności i wymioty, zwiększone tętno i częstość oddechów oraz inne działania niepożądane. Spożywanie dużych ilości kawy może również powodować ból głowy, lęk, pobudzenie, dzwonienie w uszach i nieregularne bicie serca.

Picie niefiltrowanej kawy może zwiększyć stężenie cholesterolu całkowitego, lipoprotein o małej gęstości (LDL) i poziomów innego rodzaju tłuszczu we krwi, zwanych trójglicerydami. Może to zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby serca. Korzystanie z filtrów do kawy pomaga zmniejszyć te skutki dla cholesterolu.

Istnieje obawa, że ​​picie więcej niż 5 filiżanek kawy dziennie może nie być bezpieczne dla osób z chorobami serca. Ale dla osób, które nie mają choroby serca, picie kilku filiżanek dziennie nie zwiększa szansy na wystąpienie problemu z sercem.

Istnieje również obawa, że ​​sporadyczne picie kawy może wywołać atak serca u niektórych osób. Ludzie, którzy zwykle nie piją więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie, a także mają wiele czynników ryzyka chorób serca, wydają się mieć zwiększone ryzyko zawału serca w ciągu godziny po wypiciu kawy. Ale ludzie, którzy regularnie piją większe ilości, nie wydają się mieć tego ryzyka.

Istnieje obawa, że ​​picie kawy może zwiększać ryzyko niektórych typów nowotworów. Jednak nie ma dobrych dowodów na to, że kawa zwiększa ryzyko każdego rodzaju raka. Naukowcy nadal na to patrzą.

Kawa może być niebezpieczna, gdy zostanie podana doodbytniczo jako lewatywa. Lewatywy kawowe zostały powiązane z ciężkimi działaniami niepożądanymi, w tym ze śmiercią.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:

Ciąża i karmienie piersią: Kofeina jest prawdopodobnie bezpieczna dla kobiet w ciąży w ilości 2 filiżanek dziennie lub mniej. Taka ilość kawy dostarcza około 200 mg kofeiny. Jednak picie większej ilości niż ta wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej. Ryzyko to wzrasta wraz ze wzrostem ilości kawy, którą matka pije w czasie ciąży.

Picie 1 lub 2 filiżanek kawy dziennie wydaje się być bezpieczne dla matek karmiących i ich dzieci. Ale kofeina w większych ilościach może podrażniać przewód pokarmowy niemowlęcia, a także powodować problemy ze snem i drażliwość.

Dzieci: Picie kawy z kofeiną może być niebezpieczne dla dzieci. Działania niepożądane związane z kofeiną są zwykle cięższe u dzieci niż u dorosłych.

Zaburzenia lękowe: Kofeina w kawie może pogorszyć lęk.

Zaburzenia krzepnięcia: Istnieje obawa, że ​​kawa może pogorszyć zaburzenia krwawienia.

Choroba serca: Picie niefiltrowanej (gotowanej) kawy zwiększa poziom cholesterolu i innych tłuszczów we krwi, a także podnosi poziom homocysteiny, z których wszystkie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób serca. Niektóre badania sugerują związek między atakami serca a piciem kawy.

Cukrzyca: Niektóre badania sugerują, że kofeina zawarta w kawie może zmienić sposób, w jaki ludzie z cukrzycą przetwarzają cukier. Doniesiono, że kofeina powoduje wzrost, a także zmniejszenie stężenia cukru we krwi. Używaj kofeiny z ostrożnością, jeśli masz cukrzycę i dokładnie monitoruj poziom cukru we krwi.

Biegunka: kawa zawiera kofeinę. Kofeina w kawie, szczególnie w dużych ilościach, może pogorszyć biegunkę.

Zespół jelita drażliwego (IBS): Kawa zawiera kofeinę. Kofeina w kawie, szczególnie w dużych ilościach, może pogorszyć biegunkę i pogorszyć objawy IBS.

Jaskra: Picie kawy z kofeiną zwiększa ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Wzrost rozpoczyna się w ciągu 30 minut i trwa co najmniej 90 minut.

Wysokie ciśnienie krwi: Picie kawy z kofeiną może zwiększać ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi. Jednak ten efekt może być mniejszy u osób pijących regularnie kawę.

Cienie przerzedzające się (osteoporoza): Picie kawy z kofeiną może zwiększyć ilość wapnia wypłukanego z moczem. To może osłabić kości. Jeśli masz osteoporozę, ogranicz spożycie kofeiny do mniej niż 300 mg dziennie (około 2-3 filiżanek kawy). Przyjmowanie suplementów wapnia może pomóc uzupełnić utracony wapń. Kobiety w wieku pomenopauzalnym, które mają wrodzone skłonności do normalnego utrzymywania witaminy D, powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania kofeiny.

Interakcje 

Poważna interakcja – Nie bierz tego połączenia

Efedryna wchodzi w interakcję z kawą

Leki pobudzające przyspieszają system nerwowy. Kofeina w kawie i efedryna są środkami pobudzającymi. Picie kawy i przyjmowanie efedryny może powodować nadmierną stymulację, a czasem poważne skutki uboczne i problemy z sercem. Nie należy jednocześnie przyjmować produktów zawierających kofeinę i efedryny.

Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny przy tej kombinacji

Adenozyna (Adenocard) wchodzi w interakcję z kawą

Kofeina w kawie może blokować wpływ adenozyny (Adenocard). Adenozyna (Adenocard) jest często używana przez lekarzy do wykonania testu na sercu. Ten test nazywa się testem stresu kardiologicznego. Przestań spożywać kawę lub inne produkty zawierające kofeinę co najmniej 24 godziny przed testem wysiłkowym serca.

Alkohol wchodzi w interakcje z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Alkohol może zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie kawy wraz z alkoholem może powodować nadmierne spożywanie kofeiny w krwiobiegu i skutki uboczne kofeiny, w tym drętwienie, ból głowy i szybkie bicie serca.

Alendronian (Fosamax) wchodzi w interakcję z kawą

Kawa może zmniejszyć wchłanianie alendronianu (Fosamax). Przyjmowanie kawy i alendronianu (Fosamax) w tym samym czasie może zmniejszyć skuteczność alendronianu (Fosamax). Nie pij kawy w ciągu dwóch godzin po zażyciu alendronianu (Fosamax).

Antybiotyki (antybiotyki chinolonowe) wchodzą w interakcję z kawą

Ciało rozkłada kofeinę, aby się go pozbyć. Niektóre antybiotyki mogą zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie tych antybiotyków wraz z kawą może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w tym drżenia, bólu głowy, zwiększonego tętna i innych działań niepożądanych.

Niektóre antybiotyki, które zmniejszają szybkość rozkładu kofeiny, obejmują ciprofloksacynę (Cipro ), enoksacyna (Penetrex), norfloksacyna (chibroksyna, noroksyna), sparfloksacyna (Zagam), trovafloxacin (Trovan) i grepafloxacin (Raxar).

Klozapina (Klozaril) wchodzi w interakcję z kawą

Ciało rozkłada klozapinę (Clozaril), aby się jej pozbyć. Kofeina w kawie może zmniejszyć szybkość zepsucia klozapiny (klozapiny). Przyjmowanie kawy razem z klozapiną (klozapiną) może nasilać działanie i działania niepożądane klozapiny (klozapiny).

Dipyridamole (persantine) wchodzi w interakcję z kawą

Kofeina w kawie może blokować działanie dipirydamolu (persantine). Dipyridamole (persantine) jest często używany przez lekarzy do wykonania testu na sercu. Ten test nazywa się testem stresu kardiologicznego. Przestań pić kawę lub inne produkty zawierające kofeinę co najmniej 24 godziny przed testem wysiłkowym serca.

Disulfiram (Antabuse) wchodzi w interakcję z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Disulfiram (Antabuse) może zmniejszyć szybkość usuwania ciała z kofeiny. Przyjmowanie kawy wraz z disulfiramem (Antabuse) może nasilać skutki i skutki uboczne kawy, w tym drżenie, nadpobudliwość, drażliwość i inne.

Estrogeny współdziałają z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Estrogeny mogą zmniejszać szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie tabletek estrogenu i picie kawy może powodować drżenie, ból głowy, szybkie bicie serca i inne działania niepożądane. Jeśli przyjmujesz tabletki estrogenowe, ogranicz spożycie kofeiny.

Niektóre tabletki estrogenowe obejmują skoniugowane estrogeny końskie (Premarin), etynyloestradiol, estradiol i inne.

Fluwoksamina (Luvox) wchodzi w interakcję z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Fluwoksamina (Luvox) może zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie kofeiny razem z fluwoksaminą (Luvox) może powodować nadmierną zawartość kofeiny w organizmie oraz nasilać działanie i działania niepożądane kofeiny.

Lewotyroksyna (Synthroid, Levothroid, Levoxyl i inne) wchodzi w interakcję z kawą

Picie niektórych rodzajów kawy może zmniejszyć ilość lewotyroksyny, która jest wchłaniana podczas przyjmowania doustnego. Może to zmniejszyć działanie lewotyroksyny. Unikaj picia kawy w tym samym czasie, w którym przyjmujesz lewotyroksynę i godzinę później.

Lit reaguje z kawą

Ciało naturalnie pozbywa się litu. Kofeina w kawie może zwiększyć szybkość usuwania litu z organizmu. Jeśli bierzesz produkty zawierające kofeinę i bierzesz lit, przestań powoli przyjmować produkty kofeinowe. Zbyt szybkie zatrzymywanie kofeiny może nasilać działania niepożądane litu.

Leki na depresję (MAO) wchodzą w interakcje z kawą

Kofeina w kawie może stymulować organizm. Niektóre leki stosowane w depresji mogą również stymulować organizm. Picie kawy i przyjmowanie niektórych leków na depresję może powodować zbyt dużą stymulację i poważne skutki uboczne, w tym szybkie bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, nerwowość i inne. <br/> <br/> Niektóre z tych leków stosowanych w depresji obejmują fenelzynę (Nardil) , tranylcypromina (Parnate) i inne.

Leki na depresję (trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) wchodzą w interakcję z kawą

Kawa zawiera chemikalia zwane garbnikami. Garbniki mogą wiązać się z wieloma lekami i zmniejszać ilość leku wchłanianego przez organizm. Aby uniknąć tej interakcji, unikaj kawy na godzinę przed i dwie godziny po zażyciu lekarstw na depresję, zwanych tricyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi. Niektóre leki na depresję obejmują amitryptylinę (Elavil) lub imipraminę (Tofranil, Janimine).

Leki spowalniające krzepnięcie krwi (leki przeciwzakrzepowe / przeciwpłytkowe) wchodzą w interakcję z kawą

Kawa może spowolnić krzepnięcie krwi. Przyjmowanie leków spowalniających krzepnięcie krwi obejmuje aspirynę, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, inne), ibuprofen (Advil, Motrin, inne), naproksen (Anaprox, Naprosyn, inne), dalteparynę (Fragmin), enoksaparynę (Lovenox) , heparyna, warfaryna (Coumadin) i inne.

Pentobarbital (Nembutal) wchodzi w interakcję z kawą

Pobudzające działanie kofeiny w kawie może blokować efekt pentobarbitalu wywołujący sen.

Fenotiazyny wchodzą w interakcję z kawą

Kawa zawiera chemikalia zwane garbnikami. Garbniki mogą wiązać się z wieloma lekami. Do leków fenotiazynowych należą flufenazyna (Permitil, Prolixin), chlorpromazyna (Thorazine), haloperidol (Haldol), prochlorperazyna (Compazine), tiorydazyna (Mellaril) i trifluoperazyna (Stelazine).

Fenylopropanolamina wchodzi w interakcję z kawą

Kofeina w kawie może stymulować organizm. Fenylo-propanolamina może również stymulować organizm. Przyjmowanie kofeiny i fenylopropanoloaminy za pomocą bicia serca, ciśnienia krwi i wywoływania nerwowości.

Riluzole (Rilutek) wchodzi w interakcję z kawą

Ciało rozkłada riluzole (Rilutek), aby się go pozbyć. Picie kawy może zmniejszyć organizm łamie riluzol (Rilutek) i zwiększa działanie riluzolu.

Pobudzające leki wchodzą w interakcję z kawą

Leki pobudzające przyspieszają system nerwowy. Przyspieszając system nerwowy, leki pobudzające mogą sprawić, że poczujesz się roztrzęsiony i przyspieszysz bicie serca. Kofeina w kawie może również przyspieszyć działanie układu nerwowego. Picie kawy wraz ze stymulantami i wysokie ciśnienie krwi. Unikaj używania środków pobudzających wraz z kawą.

Niektóre leki pobudzające to dietylopropion (Tenuate), adrenalina, fentermina (Jonocel), pseudoefedryna (Sudafed) i wiele innych.

Teofilina wchodzi w interakcję z kawą

Kofeina w kawie działa podobnie jak teofilina. Kofeina może również zmniejszyć szybkość usuwania teofiliny przez organizm. Picie kawy i przyjmowanie efektów teofiliny.

Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) wchodzi w interakcję z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) może zmniejszyć szybkość usuwania kofeiny. Picie kawy i przyjmowanie werapamilu (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z kawą, drżeniem, bólem głowy i zwiększonym biciem serca.\

Mniejsza interakcja – Bądź czujny dzięki tej kombinacji

Pigułki antykoncepcyjne (leki antykoncepcyjne) wchodzą w interakcję z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Tabletki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie kawy wraz z tabletkami antykoncepcyjnymi może powodować drżenie, ból głowy, szybkie bicie serca i inne działania niepożądane.

Niektóre tabletki antykoncepcyjne obejmują etynyloestradiol i lewonorgestrel (Triphasil), etynyloestradiol i noretindron (Ortho-Novum 1/35, Ortho-Novum 7/7/7) i inne.

Cymetydyna (Tagamet) wchodzi w interakcję z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Cymetydyna (Tagamet) może zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie cymetydyny (Tagamet) wraz z kawą może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych związanych z kofeiną, w tym drgawek, bólu głowy, szybkiego bicia serca i innych.

Flukonazol (Diflucan) wchodzi w interakcję z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Flukonazol (Diflucan) może zmniejszyć szybkość usuwania ciała z kofeiny. Przyjmowanie flukonazolu (Diflucan) i picie kawy może nasilać skutki i skutki uboczne kawy, w tym nerwowość, niepokój i bezsenność.

Leki na cukrzycę (leki przeciwcukrzycowe) wchodzą w interakcję z kawą

Kawa może zwiększyć poziom cukru we krwi. Leki na cukrzycę stosuje się w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Zwiększając poziom cukru we krwi, kawa może zmniejszyć skuteczność leków przeciwcukrzycowych. Monitoruj dokładnie poziom cukru we krwi. Może zajść potrzeba zmiany dawki leku przeciwcukrzycowego.

Niektóre leki stosowane w leczeniu cukrzycy obejmują glimepiryd (amaryl), gliburyd (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insulinę, pioglitazon (Actos), rozyglitazon ( Avandia), chlorpropamid (Diabinian), glipizyd (Glucotrol), tolbutamid (orinaza) i inne.

Mexiletine (Mexitil) wchodzi w interakcję z kawą

Kawa zawiera kofeinę. Ciało rozkłada kofeinę, aby się go pozbyć. Mexiletine (Mexitil) może zmniejszyć szybkość rozkładania kofeiny przez organizm. Przyjmowanie Mexiletine (Mexitil) wraz z kawą może zwiększać działanie kofeiny i skutki uboczne kawy.

Terbinafina (Lamisil) wchodzi w interakcję z kawą

Ciało rozkłada kofeinę w kawie, aby się jej pozbyć. Terbinafina (Lamisil) może zmniejszać szybkość usuwania kofeiny przez organizm i zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak drżenie, ból głowy, przyspieszone bicie serca i inne objawy.

Ile dziennie można wypić?

W badaniach naukowych badano następujące dawki:

W przypadku bólu głowy lub poprawy czujności umysłowej: Typowa dawka kofeiny wynosi do 250 mg na dobę, około 2 filiżanek kawy. Można użyć nawet jednej filiżanki kawy z kofeiną.
W zapobieganiu chorobie Parkinsona: Trzy do czterech filiżanek kofeiny dziennie lub 421 mg do 2716 mg całkowitej kofeiny. Jednak znacznie mniejsze ryzyko rozwoju choroby Parkinsona wiąże się również z zaledwie 124 mg do 208 mg kofeiny (około jedna do dwóch filiżanek kawy). U kobiet bardziej umiarkowane spożycie kawy z kofeiną, od jednej do trzech filiżanek dziennie, wydaje się najlepsze.
W zapobieganiu choroby kamicy żółciowej: 400 mg lub więcej kofeiny dziennie (dwie lub więcej filiżanek kawy). Jednak picie co najmniej 800 mg kofeiny dziennie (cztery lub więcej filiżanek kawy) wydaje się być najbardziej skuteczne.
W zapobieganiu cukrzycy typu 2: 900 mg kofeiny dziennie (6 lub więcej filiżanek kawy dziennie) długoterminowo.
Do pomocy w funkcjonowaniu jelit po usunięciu okrężnicy: 100 ml kawy trzy razy dziennie po zabiegu chirurgicznym, aż do użycia pierwszego wypróżnienia.
Wybór kawy, mielenia, ilości kawy do wody i innych czynników decyduje o smaku i sile kawy.

Zaparzana kawa zawiera około 100-150 mg kofeiny na filiżankę. Kawa rozpuszczalna zawiera 85-100 mg kofeiny na filiżankę. Kawa bezkofeinowa zawiera około 8 mg kofeiny na filiżankę. Ciemniejsze pieczenie zawierają mniej kofeiny z powodu procesu prażenia.

Literatura:

Ding M, Bhupathiraju SN, Chen M, van Dam RM, Hu FB. Caffeinated and decaffeinated coffee consumption and risk of type 2 diabetes: a systematic review and a dose-response meta-analysis. Diabetes Care. 2014
Gavrieli A, Karfopoulou E, Kardatou E, Spyreli E, Fragopoulou E, Mantzoros CS, Yannakoulia M. Effect of different amounts of coffee on dietary intake and appetite of normal-weight and overweight/obese individuals. Obesity (Silver Spring). 2013
Jiang X, Zhang D, Jiang W. Coffee and caffeine intake and incidence of type 2 diabetes mellitus: a meta-analysis of prospective studies. Eur J Nutr. 2014
Jiang W, Wu Y, Jiang X. Coffee and caffeine intake and breast cancer risk: an updated dose-response meta-analysis of 37 published studies. Gynecol Oncol. 2013
Leitzmann MF, Willett WC, Rimm EB, et al. A Prospective study of coffee consumption and the risk of symptomatic gallstone disease in men. JAMA 1999
Nurminen ML, Niittynen L, Korpela R, Vapaatalo H. Coffee, caffeine and blood pressure: a critical review. Eur J Clin Nutr 1999
Pham NM, Nanri A, Kurotani K, Kuwahara K, Kume A, Sato M, Hayabuchi H, Mizoue T. Green tea and coffee consumption is inversely associated with depressive symptoms in a Japanese working population. Public Health Nutr. 2014
Qi H, Li S. Dose-response meta-analysis on coffee, tea and caffeine consumption with risk of Parkinson’s disease. Geriatr Gerontol Int. 2014
Ruhl CE, Everhart JE. Association of coffee consumption with gallbladder disease. Am J Epidemiol 2000;152:1034-8. View abstract.

5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here