Tatuaże

Tatuaże dzielą się na trwałe i tymczasowe. Jeśli myślisz o zrobieniu tatuażu, zastanów się, który będzie odpowiedni dla ciebie. Może Ci przecież towarzyszyć przez resztę życia.

Tatuaże trwałe – ozdoba do końca życia

Trwałe tatuaże są wykonane za pomocą silnej farby i igły, która wszczepia barwnik pod skórę. Pod względem kolorystyki dzielą się na kolorowe i czarno-szare. Tego rodzaju tatuaże nigdy nie znikną samoistnie, ale w ciągu naszego życia ulegają zmianom. Są one związane z rozciąganiem się skóry (tatuaż zrobiony w miejscu, które często zmienia kształt i wielkość, jak np. brzuch, może ulec odkształceniu), wchłanianiem barwnika przez skórę, procesem wymiany komórek czy niewłaściwą pielęgnacją.

Całkowite usunięcie tatuażu jest możliwe jednak jedynie przez chirurga lub metodą laserową. Jest to bardzo kosztowny zabieg, często wiążący się z powikłaniami. W miejscu tatuażu zwykle pozostanie blizna.

Tatuaże tymczasowe

Jest wiele rodzajów tatuaży tymczasowych. Niektóre z nich utrzymują się na skórze kilka tygodni, inne – nawet do kilku lat. Ostatnio coraz popularniejsze stają się tzw. biotatuaże, do wykonania których stosuje siętusz taki, jak w przypadku tatuaży trwałych. Nie jest on jednak wprowadzany tak głęboko w skórę i stopniowozłuszcza się razem z nią. Trwałość takiego tatuażu szacuje się na 3-5 lat. Ma jednak poważną wadę: naskórek z tatuażem nie złuszcza się równomiernie i może schodzić partiami, co często daje nieestetyczny efekt. Dlatego w przypadku biotatuaży zaleca się wybór małych wzorów albo miejsca na ciele, które można z łatwością zasłonić.

Jeśli od dawna marzysz o tatuażu, ale często zmieniasz zdanie, jaki wzór wybrać i z przerażeniem myślisz o swoich pomysłach sprzed kilku lat czy miesięcy, wybierz tatuaż tymczasowy, na który nie będziesz musiał patrzeć całe życie, ani poddawać się uciążliwemu procesowi jego usuwania. Tatuaże tymczasowe są także zalecane osobom niezbyt odpornym na ból oraz ludziom młodym, którzy często podejmują nie do końca przemyślane decyzje.

Jeśli jednak jesteś zdecydowany na trwały tatuaż, rozważ wcześniejsze zrobienie tatuażu z henny, który utrzymuje się na skórze ok. 3 tygodni. Sprawdzisz, jak czujesz się na co dzień z wybranym przez siebie wzorem i nabierzesz pewności, czy tatuaż na całe życie to coś dla ciebie.

Tatuaż bliznowy, czyli czym jest skaryfikacja?

Czy blizny zawsze kojarzą się z czymś złym, z czymś czego się wstydzimy, co chcemy ukryć? Okazuje się, że w niektórych przypadkach jest wręcz przeciwnie. Ludzie celowo kaleczą swoje ciało, ponieważ uważają tak zwaną skaryfikację za doskonały sposób ozdobienia swojej osoby.

Początków tego zjawiska należy szukać już w epoce neolitu, gdzie było ono łączone z rytuałami religijnymi. Wśród pierwotnych ludów Australii i Afrykiskaryfikacja stanowiła jeden z głównych elementów obrzędów inicjacyjnych, dzięki któremu dziecko zostawało w ten sposób oznaczane, jako dorosły. Podobnie jak tradycyjne tatuaże, również i ta metoda była także sposobem nanegatywną stygmatyzację, na przykład niewolników, kryminalistów czy zdrajców.

Obecnie jest kojarzona głównie z ozdabianiem ciała, zatem posiada neutralną funkcję, co nie oznacza wcale, że nie budzi żadnych kontrowersji. Jest to przecież jedna z najbardziej brutalnych form upiększania, ponieważ ingeruje w tkankę skórną i przypomina poniekąd zadawanie sobie ran.

W jaki sposób przebiega skaryfikacja?

Sam proces wykonywania skaryfikacji wygląda dość przerażająco. Najczęściej stosowaną metodą jest tak zwany cutting, przy którym obecna jest duża ilość krwi, jednak należy do technik, dzięki której można zrobić najbardziej precyzyjny wzór. Zabieg ten niewątpliwie powoduje ogromny ból, jednak nie wszyscy decydują się na znieczulenie. Osobom, które posiadają już kilka tego rodzaju ”ozdób” wystarcza czasami sam wpływ adrenaliny.

Dlaczego ludzie decydują się na skaryfikację?

Ciężko udzielić odpowiedzi na temat motywów wykonywania blizn z wyboru. Niektórzy traktują ten zabieg, jako swoiste przeżycie duchowe, inni chcą osiągnąć rezultat o charakterze estetycznym, a jeszcze innym zależy na tym, aby zwrócić na siebie uwagę, być bardziej kontrowersyjnym.

Jedno jest pewne, podejmując decyzję o poddaniu się skaryfikacji, tak samo jak w przypadku zwykłego tatuażu powinniśmy najpierw rozważyć wszystkie konsekwencje i upewnić się, że nasz wybór jest w pełni świadomy i nie będziemy go nigdy żałować. Jest to bardzo duża ingerencja w nasze ciało, której nie da się tak łatwo cofnąć. Z tego też względu lepiej przeanalizować wszystkie za i przeciw, zanim będzie już za późno. Zawsze można wybrać się na przykład na rozmowę do salonu, gdzie po uzyskaniu odpowiedniej wiedzy, ostatecznie podjąć właściwą decyzję.

Tatuaż na oku. Czy to niebezpieczne?

Szokujący dla niektórych tatuaż rogówki oka staje się coraz popularniejszy. Jak przebiega taki zabieg i czy jest tak groźny dla oka, na jaki wygląda?

Do wykonania tatuażu oka wykorzystuje się igły stosowane przy szczepieniach. Po nabraniu wybranego barwnika wstrzykuje się go pod zewnętrzną warstwę gałki ocznej. Tatuaż całego oka potrzebuje około 40 wstrzyknięć barwnika. Gotowy tatuaż to nic innego jak kolorowa plama na powierzchni białka. Barwniki wykorzystywane do tego typu zabiegów to preparaty organiczne, chemiczne (chlorek patyny lub złota) lub pigmenty błony naczyniowej zwierząt. Barwniki organiczne uważane są za najtrwalsze.

Inną metodą tatuowania oka jest nakładanie barwnika bezpośrednio na rogówkę i wprowadzaniu igły do oka pionowo lub poprzecznie. Ten sposób minimalizuje podrażnienie oka.

Na tatuowanie oka decydują się często osoby chcące poprawić wygląd oczu po wypadku czy chorobie, która zmieniła jego wygląd i wywołała np. zmętnienie rogówki czy blizny na niej, tworzące na oku nieprzezroczysty obszar. Tatuaż pozwala przywrócić oku jego naturalną barwę. Często na tatuaż oka decydują się także osoby niewidome, które nie mają szans na odzyskanie wzroku.

Czy tatuowanie oka jest niebezpieczne?

Większość z nas myśli z przerażeniem o kontakcie oka z igłą. Wykonanie tatuażu oka jest niewątpliwie trudnym zadaniem. Należy pamiętać, że taki zabieg powinien być przeprowadzany wyłącznie przez lekarza. Mogą bowiem wystąpić poważne powikłania, takie jak krwotoki, przebicie rogówki, pogarszanie się czy nawet utrata wzroku i różnego rodzaju infekcje. W miejscach nakłuć mogą pojawić się owrzodzenia, a w skrajnych przypadkach dochodzi do trwałego uszkodzenia nabłonka rogówki.

Należy pamiętać, że barwnik w tatuażu po dłuższym czasie zaczyna blaknąć i konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Pozytywne strony tatuażu oczu? Jest kilka!

Wbrew pozorom tatuaż oka ma również kilka zalet. Zdarza się bowiem, że poprawia ostrość wzroku, a po utracie tęczówki redukuje odbicia światła. W wielu przypadkach zmniejsza również skutki zmętnienia rogówki. Niektórzy twierdzą, że… oko jest w naturalny sposób przystosowane do tego typu zabiegów, a wykonanie tatuażu na nim jest mniej niebezpieczne niż zrobienie zwykłego tatuażu na skórze.

Rodzaje tatuaży

Wiele osób podejmując decyzję o chęci posiadania tatuażu nie jest zdecydowana na konkretny jego wzór i rodzaj. Dla jednych mają to być określone symbole, dla innych rysunki upamiętniające ważne wydarzenia w ich życiu, a dla jeszcze innych jest to zwykła forma ozdoby ciała.

Z pewnością nie da się zrobić szczegółowego podziału, jednak możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych typów, do których zaklasyfikujemy sporą część tatuaży, które są współcześnie robione przez ludzi.

Tribale

Przede wszystkim istnieją tak zwane tribale. Moda na nie wywodzi się z Polinezji i są to wyobrażenia sił natury, wiatru, ognia, ziemi, świata zwierząt, roślin. Każdy prawdziwy tatuaż tego typu powinien być prosty w odbiorze i ma za zadanie informować otoczenie, kim jest jego posiadacz.

Tatuaże więzienne

Kolejnym typem są tatuaże więzienne. Do grupy tej zaliczamy wzory, które informują o profesji przestępczej, symbole wykonane specjalnie na życzenie danego więźnia oraz znaki sugerujące hierarchię, jaka panuje w danym zakładzie karnym.

Tatuaże mogą być swoistym wyznacznikiem hierarchii społecznej, jak to się dzieje m.in. w przypadku więzień i zakładów karnych. Dawniej strefa ta była objęta tajemnicą i rzadko kiedy na wolności dyskutowano o symbolice wytatuowanych znaków. Obecnie jednak, można znaleźć bardzo wiele informacji na ten temat, zawartych na przykład w specjalistycznej literaturze.

Lokalizacja tatuaży

Zanim przejdziemy do konkretnych wzorów, które cieszą się największą popularnością wspomnimy jeszcze kilka słów o lokalizacji. Odgrywa ona bowiem ogromną rolę. Praktycznie każdy areszt śledczy, czy zakład karny posiada swoją symbolikę, czyli tak zwany herb, który dzieli się na rejony. Dla przykładu w Łodzi są to ryby, we Wrocławiu orzeł nad górami, w Warszawie motyl, a w Iławie palma. Dzięki temu, jeżeli tatuaż jest umieszczony w widocznym miejscu w szybki sposób można zidentyfikować więźnia. Najodpowiedniejszym miejscem okazuje się być prawa dłoń, a konkretniej powierzchnia pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym.

Przechodząc już do konkretnego znaczenia określonych wzorów, możemy podzielić je na trzy grupy: symbole, dobrowolne znaki oraz te, które oznaczają więzienną hierarchię.

Symbole

Najbardziej liczną grupą wśród powstających tatuaży jest wymieniona jako pierwsza z powyższych trzech. Symbole nie są objęte żadnymi normami, ich wygląd, rodzaj zależy wyłącznie od własnych upodobań. Wskazać można tu na przykład węża, jako symbol zemsty, węża z koroną na głowie, jako zemsty już dokonanej, oraz głowę kobiety oplecioną przez węża, jako rozbudowany symbol zemsty.

Dobrowolne znaki

Kolejna grupa, czyli dobrowolne znaki, to tatuaże przedstawiające przestępcze profesje a ich znaczenie jest powszechnie znane. Jesteś włamywaczem? Tatuujesz sobie klucz z przekreślonym krzyżem. Handlarzem walutą – znak dolara, nocnym złodziejem – sierp księżyca z gwiazdką lub kropką, złodziejem kieszonkowym – strzałkę.

Wzory oznaczające hierarchię

Bardzo ciekawą i znaczącą dla samych więźniów wydaje się trzecia grupa. To właśnie te wzory oznaczają hierarchię i określają, co wolno robić, a co jest zabronione. Kropka na czole wskazuje, że mamy do czynienia z człowiekiem, znającym tajniki symulacji zaburzeń psychicznych, lub faktycznie cierpiących na takowe schorzenie. Kropka za uchem, w okolicy oka lub na nosie jest wykonywana pod przymusem, gdyż oznacza, że mamy do czynienia z osobą godną pogardy, zhańbioną, będącą na dnie hierarchii, ze względu na przykład na współpracę z personelem. Dla odmiany natomiast pięć kropek pod lewym okiem to wyraz uznania, dla człowieka sprawdzonego pięciokrotnie, wytrwałego, niezłomnego.

Tatuaż może więc odgrywać we współczesnym świecie przeróżne role i nie zawsze pobudką do wykonania go jest chęć ozdobienia swojego ciała ciekawym wzorem, czy upamiętnienia ważnej dla nas sytuacji życiowej.

Yakuza

Zupełnie inną odmianą są tak zwane yakuza. Ich nazwa pochodzi odgry karcianej i jest znana każdemu miłośnikowi tej sztuki ozdabiania ciała. Początkowo były one wykonywane w formie kary za nieposłuszeństwo, jednak później stały się elementem pomagającym uznać kogoś za członka organizacji przestępczej. Taki wzór tworzy się zwykle przy pomocy historycznych technik, czyli igły i młoteczka. Sprawia to podobno niesamowity ból, jednak trzeba znać cierpienie, żeby do tej organizacji w ogóle należeć.

Napisy, sentencje

Grupą, która zwłaszcza w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności są tatuaże w formie napisów lub sentencji życiowych, w przeróżnych językach. Najbardziej ryzykownym jest chyba tatuowanie sobie imienia swojej miłości. Nieraz było bowiem głośno o sytuacjach, w których ludzie żałowali wcześniejszej decyzji, po rozstaniu ze swoją partnerką, bądź partnerem na całe życie.

Do popularniejszych rysunków należą także demony i diabły, czyli wszystkie postacie stylizowane na straszne, śmiertelne i niesamowicie groźne.

Tatuaże celtyckie

Dość wymagające okazują się tatuaże celtyckie. Opierają się na mnogości występujących wzorów, które z kolei tworzą niesamowicie złożone i wypracowane plecionki i spirale.

Nawet, jeżeli nie mamy wybranego wzoru, tatuażysta powinien starać się nam pomóc. Najważniejsze tylko, żeby dobrze uzgodnić z nim, co chcemy mieć na naszym ciele, żeby później nie żałować tej decyzji do końca życia.

Z jakimi negatywnymi skutkami może wiązać się tatuowanie?

Myśląc o sztuce tatuażu nie można zapominać o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą to nietypowe ozdobienie ciała i z jakimi zagrożeniami może się wiązać.

Jak wybrać salon tatuażu?

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym chcemy wykonać konkretnym wzór na naszym ciele. W dzisiejszych czasach bowiem, istnieje tysiące salonów oferujących swoje usługi i prześcigających się w walce o klientów. Nie sugerujmy się więc jedynie najniższą ceną, gdyż niekoniecznie musi ona gwarantować dobrą jakość.

Warto zwrócić uwagę na to, kto będzie nas tatuował, poprosić o odpowiednie pozwolenia, certyfikaty, czy też poświadczenie odbytych szkoleń, kursów. Ma to bowiem ogromne przełożenie na warunki, w jakich wykonywany jest zabieg. Należy koniecznie zwracać uwagę na narzędzia, którymi posługuje się wybrana przez nas osoba. Gdy igła, użyta do wykonania wzoru nie jest sterylna może dojść do zakażenia krwi chorobotwórczymi drobnoustrojami i w efekcie możliwe jest zarażenie żółtaczką typu B i C, tężcem, czy wirusem HIV.

Zagrożenia

Dość popularnym zjawiskiem jest reakcja alergiczna na barwniki stosowane w pigmentach, a w szczególności barwnik czerwony. Mogą one uczulać, wywoływać swędzenie skóry, co może utrzymywać się przed bardzo długi czas

Kolejnym zagrożeniem jest zakażenie skóry, do którego dochodzi w miejscu, w którym wykonano tatuaż. Jeżelibakterie dostaną się pod naszą tkankę, skóra wokół rysunku może:

  • spuchnąć
  • ulec zaczerwienieniu
  • wywoływać silny ból
  • powodować ropienie

Czasami pojawiają się również wyraźne zgrubienie, na skutek przerostu tkanki bliznowatej. Wówczas musimy liczyć się z tym, że efekt końcowy nie będzie wyglądać tak, jak sobie wymarzyliśmy.

O czym koniecznie należy pamiętać?

Przed pójściem do konkretnego salonu należy więc bardzo dobrze przemyśleć swoją decyzję. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że rysunek, który powstanie na naszym ciele będzie z nami najprawdopodobniej do końca życia, bo chociaż istnieją nowoczesne sposoby likwidacji tatuażu, to w dalszym ciągu nie przynoszą one idealnych efektów.

W drugiej kolejności należy pomyśleć o całej stronie technicznej wykonywania tatuażu, czyli odpowiednich kwalifikacjach osoby tatuującej, sprzęcie oraz konkretnym miejscu. Niestety nawet najbardziej sterylny salonnie da nam stuprocentowej pewności, że wykonanie wymarzonego przez nas rysunku nie przyczyni się do zakażenia i o tym należy zawsze pamiętać.

Co robić, gdy tatuaż się nie goi?

Zrobiłeś wymarzony tatuaż, ale skóra nie chce się wygoić? Dowiedz się, jakich środków ostrożności powinieneś dochować, by do organizmu nie wdała się infekcja, a końcowy efekt był idealny.

U każdego człowieka tatuaż goi się w innym czasie. Zależy to oczywiście od miejsca, w którym się znalazł i od rodzaju skóry na danej części ciała, ale wiele problemów pojawia się w związku z inną u każdego krzepliwością krwi, stopniem agresywności układu immunologicznego czy po prostu różnym trybem życia.

Co po wyjściu z salonu tatuażu?

Gdy tatuażysta skończy tatuaż, najczęściej smaruje go wazeliną i owija folią. Jej usunięcie zaleca się już po kilku godzinach, gdyż skóra mająca kontakt z powietrzem goi się zdecydowanie szybciej. Oczywiście jeśli tatuaż jest zrobiony w miejscu bardziej podatnym na urazy mechaniczne, opatrunek należy nosić przez jakiś czas, pamiętając, by regularnie go zmieniać.

Mijają dni, a tatuaż się nie goi. Co robić?

Pamiętaj, by przez pierwszych kilka tygodni po zrobieniu wymarzonego tatuażu dochować kilku środków ostrożności, które pozwolą skórze odbudować się i nie dopuszczą do powstania infekcji.

  • Unikaj kąpieli w wannie – bierz tylko prysznic, starając się w miarę możliwości nie zamoczyć wytatuowanego miejsca. Przemywaj je wyłącznie zimną wodą i antyseptycznym mydłem.
  • Nie powinieneś kąpać się w jeziorach czy basenach, w których znajduje się wiele niebezpiecznych bakterii.
  • Nie wystawiaj  tatuowanego miejsca na słońce i bezwzględnie zapomnij o solarium. Jeśli nie możesz uniknąć silnych promieni słonecznych, nałóż na tatuaż krem koniecznie z bardzo silnym filtrem UV.

Jeśli problemy z gojeniem tatuażu trwają, zaleca się zastosowanie specjalnej maści przyspieszającej regenerację skóry, którą nakłada się trzy razy dziennie. Należy uważać, by nie nakładać zbyt grubej warstwy preparatu, co może wręcz utrudnić gojenie. Można stosować także zwykłe nawilżające mleczko do ciała lub krem. Niezalecane jest jednak stosowanie wazeliny, która może usunąć barwnik z tatuażu.

Naturalną reakcją na gojenie się skóry jest uczucie swędzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno drapać się w miejscu tatuażu! Może skończyć się to zdrapaniem części tuszu i uszkodzeniem skóry wyjątkowo podatnej na infekcje. Nie wolno także usuwać strupków, które czasem pojawiają się na skórze w trakcie gojenia.

Chcę zakryć bliznę. Czy mogę zrobić na niej tatuaż?

Masz widoczną bliznę i marzysz, by przestała rzucać się w oczy? Sprawdź, czy możesz wykonać tatuaż, który przykryje szpecące ślady i uwolni cię od kompleksów.

Czy zwykły tatuaż może zakryć bliznę?

Generalnie nie ma przeciwwskazań, by tatuować miejsca, na których powstały wcześniej blizny. Należy jednak liczyć się z faktem, że wprowadzony w skórę barwnik może przyjąć się nieco inaczej niż w skórze zdrowej. Nie ma bowiem gwarancji, że igła wprowadzi barwnik na jednakowej głębokości. Jeśli tatuaż jest dużych rozmiarów i obejmuje zarówno obszar z blizną, jak i skórę nienaruszoną, różnice mogą być zauważalne gołym okiem. Zdarza się również, że w miejscu blizny barwnikblaknie o wiele szybciej i konieczne staje się poprawianie tatuażu, a nawet jego usunięcie.

Czasami kształt blizny pozwala na wykonanie tatuażu wokół niej, tak by jego kształt i kolory odwracały uwagę od szpecących śladów i zrostów. W takich sytuacjach zaleca się wybór kolorowego, a nie czarno-szarego wzoru tatuażu. Warto porozmawiać z doświadczonym tatuażystą, który pomoże wybrać właściwy kształt i wzór malunku, który ma zakryć bliznę.

A może wybrać tatuaż tymczasowy?

Dla osób, które nie chcą wiązać się z tatuażem na całe życie i obawiają się, że efekt – nawet, jeśli zasłoni szpecącą bliznę – nie będzie zadowalający, mogą zdecydować się na tatuaż tymczasowy, który można usunąć samemu lub poczekać, aż się zmyje.

Amerykańska firma ScarArt wprowadziła na rynek specjalne tatuaże do zakrywania blizn. Przypadły one do gustu zwłaszcza osobom po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego oraz młodym mamom, które przeszły cesarskie cięcie. Takie tatuaże są podobno odporne na wodę i pot, można zmyć je specjalnym środkiem w każdym momencie. Same utrzymują się na skórze od jednego do trzech dni.

Tatuaż medyczny – czy to coś dla mnie?

Tzw. medyczny tatuaż to rodzaj profesjonalnego tatuażu, który jest stosowany do imitacji lub kamuflażu niektórych elementów ciała po leczeniu chirurgicznym. Taki tatuaż wykonuje się m.in. u osób z rozszczepem wargi (zajęczą wargą). Po operacji tatuażem przykrywa się bliznę i nadaje ustom właściwy kształt i kolor. Na takie zabiegi decydują się także chorzy na bielactwo, na skórze których pojawiają się blizny i odbarwienia, oraz kobiety po usunięciu piersi dla rekonstrukcji brodawek sutkowych.

Ile trzeba zapłacić za tatuaż?

Jeżeli podejmiemy już decyzję o tym, że chcemy, aby nasze ciało przyozdobił tatuaż, który pozostanie na całe życie, ustalamy jeszcze kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, co ma przedstawiać malunek i w jakim miejscu chcielibyśmy go widzieć. Po drugie, jaki salon wybrać i komu powierzyć to odpowiedzialne zadanie oraz po trzecie, jaki budżet musimy przygotować na zrobienie sobie takiego prezentu.

Najważniejsza jest jakość

Nie ulega wątpliwości, że natura ludzka nakazuje szukać zawsze tam, gdzie jest najtaniej. W tym przypadku jednak zupełnie nie można się z tym zgodzić. Tanio w przypadku tatuażu nie znaczy dobrze. Osoby, które zajmują się tatuowaniem już od kilku lat, mają ogromne doświadczenie oraz profesjonalny sprzęt, cenią swoją pracę i zażądają z pewnością dużo więcej, niż osoba, która dopiero co skończyła kurs, a na swoim koncie ma zaledwie chińskiego smoka oraz marynarską kotwicę.

Ważne jest więc, aby dowiedzieć się o danym salonie jak najwięcej. Nie bój się pytać o skończone kursy, uprawnienia, czy certyfikaty. Chodzi przecież o coś, co będzie Ci towarzyszyć każdego dnia i czego nie porzucisz tak łatwo, jeżeli po pewnym czasie zwyczajnie Ci się znudzi.

O jakiej kwocie należy myśleć?

To ile pieniędzy musimy przeznaczyć, zależy od materiałów, które zostaną zużyte podczas pracy, od wielkości wzorustopnia jego skomplikowania, czy ilości zużytych kolorów. Pewne jest jednak, że za trwały rysunek, niezbyt dużych rozmiarów będzie trzeba zapłacić nie mniej niż 100 zł. Jeżeli tatuator specjalnie projektuje dla nas wzór, możemy liczyć na to, że wydamy o około 30 proc. więcej. Więc wybranie gotowego wzoru np. z katalogu lub przyniesienie własnego, spowoduje, że zapłacimy po prostu mniej.

Czy tatuatorowi należy się dodatkowe wynagrodzenie?

Oczywiście, tak jak w wielu innych, tak i w tej branży mile widziane są napiwki. Jeżeli więc jesteś zadowolony z efektu końcowego, jaki udało się osiągnąć i nic nie budzi Twoich wątpliwości, możesz bez obaw wynagrodzić tatuatora dodatkowymi pieniędzmi. Przy kolejnej wizycie być może potraktuje Cię w trochę inny, szczególny sposób.

Jest to kwestia wcale nie bez znaczenia. Uważa się bowiem, że robienie tatuaży potrafi uzależnić. Istnieje bardzo niewielki odsetek osób, które wykonały na swoim ciele permanentny rysunek i na tym poprzestały. Zwykle w bliżej nieokreślonym odstępie czasu pojawia się kolejny wzór, a w niektórych przypadkach nawet kolejne.

Co zrobić, kiedy znudzi się nam tatuaż?

Znalezienie salonu, w którym istnieje możliwość wykonania tatuażu nie stanowi w dzisiejszych czasach żadnego wyzwania. Wystarczy tylko zdecydować się na konkretny wzór i oddać w zaufane ręce. Co się jednak dzieje w momencie, kiedy konkretny napis, symbol, obrazek przestaje nam się podobać i nie chcemy dłużej oglądać go na naszym ciele?

Jeszcze kilka lat temu nie było zbyt wiele możliwości radzenia sobie z niechcianym tatuażem. Przerabiano go na inny wzór, lub wykonywano dość skomplikowany zabieg. Obecnie istnieje dużo więcej ewentualności i stają się one coraz bardziej przystępne dla zwykłego człowieka.

Laserowa metoda usuwania tatuażu

Najbardziej powszechną i jednocześnie najbezpieczniejszą jest tak zwana metoda laserowa. Stosuje się laseryCO2, aleksandrytowy, rubinowy, IPL, barwnikowy, a także argonowy. Ich skuteczność zależy głównie odkoloru tatuażu i jego wielkości. Największe problemy przysparza turkusowy i zielony, a najmniejsze czarny, granatowy i czerwony. Ilość potrzebnych zabiegów jest dość zróżnicowana i na ich wykonanie potrzeba  w sumie od czterech do sześciu tygodni.

Niestety, chociaż powyższa metoda ta jest najefektywniejsza i najbezpieczniejsza, również może dawać pewne powikłania, o których należy pamiętać. Zalicza się do nich:

  • obrzęki
  • infekcje
  • zaczerwienienia
  • odbarwienia skóry
  • bąble
  • pęcherze
  • zmiany faktury skóry

Usunięcie chirurgiczne

Kolejną metodą o wiele bardziej inwazyjną jest usunięcie chirurgiczne. To nic innego jak wycięcie tatuażu i przeszczepienie skóry z innego miejsca. Najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich wzorów i obecnie stosuje się ją w sytuacji, gdy laseroterapia zawiodła a pacjent woli posiadać rozległą bliznę, niż tatuaż do końca życia.

Inne sposoby usuwania tatuaży

Istnieją także nieprofesjonalne, domowe sposoby usunięcia niechcianych obrazów. Możemy do nich zaliczyćsal abrazję, czyli stosowanie chlorku sodu. Wiąże się to jednak z bardzo wysokim ryzykiem niecałkowitego usunięcia oraz bliznowacenia. Nie najlepszym pomysłem jest również tak zwana skaryfikacja, czyli usuwanie za pomocą roztworów słabych kwasów. To proces, który pozostawia widoczne blizny i nie daje satysfakcjonujących efektów.

Metod na pozbycie się niechcianego wzoru na pewno będzie przybywać. Do tej pory jednak należy liczyć się z tym, że całkowite usunięcie barwnika ze skóry może nie być do końca możliwe, a skóra poddana powyższym zabiegom nie będzie już wyglądać tak samo, jak wyglądała przed wszystkimi zabiegami.

Czy tatuaż może przeszkodzić w karierze?

Kwestia równouprawnienia w pracy jest od kilku lat coraz częściej poruszana przez różne grupy społeczne. W dzisiejszych czasach to już nie tylko kobiety walczą o to, żeby mieć taki sam dostęp do stanowisk, taką samą kwotę wynagrodzenia, takie same warunki i przywileje, jak mężczyźni. Bardzo wiele dyskusji toczy się także w obszarze wieku pracowników, ich kwalifikacji, czy wyglądu zewnętrznego.

Jak wiadomo pracodawcy powinni sugerować się obiektywnymi kryteriami i zwracać uwagę głównie na wykształcenie potencjalnego pracownika, doświadczenie na rynku pracy, czy odbyte kursy i szkolenia. Niestety okazuje się, że w dalszym ciągu nie wszyscy przestrzegają tej zasady, dlatego niektórym osobom jest znacznie trudniej znaleźć wymarzone zajęcie.

Tatuaż w pracy

Bardzo ciekawą kwestią odnośnie rozmów na temat tolerancji w pracy są tatuaże. Pomimo tego, że upowszechniły się dość mocno w naszym społeczeństwie, w dalszym ciągu ludzie wygłaszając opinie na ich temat kierują się stereotypami i uprzedzeniami. Być może właśnie dlatego okazuje się, że posiadanie permanentnego wzoru w widocznym miejscu na ciele, może być przyczynkiem do trudności w znalezieniu pracy.

Większości pracodawców tatuaż zupełnie nie przeszkadza, jeżeli tylko został wykonany w miejscu, które można zakryć w prosty sposób, na przykład firmowym uniformem. Problem pojawia się wtedy, kiedy w pracy wymagany jest kontakt z klientem, a wytatuowanego miejsca nie da się niczym zasłonić.

Kto może nosić tatuaż bez przeszkód?

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Vault.com oraz CareerBuilder, aż 42 proc. badanych menadżerówźle oceniłoby kogoś, kto posiada widoczny malunek. W dalszym ciągu na przykład trudno sobie przecież wyobrazić wytatuowanego pracownika banku, czy doradcę podatkowego. Istnieją jednak zawody, w których ten rodzaj sztuki nie budzi żadnych kontrowersji, a wręcz działa na korzyść. Zaliczyć tutaj można muzyków, artystów, czy też osoby związane z szeroko pojętym show biznesem.

Nie podejmuj decyzji pochopnie

Czy tatuaż jest więc w stanie przeszkodzić nam w karierze? Obecnie nie jest to wielce prawdopodobne, ale trudno też zupełnie wykluczyć taką możliwość. Przed zrobieniem sobie wymarzonego wzoru dobrze byłoby więcprzemyśleć, w jakim miejscu chcielibyśmy go mieć i czy mamy świadomość wszystkich konsekwencji, jakie mogą z tego wynikać. Łatwo jest bowiem w bardzo krótkim czasie wykonać rysunek na ciele, jednak dużo trudniej jest już z jego ewentualnym usunięciem.

Społeczna percepcja tatuaży w Polsce

Wraz ze wzrostem liczby wykonywanych tatuaży, rośnie w Polsce również społeczna aprobata wobec tego rodzaju technik ozdabiania ciała. Permanentny wzór nie kojarzy się już tylko i wyłącznie z kryminalistami, którzy odsiedzieli kilka lat za kratkami.

Tej nietypowej sztuce poddają się już ludzie w przeróżnym wieku o odmiennym statusie materialnym i pozycji społecznej. Jak zatem dzisiaj przeciętny mieszkaniec Polski postrzega osobę, posiadającą tatuaże? Co sądzi na temat motywów jego wykonania, jakie emocje potrafi w nim wzbudzić?

Na te oraz inne pytania próbowali uzyskać odpowiedź studenci psychologii UMCS, przeprowadzając obszerne badania ankietowe. Ich celem było poznanie i porównanie percepcji zjawiska i postaw wobec tatuażu w różnych grupach wiekowych. Badaniem została objęta próba 100 osób, w przedziale wiekowym od 15 do 73 roku życia. Czy wyniki były aż tak zaskakujące?

Kto posiada tatuaże?

Ciekawym pytaniem było z pewnością to, które sprawdzało, kto według badanych jest typowym posiadaczem tatuażu. Jak się okazuje na recydywistę wskazało jedynie 7 proc. osób. Największą popularnością cieszył się przeciętny obywatel (45 proc.) i członek subkultury (27 proc.). To, co rzuca się jednak w oczy, to fakt, że młodsi respondenci w porównaniu z grupą najstarszą prawie dwukrotnie częściej postrzegali osobę posiadającą tatuaż, jako przeciętnego obywatela. W grupie tej nie pojawiła się ani jedna osoba, która utożsamiałaby to zjawisko z recydywistą.

Motywy wykonania tatuażu

Ważną kwestią, która pojawiła się w kwestionariuszu były także powody wykonania tatuażu. Wśród najczęściej wskazywanych pojawiła się aktualnie obowiązująca moda (30 proc.) oraz chęć ozdobienia ciała (26 proc.). Następnie możemy przeczytać o chęci zamanifestowania przynależności do jakiejś grupy społecznej, własnych poglądów, wpływie znajomych lub środowiska rówieśniczego oraz sposobie wyrażania miłości.

Jaki jest ogólny stosunek do tatuaży?

Kwintesencją całego badania było jednak pytanie o określenie własnego stosunku do zjawiska tatuowania ciała. 39 proc. uzyskał stosunek neutralny, 18 proc. raczej pozytywny, 16 proc. zdecydowanie pozytywny, 15 proc. raczej negatywny a 12 proc. jako zdecydowanie negatywny. Widać tutaj jednocześnie zdecydowane zróżnicowanie w odpowiedziach ze względu na wiek respondentów. Młodsze pokolenia nieporównywalnie częściej określają swój stosunek, jako pozytywny. Jest to oczywiście poświadczeniem tego, że zmiany społeczno-obyczajowe w naszym kraju obejmują przede wszystkim ludzi młodych. Pomimo tego faktu okazuje się, że negatywny stosunek do tego zjawiska deklaruje mniej niż połowa ogółu badanych, co może dowodzić między innymi, że zakorzeniony niegdyś w kulturze stereotyp kojarzenia tatuażu z marginesem społecznym powoli zaczyna tracić na znaczeniu.

5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here