Morwa Biała i jej właścowości

Morwa biała (Morus alba L.) to roślina – drzewo liściaste, którego wysokość sięga nawet 10 – 15  metrów. Morwa jest pożywieniem dla gąsienic jedwabnika morwowego. Jej owoce kształtem przypominają jeżyny. Morwa znana jest ze swoich właściwości leczniczych, od lat naukowcy i badacze interesują się tą rośliną głównie ze względu na zawartość substancji, które obniżają poziom cukru we krwi, ciśnienia krwi oraz zmniejszają poziom cholesterolu i ryzyko pojawienia się miażdżycy.

Morwa jest również stosowana jako roślina wspomagająca walkę z nadwagą. Substancje pozyskiwane z kory korzenia morwy stosowane są jako środek przeciwzapalny, który dodatkowo chroni wątrobę oraz nerki, ale także działa przeciwbólowo. Oprócz tego działania morwa wpływa pozytywnie na układ krwionośny, sercowo-naczyniowy oraz nerwowy – pomaga w walce z anemią oraz chorobą Alzheimera. Morwa jest także stosowana w kosmetologii. Liście morwy wydzielają ekstrakty o działaniu wybielającym, w związku z czym morwa jest składnikiem wielu kremów do twarzy.

Pochodzenie i rozmieszczenie geograficzne

 Morwa biała pochodzi głównie z północnych Chin. Ekstrakty pozyskiwane z liści tej rośliny od wieków były uprawiane i wykorzystywane do celów leczniczych. Uprawy morwy rozprzestrzeniły się na rejony Afryki, Ameryki Północnej oraz Południowej, a także na wyspy Pacyfiku. Do Europy jej uprawy dotarły w XI wieku. W Polsce prawdopodobnie najstarsza morwa biała rośnie w Sulejowie. Szacunkowo ma ok. 237 lat, sięga 18 metrów wysokości, a w obwodzie ma ponad 4 metry.

Cechy charakterystyczne

Morwa to drzewo sięgające nawet 15 metrów wysokości. Z tzw. przewodów mlecznych wytwarzany jest sok mleczny. Jej kora ma brunatno-czerwone lub zielonkawo-szare zabarwienie, jest sękata o płaskim zagłębieniu. Kwiaty morwy są czterodzielne: kwiaty męskie z 4 pręcikami, a żeńskie z 1. Liście mają jajowaty kształt, są miękkie, płaskie i cienkie, sięgają ok. 18 cm długości. Owoce morwy mają biały, różowy lub fioletowo-czarny kolor, a ich smak jest słodki i mdlący.

Gotowa do spożycia biała morwa przybiera kolor piaskowy
Gotowa do spożycia biała morwa przybiera kolor piaskowy

Właściwości morwy

Morwa słynie ze swoich właściwości leczniczych, a do najważniejszych z nich należą:

  1. Regulacja poziomu cukru we krwi oraz właściwości wspomagające walkę z nadwagą

Morwa biała, a dokładnie jej liście,  zawiera składniki, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Składnik ten spowalnia rozkład skrobi oraz sacharozy, zawartej w pożywieniu, na cukry proste czyli m.in. glukozę. Dzięki temu hiperglikemia występująca po posiłku zostaje obniżona, a część węglowodanów zostaje niestrawiona obniżając tym samym poziom cukru we krwi. Dodatkowo morwa zawiera kwartecynę, która niweluje działanie enzymu – reduktoza aldozy, który powoduje syntezę sorbitolu (jego nadmierny poziom prowadzi do problemów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego, oczu i nerek) z nadmiernej ilości glukozy. Kwartecyna chroni również komórki przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu morwa jest środkiem leczniczym stosowanym w walce z cukrzycą.

Napary z liści morwy są polecanym napojem dla osób chorujących na cukrzycę lub borykających się z nadwagą. Rozkład węglowodanów jest blokowany, a tym samym zmniejsza się odkładanie tkanki tłuszczowej. Liście morwy białej powodują zmniejszenie trawienia cukrów złożonych i również wchłanianie cukrów prostych co prowadzi do zmniejszenia ilości spożywanych kalorii. Morwa biała może również zminimalizować chęć spożywania słodyczy.

  1. Działanie przeciwmiażdżycowe

Morwa biała ma właściwości antyoksydacyjne, zapobiega wzrostowi tzw. „złego” cholesterolu LDL we krwi. Redukuje uszkodzenia miażdżycowe. Liście morwy zawierają substancje, które obniżają stężenie nie tylko cholesterolu, ale również trój glicerydów we krwi.

  1. Działanie przeciwnowotworowe

Owoce morwy są bogatym skupiskiem flawonoidów czyli związków usuwających z organizmu wolne rodniki, a tym samym działających przeciwnowotworowo. Ekstrakt z liści morwy białej hamuje produkcję tlenku azotu powodującego uszkodzenia tkanek, co w efekcie może doprowadzić do rozwoju zmian nowotworowych.

  1. Działanie na przewód pokarmowy

Owoce morwy zawierają dużą ilość pektyn, które usprawniają pracę jelit ułatwiając wypróżnianie się. Świeże owoce morwy są również używane w przypadku wystąpienia wrzodów żołądkowych i wrzodów dwunastnicy. Z kolei sok z owoców morwy polecany jest w walce z anemią, obfitymi krwawieniami czy problemami sercowo- naczyniowymi. Dodatkowo regularnie spożywane owoce morwy, np. w formie konfitury, chronią komórki przed uszkodzeniami i spowalniają ich proces starzenia się.

  1. Inne działanie

Liście morwy białej zawierają tiaminę – witaminę B1, która odpowiada za poprawę nastroju, ryboflawinę – witaminę B2, która pozytywnie działa na narządy wzroku, pirydoksynę witaminę B6, która jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek i uczestniczy w procesie syntezy białek, a także kwas nikotynowy – witaminę PP – odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wyciąg z korzenia morwy stosowany jest w walce z kaszlem, astmą oskrzelową, a także ma działanie antynowotworowe. Nalewka z liści morwy o działaniu przeciwgorączkowym i odkażającym używana jest przy przeziębieniach i anginie. Owoce morwy mają działanie moczopędne.

Morwa biała rośnie na drzewach które osiągają do 15 metrów wysokości, fot. Warren lynn, CC
Morwa biała zanim będzie dojrzała przybiera kolor ciemno-fioletowy, fot. Warren lynn, CC

Zastosowanie Morwy Białej

Amerykański naukowiec Leland H. Hartwell, laureat Nagrody Nobla, wykonał badania, które potwierdziły pozytywny wpływ stosowania morwy w walce z cukrzycą i otyłością. Morwa od wieków uprawiana była w Azji, głównie w Chinach. Morwa oprócz właściwości leczniczych jest również rośliną ozdobną wykorzystywaną w ogrodnictwie: sadzi się ją w przy drogach lub w parkach w celach estetycznych, ale jest również świetna na stworzenie wysokiego żywopłotu. Drewno pozyskiwane z morwy wykorzystywane jest do produkcji mebli i innych wyrobów drewnianych. Prawdopodobnie liście oraz pędy morwy zawierają hormon wzrostu, przez co były w Chinach podawane dzieciom, które wolno rosły i miały mniej sił niż ich rówieśnicy.

Sposób użycia

W Azji od dawna z liści morwy białej przygotowuje się tzw. herbatę przeciwdiabetyczną. Aby stworzyć taki napar 1 gram liści morwy białej zalewa się 100 ml gorącej wody o temperaturze najlepiej 98°C, a następnie taką herbatkę zaparza się od 3 do 5 minut. Morwę można stosować pod wieloma postaciami. W aptece można zakupić suplementy diety (np. w formie tabletek) do codziennego spożywania, które tworzone są z owoców jak i liście morwy. Sklepy zielarskie i te ze zdrową żywnością rozprowadzają również suszone owoce oraz liście morwy (w formie herbatek lub mieszanek ziołowych do sporządzania naparu).

Morwa biała to roślina o dobroczynnym działaniu leczniczym. Według badań jej wpływ na obniżenie cukru we krwi zauważalny jest po 120 minutach od spożycia. Warto zaopatrzyć się w jej liście lub owoce i na stałe włączyć do codziennego jadłospisu. Ziołowe mieszanki czy herbatki z liści morwy to wydatek kilku złotych, a jej szerokie właściwości zdecydowanie warte są takiej ceny.

4.4/5 - (5 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here