Kamfora

Kamforę wytwarzano przez destylację kory i drewna kamforowego drzewa. Dzisiaj kamfora jest chemicznie wytwarzana z terpentynowego oleju. Jest stosowany w produktach takich jak Vicks VapoRub.

Produkty kamforowe można wcierać na skórę (nakładanie miejscowe) lub wdychać. Przeczytaj etykietę, aby dowiedzieć się, jak należy podawać produkt.

Ludzie używają kamfory miejscowo, aby złagodzić ból i zmniejszyć swędzenie. Jest również stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych paznokci u nóg, brodawek, opryszczek, hemoroidów i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Kamfora jest stosowana miejscowo w celu zwiększenia lokalnego przepływu krwi i jako „przeciwutrata”, co zmniejsza ból i obrzęk, wywołując podrażnienie. Ważne jest, aby kamforę nie nakładać na zranioną skórę, ponieważ może ona szybko dostać się do organizmu i osiągnąć stężenie wystarczająco wysokie, aby spowodować zatrucie.

Niektórzy ludzie używają kamfory miejscowo, aby leczyć choroby układu oddechowego i leczyć objawy choroby serca. Kamfora jest również stosowana miejscowo jako kropla do uszu i do leczenia drobnych oparzeń.

Niektórzy ludzie wdychają kamfory, aby zmniejszyć skłonność do kaszlu.

Mimo że jest to praktyka niebezpieczna, niektórzy ludzie przyjmują kamforę doustnie, aby pomóc im w usuwaniu flegmy, w leczeniu zakażeń dróg oddechowych i gazów jelitowych (wzdęcia). Eksperci ostrzegają przed robieniem tego, ponieważ po spożyciu kamfora może powodować poważne skutki uboczne, a nawet śmierć.

Kamfora jest powszechnie stosowanym lekarstwem ludowym i jest powszechnie stosowana. Olej kamforowy (20% kamfory w oleju z nasion bawełny) został usunięty z rynku w USA w latach 80-tych z powodu obaw dotyczących bezpieczeństwa. Jest nadal dostępny bez recepty w Kanadzie.

Jak działa?

Kamfora wydaje się stymulować zakończenia nerwowe, które łagodzą objawy, takie jak ból i swędzenie po nałożeniu na skórę. Kamfora jest również aktywna przeciwko grzybom, które powodują infekcje w paznokciach u stóp.

Zastosowania i skuteczność

Prawdopodobnie skuteczne dla

Kaszel. Kamfora jest zatwierdzona przez FDA w postaci maści do klatki piersiowej w stężeniach mniejszych niż 11%.
Ból. Kamfora jest zatwierdzona przez FDA do stosowania na skórze jako środek przeciwbólowy w stężeniach 3% do 11%. Jest w wielu produktach na opryszczki na opryszczkę, użądlenia i ukąszenia owadów, drobne oparzenia i hemoroidy.
Swędzenie skóry lub podrażnienie. Kamfora jest zatwierdzona przez FDA do stosowania na skórze, aby pomóc swędzeniu lub podrażnieniu w stężeniach 3% do 11%.

Prawdopodobnie skuteczne dla

Zapalenie kości i stawów. Krem do wcierania zawierający kamforę, siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny wydaje się zmniejszać nasilenie objawów osteoartrozy o około połowę. Naukowcy uważają, że prawdopodobnie kamfora, a nie inne składniki, łagodzi objawy.

Niewystarczające dowody na

Ukąszenie owada. Wczesne badania pokazują, że stosowanie kamfory razem z olejem mentolowym i olejem eukaliptusowym może pomóc zmniejszyć rozmiar ukąszeń komarów.
Niskie ciśnienie krwi po wstawaniu. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie produktu zawierającego kamforę i głóg doustny pomaga zapobiegać spadkom ciśnienia krwi podczas stania. Jednak nie jest jasne, czy sama kamfora zapewnia te same korzyści. Ponadto ten produkt nie jest dostępny w Stanach Zjednoczonych.
Brodawki.
Hemoroidy.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić skuteczność kamfory w tych zastosowaniach.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Kamfora jest bezpieczna dla większości osób dorosłych po nałożeniu na skórę w kremie lub balsamie w niskich stężeniach. Kamfora może powodować niewielkie skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Nie używaj nierozcieńczonych kamforowych produktów lub produktów zawierających ponad 11% kamfory. Mogą być drażniące i niebezpieczne. Kamfora jest również bezpieczna dla większości dorosłych, gdy wdychany jest w postaci pary w niewielkich ilościach jako część aromaterapii. Nie używaj więcej niż 1 łyżki stołowej roztworu kamfory na kwartę wody.

Nie podgrzewaj produktów zawierających kamforę (Vicks VapoRub, BenGay, Heet, wiele innych) w kuchence mikrofalowej. Produkt może eksplodować i spowodować poważne oparzenia.

Kamfora jest najbardziej bezpieczna po nałożeniu na skórę w wyższych stężeniach przez krótki czas.

Produkty zawierające kamforę mogą być niebezpieczne, gdy są stosowane na uszkodzoną lub zranioną skórę. Kamfora jest łatwo wchłaniana przez zranioną skórę i może osiągnąć toksyczne poziomy w organizmie.

Kamfora jest niebezpieczna , gdy jest przyjmowana doustnie przez dorosłych. Spożycie kamfory może spowodować poważne skutki uboczne, w tym śmierć. Pierwsze objawy zatrucia kamforą występują szybko (w ciągu 5 do 90 minut) i mogą obejmować pieczenie jamy ustnej i gardła, nudności i wymioty.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: Biorąc kamfora doustnie jest niebezpieczna podczas ciąży lub karmienia piersią. Nie jest znane bezpieczeństwo stosowania kamfory na skórze podczas ciąży lub karmienia piersią. Nie ryzykuj zdrowia swojego ani dziecka. Unikaj używania kamfory w czasie ciąży.

Dzieci: Kamfora jest niebezpieczna u dzieci po nałożeniu na skórę. Dzieci są bardziej wrażliwe na skutki uboczne. Kamfora jest zdecydowanie NIEBEZPIECZNA, gdy jest przyjmowana doustnie. W przypadku spożycia tych produktów mogą wystąpić drgawki i śmierć. Trzymaj produkty zawierające kamforę z dala od dzieci.

Choroba wątroby: przyjmowanie kamfory doustnie lub nałożenie jej na skórę zostało powiązane z potencjalnym uszkodzeniem wątroby. Teoretycznie używanie kamfory może pogorszyć chorobę wątroby.

Literatura:

Rampini, S. K., Schneemann, M., Rentsch, K., and Bachli, E. B. Camphor intoxication after cao gio (coin rubbing). JAMA 7-3-2002
SMITH, A. G. and MARGOLIS, G. Camphor poisoning; anatomical and pharmacologic study; report of a fatal case; experimental investigation of protective action of barbiturate. Am.J.Pathol. 1954
Theis, J. G. and Koren, G. Camphorated oil: still endangering the lives of Canadian children. CMAJ. 6-1-1995
Vasey, R. H. and Karayannopoulos, S. J. Camphorated oil. Br.Med.J. 1-8-1972
Weiss, J. and Catalano, P. Camphorated oil intoxication during pregnancy. Pediatrics 1973
Love JN, Sammon M, Smereck J. Are one or two dangerous? Camphor exposure in toddlers. J Emerg Med 2004
Uc A, Bishop WP, Sanders KD. Camphor hepatotoxicity. South Med J 2000

5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here