Kozieradka pospolita

Kozieradka to ziele podobne do koniczyny, które pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, południowej Europy i zachodniej Azji. Nasiona są używane do gotowania, do wytwarzania leków lub do ukrywania smaku innych leków. Nasiona kozieradki pachną i smakują nieco jak syrop klonowy. Liście kozieradki są spożywane w Indiach jako warzywa.

Kozieradka jest przyjmowana doustnie w przypadku problemów trawiennych, takich jak utrata apetytu, rozstrój żołądka, zaparcia, zapalenie żołądka (zapalenie żołądka). Kozieradka jest również stosowana w cukrzycy, bolesnych miesiączkach, menopauzie, zespole policystycznych jajników, zapaleniu stawów, słabej funkcji tarczycy i otyłości. Jest również stosowany w warunkach, które wpływają na zdrowie serca, takich jak „stwardnienie tętnic” (miażdżyca tętnic) i wysokie poziomy we krwi niektórych tłuszczów, w tym cholesterolu i trójglicerydów.

Kozieradka jest stosowana w przypadku dolegliwości nerek, choroby niedoboru witaminy zwanej beri-beri, wrzodów jamy ustnej, czyraków, zapalenia oskrzeli, zakażenia tkanek pod powierzchnią skóry (cellulitis), gruźlicy, przewlekłego kaszlu, spierzchniętych ust, łysienia, raka, choroby Parkinsona, i wydajność ćwiczeń.

Niektórzy mężczyźni używają kozieradki na przepuklinę, zaburzenia erekcji (ED), niepłodność męską i inne problemy męskie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety używają kozieradki, aby zwiększyć zainteresowanie seksualne.

Kobiety karmiące piersią czasami używają kozieradki, aby zwiększyć przepływ mleka.

Kozieradka jest czasami używana jako okład. Oznacza to, że jest owinięty w tkaninę, ogrzany i nakładany bezpośrednio na skórę, aby leczyć miejscowy ból i obrzęk (zapalenie), bóle mięśni, ból i obrzęk węzłów chłonnych (zapalenie węzłów chłonnych), ból stóp (dna), rany, noga wrzody i wyprysk.

W żywności, kozieradka jest włączona jako składnik mieszanek przypraw. Jest również stosowany jako środek aromatyzujący w imitacji syropu klonowego, żywności, napojów i tytoniu.

W produkcji ekstraktów z kozieradki stosuje się w mydłach i kosmetykach.

Jak działa?

Kozieradka wydaje się spowalniać wchłanianie cukrów w żołądku i stymulować insulinę. Oba te efekty obniżają poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą.

Zastosowania i skuteczność

Prawdopodobnie skuteczne dla

Cukrzyca. Niektóre badania pokazują, że spożywanie nasion kozieradki, zmieszanych z jedzeniem podczas posiłku, obniża poziom cukru we krwi po posiłku u osób z cukrzycą typu 2. Jednakże, gdy wydaje się, że 5-50 g nasion kozieradki raz lub dwa razy dziennie działa, niższe dawki 2,5 grama wydają się nie działać. U osób z cukrzycą typu 1 przyjmowanie 50 gramów proszku z nasion kozieradki dwa razy dziennie wydaje się zmniejszać ilość cukru w ​​moczu.
Bolesne miesiączki (bolesne miesiączkowanie). Przyjmowanie 1800-2700 mg proszku z nasion kozieradki trzy razy dziennie przez pierwsze 3 dni miesiączki, a następnie 900 mg trzy razy dziennie przez pozostałą część dwóch cykli miesiączkowych zmniejsza ból u kobiet z bolesnymi miesiączkami. Zmniejszono także zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe.

Niewystarczające dowody

Wydajność ćwiczeń. Istnieją sprzeczne wyniki dotyczące wpływu kozieradki na wyniki ćwiczeń. Niektóre wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 500 mg suplementu kozieradki (Indus Biotech, Indie) przez 8 tygodni zmniejsza tkankę tłuszczową i zwiększa poziom testosteronu, ale nie zmienia siły mięśni ani wytrzymałości u młodych mężczyzn. Jednak inne badania pokazują, że codzienne przyjmowanie 500 mg ekstraktu z kozieradki (Torabolic, Indus Biotech) przez 8 tygodni redukuje tkankę tłuszczową i zwiększa wydajność nóg i wyciskania w podobnej grupie młodych mężczyzn. Ponadto, inne wczesne badania pokazują, że przyjmowanie 300 mg chemikaliów kozieradki (Fenu-FG, Indus Biotech Private Limited, Pune, Indie) każdego dnia może pomóc mężczyznom wykonywać więcej ćwiczeń z wyciskania na ławce. Ale to nie wydaje się pomagać im w podnoszeniu ciężaru ciała lub robieniu większej liczby ćwiczeń z nogą.
Zgaga. Badania pokazują, że przyjmowanie określonego produktu kozieradki (FenuLife, Frutarom Belgium) przed dwoma największymi posiłkami w ciągu dnia zmniejsza objawy zgagi.
Wysoki cholesterol. Istnieją sprzeczne dowody na wpływ kozieradki na poziom cholesterolu. Wczesne badania pokazują, że zażywanie nasion kozieradki zmniejsza całkowity i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL lub „zły”) cholesterol. Ale wpływ nasion kozieradki na lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL lub „dobry”) cholesterol i trójglicerydy są niespójne.
Produkcja mleka matki. Istnieją doniesienia, że ​​przyjmowanie kapsułek kozieradki lub picie herbaty kozieradki na krótko po porodzie może zwiększyć produkcję mleka u kobiet karmiących piersią. Kozieradka wydaje się pomagać najbardziej, gdy rozpoczyna się dzień lub dwa po porodzie. Ale nie wszystkie badania się zgadzają. Niektóre badania pokazują, że zażywanie kozieradki jest mniej korzystne niż przyjmowanie indyjskiego ogórecznika lub palmy.
Niepłodność męska. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie oleju z nasion kozieradki doustnie trzy razy dziennie przez 4 miesiące poprawia liczbę plemników u mężczyzn z niskim stężeniem plemników. Ale wydawanie innych części nasion kozieradki wydaje się nie mieć tego efektu.
Utrata masy ciała. Wczesne badania pokazują, że ekstrakt z nasion kozieradki może zmniejszyć dzienne spożycie tłuszczu u mężczyzn z nadwagą przyjmowanych doustnie w dawce 392 mg trzy razy dziennie przez 2-6 tygodni. Ale niższa dawka nie wydaje się mieć tego efektu. Żadna z dawek nie wpływa na wagę, apetyt ani pełnię. Dodanie 4 lub 8 gramów włókna kozieradki do śniadania wydaje się zwiększać uczucie pełności i zmniejszać głód w porze lunchu. Ale nie jest jasne, czy zwiększa to utratę wagi.
Choroba Parkinsona. Badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z nasion kozieradki (Indus Biotech Private Limited, Pune) dwa razy dziennie przez 6 miesięcy nie poprawia objawów u osób z chorobą Parkinsona.
Torbiele jajników (zespół policystycznych jajników). Istnieją sprzeczne wyniki dotyczące wpływu kozieradki na torbiele jajników. Badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z nasion kozieradki (Goldarou Pharmaceutical Co. Isfahan Iran) codziennie przez 8 tygodni nie poprawia objawów u kobiet z torbielami jajników. Jednak inne wczesne badania sugerują, że przyjmowanie 1000 mg określonego rodzaju ekstraktu z nasion kozieradki (Furocyst, Cepham Inc., Piscataway, NJ) każdego dnia może zmniejszyć wielkość torbieli jajników i pomóc w regulacji długości cyklu miesiączkowego i czas między okresem.
Łysienie.
Rak.
Spierzchnięte usta.
Przewlekły kaszel.
Zaparcie.
Wyprysk.
Gorączka.
Miażdżyca tętnic.
Przepuklina.
Choroba nerek.
Owrzodzenia jamy ustnej.
Problemy seksualne (zaburzenia erekcji, ED).
Niestrawność.

Efekty uboczne i bezpieczeństwo

Kozieradka jest bezpieczna dla ludzi przyjmowanych doustnie w ilościach normalnie występujących w żywności. Jest bezpieczna gdy jest przyjmowane doustnie w ilościach stosowanych do celów leczniczych (ilości większe niż zwykle w żywności) przez okres do 6 miesięcy. Skutki uboczne obejmują biegunkę, rozstrój żołądka, wzdęcia, gazy, zawroty głowy, ból głowy i zapach „syropu klonowego” w moczu. Kozieradka może powodować przekrwienie błony śluzowej nosa, kaszel, świszczący oddech, obrzęk twarzy i ciężkie reakcje alergiczne u osób nadwrażliwych. Kozieradka może obniżyć poziom cukru we krwi.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża: Kozieradka jest niebezpieczna w ciąży, gdy jest stosowana w ilościach większych niż w żywności. Może powodować wady rozwojowe u dziecka, jak również wczesne skurcze. Przyjmowanie kozieradki tuż przed porodem może również spowodować, że noworodek ma niezwykły zapach ciała, który można pomylić z „chorobą moczu syropu klonowego”. Ten zapach nie wydaje się powodować długotrwałych skutków.

Karmienie piersią: Kozieradka jest prawdopodobnie bezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie, aby zwiększyć przepływ mleka w krótkim okresie. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie 1725 mg kozieradki trzy razy dziennie przez 21 dni nie powoduje żadnych skutków ubocznych u niemowląt.

Dzieci: Kozieradka jest niebezpieczna, gdy jest przyjmowana doustnie u dzieci. Niektóre raporty wiążą herbatę kozieradki z utratą przytomności u dzieci. U dzieci pijących herbatę z kozieradki może również wystąpić niezwykły zapach ciała przypominający syrop klonowy.

Alergia na rośliny z rodziny Fabaceae: Osoby uczulone na inne rośliny w Fabaceae, w tym soja, orzeszki ziemne i groszek zielony, mogą również być uczulone na kozieradkę.

Cukrzyca: Kozieradka może wpływać na poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Uważaj na objawy niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) i dokładnie kontroluj poziom cukru we krwi, jeśli masz cukrzycę i stosuj kozieradkę.

Interakcje

Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny w tej kombinacji

Leki na cukrzycę (leki przeciwcukrzycowe) współdziałają z Kozieradką

Kozieradka może obniżyć poziom cukru we krwi. Leki na cukrzycę są również stosowane w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Biorąc kozieradkę razem z lekami na cukrzycę, może dojść do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Dokładnie monitoruj poziom cukru we krwi. Dawka leku na cukrzycę może wymagać zmiany.

Niektóre leki stosowane w cukrzycy obejmują glimepiryd (Amaryl), gliburyd (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insulinę, pioglitazon (Actos), rozyglitazon ( Avandia), chlorpropamid (Diabinese), glipizyd (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) i inne.

Leki, które spowalniają krzepnięcie krwi (leki przeciwzakrzepowe / przeciwpłytkowe) współdziałają z preparatem Kozieradką

Kozieradka może spowalniać krzepnięcie krwi. Biorąc kozieradkę razem z lekami, które również powoli krzepną, może zwiększyć szanse na siniaki i krwawienie.

Niektóre leki, które spowalniają krzepnięcie krwi obejmują aspirynę, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, inni), ibuprofen (Advil, Motrin, inni), naproksen (Anaprox, Naprosyn, inni), dalteparyna (Fragmin), enoksaparyna (Lovenox), heparyna, warfaryna (Coumadin) i inne.

Warfaryna (kumadyna) wchodzi w interakcje z Kozieradką

Warfaryna (kumadyna) jest stosowana do spowalniania krzepnięcia krwi. Kozieradka może również spowalniać krzepnięcie krwi. Biorąc kozieradkę razem z warfaryną (kumadyna) może zwiększyć szanse na siniaki i krwawienie. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać krew. Może być konieczna zmiana dawki warfaryny (kumadyny).

Literatura:

Bawadi, HA Maghaydah SN Tayyem RF Tayyem RF. The postprandial hypoglycemic activity of fenugreek seed and seeds extract in type 2 diabetics: A pilot study. Pharmacognosy Mag
Devasena, T. and Venugopal, Menon P. Fenugreek seeds modulate 1,2-dimethylhydrazine-induced hepatic oxidative stress during colon carcinogenesis. Ital.J Biochem. 2007
Handa, T., Yamaguchi, K., Sono, Y., and Yazawa, K. Effects of fenugreek seed extract in obese mice fed a high-fat diet. Biosci.Biotechnol.Biochem. 2005
Losso, J. N., Holliday, D. L., Finley, J. W., Martin, R. J., Rood, J. C., Yu, Y., and Greenway, F. L. Fenugreek bread: a treatment for diabetes mellitus. J Med Food 2009
Neeraja A and Pajyalakshmi P. Hypoglycemic effect of processed fenugreek seeds in humans. J Food Sci Technol 1996
Sharma RD, Sarkar A, Hazra DK, and et al. Toxicological evaluation of fenugreek seeds: a long term feeding experiment in diabetic patients. Phytother Res 1996
Swafford S, Berens P. Effect of fenugreek on breast milk production. 2000

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here