Lawenda

Lawenda to zioło. Kwiat i olej lawendowy są używane do wytwarzania leków.

Lawenda jest powszechnie stosowana do niepokoju, niepokoju, bezsenności, depresji, bólu głowy i bólu. W żywności i napojach lawenda jest stosowana jako składnik smakowy.

W produkcji lawenda jest stosowana w produktach farmaceutycznych i jako składnik zapachowy w mydłach, kosmetykach, perfumach, potpourri i dekoracjach.

Lawenda (nazwa naukowa Lavandula angustifolia) jest powszechnie zanieczyszczona spokrewnionymi gatunkami, w tym Lavandula hybrida, która jest krzyżówką Lavandula angustifolia i Lavandula latifolia, z której otrzymuje się olej lawendowy.

Jak działa?

Lawenda zawiera olej, który działa uspokajająco i rozluźniająco na mięśnie. Wydaje się również mieć działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Zastosowania i skuteczność

Prawdopodobnie skuteczne dla

Wypadanie włosów (łysienie plackowate). Istnieją pewne dowody na to, że stosowanie olejku lawendowego w połączeniu z olejkami z tymianku, rozmarynu i drzewa cedrowego może poprawić wzrost włosów aż o 44% po 7 miesiącach leczenia.
Niepokój. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie 80-160 mg oleju z lawendy doustnie przez 6-10 tygodni poprawia lęk i sen oraz zapobiega nawrotom lęku u osób z lekkim lub ciężkim lękiem . Nie jest jasne, czy stosowanie oleju lawendowego jako aromaterapii poprawia lęk, ponieważ wyniki badań są sprzeczne.
Afty. Badania pokazują, że stosowanie 2 kropli olejku lawendowego na zaatakowany obszar trzy razy dziennie może zmniejszyć obrzęk bólem i bólem oraz skrócić czas potrzebny na wyleczenie zmian rakowych.
Bóle menstruacyjne. Masaż aromaterapeutyczny olejku z lawendy zmniejsza ból związany z miesiączką u niektórych młodych kobiet lepiej niż regularne masaże. Również wdychanie oleju lawendowego przez pierwsze 3 dni miesiączki wydaje się zmniejszać ból brzucha i bóle pleców u kobiet z bólem menstruacyjnym.
Zapobieganie upadkom. Istnieją pewne dowody, że przymocowanie podkładki z olejem lawendowym na dekolcie odzieży zmniejsza ryzyko upadku o 43% u mieszkańców domów opieki.
Ból po operacji. Niektóre badania pokazują, że wdychanie esencji lawendy podczas otrzymywania środków przeciwbólowych dożylnie (przez IV) może pomóc zmniejszyć ból u kobiet po przekroju C. Inne badania pokazują, że wdychanie lawendy przez 3 minuty co 6 godzin może zmniejszyć ból i zmniejszyć potrzebę stosowania acetaminofenu po tonsillektomii u dzieci w wieku 6-12 lat.

Prawdopodobnie nieskuteczne dla

Ból związany z rakiem. Badania pokazują, że stosowanie olejku lawendowego do masażu aromaterapeutycznego nie zmniejsza bólu w porównaniu z masażem samodzielnie u osób z bólem związanym z rakiem.

Niewystarczające dowody na

Swędzenie i stan zapalny skóry (egzema). Wczesne badania pokazują, że stosowanie oleju lawendowego i innych ziołowych olejków eterycznych do masażu aromaterapeutycznego nie poprawia podrażnienia skóry w ciągu dnia ani zdolności do spania w nocy u dzieci z swędzącą i zapalną skórą.
Kolka. Wyniki jednego małego badania pokazują, że masowanie kombinacji olejków lawendowych i migdałowych na brzuchu niemowląt przez 5-15 minut na początku kolki skraca czas płaczu o około 7 godzin tygodniowo.
Demencja. Niektóre badania pokazują, że stosowanie oleju lawendowego w dyfuzorze w nocy zmniejsza pobudzenie u osób z demencją. Ale wdychanie zapachu olejku lawendowego nałożonego na kołnierz koszuli lub na przedramiona nie wydaje się zmniejszać pobudzenia związanego z demencją. Również korzystanie z masaży aromaterapeutycznych nie poprawia sprawności umysłowej u osób z demencją.
Depresja. Przyjmowanie doustnie produktu w postaci lawendy przez 6 tygodni wydaje się poprawiać depresję u osób z depresją. Nalewka z lawendy wydaje się być nieco mniej skuteczna niż lekarstwo imipramina (Tofranil) do leczenia depresji. Jednak jednoczesne stosowanie tych dwóch leków może poprawić działanie przeciwdepresyjne imipraminy. Wpływ aromaterapii olejem lawendowym na depresję jest sprzeczny. Niektóre badania pokazują, że aromaterapia lawendowa zmniejsza depresję po porodzie u niektórych kobiet. Ale aromaterapia olejem lawendowym nie zmniejsza depresji u osób z zaawansowanym rakiem.
Zmęczenie. Wczesne badania pokazują, że wdychanie oleju lawendowego trzy razy w tygodniu przez 4 tygodnie nie zmniejsza zmęczenia u osób poddawanych dializie w przypadku chorób nerek.
Wysokie ciśnienie krwi. Wczesne badania pokazują, że użycie mieszaniny olejków eterycznych z lawendy, cytryny i ylang ylang jako aromaterapii może zmniejszyć skurczowe ciśnienie krwi (najwyższa liczba), ale nie rozkurczowe ciśnienie krwi (dolna liczba) u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
Trudności ze snem (bezsenność). Wczesne badania pokazują, że stosowanie oleju lawendowego w parowniku przez noc lub na gazie położonym obok łóżka może pomóc niektórym osobom z łagodnym bezsennością lepiej spać. Ale istnieją sprzeczne wyniki.
Ból podczas porodu. Wczesne badania pokazują, że wdychanie zapachu esencji lawendy trzy razy w ciągu porodu może zmniejszyć ogólny ból porodowy.
Wszy. Wczesne badania pokazują, że stosowanie kombinacji lawendy i olejku z drzewa herbacianego do skóry pomaga zabić wszy wszy i zmniejszyć liczbę żywych wszy. Nie jest jasne, czy efekty są spowodowane przez samą lawendę, czy połączenie lawendy i oleju z drzewa herbacianego.
Objawy menopauzy. Niektóre badania pokazują, że wdychanie zapachu esencji lawendy dwa razy w tygodniu przez 12 tygodni może zmniejszyć zaczerwienienie u kobiet w okresie menopauzy.
Migrena. Wczesne badania pokazują, że pocieranie 2 lub 3 kropel olejku lawendowego na górnej wardze i wdychanie oparów może zmniejszyć ból i mdłości migreny i pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się bólu głowy.
Zapalenie kości i stawów. Niektóre badania pokazują, że masowanie kolana olejem lawendowym trzy razy w tygodniu przez 3 tygodnie może zmniejszyć ból związany z zapaleniem kości i stawów w porównaniu z masowaniem bezzapachowym olejem lub bez masażu.
Infekcja ucha. Wczesne badania pokazują, że podawanie kropli do uszu zawierających lawendę i inne wyciągi ziołowe poprawia ból ucha u osób z infekcjami ucha. Jednak ta ziołowa kombinacja nie wydaje się być bardziej skuteczna niż stosowanie środka znieczulającego skórę wraz z antybiotykiem amoksycyliny.
Ból. Niektóre badania pokazują, że aromaterapia lawendowa może pomóc zmniejszyć ból spowodowany wprowadzeniem igły. Również wdychanie zapachu olejku lawendowego przed badaniem ginekologicznym wydaje się zmniejszać ból podczas badania. Ale aromaterapia lawendowa nie zmniejsza bólu podczas zmiany opatrunku.
Komplikacje po porodzie. Dodanie oleju lawinowego do kąpieli wydaje się zmniejszać zaczerwienienie w obszarze między pochwą a odbytem krótko po porodzie. Może również zmniejszyć ból w tym obszarze, ale wyniki są sprzeczne. Wdychanie zapachu olejku lawendowego rano, 6 godzin później, i przed snem wydaje się poprawiać ból, zmęczenie, niepokój i nastrój u kobiet w pierwszym dniu po porodzie.
Zmniejszenie lęku przed operacją. Niektórzy używają lawendy do zmniejszania lęku przed operacją lub innymi zabiegami medycznymi lub stomatologicznymi. Niektóre badania pokazują, że może to zmniejszyć lęk przed zabiegami stomatologicznymi. Ale nie jest jasne, czy lawenda pomaga na lęk związany z innymi procedurami.
Ogólne samopoczucie psychiczne. Niektóre badania pokazują, że dodanie 3 ml 20% oleju lawendowego i 80% mieszanki oleju z pestek winogron do codziennej kąpieli daje niewielką poprawę nastroju w porównaniu z kąpielami zawierającymi wyłącznie olej z pestek winogron. Ale inne badania pokazują, że dodanie oleju lawendowego do masażu aromaterapeutycznego nie poprawia samopoczucia ani jakości życia u pacjentów z rakiem.
Zespół niespokojnych nóg (RLS). Jedno z badań pokazuje, że masowanie nóg olejem lawendowym przez 10 minut dwa razy w tygodniu może zmniejszyć nasilenie zespołu niespokojnych nóg u osób z niewydolnością nerek poddawanych dializie.
Stres. Wdychanie zapachu oleju lawendowego przed egzaminem ginekologicznym wydaje się zmniejszać stres po egzaminie. Ale wdychanie zapachu olejku lawendowego przez 20 minut drugiego i trzeciego dnia po operacji pomostowania tętnic wieńcowych nie wydaje się zmniejszać stresu.
Trądzik.
Rak.
Ból głowy.
Utrata apetytu.
Nudności.
Ból zęba.
Środek odstraszającego komary i odstraszającego owady.
Wymioty.

Potrzebujemy więcej dowodów, aby ocenić lawendę dla tych zastosowań.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Lawenda jest bezpieczna dla większości osób dorosłych w ilości spożywanej żywności. Jest  podczas przyjmowania doustnie, nakładania na skórę lub wdychania w ilościach leczniczych.

W przypadku przyjmowania doustnego, lawenda może powodować zaparcia, bóle głowy i zwiększony apetyt. Po nałożeniu na skórę lawenda może czasami powodować podrażnienie, chociaż jest to rzadkie.

Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Dzieci: Stosowanie produktów na skórę, które zawierają olejek lawendowy może być niebezpieczna dla młodych chłopców, którzy jeszcze nie osiągnęli dojrzałości płciowej. Olejek lawendowy wydaje się mieć działanie hormonalne, które może zakłócić normalne hormony w ciele chłopca. W niektórych przypadkach spowodowało to chłopców rozwijających się nieprawidłowy wzrost piersi zwany ginekomastią. Bezpieczeństwo tych produktów podczas stosowania przez młode dziewczyny nie jest znane.

Ciąża i karmienie piersią: Brak wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa stosowania lawendy w przypadku ciąży lub karmienia piersią. Pozostań przy bezpiecznej stronie i unikaj używania.

Operacja: Lawenda może spowolnić centralny układ nerwowy. Jeśli zostanie zastosowany w połączeniu ze znieczuleniem i innymi lekami podawanymi podczas i po operacji, może zbyt mocno spowolnić ośrodkowy układ nerwowy. Przestań używać lawendy co najmniej 2 tygodnie przed zaplanowaną operacją.

Interakcje

Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny przy tej kombinacji

Hydrat Chloralu wchodzi w interakcje z lawendą

Wodzian chloralu powoduje senność i senność. Lawenda wydaje się zwiększać działanie wodzianu chloralu. Wzięcie lawendy wraz z wodzianem chloralu może spowodować zbyt dużą senność.

Leki uspokajające (barbiturany) wchodzą w interakcje z lawendą

Lawenda może powodować senność i senność. Leki wywołujące senność są nazywane lekami uspokajającymi. Przyjmowanie lawendy razem z lekami uspokajającymi może powodować zbyt dużą senność. Niektóre leki uspokajające obejmują amobarbital (Amytal), butabarbital (Butisol), mephobarbital (Mebaral), pentobarbital (Nembutal), fenobarbital (Luminal), secobarbital (Seconal) i inne.

Leki uspokajające (depresanty działające na ośrodkowy układ nerwowy) wchodzą w interakcje z lawendą

Lawenda może powodować senność i senność. Leki wywołujące senność są nazywane lekami uspokajającymi. Przyjmowanie lawendy i leków uspokajających może powodować zbyt dużą senność. Niektóre leki uspokajające obejmują klonazepam (Klonopin), lorazepam (Ativan), fenobarbital (Donnatal), zolpidem (Ambien) i inne.

Literatura:

Altaei, D. T. Topical lavender oil for the treatment of recurrent aphthous ulceration. Am J Dent 2012
Braden, R., Reichow, S., and Halm, M. A. The use of the essential oil lavandin to reduce preoperative anxiety in surgical patients. J Perianesth.Nurs. 2009
Brandao FM. Occupational allergy to lavender oil. Contact Dermatitis 1986
Cornwell S and Dale A. Lavender oil and perineal repair. Mod Midwife 1995
Coulson IH and Khan AS. Facial 'pillow’ dermatitis due to lavender oil allergy. Contact Dermatitis 1999
Gamez MJ, Jimenez J, Navarro C, and et al. Study of the essential oil of Lavandula dentata L. Pharmazie 1990
Hadi, N. and Hanid, A. A. Lavender essence for post-cesarean pain. Pak.J Biol.Sci 6-1-2011

4.7/5 - (4 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here