Ginkgo to duże drzewo z liśćmi w kształcie wachlarza. Chociaż Ginkgo jest rośliną rodzimą w Chinach, Japonii i Korei, uprawiano ją w Europie od około 1730 r. i w Stanach Zjednoczonych od około 1784 r. Uważa się, że drzewo ginkgo jest jednym z najstarszych żywych drzew, sięgającym więcej niż 200 milionów lat.
Liście miłorzębu często przyjmowane są doustnie w przypadku zaburzeń pamięci, w tym choroby Alzheimera. Jest również stosowany w stanach, które wydają się być związane ze zmniejszonym przepływem krwi w mózgu, szczególnie u osób starszych. Warunki te obejmują utratę pamięci, zawroty głowy, trudności z koncentracją i zaburzenia nastroju. Niektórzy używają go do bólu kończyn dolnych podczas chodzenia w związku ze słabym przepływem krwi (chromanie).
Lista innych zastosowań miłorzębu jest bardzo długa. Może tak być dlatego, że zioło to istnieje od tak dawna. Ginkgo biloba jest jednym z najdłużej żyjących gatunków drzew na świecie. Drzewa Ginkgo mogą żyć tak długo, jak tysiąc lat. Stosowanie miłorzębu na astmę i zapalenie oskrzeli opisano w 2600 roku pne.
W produkcji ekstrakt z liści miłorzębu stosuje się w kosmetykach. W żywności, prażone nasiona ginkgo, z którego usunięto miąższ, są jadalnym przysmakiem w Japonii i Chinach.
Jak działa?
Ginkgo poprawia cyrkulację krwi, co może pomóc w lepszym funkcjonowaniu mózgu, oczu, uszu i nóg. Może działać jako przeciwutleniacz spowalniający chorobę Alzheimera i zakłócający zmiany w mózgu, które mogą powodować problemy z myśleniem.
Nasiona Ginkgo zawierają substancje, które mogą zabijać bakterie i grzyby, które powodują infekcje w organizmie. Nasiona zawierają również toksyny, które mogą powodować poważne skutki uboczne, takie jak napady padaczkowe i utrata przytomności.
Zastosowania i skuteczność
Prawdopodobnie skuteczne dla
Niepokój. Badania pokazują, że przyjmowanie ekstraktu z miłorzębu przez 4 tygodnie może zmniejszyć objawy lęku.
Otępienie związane z chorobą Alzheimera, chorobami naczyniowymi lub innymi chorobami. Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie miłorzębu przez okres do jednego roku nieznacznie poprawia niektóre objawy choroby Alzheimera, naczyniowych lub innych demencji. Dawki 240 mg na dobę mogą działać lepiej niż dawki 120 mg na dobę. Istnieją jednak obawy, że wyniki wielu z tych badań mogą nie być wiarygodne. Podczas gdy większość badań pokazuje, że ginkgo pomaga w leczeniu objawów choroby Alzheimera i innych demencji, istnieją pewne sprzeczne ustalenia. To sprawia, że trudno jest ustalić, którzy ludzie mogą odnieść korzyść. Podczas gdy ginkgo może pomóc w leczeniu objawów różnych typów demencji, ginkgo nie wydaje się pomagać w zapobieganiu rozwojowi demencji. Ponadto nie wydaje się, aby zapobiegać pogorszeniu się otępienia związanego z chorobą Alzheimera. Wczesne badania pokazują, że zażywanie specyficznego ekstraktu z liści miłorzębu zwanego EGb 761 (Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) codziennie przez 22-24 tygodnie wydaje się być tak samo skuteczne jak donepezil leku (Aricept) do leczenia łagodnej i umiarkowanej choroby Alzheimera. Ale inne badania sugerują, że wyciąg z liści miłorzębu może być mniej skuteczny niż konwencjonalne leki donepezil (Aricept) i takryna (Cognex). Przyjmowanie miłorzębu razem z lekami na receptę, takimi jak donepezil lub rywastygmina, nie wydaje się być lepsze niż przyjmowanie samych leków na objawy choroby Alzheimera.
Problemy ze wzrokiem u osób z cukrzycą. Istnieją dowody na to, że przyjmowanie ekstraktu z liści miłorzębu przez 6 miesięcy może poprawić widzenie kolorów u osób z uszkodzeniem siatkówki spowodowanym cukrzycą.
Utrata widzenia związana z jaskrą. Wydaje się, że wyciąganie ekstraktu z liści miłorzębu przez okres do 12,3 lat poprawia istniejące wcześniej uszkodzenia pola widzenia u niektórych osób z jaskrą. Ponieważ jednak sprzeczne badania pokazują, że ginkgo nie zapobiega postępowi jaskry, gdy przyjmuje się je tylko przez 4 tygodnie, może zaistnieć potrzeba dłuższego czasu, aby zobaczyć jakąkolwiek poprawę.
Bóle nóg podczas chodzenia związane ze złym przepływem krwi (choroba naczyń obwodowych). Niektóre dowody pokazują, że przyjmowanie ekstraktu z liści miłorzębu zwiększa dystans, w którym ludzie o słabym krążeniu krwi w nogach mogą chodzić bez bólu. Przyjmowanie miłorzębu może również zmniejszyć szansę na operację. Jednak osoby z tym schorzeniem mogą potrzebować przyjmowania miłorzębu przez co najmniej 24 tygodnie, zanim zauważą poprawę.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Wyciąganie ekstraktu z liści miłorzębu metodą doustną wydaje się łagodzić tkliwość piersi i inne objawy związane z PMS, gdy rozpoczyna się w 16. dniu cyklu miesiączkowego i trwało do piątego dnia następnego cyklu.
Schizofrenia. Badania pokazują, że codzienne przyjmowanie miłorzębu oprócz konwencjonalnych leków przeciwpsychotycznych przez 8-16 tygodni może zmniejszyć objawy schizofrenii. Może również zmniejszyć niektóre działania niepożądane, takie jak pragnienie i zaparcia oraz działania niepożądane związane z lekami przeciwpsychotycznymi, haloperidolem.
Zaburzenie ruchowe zwane późną dyskinezą. Późna dyskineza jest zaburzeniem ruchu wywołanym przez niektóre leki przeciwpsychotyczne. Badania pokazują, że zażywanie określonego ekstraktu z miłorzębu (EGb 761, Yi Kang Ning, Yang Zi Jiang Pharmaceuticals Ltd., Jiangsu, Chiny) przez 12 tygodni może zmniejszyć nasilenie objawów późnych dyskinez u osób ze schizofrenią przyjmujących leki przeciwpsychotyczne.
Zawroty głowy (zawroty głowy). Przyjmowanie ekstraktu z liści miłorzębu metodą doustną wydaje się poprawiać objawy zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.
Prawdopodobnie nieskuteczne dla
Zaburzenia seksualne wywołane lekami przeciwdepresyjnymi. Chociaż niektóre wczesne badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z liści miłorzębu doustnego może poprawić problemy seksualne powodowane przez leki przeciwdepresyjne, najnowsze badania sugerują, że prawdopodobnie nie jest to skuteczne.
Problemy psychiczne spowodowane chemioterapią. Badania pokazują, że zażywanie specyficznego ekstraktu z liści miłorzębu zwanego EGb 761 dwa razy dziennie, rozpoczynającego się przed drugim cyklem chemioterapii i trwającym do jednego miesiąca po zakończeniu leczenia chemioterapeutycznego, nie zapobiega problemom psychicznym spowodowanym przez chemioterapię u osób leczonych na raka piersi.
Wysokie ciśnienie krwi. Badania pokazują, że zażywanie doustnie określonego ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego (EGb 761) przez okres do 6 lat nie zmniejsza ciśnienia krwi u osób starszych z wysokim ciśnieniem krwi.
Stwardnienie rozsiane. Biorąc ekstrakt z liści miłorzębu lub ginkgolid B, specyficzna substancja chemiczna znaleziona w ekstrakcie z miłorzębu, nie poprawia funkcji umysłowych ani niepełnosprawności u osób ze stwardnieniem rozsianym.
Depresja sezonowa (sezonowe zaburzenie afektywne). Przyjmowanie wyciągu z liści miłorzębu przez usta nie wydaje się zapobiegać objawom depresji zimowej u osób z sezonową depresją.
Dzwonienie w uszach (szum uszny). Wydaje się, że wyciąganie ekstraktu z liści miłorzębu nie poprawia dzwonienia w uszach.
Prawdopodobnie nieskuteczny dla
Choroba serca. Pobranie specyficznego ekstraktu z miłorzębu (EGb 761, Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) nie zmniejsza szansy na atak serca, ból w klatce piersiowej lub udar u osób starszych.
Niewystarczające dowody na
Związana z wiekiem utrata wizonu (związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej). Istnieje kilka wczesnych dowodów na to, że ekstrakt z liści miłorzębu może poprawić objawy i widzenie na odległość u osób z zaburzeniami widzenia związanymi z wiekiem.
Katar sienny (alergiczny nieżyt nosa). Wczesne badania pokazują, że stosowanie specjalnych kropli do oczu (Trium, SOOFT) zawierających ekstrakt miłorzębu i kwas hialuronowy trzy razy dziennie przez jeden miesiąc może zmniejszyć zaczerwienienie oczu, obrzęk i wydzielinę u osób z opuchniętymi oczami z powodu sezonowych alergii.
Choroba wysokościowa. Badania nad wpływem ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego na chorobę wysokościową są niespójne. Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z liści miłorzębu może zmniejszyć objawy choroby wysokościowej, gdy zostaną podjęte 4 dni przed wspinaczką. Jednak inne badania pokazują, że stosowanie specyficznego ekstraktu z miłorzębu przez 1-2 dni przed wspinaniem się nie zapobiega chorobie wysokościowej.
Astma. Badania pokazują, że przyjmowanie dwóch kapsułek określonego produktu zawierającego ekstrakt z miłorzębu, imbir i Picrorhiza kurroa (AKL1, AKL International Ltd) dwa razy dziennie przez 12 tygodni nie poprawia funkcji płuc ani objawów astmy u osób dorosłych z astmą.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Wpływ ginkgo na objawy związane z ADHD jest niejasny. Istnieją wczesne dowody na to, że produkt zawierający ekstrakt z liści miłorzębu i amerykański żeń-szeń może pomóc w poprawie objawów ADHD, takich jak lęk, nadpobudliwość i impulsywność u dzieci w wieku 3-17 lat. Jednak inne badania pokazują, że przyjmowanie ekstraktu z miłorzębu nie poprawia objawów ADHD w porównaniu z metylofenidatem, lekiem stosowanym w leczeniu ADHD, u dzieci w wieku 6-14 lat. Również wydawanie ekstraktu z gingko wraz z metylofenidatem nie poprawi znacząco objawów objawów ADHD u rodziców lub nauczyciela w porównaniu z samym metylofenidatem u dzieci w wieku 6-12 lat.
Autyzm. Badania pokazują, że przyjmowanie określonego ekstraktu z miłorzębu (Ginko T.D. Tolidaru Pharmaceuticals) codziennie przez 10 tygodni wraz z konwencjonalnymi lekami nie poprawia objawów autyzmu u dzieci.
Choroba płuc nazywana przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Badania wykazują, że przyjmowanie określonego produktu zawierającego ekstrakt z miłorzębu, imbir i Picrorhiza kurroa (AKL1, AKL International Ltd) dwa razy dziennie przez 8 tygodni nie poprawia funkcji płuc u osób z POChP.
Uzależnienie od kokainy. Badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z liści miłorzębu zwanego EGB 761 dwa razy dziennie przez 10 tygodni nie pomaga osobom uzależnionym od kokainy.
Stan psychiczny. Wpływ ekstraktu z liści miłorzębu na funkcje umysłowe i pamięć u zdrowych dorosłych nie jest jasny. Niektóre badania pokazują, że ginkgo może poprawić pamięć, szybkość myślenia i uwagę u zdrowych dorosłych. Ale inne badania nie przynoszą żadnych korzyści. Potrzebne są dalsze badania, aby określić wpływ miłorzębu na funkcjonowanie psychiczne u zdrowych osób dorosłych.
Rak jelita grubego. Wczesne badania sugerują, że stosowanie dożylnego (przez IV) ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego (EGb 761, ONC) wraz z lekami przeciwnowotworowymi może przynieść korzyści osobom z zaawansowanym rakiem jelita grubego.
Dysleksja. Wczesne badania sugerują, że zażywanie specyficznego ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego (EGb 761) przez około 30 dni może zmniejszyć dysleksję u dzieci w wieku 5-16 lat.
Fibromialgia. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie doustnie tabletek ekstraktu z liści ginkgo (Bio-Biloba, Pharma Nord) razem z kapsułkami koenzymu Q-10 (Bio Quinone Q10, Pharma Nord) przez 84 dni może zwiększyć poczucie dobrego samopoczucia i ogólny stan zdrowia oraz zmniejszyć ból u osób z fibromialgią.
Rak żołądka. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie węglowodanów z zewnętrznej warstwy owocu miłorzębu doustnego dwa razy dziennie przez 30 dni może zmniejszyć rozmiar guza u osób z rakiem żołądka.
Utrata słuchu. Istnieje kilka wczesnych dowodów na to, że przyjmowanie miłorzębu może pomóc w krótkotrwałym uszkodzeniu słuchu z nieznanych przyczyn. Jednak wiele z tych osób odzyskuje słuch na własną rękę. Trudno powiedzieć, czy ginkgo ma jakikolwiek wpływ.
Hemoroidy. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie kombinacji miłorzębu i niektórych konwencjonalnych leków może zmniejszyć niektóre objawy hemoroidów, w tym krwawienie i ból.
Bóle głowy związane z migrenami. Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie ginkgolidu B, substancji chemicznej znalezionej w ekstraktach z liści miłorzębu, może pomóc w zapobieganiu migrenom u dzieci i kobiet.
Rak jajnika. Dowody sugerują, że stosowanie ekstraktu z liści miłorzębu przez 6 miesięcy wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na raka jajnika.
Rak trzustki. Wczesne badania sugerują, że przyjmowanie dożylnej postaci ekstraktu z liści miłorzębu (EGb 761) dożylnie (przez IV) wraz z lekami przeciwnowotworowymi może spowolnić postęp raka trzustki u niektórych osób.
Jakość życia. Wczesne dowody sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z miłorzębu przez 6 miesięcy może poprawić wskaźniki jakości życia, takie jak czynności w codziennym życiu, nastrój, sen i czujność u osób starszych.
Narażenie na promieniowanie. Wczesne badania sugerują, że biorąc określony ekstrakt z liści miłorzębu (EGb 761, Tanakan Ipsen) może zmniejszyć niektóre negatywne skutki promieniowania na organizm.
Toksyczność skóry wywołana przez promieniowanie. Wczesne badania sugerują, że stosowanie specyficznego kremu (Radioskin 2, Herbalab di Perazza Massimiliano Company) zawierającego ekstrakt z miłorzębu, Aloe vera i esculetina metalowa wraz z innym produktem (Radioskin 1, Herbalab di Perazza Massimiliano Company) może poprawić wilgotność skóry i zmniejszyć zdarzenia niepożądane ze skóry u pacjentów z rakiem piersi otrzymujących radioterapię.
Zaburzenie naczyń krwionośnych (zespół Raynauda). Niektóre badania sugerują, że przyjmowanie ekstraktu z liści miłorzębu przez 10 tygodni doustnie może zmniejszyć liczbę bolesnych ataków na tydzień u osób z zaburzeniem naczyń krwionośnych zwanym zespołem Raynauda. Jednak inne badania sugerują, że ginkgo nie jest korzystne lub jest mniej skuteczne niż leki, takie jak nifedypina.
Seksualna dysfunkcja. Niektóre badania pokazują, że codzienne przyjmowanie ekstraktu z liści miłorzębu przez 8 tygodni nie poprawia funkcji seksualnych u kobiet z zaburzeniami podniecenia seksualnego. Jednakże wydaje się, że przyjmowanie przez 4 tygodnie określonego produktu zawierającego ginkgo, żeń-szeń, damianę, L-argininę, multiwitaminy i minerały (ArginMax for Women) poprawia satysfakcję seksualną u kobiet z dysfunkcją seksualną.
Zawał. Wpływ ginkgo na regenerację u osób po udarze spowodowanym przez zablokowane naczynia krwionośne nie jest jasny. Niektóre dowody sugerują, że ludzie mogą poprawić się bardziej po udarze, gdy są leczeni ginkgo. Jednak badania wyższej jakości nie przynoszą żadnych korzyści.
Przebarwienia skóry (bielactwo). Istnieje kilka wczesnych badań, które biorą konkretny ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo Plus, Seroyal) mogą zmniejszać rozmiar i rozprzestrzenianie się zmian skórnych.
Wysoki cholesterol.
„Stwardnienie tętnic” (miażdżyca).
Zakrzepy.
Myślące problemy związane z boreliozą.
Chroniczny syndrom zmęczenia (CFS).
Krwawa biegunka.
Zapalenie oskrzeli.
Problemy z moczem.
Zaburzenia trawienia.
Świerzb.
Odleżyny skóry.
Potrzebujemy więcej dowodów, aby ocenić ginkgo dla tych zastosowań.
Skutki uboczne i bezpieczeństwo
Miłorząb japoński jest bezpieczny dla większości osób przyjmowanych doustnie w odpowiednich dawkach. Może powodować drobne działania niepożądane, takie jak: rozstrój żołądka, ból głowy, zawroty głowy, zaparcie, silne bicie serca i alergiczne reakcje skórne.
Istnieje pewne obawy, że ekstrakt z liści miłorzębu może zwiększyć ryzyko raka wątroby i tarczycy. Jednak miało to miejsce tylko u zwierząt, którym podawano wyjątkowo wysokie dawki miłorzębu. Nie ma wystarczającej ilości informacji, aby wiedzieć, czy może się to zdarzyć u ludzi.
Owoce i miazga Ginkgo mogą powodować ciężkie alergiczne reakcje skórne i podrażnienie błon śluzowych. Ginkgo może wywoływać reakcję alergiczną u osób uczulonych na trujący bluszcz, trujący dąb, sumak z trucizną, skórka z mango lub olej z łupin nerkowca.
Istnieją pewne obawy, że ekstrakt z liści miłorzębu może zwiększyć ryzyko siniaków i krwawień. Ginkgo rozrzedza krew i zmniejsza jej zdolność do tworzenia skrzepów. Kilka osób zażywających ginkgo miało krwawienie do oka, mózgu i płuc oraz nadmierne krwawienie po operacji. Ekstrakt z liści miłorzębu może powodować reakcje alergiczne skóry u niektórych osób.
Prażone nasiona mogą być niebezpieczne.Spożywanie ponad 10 prażonych nasion dziennie może powodować trudności w oddychaniu, słabe tętno, drgawki, utratę przytomności i szok.
Świeże nasiona mogą być niebezpieczne, gdy przyjmuje się go doustnie. Spożywanie świeżych nasion ginkgo może powodować napady padaczkowe i śmierć. Świeże nasiona są trujące i uważane są za niebezpieczne. Spożywanie świeżych nasion ginkgo może powodować napady padaczkowe i śmierć.
Nie ma wystarczającej ilości wiarygodnych informacji, aby wiedzieć, czy ginkgo jest bezpieczne po nałożeniu na skórę.
Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: Miłorząb japoński może być niebezpieczny w spożyciu, gdy przyjmuje się je doustnie w czasie ciąży. Może spowodować wczesny poród lub dodatkowe krwawienie podczas porodu, jeśli zostanie użyte w tym czasie. Niewiele wiadomo o bezpieczeństwie stosowania ginkgo podczas karmienia piersią. Nie używaj miłorzębu, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Niemowlęta i dzieci: ekstrakt z liści miłorzębu jest bezpieczny, gdy przyjmuje się go doustnie przez krótki czas. Niektóre badania sugerują, że określona kombinacja ekstraktu z liści miłorzębu japońskiego oraz żeń-szenia amerykańskiego może być bezpieczna u dzieci, gdy są stosowane krótkoterminowo. Nie pozwalaj dzieciom jeść nasion miłorzębu. Jest bardzo niebezpieczny. Świeże nasiona spowodowały napady padaczkowe i śmierć u dzieci.
Zaburzenia krwawienia: Ginkgo może nasilić zaburzenia krwawienia. Jeśli masz zaburzenie krwawienia, nie używaj miłorzębu.
Cukrzyca: Ginkgo może zakłócać zarządzanie cukrzycą. Jeśli masz cukrzycę, dokładnie monitoruj poziom cukru we krwi.
Drgawki: Istnieje obawa, że ginkgo może powodować drgawki. Jeśli kiedykolwiek miałeś napad padaczkowy, nie używaj miłorzębu.
Niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD): Ginkgo może powodować ciężką niedokrwistość u ludzi z niedoborem enzymu G6PD. Dopóki nie będzie więcej informacji, należy zachować ostrożność lub unikać używania miłorzębu, jeśli masz niedobór G6PD.
Niepłodność: stosowanie Ginkgo może przeszkadzać w zajściu w ciążę. Porozmawiaj o swoim korzystaniu z miłorzębu z lekarzem, jeśli próbujesz zajść w ciążę.
Operacja: Ginkgo może spowolnić krzepnięcie krwi. Może to spowodować dodatkowe krwawienie podczas i po operacji. Przestań używać miłorzębu co najmniej 2 tygodnie przed zaplanowaną operacją.
Interakcje:
Poważna interakcja – Nie bierz tego połączenia
Ibuprofen wchodzi w interakcje z ginkgo biloba
Ginkgo może spowolnić krzepnięcie krwi. Ibuprofen może również spowolnić krzepnięcie krwi. Przyjmowanie miłorzębu z ibuprofenem może spowolnić krzepnięcie krwi i zwiększać ryzyko siniaków i krwawień.
Leki spowalniające krzepnięcie krwi (leki przeciwzakrzepowe / przeciwpłytkowe) wchodzą w interakcje z ginkgo biloba
Ginkgo może spowolnić krzepnięcie krwi. Przyjmowanie miłorzębu wraz z lekami, które spowalniają krzepnięcie krwi, może zwiększyć szanse na siniaki i krwawienie.
Niektóre leki spowalniające krzepnięcie krwi obejmują aspirynę, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, inne), ibuprofen (Advil, Motrin, inni), naproksen (Anaprox, Naprosyn, inni), dalteparyna (Fragmin), enoksaparyna (Lovenox), heparyna, warfaryna (Coumadin) i inne.
Warfaryna (Coumadin) wchodzi w interakcję z ginkgo biloba
Warfaryna (Coumadin) jest stosowana w celu spowolnienia krzepnięcia krwi. Ginkgo może również spowolnić krzepnięcie krwi. Przyjmowanie miłorzębu wraz z warfaryną (Coumadin) może zwiększyć ryzyko siniaków i krwawień. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać krew. Może być konieczna zmiana dawki warfaryny (Coumadin).
Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny przy tej kombinacji
Alprazolam (Xanax) wchodzi w interakcję z ginkgo biloba
Przyjmowanie Ginkgo razem z alprazolamem może zmniejszyć działanie alprazolamu.
Buspiron (BuSpar) wchodzi w interakcję z ginkgo biloba
Ginkgo wydaje się wpływać na mózg. Buspiron (BuSpar) także wpływa na mózg. Jedna osoba odczuwała nadpobudliwość i była podekscytowana podczas przyjmowania miłorzębu, buspironu (BuSpar) i innych leków. Nie jest jasne, czy ta interakcja była spowodowana przez ginkgo lub inne leki.
Efavirenz (Sustiva) wchodzi w interakcję z ginkgo biloba
Efawirenz stosuje się w leczeniu zakażenia HIV. Przyjmowanie efawirenzu razem z ekstraktem z miłorzębu może zmniejszyć działanie efawirenzu. Przed podjęciem ginkgo porozmawiaj z lekarzem, jeśli bierzesz leki na HIV.
Fluoxetine (Prozac) wchodzi w interakcję z ginkgo biloba
Biorąc ginkgo wraz z dziurawcem, inne zioła i fluoksetyna (Prozac) mogą wywoływać uczucie podrażnienia, nerwowości, podenerwowania i podekscytowania. Nazywa się to hypomania. Nie wiadomo, czy jest to problem, gdy tylko ginkgo przyjmuje się z fluoksetyną (Prozac).
Leki zmienione przez wątrobę (substraty cytochromu P450 1A2 (CYP1A2)) wchodzą w interakcję z ginkgo biloba
Niektóre leki są zmieniane i rozkładane przez wątrobę. Ginkgo może zmniejszyć szybkość rozkładania niektórych leków przez wątrobę. Przyjmowanie miłorzębu wraz z niektórymi lekami, które są zmienione przez wątrobę, może zwiększyć efekty i efekty uboczne niektórych leków. Przed podjęciem ginkgo porozmawiaj z lekarzem, jeśli bierzesz leki zmienione przez wątrobę.
Niektóre z leków, które zmieniają wątroba to klozapina (Klozaril), cyklobenzapryna (Flexeril), fluwoksamina (Luvox), haloperidol (Haldol), imipramina (Tofranil), meksyletyna (Mexitil), olanzapina (Zyprexa), pentazocyna (Talwin), propranolol (Inderal), takryna (Cognex), teofilina, zileuton (Zyflo), zolmitryptan (Zomig) , i inni.
Leki zmienione przez wątrobę (substraty cytochromu P450 2C19 (CYP2C19) wchodzą w interakcję z ginkgo biloba
Niektóre leki są zmieniane i rozkładane przez wątrobę. Ginkgo może zwiększyć szybkość rozkładania niektórych leków przez wątrobę. Przyjmowanie miłorzębu tymi lekami może zmniejszyć skuteczność leku. Przed przyjęciem miłorzębu skonsultuj się ze swoim lekarzem, jeśli zażywasz jakiekolwiek leki zmienione przez wątrobę.
Niektóre z tych leków, które są zmienione przez wątrobę to amitryptylina (Elavil), carisoprodol (Soma), citalopram (Celexa), diazepam (Valium), lanzoprazol (Prevacid), omeprazol (Prilosec), fenytoinę (Dilantin), warfarynę (Coumadin) i wiele innych.
Leki zmienione przez wątrobę (substraty cytochromu P450 2C9 (CYP2C9)) wchodzą w interakcje z ginkgo biloba
Niektóre leki są zmieniane i rozkładane przez wątrobę. Ginkgo może zmniejszyć szybkość rozkładania niektórych leków przez wątrobę. Przyjmowanie miłorzębu wraz z tymi lekami, które są zmienione przez wątrobę, może zwiększyć efekty i działania niepożądane leków. Przed przyjęciem miłorzębu porozmawiaj z lekarzem, jeśli bierzesz leki, które zostały zmienione przez wątrobę. <br /> <br /> Niektóre leki, które zostały zmienione przez tę wątrobę to amitryptylina (Elavil), diazepam (Valium), zileuton (Zyflo ), celekoksyb (Celebrex), diklofenak (Voltaren), fluwastatyna (Lescol), glipizyd (Glucotrol), ibuprofen (Advil, Motrin), irbesartan (Avapro), losartan (Cozaar), fenytoina (Dilantin), piroksykam (Feldene), tamoksyfen (Nolvadex), tolbutamid (Tolinaza), torsemid (Demadex), warfaryna (Coumadin) i inne.
Leki zmienione przez wątrobę (substraty cytochromu P450 2D6 (CYP2D6)) wchodzą w interakcję z ginkgo biloba
Niektóre leki są zmieniane i rozkładane przez wątrobę. Ginkgo może zmniejszyć szybkość rozkładania niektórych leków przez wątrobę. Przyjmowanie miłorzębu wraz z niektórymi lekami, które są zmienione przez wątrobę, może nasilić działanie i działania niepożądane leków. Przed podjęciem ginkgo porozmawiaj z lekarzem, jeśli bierzesz leki zmienione przez wątrobę.
Niektóre leki, które są zmienione przez wątrobę to amitryptylina (Elavil), klozapina (Klozaril), kodeina, dezypramina (Norpramin), donepezil (Aricept), fentanyl (Duragesic), flekainid (Tambocor), fluoksetyna (Prozac), meperydyna (Demerol), metadon (Dolophine), metoprolol (Lopressor, Toprol XL), olanzapina (Zyprexa), ondansetron (Zofran ), tramadol (Ultram), trazodon (Desyrel) i inne.
Leki zmienione przez wątrobę (substraty cytochromu P450 3A4 (CYP3A4) wchodzą w interakcję z ginkgo biloba
Niektóre leki są zmieniane i rozkładane przez wątrobę. Ginkgo może wpływać na szybkość rozkładania niektórych leków przez wątrobę i prowadzić do różnych efektów ubocznych. Przed zażyciem miłorzębu porozmawiaj z lekarzem, jeśli bierzesz leki zmienione przez wątrobę.
Niektóre leki zmienione przez wątrobę obejmują lowastatynę (Mevacor), klarytromycynę (Biaxin), cyklosporynę (Neoral, Sandimmune), diltiazem (Cardizem), estrogeny, indynawir (Crixivan), triazolam (Halcion) i inne.
Leki na cukrzycę (leki przeciwcukrzycowe) wchodzą w interakcje z ginkgo biloba
Leki na cukrzycę stosuje się w celu obniżenia poziomu cukru we krwi. Ginkgo może zwiększać lub zmniejszać insulinę i poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Przyjmowanie miłorzębu wraz z lekami przeciwcukrzycowymi może zmniejszyć skuteczność leczenia. Monitoruj dokładnie poziom cukru we krwi. Może zaistnieć potrzeba zmiany dawki leku przeciwcukrzycowego. Niektóre leki stosowane w cukrzycy obejmują glimepiryd (Amaryl), gliburyd (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insulinę, pioglitazon (Actos), rozyglitazon ( Avandia), chlorpropamid (Diabinian), glipizyd (Glucotrol), tolbutamid (orinaza) i inne.
Leki, które zwiększają ryzyko wystąpienia napadu drgawkowego (leki obniżające próg drgawkowy) wchodzą w interakcje z ginkgo biloba
Niektóre leki zwiększają ryzyko wystąpienia drgawek. Przyjmowanie miłorzębu może spowodować u niektórych osób napady padaczkowe. Przyjmowanie leków zwiększających ryzyko wystąpienia napadu wraz z ginkgo może znacznie zwiększyć ryzyko wystąpienia drgawek. Nie należy przyjmować miłorzębu z lekami, które zwiększają ryzyko ataku.
Niektóre leki, które zwiększają ryzyko napadów padaczkowych to: znieczulenie (propofol, inne), leki przeciwarytmiczne (meksyletyna), antybiotyki (amfoterycyna, penicylina, cefalosporyny, imipenem), antydepresanty (bupropion, inne), leki przeciwhistaminowe (cyproheptadyna, inne), leki immunosupresyjne (cyklosporyna), narkotyki (fentanyl, inne), stymulanty (metylofenidat), teofilina i inne.
Leki stosowane w celu zapobiegania napadom drgawkowym (przeciwdrgawkowe) wchodzą w interakcje z ginkgo biloba
Leki stosowane w celu zapobiegania napadom mają wpływ na chemikalia w mózgu. Ginkgo może również wpływać na chemikalia w mózgu. Poprzez wpływ na chemikalia w mózgu, miłorząb ginkgo może zmniejszyć skuteczność leków stosowanych w celu zapobiegania napadom drgawkowym.
Niektóre leki stosowane w celu zapobiegania napadom obejmują fenobarbital, prymidon (Mysoline), kwas walproinowy (Depakene), gabapentynę (Neurontin), karbamazepina (Tegretol), fenytoina (Dilantin) i inne.
Trazodone (Desyrel) wchodzi w interakcje z ginkgo biloba
Trazodon (Desyrel) wpływa na substancje chemiczne w mózgu. Ginkgo może również wpływać na chemikalia w mózgu. Przyjmowanie trazodonu (Desyrel) wraz z ginkgo może powodować poważne skutki uboczne w mózgu. Jedna osoba przyjmująca trazodon i ginkgo zapadła w śpiączkę. Nie należy przyjmować miłorzębu, jeśli przyjmuje się trazodon (Desyrel).
Mniejsza interakcja – Bądź czujny dzięki tej kombinacji
Hydrochlorotiazyd wchodzi w interakcję z ginkgo biloba
Hydrochlorotiazyd stosuje się w celu zmniejszenia obrzęku i kontrolowania ciśnienia krwi. Przyjmowanie hydrochlorotiazydu wraz z ginkgo może spowodować wzrost ciśnienia krwi. Przed podjęciem ginkgo porozmawiaj z lekarzem, jeśli bierzesz leki na nadciśnienie.
Omeprazol (Prilosec) wchodzi w interakcję z ginkgo biloba
Omeprazol (Prilosec) jest zmieniony i rozkładany w wątrobie. Ginkgo może zwiększyć szybkość rozkładania omeprazolu przez wątrobę (Prilosec). Przyjmowanie miłorzębu z omeprazolem (Prilosec) może zmniejszać działanie omeprazolu (Prilosec).
Literatura:
Bent S, Goldberg H, Padula A, Avins AL. Spontaneous bleeding associated with Ginkgo biloba: a case report and systematic review of the literature. J Gen Intern Med 2005
Birks J, Grimley Evans J. Ginkgo biloba for cognitive impairment and dementia. Cochrane Database Syst Rev 2007
Campos-Toimil M, Lugnier C, Droy-Lefaix M, et al. Inhibition of type 4 phosphodiesterase by rolipram and Ginkgo biloba extract (EGb 761) decreases agonist-induced rises in internal calcium in human endothelial cells. Arterioscler Thromb Vasc Biol 2000
Chatterjee SS, Doelman CJ, Noldner M, et al. Influence of the Ginkgo extract EGb 761 on rat liver cytochrome P450 and steroid metabolism and excretion in rats and man. J Pharm Pharmacol 2005
DeKosky ST, Williamson JD, Fitzpatrick AL, et al. Ginkgo biloba for prevention of dementia. JAMA 2008
Dugoua JJ, Mills E, Perri D, Koren G. Safety and efficacy of ginkgo (Ginkgo biloba) during pregnancy and lactation. Can J Clin Pharmacol 2006
Evans JR. Ginkgo biloba extract for age-related macular degeneration. Cochrane Database Syst Rev 2000
Ji H, Zhang G, Yue F, Zhou X. Adverse event due to a likely interaction between sodium aescinate and ginkgo biloba extract: a case report. J Clin Pharm Ther. 2017
Kudolo GB. The effect of 3-month ingestion of Ginkgo biloba extract on pancreatic beta-cell function in response to glucose loading in normal glucose tolerant individuals. J Clin Pharmacol 2000
Bardzo przydatny artykuł! Szukałam informacji o ginkgo, bo chcę suplementować, ale wszędzie były takie szczątkowe albo mało wiarygodne. Wielkie dzięki! 🙂
Profesjonalne oraz wyczerpująco na temat. Pozdrawiam autora.