Mniszek Lekarski

Części naziemne i korzenie mniszka lekarskiego do wytwarzania leków.

Mniszek lekarski jest używany w wielu warunkach, ale jak dotąd nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby stwierdzić, czy jest on skuteczny dla żadnego z nich.

Mniszek lekarski jest stosowany do utraty apetytu, rozstroju żołądka, gazów jelitowych, kamieni żółciowych, bólu stawów, bólów mięśni, egzemy i siniaków. Mniszek lekarski jest również stosowany w celu zwiększenia produkcji moczu i jako środek przeczyszczający w celu zwiększenia wypróżnień. Jest również stosowany jako tonik do skóry, tonik do krwi i tonik do trawienia.

Niektórzy ludzie używają mniszka lekarskiego do leczenia infekcji, zwłaszcza infekcji wirusowych i raka.

W żywności, mniszek lekarski jest używany jako sałatki, w zupach, winie i herbatach. Palony korzeń jest używany jako substytut kawy.

Jak działa?

Mniszek Lekarski zawiera substancje chemiczne, które mogą zwiększać produkcję moczu i zmniejszyć obrzęk (stan zapalny).

Zastosowania i skuteczność

Niewystarczające dowody na

Zapalenie migdałków (zapalenie migdałków). Wczesne badania wykazały, że ludzie, którzy usunęli migdałki, szybciej się regenerowali, jeśli zjadali zupę zawierającą mniszek lekarski w porównaniu do tych, którzy jedli zupę bez mniszka lekarskiego.
Zapobieganie zakażeniom dróg moczowych. Specyficzna kombinacja korzenia mniszka lekarskiego i ekstraktów z liści innego zioła zwanego mącznicą lekarską przyjmowana doustnie wydaje się pomagać w zmniejszeniu liczby zakażeń dróg moczowych u kobiet. W tej kombinacji stosuje się mącznice lekarską , ponieważ wydaje się, że zabija bakterie, a mniszek lekarski jest używany do zwiększenia przepływu moczu. Jednak tej kombinacji nie należy stosować długoterminowo, ponieważ nie wiadomo, czy mącznica lekarska jest bezpieczne dla długotrwałego stosowania.
Utrata apetytu.
Rozstrój żołądka.
Gaz jelitowy (wzdęcia).
Zaparcie.
Ból podobny do zapalenia stawów.

Potrzeba więcej dowodów, aby ocenić skuteczność mniszka lekarskiego na te zastosowania.

Skutki uboczne i bezpieczeństwo

Mniszek jest bezpieczny dla większości ludzi, gdy jest stosowany w ilościach powszechnie występujących w żywności. Jest najbardziej bezpieczny w przypadku stosowania w ilościach leczniczych (większe ilości niż te w żywności).
Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
Ciąża i karmienie piersią: Niewiele wiadomo na temat stosowania mniszka lekarskiego w okresie ciąży i karmienia piersią.

Alergia na ambrozję: mniszek lekarski może wywoływać reakcje alergiczne przy przyjmowaniu doustnym lub na skórę wrażliwych osób. Osoby uczulone na ambrozję i rośliny pokrewne (stokrotki, chryzantemy, nagietki) mogą być uczulone na mniszek lekarski. Jeśli masz alergię, przed zażyciem mniszka lekarskiego skonsultuj się z lekarzem.

Interakcje

Umiarkowana interakcja – Bądź ostrożny przy tej kombinacji

Antybiotyki (antybiotyki chinolonowe) wchodzą w interakcję z mniszkiem lekarskim

Mniszek lekarski może zmniejszyć ilość wchłanianego antybiotyku. Przyjmowanie mniszka wraz z antybiotykami może zmniejszyć skuteczność niektórych antybiotyków.

Niektóre antybiotyki, które mogą oddziaływać z mniszkiem, obejmują cyprofloksacynę (Cipro), enoksacynę (Penetrex), norfloksacynę (chibroksynę, noroksynę), sparfloksacynę (Zagam) , trovafloxacin (Trovan) i grepafloxacin (Raxar).

Lit reaguje z mniszkiem lekarskim

Mniszek lekarski może działać jak pigułka na wodę lub „moczopędny”. Biorąc mniszek lekarski może zmniejszyć, jak dobrze organizm pozbywa się litu. Może to zwiększyć ilość litu w organizmie i spowodować poważne skutki uboczne. Porozmawiaj z lekarzem przed użyciem tego produktu, jeśli bierzesz lit. Może być konieczna zmiana dawki litu.

Leki zmienione przez wątrobę (substraty cytochromu P450 1A2 (CYP1A2)) wchodzą w interakcje z mniszkiem lekarskim

Niektóre leki są zmieniane i rozkładane przez wątrobę.

Mleczko może zmniejszyć szybkość rozkładania niektórych leków przez wątrobę. Przyjmowanie mniszka lekarskiego wraz z niektórymi lekami, które są rozkładane przez wątrobę, może zwiększyć efekty i działania niepożądane niektórych leków. Przed zażyciem mniszka lekarskiego, porozmawiaj z lekarzem, jeśli bierzesz leki zmienione przez wątrobę.

Niektóre leki, które są zmienione przez wątrobę to amitryptylina (Elavil), haloperidol (Haldol), ondansetron ( Zofran), propranolol (Inderal), teofilina (Theo-Dur, inni), werapamil (Calan, Isoptin, inni) i inni.

Leki zmienione przez wątrobę (leki glukuronidowane) wchodzą w interakcje z mniszkiem lekarskim

Ciało rozkłada niektóre leki, aby się ich pozbyć. Wątroba pomaga w rozkładaniu tych leków. Mniszek lekarski może zwiększać szybkość, z jaką niektóre leki zmieniają się w wątrobie. Może to zmniejszyć działanie niektórych z tych leków.

Niektóre z tych leków zmienianych przez wątrobę to acetaminofen, atorwastatyna (Lipitor), diazepam (Valium), digoksyna, entakapon (Comtan), estrogen, irinotekan (Camptosar), lamotrygina (Lamictal), lorazepam (Ativan), lowastatyna (Mevacor), meprobamat, morfina, oksazepam (Serax) i inne.

Leki moczopędne (diuretyki oszczędzające potas) wchodzą w interakcję z mniszkiem lekarskim

Mniszek lekarski zawiera znaczne ilości potasu. Niektóre leki moczopędne mogą również zwiększać poziom potasu w ciele. Zażywanie leków moczopędnych i mniszka lekarskiego może powodować zbyt wiele potasu w ciele.

Niektóre leki moczopędne, które zwiększają potas w organizmie, obejmują amiloryd (Midamor), spironolakton (Aldactone), i triamterene (Dyrenium).

Literatura:

González-Castejón M, Visioli F, Rodriguez-Casado A. Diverse biological activities of dandelion. Nutr Rev. 2012
Hu C, Kitts DD. Antioxidant, prooxidant, and cytotoxic activities of solvent-fractionated dandelion (Taraxacum officinale) flower extracts in vitro. J Agric Food Chem 2003
Baba K, Abe S, Mizuno D. [Antitumor activity of hot water extract of dandelion, Taraxacum officinale-correlation between antitumor activity and timing of administration 
Blanchet KD. Focus on herbs: Dandelion: Leaves are rich source of vitamins and minerals. Altern Complement Ther. 1995
Collier MH, Rogstad SH. Clonal variation in floral stage timing in the common dandelion Taraxacum officinale (Asteraceae). Am J Bot. 2004 
Hu C, Kitts DD. Dandelion (Taraxacum officinale) flower extract suppresses both reactive oxygen species and nitric oxide and prevents lipid oxidation in vitro. Phytomedicine 2005
Hu C, Kitts DD. Luteolin and luteolin-7-O-glucoside from dandelion flower suppress iNOS and COX-2 in RAW264.7 cells. Mol Cell Biochem 2004
Lovell CR, Rowan M. Dandelion dermatitis. Contact Dermatitis 1991

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here