Niedobór witaminy D u osób starszych osób zwiększa ryzyko depresji

Badania przeprowadzone w Irlandii wskazały, że niedobór witaminy D wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka depresji.

Nowe badanie przeprowadzone przez Irlandzkie badanie na temat starzenia (TILDA) w Trinity College w Dublinie pokazało, że niedobór witaminy D wiąże się ze znacznym zwiększeniem ryzyka depresji (+ 75%). Wyniki badań stanowią część największej reprezentatywnej analizy tego rodzaju i właśnie zostały opublikowane w Journal of Post-Acute and Long-Term Care Medicine (JAMDA).

Depresja może znacznie obniżyć jakość życia i jest silnym czynnikiem ryzyka pogorszenia zdrowia, może doprowadzić, do konieczności stałej opieki, a nawet przedwczesnej śmierci. Biorąc pod uwagę złożony charakter depresji i, że większość starszych osób dorosłych nie jest zdiagnozowana, profilaktyka jest priorytetem, a identyfikacja ważnych czynników ryzyka ma kluczowe znaczenie.

Witamina D lub „witamina słoneczna” ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia i stanu kości, a ostatnio została powiązana z innymi objawami zdrowotnymi, takimi jak stan zapalny i cukrzyca. Badania wykazały powiązania pomiędzy witaminą D i depresją, ale niewiele z nich podążyło za tymi samymi dotkniętymi ludźmi w czasie, podczas gdy inni nie wzięli pod uwagę innych czynników, które mogą również wpływać na depresję. Odkrycia są ważne, ponieważ zespół TILDA już wcześniej donosił, że 1 na 8 starszych dorosłych irlandzkich ma niedobór witaminy D.

W bieżącym badaniu zbadano związki między witaminą D i depresją u starszych dorosłych Irlandczyków, a następnie ponownie zbadano uczestników cztery lata później, aby sprawdzić, czy stan witaminy D wpłynął na ryzyko rozwoju depresji.

Autorzy stwierdzili, że:

  • Niedobór witaminy D wiąże się z 75% wzrostem ryzyka wystąpienia depresji w okresie 4 lat (tyle trwało badanie).
  • To odkrycie było niezmienne po wykluczeniu przypadłości, które są podobne do objawów depresji i mogłyby wpłynąć na wynik badania objawów depresji m.in: przewlekłego obciążenia chorobowego, aktywności fizycznej i chorób sercowo-naczyniowych.
  • Ponadto wykluczono uczestników biorących leki przeciwdepresyjne i suplementy witaminą D.

Autorzy sugerują, że odkrycia mogą wynikać z potencjalnego bezpośredniego działania witaminy D na mózg. Biorąc pod uwagę strukturalne i funkcjonalne zmiany w mózgu obserwowane w późnej depresji, witamina D może mieć działanie ochronne w łagodzeniu tych zmian. Podobnie, inne badania wykazały, że status witaminy D jest również powiązany z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane.

Odkrycie to jest ważne, ponieważ status witaminy D jest stosunkowo łatwy i niedrogi do modyfikacji poprzez suplementację lub wzmocnienie. Jednak w Irlandii umocnienie produktów żywnościowych zawierających witaminę D jest dobrowolne i robi to niewielu producentów. Jest to potęgowane przez brak jakichkolwiek wytycznych dotyczących witaminy D od rządu.

Starszy autor badania i pracownik naukowy TILDA, dr Eamon Laird, powiedział „Badanie to pokazuje, że witamina D jest związana ze stanem zdrowotnym innym niż zdrowie kości. Zaskakujące jest to, że duży wpływ na depresję ma nawet po uwzględnieniu innych czynników. zmienne kontrolne Jest to bardzo istotne dla Irlandii, ponieważ nasze poprzednie badania wykazały, że co ósmy starszy mężczyzna ma niedobór latem i co czwarty w zimie, a tylko około 8% starszych dorosłych irlandzkich zgłasza przyjmowanie suplementu z witaminą D . ”

„Biorąc pod uwagę, że witamina D jest bezpieczna w zalecanych dawkach i jest stosunkowo tania, badanie to wzbogaca rosnące dowody na korzyść witaminy D dla zdrowia, a także pomaga nadal wywierać wrażenie na naszych organach zdrowia publicznego, aby opracować irlandzką witaminę. D zaleceń dla ogółu, aż do tego momentu jest ich bardzo mało. ”

Główny badacz TILDA, profesor Rose Anne Kenny, powiedziała:

„Nowe odkrycie, że rozwój depresji może potencjalnie zostać złagodzony przez posiadanie wyższego poziomu witaminy D może mieć znaczący wpływ na politykę i praktykę dla rządowych i zdrowotnych usług TILDA konsekwentnie wspiera politykę producentów poprzez dostarczanie mocnych danych opartych na dowodach, na podstawie których można wydawać zalecenia, ale także poprzez udzielanie informacji najsłabszym osobom, a zatem tym, którzy powinni być celem „.

„Naszym obowiązkiem jest teraz ustalić, czy suplementacja wpłynie na depresję.Istnieje wiele przyczyn suplementacji witaminą D. W Irlandii Korzyści z czegoś tak niepokojącego i często” cichego „jak depresja są ważne dla dobrego samopoczucia wraz z wiekiem.”

Źródło: Trinity College Dublin

5/5 - (1 vote)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here