Alergia na mleko jest jedną z najczęściej występujących alergii pokarmowych. Białka mleka krowiego uczulają przede wszystkim niemowlęta i dzieci. Jednak alergia na mleko krowie często powiązana jest również z alergią na mleko kozie, owcze, a nawet soję. Nadwrażliwość na mleko jest bardzo uciążliwa, ponieważ znajduje się ono w wielu produktach spożywczych takich jak słodycze, pieczywo, a nawet wędliny.
Alergia na mleko występują u około 0,5 % niemowląt karmionych piersią oraz u 2-5 % niemowląt, które są żywione sztucznie. Często alergia ta rozwija się już w okresie płodowym. Jeżeli jednak dieta eliminacyjna jest rygorystycznie przestrzegana często alergia ustępuje po trzecim, czwartym roku życia dziecka.
Uczulające białko
Białka mleka odpowiedzialne są za uczulające właściwości tego produktu. W mleku krowim występują białka kazeinowe oraz serwatkowe. Najczęściej alergizującymi białkami są laktoglobulina, laktoalbumina, beta-laktoglobulina, glikoproteina oraz kazeina. Podczas robienia testów alergicznych należy zwrócić szczególną uwagę, na które z białek jest się uczulonym. Od tego zależy fakt, które pokarmy trzeba wyeliminować z diety. Laktoalbumina obecna jest wyłącznie w surowym mleku, dlatego można spożywać mleko po przegotowaniu. Cierpiący na alergię na laktoglobulinę mogą spożywać mleko kozie, zaś dzieci dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia. Beta-laktoglobulina znajduję się również w cielęcinie i wołowinie, aby organizm dobrze funkcjonował konieczne jest wyeliminowanie tych mięs z diety. W mleku i przetworach mlecznych obecna jest kazeina, a glikoproteina w mleku, śmietanie oraz maśle.
Alergia na mleko modyfikowane
U dzieci, które są karmione sztucznie znacznie wzrasta ryzyko alergii pokarmowych. Mleko modyfikowane bowiem zawiera białka mleka krowiego, które są bardzo silnym alergenem. Jeżeli u niemowląt pojawiają się objawy typowe dla alergii pokarmowej, czyli wysypki, przesuszona i błyszcząca skóra, kolka, ból brzucha, biegunki, nudności, wymioty czy nudności po karmieniu należy udać się na wizytę u specjalisty. Gdy lekarz stwierdzi alergię na mleko modyfikowane powinien wystawić receptę na preparaty mlekozastępcze. Zawierają one białko, którego źródłem są białka sojowe lub hydrolizat serwatki o wysokim stopniu hydrolizy oraz karnitynę, magnez i wapń.
Objawy alergii na mleko
Alergie pokarmowe objawiają się nie tylko poprzez wszelkie dysfunkcje związane z układem pokarmowym typu biegunki, wymioty, kolki czy zaparcia, ale mogą również mieć postać skórną. Atopowe zapalenie skóry, wypryski, świąd czy pokrzywka często są objawem alergii na mleko. U niemowląt oraz dzieci można zaobserwować także bladość skóry, płaczliwość, agresywność, nadmierną pobudliwość nerwową oraz niespokojny, krótki sen. Objawami towarzyszącymi alergii rzadziej są duszność, zaburzenia pracy serca, zaburzenia koncentracji i pamięci, migrenowe bóle głowy.
Alergia na mleko a nietolerancja laktozy
Często alergia na mleko mylona jest z nietolerancją laktozy, która wywołana jest wrodzonym brakiem lub niedoborem laktazy. Enzym ten bierze udział w rozkładzie laktozy na cukry proste: galaktozę oraz glukozę. Nietolerancja laktozy objawia się najczęściej wymiotami, biegunkami, wzdęciami oraz bólami brzucha. Długotrwale nieleczona może prowadzić do poważniejszych schorzeń.
Odpowiednia dieta przy alergii pokarmowej
Niezwykle istotne we wszelkich alergiach pokarmowych jest rygorystyczne przestrzeganie diety eliminacyjnej. Należy odpowiednio zastąpić wszelkie produkty mleczne innymi, które są wartościowe oraz bogate w witaminy. Zamiast mleka krowiego można spożywać mleko sojowe, mleczko kokosowe czy napój kokosowy.
Doskonałą alternatywą dla mleka krowiego w przypadku alegrii na ten typ pokarmu jest mleko kokosowe własnego wyrobu, opisane na blogu Cookandlife