Wynalezienie coraz bardziej skutecznych leków na alergię to bez wątpienia jedno z największych i najtrudniejszych wyzwań, które stoją przed koncernami farmaceutycznymi całego świata. Na uczulenia zapada bowiem coraz większa liczba osób, dlatego istnieje konieczność dostarczenia efektywnych i co najważniejsze bezpiecznych środków przeciwhistaminowych. Jednym z najpopularniejszych środków jest Zyrtec, jednak ostatnimi czasy, pacjenci sięgają również po Telfast. Co należy wiedzieć o tym leku?
Garść informacji
Oba leki różnią się przede wszystkim zawartą substancją czynną – w przypadku Zyrtecu jest to cetryzyna, a w przypadku Telfastu – feksofenadyna. Oba środki jednak wykazują działanie przeciwhistaminowe, to znaczy znoszą działanie mediatora zapalnego, odpowiedzialnego za powstawanie objawów alergicznych. Feksofenadyna działa na obwodowe receptory histaminowe H1 i blokuje je, dzięki czemu cząsteczki histaminy nie przyłączają się do nich, co nie inicjuje reakcji zapalnej. Poza popularnym objawem, takim jak swędzenie skóry, Telfast redukuje również pokrzywkę, kichanie lub kaszel, nadmierną produkcję wydzieliny z nosa oraz obrzęk błon śluzowych nosa i gardła.
Stosowanie wyżej wspomnianego leku jest na ogół bezpieczne dla człowieka, jednak występowanie dodatkowych okoliczności może generować potrzebę wykonania dodatkowych badań kontrolnych lub konsultacji z lekarzem. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku osób borykających się z różnego rodzaju chorobami serca i układu krwionośnego. Preparaty antyhistaminowe prowadzą do zwiększenia częstotliwości bicia serca, powodując wzrost ciśnienia krwi. Działanie Telfastu powinni również przetestować kierowcy, bowiem u niektórych osób, substancja czynna tam zawarta, jest przyczyną opóźnienia reakcji na bodźce.
Skutki uboczne
Telfast należy do leków przeciwhistaminowych drugiej generacji, które cechują się dość wysokim profilem bezpieczeństwa. Nie znaczy to jednak, że skutki uboczne stosowania leku wcale nie występują. W niektórych, odosobnionych przypadkach pojawiają się bóle i zawroty głowy, lekkie nudności, zaburzenia snu (nadmierna senność lub bezsenność), wysypka, reakcje anafilaktyczne, obrzęki, nerwowość, nadciśnienie tętnicze lub skurcz oskrzeli. Warto jednak pamiętać, że owe dolegliwości pojawiają się w znikomej ilości przypadków, a korzyści wynikające z leczenia farmakologicznego znacznie przewyższają szkody przez nie wywołane.