Ból Brzucha

Ból brzucha jest jednym z najczęściej pojawiających się bólów u człowieka. Istnieje jego wiele rodzajów, może dotykać różnych części brzucha, a przyczyny jego występowania są niezliczone. Niekiedy ból brzucha pojawia się samoistnie i tak samo znika np. podczas miesiączkowania – jest to normalne. Zwiększoną uwagę powinno się jednak zachować jeśli ból brzucha nie jest związany z fizjologią człowieka, a pojawia się regularnie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Ból brzucha może również świadczyć o poważnych chorobach lub dolegliwościach, których nie należy lekceważyć.

1Ból brzucha – skąd się bierze i jakie są jego przyczyny?

Ból brzucha jest naturalną częścią fizjologii człowieka. Pojawia się np. gdy za dużo zjemy lub u kobiet w okresie menstruacyjnym. Ból brzucha jest jednak ważnym sygnałem jaki daje nam organizm i może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Warto więc słuchać swojego organizmu i spróbować odnaleźć przyczynę występowania właśnie tego bólu. Ból brzucha może być również spowodowany różnymi problemami dotyczącymi funkcjonowania układu pokarmowego np. w wyniku nadmiernych skurczy mięśni gładkich tego przewodu (kolka) lub nadwrażliwości pokarmowej. To właśnie te bóle są najczęstszą przyczyną występowania bólu brzucha. U kobiet równie częstą przyczyną bólu brzucha są sprawy związane z narządami rodnymi czyli jajnikami, macicą oraz jajowodami i do tych chorób zalicza się m.in. zapalenie lub skręt jajowodów, ciążę pozamaciczną, zapalenie jajnika, pęknięcie lub skręt torbieli jajnika. Ból ten może świadczyć zarówno o nieprawidłowym metabolizmie organizmu – chorobach metabolicznych (porfiria, zatrucie ołowiem, neuropatia cukrzycowa), ale także o problemach neurologicznych (półpasiec, migrena brzuszna, padaczka brzuszna, ucisk nerwów), układu krążenia i naczyń krwionośnych (zapalenie aorty, tętnik aorty) oraz zatruciach. Ból brzucha może mieć wiele przyczyn, a do najczęstszych zalicza się:

 • choroby zapalne tkj. ostre zapalenie żołądka lub jelit, potocznie nazywane zatruciem pokarmowym, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie jelita grubego, zapalenie pęcherzyka żółciowego;
 • niedrożności, a w tym: niedrożność jelita cienkiego, nowotwory jelita grubego, zrosty powstające w wyniku operacji;
 • choroby owrzodzeniowe: wrzody żołądka lub dwunastnicy, refluks, któremu towarzyszą owrzodzenia lub nadżerki;
 • dolegliwości związane z naczyniami krwionośnymi: zator naczyń krwionośnych, miażdżyca;
 • zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Ból brzucha nie musi świadczyć o poważnych problemach, ale zawsze warto zwrócić na kilka czynników jeśli chcemy odpowiednio go zdiagnozować oraz znaleźć przyczynę jego występowania:

 1. Umiejscowienie bólu brzucha

Zlokalizowanie bólu brzucha pomoże odnaleźć przyczynę jego występowania. Niekiedy, zwłaszcza przy silnym bólu brzucha, dokładne określenie jego umiejscowienia może być utrudnione, ponieważ promieniuje on na całą jamę brzuszną lub może być bólem tzw. rozlanym. Warto za pomocą delikatnego uciśnięcia 4 części brzucha (część prawa górna i prawa dolna oraz lewa górna i lewa dolna) zobaczyć, w którym miejscu ból jest nasilony.

 1. Czas trwania bólu brzucha

Ból brzucha może być krótki i intensywny (ostry ból brzucha), jak również trwać tygodniami, ale tylko o umiarkowanej intensywności. Do diagnozy ważne jest określenie czasu trwania bólu brzucha. Powodem krótkotrwałego bólu brzucha o wysokiej intensywności może być np. pęknięta torbiel na jajniku, kolka czy kamienie w przewodzie żółciowym. Długotrwały ból (tzw. przewlekły) może być spowodowany wrzodami np. dwunastnicy czy chorobami ginekologicznymi.

 1. Intensywność bólu brzucha

Intensywność bólu brzucha jest trudna do określenia, ponieważ każdy ma inną tolerancję na ból. Dla jednej osoby delikatny ból brzucha może być silnym i odwrotnie. Warto założyć sobie jakąś skalę, gdzie np. 0 to będzie brak bólu, a 10 to ból ostry tzw. nie do wytrzymania. Intensywność bólu możemy porównywać jedynie do swoich stanów i na własnej skali.

 1. Cechy charakterystyczne bólu brzucha

Ból brzucha można różnie nazywać, bo ma on wiele swoich odmian: może być ból ostry, piekący, kłujący, gniotący, palący, może powodować uczucie gorąca. Określenie charakteru tego bólu również będzie pomocne w jego zdiagnozowaniu.

 1. Czynniki, które prowadzą do zaostrzenia bólu brzucha

Warto obserwować swój organizm i spróbować zanotować na skutek jakich czynników ból brzucha się pojawia lub zaostrza. Mogą to być zarówno np. elementy codziennej diety jak również np. ruch i aktywność fizyczna. Ból może się pojawiać od razu po posiłku lub dopiero po jakimś czasie od jego zakończenia.

Oczywiście samodzielna obserwacja swojego organizmu to tylko jeden z elementów diagnozowania bólu brzucha. Warto zawsze, gdy nie jesteśmy pewni co powoduje ból brzucha, skorzystać z porady specjalisty. Niekiedy sam wywiad z pacjentem (okoliczności powstawania bólu, charakter bólu, historię chorób, zabiegów oraz operacji pacjenta, choroby genetyczne w rodzinie, wykonywany zawód) może nie być wystarczający i koniecznością będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań tkj.:

 • badania przedmiotowe, do których należą: oględziny, opukiwanie, palpacja oraz osłuchiwanie ciała pacjenta;
 • badania endoskopowe tkj. panendoskopia (gastroskopia dwunastnicy, żołądka oraz przełyku); kolonoskopia (jelito grube), cholangiopankreatografia oddwunastnicza (ECPW lub ERCP – choroby drzewa żółciowego oraz trzustki), endosonografia (budowa narządów), endoskopia kapsułkowa (jelito cienkie).

2Ból z prawej strony brzucha

Powyżej przedstawiony został ogólny opis bólu brzucha i przyczyn jego powstawania. Ból brzucha umiejscowiony w konkretnej lokalizacji może jednak świadczyć o różnych chorobach. Ból brzucha, który dotyka prawej jego strony może być umiejscowiony w jego górnej lub dolnej części, może mieć różną intensywność oraz charakter.

Przyczyny występowania bólu brzucha po prawej jego stronie:

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego – o występowaniu tego problemu może świadczyć ból pojawiający się w prawej części jamy brzusznej. Jest to ból przewlekły.
 • Zapalenie pęcherzyka żółciowego – ten ból jest niemal identyczny jak ból pojawiający się w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego – jest przewlekły i dotyka prawej części brzucha.
 • Zapalenie otrzewnej – ból, który może sugerować zapalenie otrzewnej jest ostry, stały, dotyka prawą stronę brzucha. Ból nabiera na intensywności z każdym ruchem, osoby u której występuje oraz w momencie, gdy uciśnie się na brzuch lub nagle podniesie rękę z brzucha. Mięśnie brzucha stają się wyjątkowo napięte. Zapalenie otrzewnej również jest poważnym zagrożeniem dla życia i wymaga natychmiastowej operacji.
 • Problemy wątrobowe – np. zapalenie wątroby, o którym może świadczyć ból pojawiający się po prawej części jamy brzusznej w górnej ćwiartce brzucha. Ból ten nasila się z czasem i mogą mu towarzyszyć: uczucie zmęczenia, stan podgorączkowy lub gorączka, wymioty, nudności, ciemny mocz, zażółcenie białek oczu oraz zażółcenie skóry.
 • Kamica żółciowa – ból, który może świadczyć o tej chorobie najczęściej pojawia się nagle i określany jest jako tępy oraz gniotący. Ból ten zlokalizowany jest mniej więcej pod żebrami po prawej stronie brzucha i promieniuje od do tyłu bądź w stronę prawej łopatki. Często temu bólowi towarzyszą problemy żołądkowe tkj. wymioty, nudności czy wzdęcia. Ból przysparza cierpienie i nie da się go załagodzić.
 • Rak okrężnicy – ból zbliżony pod względem lokalizacji do tego pojawiającego się przy zapaleniu wyrostka robaczkowego (prawa strona brzucha), ale najczęściej towarzyszy mu niedokrwistość.
 • Rak trzustki – ból, który może świadczyć o nowotworze trzustki jest podobny do tego, który występuje przy zapaleniu wątroby: występuje w górnej i prawej części brzucha, nasila się z czasem, a mogą mu towarzyszyć: zmęczenie, gorączka, wymioty, nudności, zażółcenie białek i skóry, ciemny mocz.
 • Tętniak aorty brzusznej – ból towarzyszący tętniakowi aorty brzusznej najczęściej określany jest jako pulsujący i pojawia się po prawej stronie jamy brzusznej. Promieniuje on do krzyża oraz krocza. W przypadku, gdy tętniak pęknie ból nabiera na intensywności i określany jest jako nie do wytrzymania. Tętniak aorty jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia, dlatego przy takim bólu należy niezwłocznie udać się do lekarza.
 • Zapalenie przydatków macicy – ból, który towarzyszy temu zapaleniu dotyczy prawego podbrzusza, jest silny o skurczowym charakterze. Najczęściej określany jest jako ból rozlany (może również dotykać lewą stronę brzucha), a jego natężenie jest zmienne. Zapalenie przydatków macicy wymaga natychmiastowej konsultacji z ginekologiem, gdyż nieleczone może być przyczyną niepłodności.
 • Zapalenie jajnika – ból świadczący o zapaleniu jajnika jest podobny do bólu pojawiającego się przy zapaleniu przydatków macicy: jest skurczowy, silny, rozlany o zmiennym natężeniu.

Charakterystyka niektórych rodzajów bólu, a dolegliwości mogące świadczyć o jego powstawaniu:

 1. Dokuczliwy ból brzucha a niewysokiej intensywności, który momentami staje się ostry, a pojawia się najczęściej 2-4 h po posiłku, w wyniku stresu, w nocy lub rano. Ból dotyka prawej części brzucha w części podżebrowej.
 • kamica żółciowa – bólowi towarzyszy dodatkowo zażółcenie skóry, uczucie zmęczenia, chudnięcie, wymioty, gorączka, dreszcze, problemy z oddychaniem.
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • zwężenie dróg żółciowych,
 • problemy wątrobowe,
 • przejedzenie – ból związany z tą przyczyną powinien zniknąć samoistnie po krótkim czasie, aby go złagodzić i nie doprowadzić do wzrostu intensywności należy odstawić alkohol oraz ciężkostrawne potrawy, spożywać ziołowy napar z rumianku lub szałwii, a także koper włoski o działaniu wiatropędnym, czy dziurawiec/ miętę, które pobudzą wydzielanie żółci, pomocnej w procesie trawienia.
 1. Ból brzucha występujący w górnej, prawej jego części:
 • Kamica pęcherzyka żółciowego lub kamica dróg żółciowych – napadowy i silny ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie jamy brzusznej pod łukiem żebrowym lub w środkowej części nadbrzusza, najczęściej bardziej intensywny po spożyciu ciężkostrawnego posiłku. Może on promieniować do tylnej części klatki piersiowej, łopatki lub lędźwi. Mogą również pojawiać się problemy żołądkowe tkj. wymioty, nudności, zgaga, wzdęcia.
 • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego – ból stały, długotrwały, któremu towarzyszy gorączka, dreszcze, przyspieszone tętno i oddech.
 • Ostre zapalenie dróg żółciowych – ból, który można opisać jako kolka żółciowa, której mogą towarzyszyć dreszcze, gorączka, żółtaczka, zaburzenia świadomości.
 • Zapalenie trzustki – silny, narastający ból promieniujący do pleców, klatki piersiowej oraz podbrzusza, któremu towarzyszyć mogą nudności, wymioty, wzdęcia, gorączka, tachykardia, spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia świadomości, problemy z oddychaniem, niedrożność jelit, problemy z krzepnięciem krwi, zmniejszone oddawanie moczu (ostre zapalenie trzustki). Ból, który pojawia się zazwyczaj po jedzeniu, a towarzyszą mu wymioty, wzdęcia, biegunki, uczucie przejedzenia, utrata masy ciała, żółtaczka może świadczyć o przewlekłym zapaleniu trzustki.
 • Ropień wątroby – bólowi mogą towarzyszyć gorączka, dreszcze, żółtaczka.
 • Zawał serca – ból brzucha pojawia się w nadbrzuszu bądź prawej górnej części brzucha. Mogą mu towarzyszyć wymioty oraz nudności.
 • Zapalenie płuc lub opłucnej.
 • Zapalenie osierdzia.
 • Schorzenia przełyku np. choroba refleksowa przełyku, zapalenie przełyku.
 • Zapalenie lub rak wątroby.
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego.
 • Zapalenie uchyłków.
 • Nieżyt żołądka
 • Przepuklina rozworu przełykowego.
 • Niedrożność jelit.
 • Wrzody trawienne.
 • Zapalenie osierdzia
 • Choroby nerek.
 • Uraz, skaleczenie.
 • Zapalenie płuc lub opłucnej.
 • Zwężenie odźwiernika.
 • Rak żołądka.
 • Półpasiec
 1. Ból brzucha występujący w dolnej, prawej jego części:
 • Zapalenie wyrostka robaczkowego – silny ból, który może zmieniać swoją lokalizację – od pępka lub nadbrzusza aż do lewej części prawej strony brzucha. Ból nabiera na intensywności podczas kaszlenia. Bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty, brak apetytu, gazy, zaparcia, problemy z wypróżnianiem się, częste oddawanie moczu.
 • Przepuklina pachwinowa – oprócz bólu najczęściej również wyczuwalny jest guz w okolicy pachwiny lub moszny. Bólowi towarzyszy pieczenie, a nasila się on podczas podnoszenia ciężkich rzeczy, podczas załatwiania się, wypróżniania. Również pozycja stojąca powoduje, że ból promieniuje.
 • Kamica nerkowa – często kamica nerkowa nie daje żadnych objawów, ale w bardziej zaawansowanych stadiach może wywoływać silny ból zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, promieniujący do podbrzusza, moszny, części intymnych, a także wewnętrznej części ud. Towarzyszyć mu mogą wymioty, nudności, uczucie przepełnionego pęcherza, problemy z oddawaniem moczu.
 • Zapalenie nerek – bólowi mogą towarzyszyć wymioty, nudności, gorączka, dreszcze, pogorszenie samopoczucia.
 • Torbiel jajnika – ból umiejscowiony jest w okolicy podbrzusza, ma różną intensywność. Ból ten może również świadczyć o innych dolegliwościach ginekologicznych tkj. endometrioza, ciąża pozamaciczna, menstruacja, owulacja.
 • Zapalenie najądrza.
 • Zapalenie gruczoły krokowego.
 • Zapalenie pęcherzyka żółciowego.
 • Zapalenie uchyłków.
 • Niedrożność jelit.
 • Wirusowe zapalenie żołądka lub jelit.
 • Problemy związane z szyjką macicy.
 • Zapalenie jajowodów.
 • Zapalenie pęcherzyków nasiennych.
 • Problemy związane z nerkami.
 • Tętniak aorty.
 • Nowotwór.
 • Uraz lub skaleczenie.
 1. Ból brzucha występujący po prawej jego stronie, ale w różnych obszarach:
 • Niedrożność jelit – bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty, gazy, problemy z wypróżnianiem się, zaparcia.
 • Zapalenie jelit – bólowi mogą towarzyszyć biegunka, krew w stolcu, gorączka, utrata masy ciała.
 • zespół jelita drażliwego – ból może być stały lub nawracający, towarzyszyć mu mogą biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty.
 • Zatrucie ołowiem
 • Problemy natury psychicznej.

Należy pamiętać, że nie zawsze bólowi, związanemu z konkretnym schorzeniem, będą towarzyszyły wymienione wyżej objawy. Samo pojawienie się bólu już świadczy o dolegliwości, dlatego diagnoza i zaplanowanie leczenia są niezwykle ważne. U każdego inaczej może się objawiać choroba – żadnego sygnału nie należy lekceważyć i najlepiej udać się do specjalisty.

3Ból brzucha po lewej stronie

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn, ale jego zlokalizowanie oraz opisanie jest pomocne podczas diagnozowania problemu. Ból brzucha występujący po lewej jego stronie może sugerować problemy związane np. z trzustką czy problemy natury ginekologicznej. Poniżej zostały przedstawione najczęstsze przyczyny bólu brzucha, który właśnie dotyka lewą jego stronę.

Przyczyny występowania bólu brzucha po lewej jego stronie:

 • Zapalenie trzustki – w przypadku tej dolegliwości ból dotyka właśnie lewej strony brzucha, ale może promieniować również do pleców. Ból jest stały, dokuczliwy i szybko nie znika (utrzymuje się kilka dni). Kaszel, kichanie czy pogłębiony oddech powodują nasilenie się tego bólu, natomiast ulgę przynosi pozycja siedząca oraz pochylenie się do przodu. Temu bólowi towarzyszyć mogą problemy żołądkowe tkj. wymioty, nudności. Te wszystkie objawy świadczą o ostrym zapaleniu trzustki. Zapalenie trzustki może mieć również charakter przewlekły – ból również dotyka lewej części brzucha, ale najczęściej lokalizuje się go jako ból w lewym podżebrzu lub w tzw. dołku znajdującym się pod sercem, który niekiedy promieniuje do lewej łopatki lub barku. Ból pojawia się po spożyciu posiłku, a towarzyszyć mu mogą objawy tkj. uczucie przejedzenia, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka. Zapalenie trzustki wymaga koniecznej interwencji lekarza, warto również zminimalizować ryzyko odwodnienia organizmu, które prowadzi do pogorszenia stanu chorego.
 • Powiększenie śledziony – ta dolegliwość generuje ból brzucha zlokalizowany pod żebrami, po lewej stronie jamy brzusznej. Powiększona śledziona tworzy nacisk na znajdujące się w pobliżu narządy, co właśnie prowadzi do powstania bólu. Innymi przyczynami bólu o takim charakterze mogą być również: torbiele śledziony, pęknięcie śledziony (któremu towarzyszy krwotok), ropnie (dodatkowymi objawami mogą być gorączka, problemy z oddychaniem, czkawka i brak apetytu) czy nowotwory.
 • Tętniak aorty brzusznej – pulsujący ból brzucha właśnie po lewej stronie może świadczyć o tętniaku zlokalizowanym na aorcie brzusznej. Ból nabiera na intensywności w momencie, gdy dojdzie do pęknięcia tętniaka, a sytuacja taka jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i wymaga natychmiastowej operacji. Ból związany z tętniakiem aorty może promieniować do okolicy krzyża lub krocza.
 • Zapalenie uchyłków jelita grubego – ból, który wyraźniejszy jest po lewej stronie brzucha i staje się bardziej intensywny na skutek uciśnięcia tej części jamy brzusznej, może sugerować zapalenie uchyłków jelita grubego. Ból ma charakter skurczowy, a towarzyszyć mu mogą problemy z zaparciami lub biegunką, nudności, dreszcze, gorączka.
 • Zapalenie przydatków macicy – kobiety, które zmagają się z mocnym bólem lewego podbrzusza o charakterze skurczowym mogą cierpieć na zapalenie przydatków. Ból ten często opisywany jest jako rozlany na cała jamę brzuszną, ma zmienną intensywność i może promieniować do pleców. Bólowi mogą towarzyszyć upławy o nieprzyjemnym zapachu, nudności, wymioty, wzdęcia, gorączka, ból podczas stosunku. Nieleczone zapalenie przydatków może być przyczyną bezpłodności.
 • Zapalenie jajnika – ból ten przypomina ból spowodowany zapaleniem przydatków macicy, umiejscowiony jest w lewym podbrzuszu i przypomina skurcze, ale ma różne natężenie i może sprawiać wrażenie rozlanego.
 • Przepuklina pachwinowa – ból ten przypomina ból, który towarzyszy przy zapaleniu przydatków, jest kłujący i staje się coraz bardziej intensywny wraz z jakimkolwiek wysiłkiem, nawet podczas kaszlenia.
 • Wrzody żołądka lub dwunastnicy – o wrzodach może świadczyć ból zlokalizowany po lewej górnej części brzucha. Bólowi temu najczęściej towarzyszy uczucie pełności w jamie brzusznej.
 • Zapalenie błony śluzowej żołądka – ból ten jest podobny do tego, który występuje przy wrzodach żołądka lub dwunastnicy, ale towarzyszyć mu może niestrawność, a nawet krwawienia.
 • Owulacja – niekiedy ból dotykający lewą stronę brzucha może wynikać z fizjologii kobiety i pojawiać się wraz z owulacją. W takiej sytuacji powinno się przyjąć zioła lub leki o działaniu rozkurczającym oraz przeciwbólowym.

Charakterystyka niektórych rodzajów bólu, a dolegliwości mogące świadczyć o jego powstawaniu:

 1. Ból brzucha zlokalizowany po lewej jego stronie u góry:
 • choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy – te choroby układu pokarmowego mogą być wywołane infekcją bakteryjną (bakterie Helicobacter pyroli) lub stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Każda z tych sytuacji wymaga konsultacji z lekarzem i podjęcia odpowiedniego leczenia. Chorobie wrzodowej najczęściej towarzyszy także odczyn zapalny oraz martwica zakrzepowa.
 • zapalenie błony śluzowej żołądka – również jak w przypadku choroby wrzodowej główną przyczyną zapalenia błony śluzowej żołądka jest bakteria Helicobacter pyroli. Niekiedy zapalenie błony śluzowej żołądka może rozwijać się od nadmiaru toksyn w układzie pokarmowym tkj. alkohol, żółć lub w wyniku procesów autoimmunologicznych (dodatkowym objawem może być niedokrwistość wynikająca z niedoboru witaminy B) Chorobie tej mogą towarzyszyć niestrawności, a niekiedy krwawienia.
 1. Ból brzucha zlokalizowany po lewej jego stronie pod żebrami:
 • Choroba śledziony – może to być pęknięcie śledziony, ropnie lub powiększenie śledziony. W przypadku pęknięcia śledziony ból ma ostry charakter i umiejscowiony jest pod łukiem żebrowym, może także promieniować do lewego ramienia. Dodatkowymi objawami towarzyszącymi pęknięciu śledziony może być mocne krwawienie do jamy brzusznej. Ropień śledziony najczęściej powstaje w wyniku zakażenia, infekcji, zapalenia płuc czy kości oraz szpiku. Podczas przeprowadzania badania jamy brzusznej ucisk może powodować ból oraz wyczuwalna będzie miejscowa obrona mięśniowa. Ropień podprzeponowy wytwarza ból, któremu towarzyszyć mogą kaszel, przyspieszony oddech lub spłycony oddech, gorączka, czkawka czy brak apetytu a wręcz jadłowstręt.
 1. Ból brzucha zlokalizowany po lewej jego stronie na dole:
 • Zapalenie uchyłków jelita grubego – ból w tym przypadku pojawia się w lewym podbrzuszu, a towarzyszą mu nasilenie bólu podczas ucisku tego miejsca, zaparcia, gorączka. Ból może promieniować do pachwiny oraz spojenia łonowego. W tych okolicach może być wyczuwalny guz tzw. opór patologiczny. Zapalenie uchyłków jelita grubego może doprowadzić do zapalenia otrzewnej, krwotoku, niedrożności jelit lub powstania przetok.
 • Przepuklina pachwinowa – ból powstający w wyniku przepukliny pachwinowej jest określany jako kłujący i dotyka lewej strony brzucha. Głównym objawem tego schorzenia jest guz umiejscowiony w pobliżu pachwiny lub w worku mosznowym. Dodatkowo bólowi towarzyszą pieczenie, a bóle nasilają się podczas kaszlu, defekacji, mikcji czy podnoszenia ciężkich rzeczy.
 1. Ból brzucha zlokalizowany po lewej jego stronie o charakterze kłującym:
 • Problemy natury ginekologicznej – taki ból może świadczyć o chorobach jajników czy jajowodów lub innych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu narządów rodnych.
 • Ciąża ekotopowa – kłujący ból w lewej części brzucha może również powstawać w wyniku ciąży ekotopowej. W tej sytuacji dodatkowymi objawami mogą być upławy o nieprzyjemnym zapachu, bolesne owulacje, opóźnione krwawienia miesiączkowe, nieregularne krwawienia z macicy, ból promieniujący do dolnej części pleców, gorączka, nudności, wymioty, wzdęcia, a także ból towarzyszący podczas stosunku płciowego. Najczęściej ciąża taka zlokalizowana jest w bańce jajowodu.

4Ból podbrzusza

Ból podbrzusza może powstawać na skutek wielu czynników, z których nie wszystkie muszą być poważnymi chorobami. Warto jednak przyjrzeć się objawom i spróbować zdiagnozować problem. Należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady lekarza, który zaplanuje odpowiednie leczenie.

Do najczęstszych przyczyn bólu podbrzusza należą:

 1. Nagromadzenie gazów w jelitach – ból powstający w wyniku znacznego nagromadzenia gazów w jelitach ma charakter kolki, ale może być wyjątkowo dokuczliwy. Zazwyczaj szybko mija, a dodatkowo towarzyszą mu zaparcia oraz uczucie nieprzyjemnego „przelewania” w brzuchu. W takiej sytuacji zalecane jest stosowanie lekkostrawnej diety oraz stymulowanie metabolizmu do szybszego działania (ćwiczenia fizyczne). Pomocne mogą być również zioła, okłady, masaże. Jeśli te działania nie przyniosą efektów warto skorzystać z pomocy lekarza. Zaniepokoić nas również powinno, gdy brzuch stanie się mocno napięty. Częste zaparcia mogą również świadczyć o innych problemach tkj. np. zapalenie wyrostka robaczkowego, któremu jednak towarzyszy zazwyczaj gorączka oraz ból umiejscowiony po prawej stronie brzucha.
 2. Schorzenia jelita grubego – ból mogący świadczyć o problemach z jelitem grubym jest zazwyczaj mało intensywny, ale trwa długo co staje się uporczywe. Bóle związane z tymi dolegliwościami mogą również być nagłe i mieć charakter kolkowy. Bólowi mogą towarzyszyć wzdęcia, uczucie „przelewania” w jamie brzusznej, biegunki, zaparcia, krew lub śluz w stolcu. Te objawy mogą świadczyć o poważnych schorzeniach tkj. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego, polip jelita grubego, nowotwór jelita grubego czy inne choroby tego narządu.
 3. Zapalenie gruczołu krokowego – oczywiście dolegliwość ta występuje tylko u mężczyzn, a głównym jej objawem jest właśnie ból podbrzusza, który jednak ma słabą intensywność, ale promieniuje do okolicy krocza, worka mosznowego czy odbytu. Bólowi może towarzyszyć uczucie pieczenia i dyskomfort podczas oddawania moczu. Dodatkowo mogą się pojawić problemy z erekcją, przedwczesny wytrysk, ogólne uczucie rozdrażnienia oraz pogorszone samopoczucie i zniechęcenie.
 4. Kamica układu moczowego – temu schorzeniu towarzyszy ból o umiarkowanym natężeniu, ból w krzyżu, uczucie stale napełnionego pęcherza, a niekiedy gorączka. Ból ten najczęściej jest opisywany jako kłujący, któremu towarzyszy nieprzyjemne uczucie pieczenia w żołądku. Taki ból może być objawem nie tylko kamicy, ale również owrzodzenia, stanu zapalnego czy niedrożności.
 5. Problemy natury ginekologicznej – bóle w podbrzuszu występujące u kobiet mogą świadczyć o problemach ginekologicznych, a nawet poważnych chorobach tkj. endometrioza (czyli gruczolistość, która objawia się silnym bólem o charakterze kurczowym pojawiającym się przed miesiączką lub zaraz po jej rozpoczęciu), rak szyjki macicy, rak jajnika, którym towarzyszy narastający ból, a także krwawienie oraz wydzielina z pochwy, a niekiedy guz w miednicy. Szczególnie ważna jest profilaktyka i systematyczne wykonywanie badań tkj. cytologia oraz USG. Bóle podbrzusza mogą jednak być także wynikiem owulacji (ból pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego) czy menstruacji (bolesnemu miesiączkowaniu zazwyczaj towarzyszą bóle głowy, nudności, zaparci, biegunka lub częste oddawanie moczu, zazwyczaj ból utrzymuje się przez 2-3 pierwsze dni miesiączki) i są zupełnie naturalnym zjawiskiem. Niekiedy pojawiają się one w okresie menopauzy, a towarzyszą temu zaburzenia miesiączkowania. Pojawiają się skurcze o różnym nasileniu, które są wynikiem np. uwalniania jajeczka, złuszczania śluzówki macicy czy po prostu zmian zachodzących w ciele kobiety. Nagle pojawiający się ból podbrzusza, któremu towarzyszy krwawienie z pochwy, może świadczyć o ostrym zwyrodnieniu włókniakomięśniaka macicy. Najczęściej ta dolegliwość dotyka kobiety, które są w pierwszych 24. Tygodniach ciąży lub zaraz po porodzie. Także ciąża pozamaciczna, a dokładniej jej pęknięcie, jest przyczyną nagłego bólu o charakterze skurczowym, któremu towarzyszy krwawienie z pochwy. Ból może występować razem ze wstrząsem krwotocznym lub omdleniami. W tym przypadku możemy mieć również do czynienia z mocnym wzdęciem brzucha, guzem przydatków oraz zamkniętym ujściem szyjki macicy. Silny ból może być także objawem pęknięcia torbieli na jajniku, któremu towarzyszą krwawienie z pochwy, nudności, wymioty, sztywność mięśni brzucha czy obrona mięśniowa. Zazwyczaj również w wyniku samoistnego poronienia pojawia się kurczowy ból w dole brzucha, który promieniuje do pleców. Towarzyszy mu krwawienie z pochwy, a niekiedy również tkliwość uciskowa piersi, nudności czy opóźnienia w miesiączkowaniu. Nagły i silny ból zlokalizowany po jednej stronie przypominający kolkę może być objawem skrętu przydatków. Bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty, tkliwość przy ruchach szyjki macicy oraz objawy otrzewnowe.
 6. Zaburzenia układu pokarmowego – jedną z przyczyn bólu dotykającego podbrzusza może być zapalenie wyrostka robaczkowego, ból jednak najczęściej zlokalizowany jest po prawej stronie brzucha i występuje wraz z nudnościami, brakiem apetytu, gorączką. Niekiedy ból podbrzusza świadczy o zespole jelita wrażliwego, zapaleniu żołądka lub jelit, chorobach zapalnych jelit, zapaleniu uchyłków, nowotworach, niedrożności jelit, ropniu około odbytniczym, zespole nadwrażliwości jelita grubego, a także zaparciach.
 7. Infekcje dróg moczowych – infekcje dróg moczowych, oprócz bólu podbrzusza, objawiają się parciem na mocz, bólem oraz pieczeniem podczas oddawania moczu. Może to świadczyć o dolegliwościach tkj. zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek, kamica moczowa, kolka nerkowa, zapalenie gruczołu krokowego.
 8. Stany zapalne miednicy – ból ma charakter narastający i zlokalizowany jest w miednicy. Towarzyszy mu ropna wydzielina z szyjki, gorączka, ból podczas oddawania moczu, a także ból podczas stosunku płciowego.
 9. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego – na skutek porodów lub nadwyrężenia mięśni brzucha może pojawić się ból podbrzusza, który sugeruje rozstęp spojenia łonowego.
 10. Zrosty – zrosty powstające np. w wyniku zakażenia w obrębie miednicy, generują ból, który odczuwalny jest również podczas stosunku płciowego. Bólowi mogą towarzyszyć nudności oraz wymioty.
 11. Choroby na tle psychogennym – ból podbrzusza może również pojawiać się w wyniku zaburzeń psychicznych, które powstają na skutek przemocy fizycznej, psychicznej lub na tle seksualnym.

Ból podbrzusza może świadczyć o poważnym zagrożeniu dla zdrowia, a nawet życia. Konsultacja lekarska jest szczególnie zalecana, gdy bólowi towarzyszą objawy tkj.:

 • omdlenia,
 • wstrząs krwotoczny czyli przyspieszenie akcji serca, obniżenie ciśnienia tętniczego,
 • krwawienie z pochwy (występujące poza miesiączką),
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • nudności, wymioty, zaparcia,
 • krew w stolcu, krwawienia z odbytu,
 • wzmożona potliwość,
 • pobudzenie ruchowe,
 • guz umiejscowiony w dole brzucha,
 • ból brzucha pojawiający się w nocy,
 • napięty oraz twardy brzuch, któremu towarzyszy ból,
 • spadek masy ciała.

5Ból w lewym podbrzuszu

Ból zlokalizowany w lewym podbrzuszu może zwiastować poważną chorobę, dlatego niezbędna jest odpowiednia diagnostyka, która obejmuje tzw. badanie fizykalne oraz badania diagnostyczne.

Do najczęstszych przyczyn wywołujących ból brzucha po lewej stronie należą:

 1. Schorzenia układu pokarmowego (skurcze jelit, niestrawność).
 2. Zespół jelita drażliwego – ból towarzyszący tej chorobie najczęściej ma charakter stały i jest opisywany jako ostry i kurczowy. Ból ma tendencje do nawracania i mocno uprzykrza życie osoby, która się z nim zmaga. Powoduje problemy ze snem (budzenie się w nocy) i często nabiera na intensywności po spożyciu posiłku i łagodnieje po wypróżnieniu się.
 3. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jest to odmiana przewlekłego zapalenia jelita grubego, a przyczyna występowania tego schorzenia nie jest znana. W wyniku długo utrzymującego się stanu zapalnego jelit powstają wrzody. Bólowi zazwyczaj towarzyszą objawy tkj. biegunki, krew, ropa lub śluz w kale, parcie na stolec.

Badanie umożliwiające diagnozę – wlew kontrastowy, kolonoskopia, ew. RTG jamy brzusznej.

 1. Zapalenie uchyłków jelita grubego – ból występujący przy tym schorzeniu dotyka lewej strony brzucha i podbrzusza. Towarzyszą mu zaparcia lub biegunki, które również wywołują dolegliwości bólowe. Zapalenie uchyłków jelita grubego najczęściej dotyka osoby w wieku 40-50 lat, a także ludzi starszych. Przy zaawansowanym stadium choroby dodatkowo może się pojawić gorączka, leukocytoza, obrona mięśniowa podczas przeprowadzania badania, a także może być wyczuwalny guz.

Badanie umożliwiające diagnozę – kontrastowy wlew odbytniczy, tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy.

 1. Rak jelita grubego – rak jelita grubego jest chorobą śmiertelną, zwłaszcza gdy przybiera postać nowotworu złośliwego. Ryzyko wystąpienia tej choroby zwiększa się pod wpływem czynników tkj. nieprawidłowa dieta, bogata w tłuszcze i uboga w cenne składniki, których dostarczają warzywa oraz owoce. Bólowi, który umiejscowiony mogą towarzyszyć nieregularne wypróżnianie się, wzdęcia, krwawienie z odbytu.

Badanie umożliwiające diagnozę – badanie per rectum, kontrastowy wlew odbytniczy, tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy, kolonoskopia, USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej (przerzuty).

 1. Kolka nerkowa – ból związany z tym schorzeniem zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej i może promieniować do pachwiny, miejsc intymnych, lewego biodra. Dodatkowo bólowi towarzyszą nudności, wymioty, parcie na mocz. Ból ten najczęściej pojawia się nagle i ma tendencje do nawracania.

Badanie umożliwiające diagnozę – RTG przeglądowe, badanie ogólne moczu i posiew.

 1. Odmiedniczkowe zapalenie nerek – najczęściej przyczyną tego schorzenia jest nieleczone (lub błędnie leczone) zapalenie pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Ból szczególnie obejmuje okolicę lędźwiową, a towarzyszyć mu mogą gorączka, dreszcze, nudności czy wymioty. Okolica podbrzusza jest bardziej wrażliwa i tkliwa.

Badanie umożliwiające diagnozę – badanie ogólne moczu i posiew.

 1. Torbiel lewego jajnika – u kobiet ból umiejscowiony w podbrzuszu może świadczyć o torbieli jajnika – kiedy ból dotyka przede wszystkim lewej strony możemy mieć do czynienia z torbielą zlokalizowaną właśnie na lewym jajniku. Ból wywołuje torbiel o dużych rozmiarach, którą można wykryć podczas badania USG. Dodatkowo oprócz przewlekłego bólu mogą się pojawić również zaparcia, nudności, wymioty, parcie na pęcherz. Ból zdecydowanie nabiera na intensywności gdy dojdzie do pęknięcia torbieli – staje się on wtedy ostry, kłujący. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej działania i najczęściej operacji.

Badanie umożliwiające diagnozę – USG przydatków, badanie ginekologiczne.

 1. Skręt lewego jajnika – również skręt jajnika może prowadzić do powstania bólu, a gdy dotyczy lewego jajnika wtedy odczuwa się ból w lewym podbrzuszu. Ból niekiedy promieniuje w okolicę pleców.

Badanie umożliwiające diagnozę – USG przydatków, badanie ginekologiczne.

 1. Ostre zapalenie przydatków – jest to schorzenie trudne do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy nie są charakterystyczne. Ból dotyka okolicę podbrzusza, a nawet okolicy biodrowej. Najczęściej jest on opisywany jako silny, który narasta stopniowo. Bólowi może towarzyszyć również gorączka, a także przyspieszone tętno.

Badanie umożliwiające diagnozę – USG przydatków, badanie ginekologiczne.

 1. Ciąża pozamaciczna – czyli sytuacja, w której jajo zagnieżdża się poza macicą. Oprócz bólu mogą się również pojawić opóźnienia w miesiączkowaniu lub nieregularne krwawienia z macicy.

Badanie umożliwiające diagnozę – badanie laboratoryjne beta-hCG, USG przezpochwowe.

6Ból w prawym podbrzuszu

Ból brzucha, który jest umiejscowiony po jego prawej stronie może oznaczać niezbyt poważne dolegliwości jak również choroby zagrażające zdrowiu i życiu. Może on mieć różny charakter i niekiedy promieniować do innych części jamy brzusznej oraz całego ciała. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu brzucha właśnie po prawej jego stronie?

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha po prawej stronie należą:

 1. Zapalenie wyrostka robaczkowego – bólowi w tym przypadku najczęściej towarzyszy niezbyt wysoka gorączka, wymioty. Zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej spotyka osoby w wieku 10-30 lat, ale nie jest to regułą. Ból ten może się rozlewać na inne części brzucha, dlatego trudno go dokładnie zlokalizować, zwłaszcza w przypadku dzieci. Ból na początku jest określany jako kłujący, kolkowy, a po kilku godzinach zdecydowanie koncentruje się na prawej stronie brzucha, a nawet promieniuje do biodra. Oprócz bólu chory nie ma apetytu, ma nudności, gorączkę, biegunki, wzdęcia lub wymiotuje. Ucisk bolącej okolicy sprawia dużo większy ból po podniesieniu ręki, która dokonywała ucisku. Ból również zyskuje na silne w pozycji leżącej podczas unoszenia i opuszczania prawej nogi.
 2. Zapalenie uchyłków – bólowi towarzyszyć mogą wzdęcia, biegunka, zaparcia, krew w stolcu. Zapalenie uchyłków częściej dotyka ludzi starszych.
 3. Kamica pęcherzyka – ból zlokalizowany jest w prawym podbrzuszu oraz pod prawym żebrem. Może on promieniować w okolice łopatki. Ból pojawia się najczęściej po spożyciu tłustego posiłku lub smażonej potrawy.
 4. Przepuklina – ból występujący przy tym schorzeniu określany jest jako stały, a staje się bardziej intensywny podczas kaszlenia, defekacji czy podnoszenia ciężkich rzeczy. Towarzyszy mu uczucie napięcia i ciągnięcia.
 5. Choroby jelit – jeśli ból jest generowany przez choroby jelit zazwyczaj dotyka on miejsca po prawej stronie pod żebrami, a towarzyszą mu nudności, wzdęcia, zaparcia lub biegunka. Jelita mogą boleć z kilku powodów np. w wyniku stresu, ból może być związany z nieprawidłowym odżywaniem się lub dotyczyć tzw. zaburzeń czynnościowych jelit czyli zespołu jelita drażliwego. Inną chorobą jelit jest nieżyt żołądkowo-jelitowy, który często powstaje w wyniku zatrucia pokarmowego. Oprócz bólu wystąpić mogą objawy tkj. nudności, wymioty, biegunka lub gorączka. Niedrożność jelit również może generować ból w prawym podbrzuszu, określany jako silny, któremu towarzyszą nudności, wymioty, gazy, zaparcia, wzdęcia. Innymi chorobami jelit, których objawem jest ból w prawym podbrzuszu mogą być: choroby zapalne jelit, a w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także ropnie czy nowotwory jelita grubego.
 6. Choroby układu moczowego – ból podbrzusza towarzyszyć może chorobom tkj. kolka nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego czy odmiedniczkowe zapalenie nerek. Kolka nerkowa charakteryzuje się promieniującym bólem aż do pęcherza i cewki moczowej, a niekiedy dosięgającej również wewnętrznej strony uda. Dodatkowo wraz z bóle może się pojawić parcie na mocz, wymioty, nudności, a nawet krew w moczu. Zapalenie pęcherza moczowego objawia się bólem podbrzusza wraz z parciem na mocz, a podczas załatwiania się wyraźnie odczuwalne jest pieczenie. Odmiedniczkowe zapalenie nerek charakteryzuje się ostrym bólem, który może promieniować od lędźwi aż do pachwiny. Dodatkowo wraz z bólem mogą się pojawić dreszcze, gorączka, nudności, wymioty, parcie na mocz, a także ogólne osłabienie organizmu.
 7. Schorzenia ginekologiczne – ból prawego podbrzusza może się pojawić w okresie owulacji i nie oznaczać nic groźnego, ale może również zwiastować dolegliwości tkj. zapalenie przydatków (w wyniku częstych infekcji dróg rodnych, skurczowe bóle pojawiające się najczęściej po miesiączce), endometrioza (silny ból związany z krwawieniem podczas miesiączki), torbiele jajnikowe (także pęknięcie torbieli), skręt przydatków, stany zapalne miednicy, zrosty.
 8. Ciąża pozamaciczna – ból podbrzusza często pojawia się już na początku ciąży, kiedy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Bólowi może towarzyszyć powiększenie narządów rodnych, ucisk na pęcherz moczowy, krwawienie z dróg rodnych (w momencie pęknięcia ciąży pozamacicznej – ból wtedy jest nagły i stały).

7Ból żołądka po jedzeniu

Ból żołądka, chociaż nie musi, może być zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych. Warto zdiagnozować problem i pozbyć się bólu, ponieważ może on utrudniać codzienne funkcjonowanie. Często bólowi towarzyszą inne objawy tkj. wymioty, nudności, zgaga, odbijanie, które w codziennym życiu mogą zdecydowanie obniżać jego jakość.

Do najczęstszych przyczyn, które wywołują ból żołądka zalicza się:

 1. Choroba wrzodowa żołądka – ból związany z tą chorobą najczęściej pojawia się po posiłku, do 3 godzin po jego spożyciu. Określany jest jako palący, a towarzyszyć mu może uczucie pieczenia, ssanie w żołądku, skurcze żołądka, zgaga, nudności, wymioty oraz odbijanie.
 2. Refluks przełyku – a dokładniej choroba refleksowa przełyku objawia się piekącym bólem, który zlokalizowany jest mniej więcej za mostkiem. Towarzyszyć mu mogą zgaga oraz odbijanie, niekiedy wymioty, nudności (szczególnie podczas pochylania się).
 3. Przewlekłe zapalenie trzustki – w przypadku zapalenia trzustki ból również opisywany jest jako piekący oraz intensywny, trwający nawet wiele godzin. Może promieniować do okolic kręgosłupa oraz pleców. Pojawiać się mogą również stolce tłuszczowe.
 4. Maska brzuszna zawału – ból zlokalizowany jest mniej więcej w pośrodku nadbrzusza lub w okolicy prawego łuku żebrowego. Mogą mu towarzyszyć nudności oraz wymioty.
 5. Zapalenie żołądka – ból pojawia się zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem żołądka. Ból pojawia się nagle i uciska na górną część brzucha. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty (nawet krwią przy krwotocznym zapaleniu żołądka), biegunka, luźne stolce o czarnym zabarwieniu. Łagodniejsza odmiana zapalenia żołądka – czyli przewlekłe zapalenie żołądka – często nie daje żadnych objawów, oprócz ewentualnego bólu zlokalizowanego w górnej części jamy brzusznej, uczucia najedzenia po spożytym posiłku oraz spadku apetytu. Dolegliwości związane z zapaleniem żołądka zazwyczaj nasilają się po spożyciu tłustej potrawy lub alkoholu.
 1. Stres – również stres jest czynnikiem, który wywołuje ból żołądka, często określony jako „ściskanie w dołku”. Ból ten najczęściej pojawia się posiłku w czasie 2-3 godzin od jego spożycia. Bólowi towarzyszyć mogą problemy ze snem, wzdęcia, zgaga, a także utrata wagi.
 2. Zatrucie pokarmowe – ból żołądka może być wywołany również zatruciem pokarmowym np. na skutek obecności bakterii Salmonella w pożywieniu. Taki ból najczęściej związany jest z tzw. grypą żołądkową i towarzyszą mu nudności, wymioty, biegunka. W przypadku grypy żołądkowej szczególnie należy zadbać o nawadnianie organizmu, który traci cenne minerały oraz elektrolity.
 3. Zapalenie trzustki – ból towarzyszący tej dolegliwości najczęściej dotyka środkowej oraz górnej części brzucha i może promieniować do pleców. Wraz z bólem mogą wystąpić objawy tkj. dreszcze, gorączka, gazy, zaparcia, nudności, wzdęcia oraz wymioty.
 4. Kamica pęcherzyka żółciowego – ból związany z tą dolegliwością jest określany jako kolkowy i obejmuje swoim działaniem środkową część brzucha oraz prawe podżebrze. Może promieniować do pleców oraz do prawego barku, a towarzyszą mu niekiedy nudności, wzdęcia, wymioty, odbijanie się, a nawet żółtaczka. Ból staje się intensywniejszy po spożyciu ciężkostrawnego posiłku.
 5. Infekcja bakteryjna

8Kłucie w brzuchu

Kłucie w brzuchu może być wywołane czynnikami, które nie zagrażają życiu tkj. np. stres, a niekiedy może oznaczać poważne problemy zdrowotne.

Najczęstsze przyczyny tzw. kłucia w brzuchu to:

 1. Zgaga – ból, który się pojawia przy zgadze jest określany jako piekący, kłujący i obejmuje brzuch aż do górnej części klatki piersiowej. Zgaga, zwłaszcza taka która pojawia się kilka razy w tygodniu, może sugerować, że jest to refluks przełyku i wymaga wtedy podjęcia specjalistycznego leczenia gastroenterologicznego.
 2. Wzdęcia – oprócz kłującego bólu pojawia się również uczucie nabrzmiałego i napiętego brzucha, a także ucisk. Najlepszym sposobem na wzdęcia jest stosowanie lekkiej diety o niskiej zawartości węglowodanów. Również osoby, które nie tolerują laktozy w pożywieniu mogą mieć wzdęcia wywołane właśnie nabiałem.
 3. Zapalenie wyrostka robaczkowego – ból towarzyszący tej dolegliwości jest kłujący i dotyka górne części jamy brzusznej, promieniując w dół i na prawą stronę brzucha. Wraz z bólem mogą wystąpić objawy tkj. nudności, wymioty lub gorączka. Ból nasili się w momencie gdy dojdzie do pęknięcia wyrostka, które może doprowadzić do zainfekowania całej jamy brzusznej.
 4. Wrzody – wrzody żołądka, jelita lub dwunastnicy objawiają się bólem, który zazwyczaj doskwiera po posiłku w czasie 1-3 godzin. Jest określany jako tępy i stały. Wrzody wywołuje bakteria Helicobacter pylori i niestety nieleczone mogą doprowadzić do krwotoku lub perforacji jelit.
 5. Nieżyt żołądka – ból pojawiający się przy nieżycie żołądka trudno zlokalizować, towarzyszą mu skurcze, gorączka, nudności, wymioty, lub biegunka. Organizm jest narażony na odwodnienie, więc należy przyjmować dużo płynów oraz skonsultować się z lekarzem.

Kłucie w brzuchu, oprócz 5 wyżej wymienionych przyczyn, może pojawić się również w przypadku:

 • kolki żółciowej,
 • zapalenia pęcherzyka żółciowego,
 • ropnia wątroby,
 • pęknięcia wrzodu dwunastnicy,
 • uwiężnięciem przepukliny,
 • zapaleniem uchyłków,
 • zapaleniem żołądka,
 • ostrego zapalenia trzustki,
 • zapalenia pęcherza,
 • ciąży pozamacicznej,
 • skrętu jajnika,
 • skrętu jąder.

Niestety ból często bywa trudny do opisania i do zlokalizowania. Może mieć różny charakter, zmienny w czasie, a silny ból potrafi się „rozlewać” na całą jamę brzuszną, sprawiając że trudniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy. Ból brzucha może być błahostką, ale może również zwiastować poważne choroby, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka. Jeśli objawy nie mijają, a ból powraca należy skontaktować się z lekarzem i poddać się specjalistycznym badaniom, które pomogą określić jego przyczynę i zaplanować skuteczne leczenie.

4.5/5 - (10 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here