Bóle w dole brzucha to – obok bólu głowy – jedna z najczęstszych dolegliwości. W jamie brzusznej znajduje się większość narządów wewnętrznych i żeby wiedzieć, co nas naprawdę boli, potrzebne jest dokładne określenie miejsca, rodzaju i natężenia bólu. Dodatkowo w dolegliwościach kobiecych również występują różne jego typy. Jakie i jak im zaradzić?
Owulacja
Owulacja rozpoczyna drugą fazę cyklu menstruacyjnego. U wielu kobiet przebiega ona bezobjawowo, natomiast około kilkunastu procent pań doskonale orientuje się, kiedy ma ona miejsce. Ból owulacyjny umiejscowiony jest raz po prawej, raz po lewej stronie podbrzusza, w zależności od jajnika, który wydala dojrzałą komórkę jajową. Zazwyczaj odbywa się to naprzemiennie, choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Ból może być tępy i promieniować na plecy aż do odbytu, powodując parcie na stolec. Może być też odczuwany jako kolka. Jeżeli owulacji nie towarzyszy żaden stan chorobowy, ból mija samoistnie i nie wymaga leczenia.
Miesiączka
Większość kobiet uskarża się na ból podczas miesiączki, zwłaszcza w jej pierwszym dniu. Wiąże się on z rozpulchnieniem jamy macicy i rozszerzaniem się jej szyjki. Zwykle ustępuje, kiedy otwór w szyjce macicy jest dostatecznie szeroki, aby krew wypływała swobodnie na zewnątrz.
Ból obejmuje całe podbrzusze i niekiedy promieniuje na lędźwie. Bywa nieraz tak silny, że może spowodować nawet omdlenie. Rozkurczowo działa ciepła (nie gorąca!) kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego, ewentualnie tabletka środka przeciwbólowego. Mocna kawa i herbata nie są w takim przypadku wskazane.
Zapalenie przydatków
Nazwa „przydatki” obejmuje jajniki, jajowody i więzadła macicy. Stan zapalny obejmuje na ogół wszystkie te organy z uwagi na ich bliskie położenie względem siebie. Przyczyną zapalenia jest zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Niekiedy do stanu zapalnego może doprowadzić głęboki zabieg ginekologiczny oraz stan zapalny innego narządu: zatok, zęba, wyrostka robaczkowego. Bakterie mogą się przedostać do dróg rodnych również na skutek niewystarczających zabiegów higienicznych po oddaniu moczu i stolca, a także podczas współżycia. Ból podbrzusza jest ostry i jednostajny, oprócz niego występuje wysoka gorączka, czasem obfite upławy i wymioty.
Przy wystąpieniu niepokojących objawów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który przepisze kurację antybiotykową. Nieleczone zapalenie przydatków może spowodować zrosty w jajowodach i w konsekwencji bezpłodność. Zapobiegawczo trzeba bezwzględnie przestrzegać higieny osobistej. Oczywiście dotyczy to obojga partnerów.
Oj tak najbardziej ten ból dawał się we znaki i nasilał kiedy miałam zaparcia, odkąd pomógł dicopeg udaje mi się znosić bóle bez żadnych tabletek przeciwbólowych