Ciąża a ból brzucha

Ból brzucha to dość powszechna dolegliwość kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Od dnia, kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży, zaczniesz bacznie wsłuchiwać się w swój brzuch, wyczekując pierwszych ruchów dziecka. Każdy objaw bólu będziesz analizować i zastanawiać się, czy to jest normalne czy należy udać się do lekarza. Bóle nie muszą świadczyć o chorobie matki czy dziecka, ale warto poznać jakie są objawy i jego przyczyny.

Pierwszy trymestr

Początek ciąży, to moment zagnieżdżania się zarodka w macicy i jego intensywny rozwój. Macica dostosowuje się do przyjęcia dziecka. Rozciągają się jej wiązadła podtrzymujące, przez co może uciskać również inne narządy np. pęcherz moczowy. Rozciąganie macicy może powodować dyskomfort i ból. Ból ten jest porównywany do bólu przed miesiączką. Jeżeli lekarz nie stwierdzi innych dolegliwości, ból ten jest jak najbardziej normalnym i prawidłowym objawem.

Drugi trymestr

Drugi trymestr ciąży to kolejny etap dalszego rozciągania macicy i rozwoju twojego dziecka, które ciągle rośnie. Przyszła mama może odczuwać bóle rozszerzającej się macicy, jak również bóle długo wyczekiwane – pierwsze ruchy dziecka, które zaczyna się rozpychać, bo zaczyna brakować mu miejsca. Każdy niepokojący objaw skonsultuj z lekarzem, w drugim trymestrze niebezpieczny jest objaw twardnienia brzucha, który może, ale nie musi oznaczać poronienia.

Trzeci trymestr

Ostatni trymestr ciąży, to moment pojawienia się pierwszych skurczy przepowiadających poród. Są to tak zwane skurcze Johna Braxtona-Hicksa (ginekologa, który pierwszy opisał te skurcze), spowodowane obkurczaniem i twardnieniem macicy. Boleśniej możesz też odczuwać ruchy dziecka, które nierzadko mogą należeć do mało przyjemnych, to znak, że maluszek jest duży i coraz bardziej się rozpycha.

Większość objawów bólu brzucha w ciąży jest naturalna, nie oznacza to jednak, że możesz je lekceważyć. Każdy niepokojący objaw możesz skonsultować ze swoim ginekologiem pod czas kolejnej wizyty. Jeżeli wystąpią niepokojące skurcze w dole brzucha, szczególnie w pierwszym trymestrze, do tego występuje plamienie lub krwawienie, nie czekaj na kolejną wizytę. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, bo tak wczesne bóle mogą oznaczać komplikacje, a w efekcie poronienie.

Ból brzucha promieniujący do krzyża

Może być spowodowany zbytnim obciążeniem pleców i kręgosłupa, przez coraz bardziej powiększający się brzuch.

Twardy brzuch, napięta skóra

Uczucie drętwienia i napiętej skóry brzucha są bardzo niebezpiecznymi objawami i należy wtedy jak najszybciej udać się do lekarza. Jeżeli nie towarzyszy mu plamienie ani krwawienie, może oznaczać powiększającą się macicę wraz ze wzrostem dziecka.Kłujący ból

Uczucie przelewania, kopnięcia od środka

Między 14 a 26 tygodniem ciąży powinny być wyczuwalne pierwsze ruchy dziecka. Jeżeli w tym okresie poczujesz kopnięcie od środka, to znak, że twój maluch się przemieszcza. Częstym objawem przemieszczania się dziecka jest uczucie przelewania – maluch zapewne wywija fikołki, próbując zmienić swoją pozycję.

5/5 - (1 vote)

1 KOMENTARZ

  1. W 3 trymestrze gdyby nie zaparcia brzuch wcale by mnie nie bolał, panikowałam trochę ale na szczęście dicopeg pomagał i ból mijał na jakiś czas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here