We współczesnym świecie ciężko jest całkowicie uniknąć sytuacji stresowych. Żyjemy w ciągłym biegu, wszędzie się spieszymy, chcemy się wykazać w domu, w pracy, w szkole. Nadmiar nawet codziennych obowiązków wywołuje w nas silne emocje, stres lub lęk. Kiedy boli nas brzuch, denerwujemy się czy ból nie jest objawem jakiejś choroby, a tak naprawdę może nas boleć ze zwykłego zdenerwowania.
Dlaczego boli brzuch
Brzuch jest jedną z najbardziej ukrwionych części ciała i „odbiera” bodźce podobnie jak nasz mózg. Kiedy z powodu stresu tracimy humor i spada nasze samopoczucie, brzuch też reaguje. Stres powoduje skurcze jelit, co prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu enzymów i hormonów, a rezultatem tego może być ból, ale również inne objawy, jak zaparcia, biegunki czy wzdęcia.
Zespół jelita drażliwego
Silny stres jest przyczyną wielu chorób, a najczęstsza to zespół jelita drażliwego. Ta choroba układu pokarmowego związana jest z długotrwałymi zaburzeniami pracy jelit.
Długotrwały stres może być jednym z powodów, ale prawdziwe przyczyny choroby nie są do końca znane.
Objawy zespołu jelita drażliwego:
- wzdęcia
- zaparcia lub biegunki
- niestrawność
- uczucie niecałkowitego wypróżnienia
- zgaga, nudności
- nadmierne odbijanie
- śluz w stolcu
Kolejnym czynnikiem wpływającym na ten stan jelit jest wpływ diety. Odpowiednie odżywianie lub unikanie stresu, łagodzi objawy choroby.
Pokonać stres
Wiele jest źródeł stresu, a długotrwały może prowadzić do różnych chorób, warto więc nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Istotne jest uświadomienie sobie przyczyn naszego stresu i wyeliminowanie ich.
Ważne jest obserwowanie siebie i swoich reakcji w sytuacjach nieprzyjemnych, a zwłaszcza w stresogennych. Nasze ciało może wówczas reagować w najrozmaitszy sposób:
- napięciem mięśni
- przyspieszonym biciem serca
- uciskiem w klatce piersiowej
- suchością w jamie ustnej
- mdłościami
- biegunkami
- wysokim ciśnieniem
- bólami brzucha
Najczęściej zalecanym sposobem na stres jest uprawianie sportu. Nie musi być wyczynowy. Zwykła gimnastyka, bieganie czy spacer, powodują redukcję objawów stresu. Kiedy się poruszamy, krew szybciej krąży i usuwa z naszego organizmu nadmiar adrenaliny oraz hormon stresu.
Uspokajająco i kojąco na brzuch, działają również napary z ziół: mięty, melisy, lawendy. Jeżeli ból brzucha jest długotrwały i zastosowane metody nie przynoszą rezultatu, warto pomyśleć o wizycie u lekarza lub psychologa.
Nie da się ukryć że to stres był u mnie przyczyną zaparć, diet również nie była najlepsza ale po jej radykalnej zmianie i kuracji dicopegiem wszystko się unormowało, teraz postaram się coś zrobić żeby pozbyć się stresu, może zmiana pracy? 😉